Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 05:38

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: odnośnie zdjęcia
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2005, 10:18 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2005, 11:52
Posty: 121
Lokalizacja: Starogard Gdański
chodzi o zdjęcia prawie na samym dole stronki

nazwa bagnetu:
84/98 mit Sage
W 15 Erfurt


Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Jakie formacje nosiły ten typ bagnetu?
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2005, 11:26 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2005, 11:52
Posty: 121
Lokalizacja: Starogard Gdański
Witam!

czy ktoś mi jest w stanie powiedzieć czy ten typ bagnetu nosiły jakieś konkretne formacje (jednostki) niemieckie podczas IIWS ? zamieszczam link do zdjęcia bo coś mi nie wchodzi.

http://mitglied.lycos.de/Bajonette/Neue.jpg

i jeszcze jedno czy ktoś może powiedzieć coś więcej na temat tego znaleziska. mój jest w prawie identycznym stanie wykopany z głębokości 50 cm, zawinięty w szmaty dobrze naoliwiony w środku jak będę miał zdjęcie to postaram się umieścić
Pozdrawiam


Samotny Wilk


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2005, 13:10 
Offline
generał broni
generał broni

Dołączył(a): sobota, 16 kwietnia 2005, 07:40
Posty: 2127
Myślę ,że używały ich wojska saperskie... Niestety mnie jeszcze 84/98 z piłą się nie trafił...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: hmmm..........
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2005, 13:27 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2005, 11:52
Posty: 121
Lokalizacja: Starogard Gdański
Saperskie ...... to troszkę mnie zmartwiłeś no chyba że jakiś saper urzędował w tej jednostce bo w tym miejscu mam 100% pewnośc stacjonowała jednostka obrony przeciwlotniczej no to zagwozdka :shock: wybieram się tam na wykopki niebawem ponownie i mam nadzieję ze sie coś wyjaśni w tym temacie :D


Pozdrawiam i dzięki za sugestie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2005, 15:10 
Offline
generał broni
generał broni

Dołączył(a): sobota, 16 kwietnia 2005, 07:40
Posty: 2127
Sprawdź jakie ma bicia ,bagnet w Twoim linku jest z 1915 r. Nie wiem czy Niemcy używali jeszcze S 84/98 z piłą w czasie II w.ś. Mozliwe ,że znalazł się tam przypadkowo i z obroną plot. nie ma nic wspólnego...

pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2005, 20:54 
Offline
admin
admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 stycznia 2005, 14:17
Posty: 4281
Lokalizacja: Lublin upon Bystrzyca
sprzęt: home-made
Gdzieś słyszałem, czy czytałem, że w czasie II wojny światowej juz nie można było używać takich bagnetów. Jakaś umowa czy coś. I po trafieniu do niewoli jak znaleziono taki bagnet przy jeńcu to miał lekko mówiąc przerąbane. Ale ile w tym prawdy to nie wiem,może gdzieś doczytam :)
pozdrawiam

ps.
Połączyłem 3 watki w jeden bo dotycza tego samego

_________________
Nigdy nie dostrzegamy skarbów, które mamy tuż przed oczyma. A wiesz, dlaczego tak się dzieje? Bo ludzie nie wierzą w skarby -Paulo Coelho, Alchemik
https://flattr.com/profile/meghouse
monterro(małpa)wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 19 lipca 2005, 09:06 
Offline
generał broni
generał broni

Dołączył(a): sobota, 16 kwietnia 2005, 07:40
Posty: 2127
Monti - już w czasie działań w I w.ś. jeśli byłeś Niemcem i złapali cię Francuzi z takim bagnetem to od razu czapa... Chodziło o to ,że bagnet-piła robił straszne rany w wypadku wyszarpywania go z ciała. Doszło do tego ,że sami żołnierze usuwali piły na swoich bagnetach.
W czasie II w.ś. chyba juz nie było ŻADNYCH bagnetów z piłą!

pzdr

bjar_1


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Ciekawie się robi.........
PostNapisane: wtorek, 19 lipca 2005, 09:48 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2005, 11:52
Posty: 121
Lokalizacja: Starogard Gdański
Heh dzięki za sugestie i info :szacunek
może w takim razie jak ruscy tamtędy szli jakiś niemiec zakopał go bo się bał tych konsekwencji i stąd to znalezisko


Pozdrawiam

Samotny Wilk


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 19 lipca 2005, 10:09 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): wtorek, 21 czerwca 2005, 21:25
Posty: 222
Lokalizacja: Lubartów/Kraków
Hehe

Widzę, że koledzy czytali lub ogladali "Na zachodzie bez zmian" Remarquea. Według tamtej książki zęby w bagnetach kazali zolnierzom wycinac kaprale w trakcie szkolenia w Rzeszy. Kiedy zajechali na front inny kapral - stary frontowy wyga - kazał im je natychmiast spiłować, gdyz jesli Francuzi by ich z nimi zlapali, to zgineliby okrutna smiercia.
Tyle literatura piekna, ciekawe jak było w rzeczywistosci, bo mnie wydaje sie po prostu, ze saperzy potrzebowali pil, a zeby ich zbyt nie obciazac (i tak pewnie byli przeciazeni), postanowiono polaczyc bagnet z pila, bez zadnych sadystycznych podtekstow.

_________________
Pozdrow
Przemek "kiler"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 19 lipca 2005, 10:25 
Ja jednak podzielam zdanie Bjara i Montiego . Na początku I wojny owszem armie miały różne wynalazki także i bagnety z piłami oraz takimi hakami. Spiłowanie tych ostrych krawędzi w późnieszym etapie wojny wynikało z dwóch czynników
1) w razie złapania przez nieprzyjaciela z taką bronią mieli faktycznie przechlapane
2) I wojna była zdecydowanie "szlachetniesza" od II ( co prawda gazowano sie już w okopach) i zdaje się że Konwencja Genewska zakazała używania takich bagnetów- co zresztą w tamtych czasach jeszcze przestrzegano.

Na potwierdzenie mych słów o szlachetności tej wojny jest opis wydażeń pewnego polaka w wojsku austriackim.
Otóż po całodziennym ostrzliwaniu się z okopów między żołnierzami rosyjskimi i austro-węgierskimi po nadejściu zmroku milkły karabiny i wychodzili sanitariusze obu stron zbierając rannych z przedpola. W tym czasie nikt do nich nie strzelał- mało tego często sanitariusz rosyjski opatrywał austriackiego i na odwrót.
Takich przykładów jest masa ( na froncie zachodnim w którąś wigilię żołnierze wyszli z okopów i dzielili się opłatkiem- na drugi dzień dalej strzelali do siebie)
Moim zdaniem ta zapomniana wojna zasługuje na większą uwagę.


Góra
  
 
 Tytuł: Mam już zdjęcia mijego bagnetu!!
PostNapisane: poniedziałek, 25 lipca 2005, 14:45 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2005, 11:52
Posty: 121
Lokalizacja: Starogard Gdański
Wiatm i prosze o rozszyfrowanie bić więcej oznaczeń ani numerków bagnet nie posiada


Pozdrawiam


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 25 lipca 2005, 14:48 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2005, 11:52
Posty: 121
Lokalizacja: Starogard Gdański
jeszce jedno zdjęcie nie wiem czemu nie weszło

bicie to coś jakby 13 lub 15 na górze korona lub coś podobnego


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 25 lipca 2005, 16:54 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2005, 16:07
Posty: 844
Lokalizacja: podkarpacie
Gwoli ścisłości to Twój bagnet nazywa się Seitengewehr 84/98 neuer art mit Säge (czyli wersja przyjęta do produkcji w 1915 roku). Data produkcji powinna być na grzbiecie głowni zaraz przy jelcu. Ta litera w koronie to znak kontroli technicznej. Na głowicy powinny być dwa, jeden na grzbiecie głowni powyżej roku produkcji, na śrubach okładzin, zatrzasku.
Usunięcie pił z bagnetów nakazano najpierw w Bawarii w 1917, a grudniu tegoż roku w całych Niemczech.
Co do tego, kto go nosił, to bagnet powinien mieć jakieś oznaczenia na jelcu.

_________________
Semper idem
Feeder


Ostatnio edytowano poniedziałek, 25 lipca 2005, 17:12 przez Feeder, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Piekny bagnet!!!
PostNapisane: poniedziałek, 25 lipca 2005, 17:07 
Piękny bagnet!!! Mjodzio!! Powiedz Wilku w w jakich okolicznościach go znalazłeś!


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 25 lipca 2005, 18:21 
Ładny to mało powiedziane. :shock:
Ale na "wykopek "nie wygląda. :?:
Adam


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 26 lipca 2005, 07:30 
Offline
generał broni
generał broni

Dołączył(a): sobota, 16 kwietnia 2005, 07:40
Posty: 2127
Fakt ,bagnecik całkiem całkiem :) Pomimo tego ,że mam kilkadziesiąt bagnetów S 84/98 z piłą jeszcze mi się nie trafił...

bjar_1


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 26 lipca 2005, 11:14 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2005, 11:52
Posty: 121
Lokalizacja: Starogard Gdański
a więc jeśli chodzi o to gdzie znaleziony to już mówię: na łące na której stacjonowała bateria p. lot w czasie II WS był zakopany obok pozostałości po jakichś zabudowaniach przy samym murze na głębokości ja wiem 30 - 40 cm. zawinięty w szmaty naoliwiony wewnątrz pochwy znajdował się jeszcze smar. Ja sam zrobiłem takie oczy :shock: kiedy zobaczyłem w jakim jest stanie i też bym nie uwierzył gdybym go sam nie wykopał :P mam cichą nadzieję że będzie więcej podobnych znalezisk na tej łączce ale najpierw musze się spisać z poskładaniem jabla ;D

POzdrowienia dla wszystkich

Samotny Wilk


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 26 lipca 2005, 13:21 
Offline
generał broni
generał broni

Dołączył(a): sobota, 16 kwietnia 2005, 07:40
Posty: 2127
Jesli był koło zabudowan i w szmatach ,to pewnie zakopał go ktoś tam mieszkający. Bagnet na 100% nie pochodzi z tej jednostki polt.

pzdr

bjar_1


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 4 grudnia 2005, 16:38 
Skąd taka 100% pewność?Bagnety pruskie z piłą wcale nie były przeznaczone dla saperów,lecz dla podoficerów.W czasie II wojny niemcy także używali bagnetów z piłami,ale nawet je produkowali.Mozna spotkać bagnety cesarskie z piłami przerobine fabrycznie w latach II wojny światowej.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 4 grudnia 2005, 17:40 
Nie widziałem bagnetu z piłą który ma na grzbiecie głowni wybity pod stęplami odbioru wojskowego rok produkcji.Chętnie obejrzę fotki takowego.Nawet bagnety z usuniętą pilą mają tylko stęple odbioru,piłę usuwano do miejsca w który się kończy i zaczynają stęple odbioru.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL