Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 21:51

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: DEKO od CLK - przebieg rejestracji.
PostNapisane: piątek, 4 września 2009, 19:24 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 10 marca 2006, 08:29
Posty: 562
Lokalizacja: Rheinland-Pfalz
Witam,

Od jakiegoś czasu w PL ukazują się egzempl. broni pozbawione cech bojowych wg. Polskiej specyfikacji technicznej (CLK).
Praktycznie rzecz biorąc, na dzień dzisiejszy jest to niestety jedyne DEKO
jakie można zalegalizować w Polsce.
Oferta od Polskiego CLK, nie jest niestety tak bogata jak Niemiecka czy Czeska... brak egzempl. Historycznych, tych najbardziej atrakcyjnych
dla kolekcjonerów. Jeśli już takowe się pojawiają, osiągają niestety zawrotne ceny, często nieadekwatne co do rzeczywistej ich wartości, np;
Za kb. Mauser 98k od CLK, w PL trzeba zapłacić ponad 2000zł,
w Niemczech za taką samą zabawkę od BKA (odpowiednik naszego CLK) płacimy od 250 euro.
Niestety nasze prawo. nadal nie uznaje certyfikatów Niemieckich (BKA) ani Czeskich.

Na zachodzie, DEKO "broń" nabywa się na okazanie ważnego dowodu osobistego - stwierdzającego pełnoletność "nabywcy".
Jak to się odbywa w PL? postanowiłem to sprawdzić.
Mam nadzieję iż owe informacje przydadzą się tym, którzy planują zakup polskiego DEKO.

Noszony ciekawością samych „procedur” kupna takiej zabawki – postanowiłem sprawić sobie coś takiego.
Wybór padł na 7,62mm pistolet maszynowy PPS wz.43. Wprawdzie produkcja już powojenna (1953r) niemniej jednak to broń o czysto wojennym rodowodzie. Cena – 700zł.
W tym celu udałem się do siedziby firmy, która zajmuje się dystrybucją takich „zabawek” - mimo iż to broń DEKO trzeba ją odbierać osobiście za okazaniem ważnego dowodu osobistego.
Podczas zakupu dostajemy certyfikat od CLK stwierdzający iż; broń typu xxxx o nr seryjnym xxxxx „została pozbawiona cech bojowych zgodnie z obowiązującymi normami, i nadano jej nr seryjny CLK KGP xxxxxx” (numer ten jest wytrawiony laserowo na zamku, lufie oraz szkielecie broni). Ponadto sprzedający daje nam imienny dowód zakupu (fakturę) stwierdzający legalne pochodzenie broni. Broń trzeba oczywiście zarejestrować w „Urzędzie Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji” najbliżej miejsca zamieszkania.
I tu UWAGA! Na ową rejestrację mamy (rzekomo) tylko 5dni! I tu zaczynają się schody-
gdyż w owym „Wydziale Postępowań Administracyjnych” w „mojej” KWP, takie sprawy przyjmowane są tylko dwa razy w tyg, i to w określonych godzinach! Pomijam już fakt iż „moja” KWP znajduje się 100km od mojego miejsca zamieszkania.... zatem może być ciasno z czasem!
Teraz „załączniki” niezbędne w celu uzyskania karty rejestracyjnej;

1.Certyfikat od CLK stwierdzający iż konkretna, nabyta przez nas broń została pozbawiona cech bojowych.
2.Imienny dowód zakupu (faktura) potwierdzająca legalne pochodzenie naszej broni.
3.Dwa zdjęcia.
4.Wniosek (wypisujemy sami) „o wydanie karty rejestracyjnej broni pozbawionej cech bojowych zgodnie z załączoną dokumentacją”
5.Dowód wpłaty 82zł opłaty skarbowej.


...dodać należy chyba jeszcze anielską cierpliwość, oraz stalowe nerwy. Przydadzą się one nam w czasie „obcowania” z urzędnikami z KWP.
Po pomyślnym zdaniu załączników, uzyskujmy tzw. „żółtą książeczkę” czyli kartę rejestracyjną broni. Znajduję się w niej nasze zdjęcie, dane osobowe, oraz wpis zarejestrowanej broni, jej typ, kaliber, itp. Opłata 82zł jest rzekomo jednorazowo, każdą kolejną sztukę broni zwyczajnie dopisuje się nam do książeczki.

Obrazek
__________________________________________________________________________________________________________________

Teraz przyjrzyjmy się samej broni;

Widok ogólny "broni";

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gniazdo magazynka;

Obrazek

Zatrzask składanej kolby;

Obrazek

Obrazek

Hamulec wylotowy;

Obrazek

Sygnowania producenta, oraz rok produkcji na komorze nabojowej;

Obrazek

Zamek, wraz z mechanizmem powrotnym;

Obrazek

Obrazek

Zawias komory;

Obrazek

Amunicja DEKO w magazynku, widoczna przez okno wylotowe łusek;

Obrazek

Obrazek

Trawiony symbol oraz nr. CLK;

Obrazek

Wytrawione znakowanie CLK KGP zamka, widoczne przez okno wylotowe.

Obrazek

Przecięta lufa;

Obrazek

Dodatkowe wspawane kołki, oraz wytrawione znakowanie lufy;

Obrazek

Zaspawana komora nabojowa;

Obrazek

Zeszlifowane czoło zamka;

Obrazek

Mechanizm spustowy oczywiście nie ruszony - można oddać "suchy strzał".

Obrazek

I broń rozłożona "do czyszczenia".
Podejrzewam iż dało by się jeszcze bezproblemowo zdemontować mechanizm spustowy, oraz bezpiecznik.

Obrazek

_____________________________________________________________________________________________________

Reasumując DEKO w "standardzie" europejskim. Praktycznie "zdekowane" identycznie jak u Niemców.
Oczywiście szkoda iż oferta nie jest tak bogata i przystępna jak za odrą :( ale może kiedyś będzie REALNA możliwość rejestracji BKA (i innych) również u nas...

Pozdrawiam.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 4 września 2009, 21:01 
Offline
generał brygady
generał brygady
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 30 sierpnia 2007, 05:44
Posty: 1083
Lokalizacja: Warszawa
:cry: w/g mnie , ten typ broni dla rekonstruktora jest tylko klopotem, nic nie oferujacym w zamian! W scenariuszach ,ktore uwzgledniaja bron "strzelajace" w czasie rekonstrukcji- wszystko jest zaplanowane a bron i amunicja dostarczana przez koncesjonowane firme! Z kazdej sztuki amunicji hukowej trzeba sie rozliczyc a osoba wazne pozwolenie na dane jedn. broni! Nie ma "zlituj sie"

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 21 lutego 2010, 20:53 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 26 września 2005, 09:58
Posty: 5457
Lokalizacja: Opatów
województwo: zach-pomorskie swietokrzyskie
Wątek "naprawiony" więc można ciekawe rzeczy wyczytać i obejrzeć zdjęcia ;)
Wiesz, Loslau, wolę jednak pozostać przy strażackich hełmach - mniej z nimi zachodu... Hylę jednak czoła przed Twoim PPSem ;) ładny jest.

_________________
Czasem warto zostawić to wszystko,
leżeć na ulicy, wpatrywać się w niebo,
wspominać dni, gdy było się wariatem,
nawet mądrzy ludzie robią czasem coś głupiego...
Pozdrowienia dla Policji :)

http://www.osp-polczyn.nazwa.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 22 lutego 2010, 22:23 
Offline
podpułkownik
podpułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 9 lipca 2009, 13:18
Posty: 839
Lokalizacja: Mazowsze
Koledzy idzie ku lepszemu w tym temacie. Mam na myśli społeczny projekt nowej ustawy o broni i amunicji. Szeroko tym tematem zajmuje się redakcja miesięcznika Strzał, dlatego polecam zainteresowanym zajrzeć do niego. W aktualnym numerze polecam artykuł o ciekawym tytule ,,Pani naczelnik w rozkroku na barykadzie czyli sejmowa kompromitacja Komendy Głównej Policji" oraz artykuł jednego z ,,Nas"( ciekawe kto to?) traktujący o problemach naszej grupy. Powyższego postu proszę nie traktować jako reklamy, mam nadzieję że rozumiecie moje intencje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 8 marca 2010, 08:55 
Offline
generał broni
generał broni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 14 maja 2007, 13:14
Posty: 4010
Lokalizacja: Lublin
...idzie ku lepszemu???-fragment artykułu-"Wczujcie się w rolę dajmy na to dyrektora muzeum wojska polskiego. Dostajecie do ręki ofertę nabycia okazyjnie w pełni sprawnego polskiego pistoletu maszynowego Mors, którego na świecie jest kilka egzemplarzy, z ani jeden nie jest sprawny. A tu facet przynosi zdjęcia sztuki w walizeczce, z zapasowymi częściami, dokumentacja fabryczną, w stanie jakby wyszedł 15 minut wcześniej z fabryki. Pierwsza myśl – „O matko i córko, kupuję!!! Pani Krysiu kawa dla pana i księgowa do mnie w podskokach. Płacimy każdą cenę!!!” Ale za chwile kolejna: „O ku… A skąd ten facet to ma i jak ja się wytłumaczę przed prokuraturą, że nabyłem nielegalnie broń być może pochodzącą z przestępstwa. Do widzenia panu…” Opisana historia jest PRAWDZIWA. Znam ją z ust właśnie dyrektora, który dodał, że szlag go trafia i kurwica bierze, bo ten rarytas pewnie znajduje się w jakiejś kolekcji na Zachodzie zamiast w polskim muzeum".

_________________
Bóg, Honor, Ojczyzna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 7 czerwca 2010, 19:56 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 26 maja 2010, 13:47
Posty: 9
Lokalizacja: Świdnik
Większość Polskiej broni jest na zachodzie i to nawet lepiej bo tam tej broni nikt nie kastruje i jest w pełni sprawna ,a nawet w pełni sprawny MORS gdyby trafił do polskiego muzeum to znając życie jakiś debil by go w ordynarny sposób pozbawił cech bojowych. Widziałem Visa z lubelskiego zamku i ktoś mu komorę nabojową przewiercił chyba centymetrowym otworem i jeszcze pomalował to na czerwono i tak to leży na widoku .


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 90 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL