Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 05:37

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wystawa zdjęć w ChŻ a DP 28.
PostNapisane: wtorek, 8 marca 2005, 14:35 
W tamtym tygodniu rzuciłem okiem na wystawe fotografii na temat działń służby bezpieczeństwa w okresie powojennym. Wystawa jest a może była w Chatce Żaka.
Moje zainteresowanie wzbudziło zdjęcie plutony KBW chyba którego żołnierze byli w większości uzbrojeni w rkm'y DP28. nigdy sie wcześniej nie spotkałem aby taki oddział tak był nasycony bronia maszynowa. Watpliwe aby był to pluton wsparcia itp. bo to byłyby raczej ckm'y. Być może miało to na celu zwiększenie siły ognia takiej grupy w przypadku starcia z dobrze uzbrojonymi "bandami"? Moze ktos z was wie cos o istniejacych wytycznych albo o uzbrojeniu KBW w latach powojennych. Tak jakos ten temat mnie nurtuje :).
Na innym zdjęciu był willys z oddziałem interwencyjnym. I teraz tak sobie kombinuję że chyba musielismy po wojnie dostawać trochę amerykańskiego sprzętu skoro tak ceniony pojazd był w dyspozycji KBW czy moze UB. Kiedys w "Odkrywcy" były dane dotyczące ilości Jeep'ów w WP i nie były one takie ogromne jak można by przypuszczać. Często były to wozy Sztabowe i wyższych oficerów a liczby oscylowały w okolicach kilkudziesieciu sztuk na armię czyli max 100 w całym WP. Tak więc zastanawiające jest tak liczne wystepowanie tych wozów dzisiaj.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 8 marca 2005, 15:09 
Offline
admin
admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 stycznia 2005, 14:17
Posty: 4281
Lokalizacja: Lublin upon Bystrzyca
sprzęt: home-made
Również widziałem tą wystawę ale w muzeum Na Zamku.
Z tego co wiem to propaganda w gazetach pisała o wielkich bandach,świetnie uzbrojonych,choć w rzeczywistości tak nie było i może dlatego takie uzbrojenie odzdziałów. Aby ludzie myśleli, że to nie wykańczanie małych oddziałów a wojna z wielkim wrogiem ludu.
Co do uzbrojenia odzdziałów to też mnie ciekawi.jak coś znajde to napisze.

_________________
Nigdy nie dostrzegamy skarbów, które mamy tuż przed oczyma. A wiesz, dlaczego tak się dzieje? Bo ludzie nie wierzą w skarby -Paulo Coelho, Alchemik
https://flattr.com/profile/meghouse
monterro(małpa)wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 8 marca 2005, 16:07 
Swojego czasu widziałem trochę zdjęć z Lubelszczyzny i podlasia na których leśni byli uzbrojeni przewaznie w StG44 i MG42 a raz widziałęm zdjęcia z likwidacji magazynu broni i prezentowało się to nieźle. Zdaje się że w póxniejszym okresie zamieniano uzbrojenie na radzieckie ze względu na dostępnośc amunicji.
W tamtym roku gdzieś nad Bugiem trafiłem na dwa stojące obok siebie pomniki. Jeden zaniedbany, poświęcony pamięci 4 zołnierzy KBW bądź funkcjonariuszy UB którzy zgineli podczas starcia z "bandą Żelaznego" a obok nowy, zadbany chociaz mocno kiczowaty :(, poświęcony kilkunastu poległym z oddziału "Żelaznego". Przypuszczam że najść ich musiał właśnie jakiś silny oddział skoro tak małe straty zadali i tak wielkie ponieśli. a przecież coby nie mówić czasem partyzanci mieli trochę doświadczenia czego raczej oddziałom UB brakkowało. Być może ze względu na doświadczenie właśnie oddizły pościgowe były tak dobrze uzbrojone? chociaz hipoteza, że to chwyt propagandowy tez może być po części prawdziwa bo przynajmniej na pólnocnej Lubelszczyźnie to leśni prochu za wiele sie nie nawąchali. Pozdr.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 8 marca 2005, 16:12 
Offline
admin
admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 stycznia 2005, 14:17
Posty: 4281
Lokalizacja: Lublin upon Bystrzyca
sprzęt: home-made
Tu jest stronka o Mjr "Łupaszko" i jego odzdziale. Wszyscy w mundurach,widać że karabinów maszynowych też im nie brakowało.Zatem takie uzbrojenie kbw było chyba jednak koniecznością.
http://www.js4018.gower.pl/naszpatron.htm

_________________
Nigdy nie dostrzegamy skarbów, które mamy tuż przed oczyma. A wiesz, dlaczego tak się dzieje? Bo ludzie nie wierzą w skarby -Paulo Coelho, Alchemik
https://flattr.com/profile/meghouse
monterro(małpa)wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 8 marca 2005, 16:46 
Nooo, potęga!!! to uzbrojenie i umundurowanie jak normalnego oddziału. Żadnej pstrokacizny, pełna unifikacja... Robi wrażenie.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL