Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 10:06

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: szabelka - proszę o identyfikację
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 13:00 
Offline
podporucznik
podporucznik

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 22:32
Posty: 353
Witam,
w sobote wyszła mi taka szabelka, wyszla na wrzesniowym terenie chociaż w miejscu w którym raczej nie trafia sie nic z '39, co ciekawe według moich informacji nie było tam ulan , wiec to dziwne znalezisko. To mój fant roku, jesli nie życia :D Szabelka niestety jest ułamana :( , ale poza tym głownia jest w dobrym stanie, po oczyszczeniu pewnie beda na niej jakieś bicia, ale to sie dopiero okaże. Wymiary:
- długość głowni 79,2cm
- szerokość głowni w najszerszym miejscu: 3,4cm
Proszę o jej identyfikację.
P.S.
Monti bardzo dziekuje za zmniejszenie fotek :szacunek
pozdrwiam

Jadzia


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 15:24 
Cóz tu identyfikować. Piękna , bojowa, Polska szabla! Relikwia!


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 15:32 
Offline
podporucznik
podporucznik

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 22:32
Posty: 353
Chodzi o podanie wzoru bo dostałem na innych forach 2 różne odpowiedzi i nie wiem co jest prawdą?
pierwsza opcja:
szabla polska wz.34,wersja ze stalowym jelcem podoficerska
druga opcja:
szabla oficerska wzór 1921/1922
druga opcja troche dziwna bo czy oficerskie szabl miały stalowe rękojesci?
pzdr
jadzia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 15:49 
Offline
podporucznik
podporucznik

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 22:32
Posty: 353
Po wstępnym oczyszczeniu wyszło bicie: 844 i K w kółku
może to cos pomoże. podejrzewam, że K to odbiór wojskowy ale moge sie mylić


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 19:46 
Offline
st. strzelec
st. strzelec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 stycznia 2005, 09:21
Posty: 28
Lokalizacja: lubelskie
wg. mnie jest to raczej wzor 34, mam oficerska z lat 20 tych rozni sie tym ze ma 3 bruzdy oraz mosiezna rekojesc, dlatego obstawiam ze jest to raczej wzor 34

_________________
...I PAN ICH ZESLAL NA ZIEMIE ABY SIALI ZAMET I ZNISZCZENIE...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 20:18 
Offline
generał broni
generał broni

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2005, 17:02
Posty: 2277
Gratuluje fantastyczny fant a wogole to chyba juz wygrales w konkursie hehehe :)

Pozdrawiam i zycze sobie i innym takich atrakcji

_________________
http://www.kowalstwo-lublin.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 21:08 
piękna, bardzo piękna. Pozdrawiam i życzę- trzymaj tak dalej


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 21:56 
Gratuluję, jest ładna :shock:
Adam


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 26 kwietnia 2005, 11:16 
SmokWawelski napisał(a):
wg. mnie jest to raczej wzor 34, mam oficerska z lat 20 tych rozni sie tym ze ma 3 bruzdy oraz mosiezna rekojesc, dlatego obstawiam ze jest to raczej wzor 34


A widziales kiedys "ludwikówke" ze stalowa rekojescia? I pochwe z dwoma koluszkami do wz 34?

Klasyczna, zolnierska wz 21. Prawdopodobnie robota G. Borowskiego z Warszawy. Piekny artefakt, przy umiejetnym czyszczeniu powinny wyjsc sygnatury i znaki odbioru wojskowego.
I moze jeszcze jedno. Nie sluchajcie bredni o wersjach zolnierskich, oficerskich, czy podoficerskich szabli wz 34. To pisza jacys totalni laicy, a potem takie bzdury ida w swiat. Szabla wz 34 wystepowala tylko w JEDNEJ wersji.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 27 kwietnia 2005, 21:34 
Widzę, że szanowny kolega zauwazył pieścienie z koluszkami. Nadmienię, że szabla wzór 1919 też miała 2 pierścienie mocujące, a jesli chodzi o to, że twierdzi pan, że jest to wzór 21, to chciałbym, żeby mi pan wskazał tę jedną, zasadniczą cechę - mianowice jedną bruzdę na głowni - bo ogladam to zdjęcie i jakoś jej nie widać. Może po wyczyszczeniu wyjdzie... Jeśli chodzi o stalową rękojeść, to zgodzę się, że wystepowała w żołnierskich wersjach wz.21, ale jeśli pan zerknie w literaturę, to dowie się pan że wzór 34 tuż przed wybuchem wojny miały rekojeści ze stali.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 29 kwietnia 2005, 13:53 
Nie bardzo rozumiem, o co Koledze chodzi, nie może Kolega dostrzec bruzdy, czyli sugestia jest taka, ze głownia jej nie posiada w ogóle??? Bruzda na głowni szabli wz. 21 jest bardzo szeroka, wiec nie jest to wąski rowek, jak w przypadku dwu lub trójbruzdowych głowni. Z pewnością widać go już teraz, tyle, ze nie na tych zdjęciach. Najlepiej, żeby wypowiedział się szczęśliwy znalazca.
Nie znam takiego wzoru szabli, jak wzór 19, owszem w literaturze pokutuje pojecie szabli wz 1919/20, ale nie ma to nic wspólnego z zatwierdzanymi wzorami, a jest określeniem przejściowego modelu, wiec nie bardzo wiem, do czego odnosi się Pańskie porównanie.
Nie słyszałem tez o żadnym egzemplarzu ludwikówki z rękojeścią stalowa, a bywam w polskich wojskowych muzeach w całym kraju i znam kilku liczących się kolekcjonerów polskiej broni białej. Chętnie wiec dowiem się, cóż to za literatura, o której Kolega wspomina, bo we wszelkich opracowaniach, czy to tych muzealnych, czy komercyjnych nie ma śladu po takiej teorii. Byłoby to zresztą o tyle dziwne, ze szabla wzór 34 zaspokoiła potrzeby kawalerii już w 1938 roku, a nadwyżki produkcji, około 1500 szabel ( pisze z pamięci, wiec mogę się mylić, co do liczby, ale mniej więcej ten rząd wielkości), "upchnięto" do Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim.
A o tym, ze szabla ze zdjęć nie jest ludwikówką, świadczy poza tym, chociażby obecność dwóch pierścieni i koluszek, o czym wyżej, kształt wąsa jelca, jak i wymiary podane przez znalazcę.
Bardzo proszę o podanie jednak o podanie pozycji, która przedstawiałaby fakt produkcji szabli wz. 34 ze stalowymi rękojeściami.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 29 kwietnia 2005, 15:18 
Offline
podporucznik
podporucznik

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 22:32
Posty: 353
Witam,
bruzda jeste jedna i szeroka, tak jak na ostrzu poweidzmy w bagnetach (jeśli o to chodzi).
pozdrawiam
Szczęśliwy znalazca :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 30 kwietnia 2005, 22:17 
Panie Morus nie opowiadaj Pan nam tu bajek z mchu i paproci, X_ ma rację, nie było żadnej szabli wzór 34 ze stalową rękojeścią. To farmazon, a potem młodzi poszukiwacze powielają takie bzdety i tworzą sie jakieś chore legendy. Ja też chętnie poczekam na tytuł tej "literatury", która o tym mówi. Tyle, że jak znam życie to Pan się już tu nie odezwie. Ciekawe też co to za szabla wzór 19 bo ja też nie słyszałem o takiej:> Wzór szabli wzór 34 był jeden, a to co widzimy na zdjęciach to oczywiście bojowa szabla żołnierska wzoru 21. Wzór 21/22 róznił się tylko tym, ze byl przeznaczony dla oficerów i podoficerów, a więc zawierał mosiężne elementy, a nie stalowe, jak na zdjęciach oraz drewno obciągnięte skórą i filgranem ( dla nie znających tematu to ten drucik mosiężny). Również podejrzewam, że może to być robota Borowskiego, ale niekoniecznie. Bardzo podobne były szable żydowskiej wytwórni Dąb i Ciężar w Warszawie.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 23 marca 2006, 15:01 
Wedlug mnie jest to polska szabla kawaleryjska z 1921 roku. Jak widac wszystkie jej elementy są ze stali. Byla jeszcze II wersja z 1934 roku, ale miala mosięzne okucie rekojesci. Na zdjęciu widac uszkodzenie okucia :) Ta szabelka to piekna rzecz :) Gratuluję znaleziska :D :bravo


Góra
  
 
 Tytuł: /
PostNapisane: niedziela, 14 maja 2006, 16:56 
wz.34-polska


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 261 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL