Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest sobota, 20 kwietnia 2024, 08:11

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mój Jabel
PostNapisane: piątek, 19 września 2014, 10:55 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 19 września 2014, 10:44
Posty: 12
Witam, składam pierwszego w życiu jabla i napotkałem pierwsze problemy. Po przylutowani wszystkich elementów i podłączenia pod prąd, chciałem sprawdzić zgodnie z poradnikiem kolegi "doznanie" poprawność lutowania. Napięcia na us2, us4,us7 mam -5V i +5V czyli odwrotnie a niżeli w poradniku. Chciałbym się dowiedzieć czy to jest błąd w opisie czy u mnie w układzie. No i drugie pytanko, biorę się za budowę cewki. Dostałem drut DNE 0,65mm, programem cpw15 wyszło mi, że muszę zrobić 22 zwoje na cewkę o średnicy 25 cm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: piątek, 19 września 2014, 14:35 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 19 września 2014, 10:44
Posty: 12
Dodam tylko, że miernik oczywiści podłączam prawidłowo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: piątek, 19 września 2014, 15:35 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 19 września 2014, 10:44
Posty: 12
tytus1 napisał(a):
Dostałem drut DNE 0,65mm, programem cpw15 wyszło mi, że muszę zrobić 22 zwoje na cewkę o średnicy 25 cm

Zrobiłem z 21 zwoi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: piątek, 19 września 2014, 20:21 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Opis problemu jest taki, że nie do końca go rozumiem. Ponadto dołączamy napięcie, nie zaś prąd.

Pomiary napięć wykonuje się "zwyczajnie", względem masy. Mówiąc prostym językiem w mierniku ustawiamy zakres np. 20V i pomiar napięć stałych (coś opisane w stylu DC/DCV itp.) Czarny przewód miernika dołączamy do minusa zasilania. Czerwony do kolejnych punktów w jakich mierzymy napięcie. Oczywiście przewody te muszą być właściwie do miernika dołączone. Tzn. czarny do zacisku zwykle opisanego jako COM. Czerwony do zacisku w stylu V, Ohm itd. Na pinie 8 US4 powinno być +5V. Natomiast na 4 -5V. Na pinach 8 i 5 US7 powinno być naturalnie odpowiednio +5V i -5V. Przy US2 dla 7 i 4 znowu odpowiednio +5V i -5V. Prawdopodobnie źle wykonałeś pomiary, lub masz obrócone przewody w mierniku.

W opisie podano wyraźnie, że należy nawinąć 20 zwojów drutu DNE 0,7 na średnicy 25cm. Przy 0,65 powinno wystarczyć tyle samo. Można też zmniejszyć wartość R1.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: piątek, 19 września 2014, 22:54 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 19 września 2014, 10:44
Posty: 12
Witam, faktycznie nakręciłem za co przepraszam. Może tak będzie bardziej widoczne. Zdjęci poglądowe. Ja sprawdzałem bez układów us2, s3, us4 i us9:
Obrazek

Co do cewki to sugerowałem się programem polecanym przez "doznanie"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: piątek, 19 września 2014, 23:11 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 19 września 2014, 10:44
Posty: 12
Natomiast miernik podłączyłem tak
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: piątek, 19 września 2014, 23:14 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Pomierzyłeś podstawowe napięcia i są one dość dobre. Można jeszcze zmierzyć ewentualnie zasilanie US3. Zastanawiające jest jednak dlaczego na zasilaniu US7 jest 4,8V ? Spadek 0,3V sugerowałby niepewne przyłożenie przewodu miernika (może wystąpiło jakieś drobne zanieczyszczenie), albo jakiś zimny lut. Wstaw dobre zdjęcie płytki, tak by dało się ocenić lutowanie. Miernik dołączyłeś prawidłowo.

Oczywiście można zastosować 21 zwojów dla cewki. To nie apteka.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 10:00 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 19 września 2014, 10:44
Posty: 12
Ciężar spadł mi z serc, bo bałem się , że coś jest źle zrobione. Co do zdjęcia to mam aby takie słabe z telefonuhttp://screenshooter.blob.core.windows.net/engine4files/vskqbcnvaiyxlpqqnpdgssefpqgaasqoktapqopbremcfxgkyadspcpcoeakvnvisknrobzzabonfbaskwcaoxyheyaloefeidkujowxadsnnbwnehazkvuulfnpanlv. Dziś pierwsze testy ;) :o


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 11:36 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): wtorek, 22 kwietnia 2014, 20:17
Posty: 38
województwo: dublinskie
Obrazek
na zdjeciu przykłąd jak powinny luty wyglądać
odsysaczem zbierz nadmiar cyny - na bank masz zwarcia, wilka kropla cyny koło procesorka tez do odessania, wykrywacz nie działa bez dolutowanej diody d2 której nie widzę kable cewki daj mniejsze i zrób gniazdo przyda się na przyszłość


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 11:41 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): wtorek, 22 kwietnia 2014, 20:17
Posty: 38
województwo: dublinskie
ps pamiętaj o polaryzacji diody


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 12:16 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
adriano210 napisał(a):
wykrywacz nie działa bez dolutowanej diody d2

Niby dlaczego ? Ta dioda LED załączana jest stanem niskim z linii GP.1 mikrokontrolera. To w sumie tyle. Program musiałby być wymyślnie napisany by wykrywacz nie działał, bez D2. Niby po co ktoś miałby to robić ? Być może chodzi o ogranicznik napięcia na diodach opisanych oczywiście też błędnie jako D1 i D2 (1N4148). Bez tych diod będzie faktycznie nie wesoło dla US2.

Płytka polutowana jest słabo, a zdjęcie jest jeszcze gorsze. Trudno powiedzieć, czy są zwarcia. Zdjęcie jest zbyt słabe. Krople lutu wyglądają na faktycznie dość spore.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 12:43 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 19 września 2014, 10:44
Posty: 12
Dioda d2 jest, z tym że z drugiej strony, ze względu na fakt, że elektronika wyląduje w obudowie jakieś chińskiego wykrywacza - gotowy stelaż. Oraz usprawiedliwić się, ta wielka kropla jest spowodowana uszkodzeniem pola i połączyłem obie nóżki razem. Sprawdzałem, nie robi zwarcia.
Co do kabli to dać mniejsze ? Znalazłem na forum by stosować jak największe i że najlepiej sprawują się 2x 2mm.
Postaram się znaleźć jakiś lepszy aparat


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 12:51 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Do wykrywaczy impulsowych właściwie powinno się stosować przewód ekranowany, o możliwie małej pojemności. Żyła zimna dołączona powinna zostać do masy. Przekrój przewodu nie jest jakiś bardzo istotny. W końcu i tak R1 ogranicza prąd płynący przez cewkę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 13:41 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): wtorek, 22 kwietnia 2014, 20:17
Posty: 38
województwo: dublinskie
Macieju drogi kupiłem jabelsa z 2 miesiące temu może jest ten mój dziwny ale po odlutowaniu diody przestał działać tzn cały czas popiskiwał z cewką i bez niej
zrobiłem też tesoro i kreta,
pomyśl po co miałbym zmyślać ? a co do polaryzacji diody led
https://www.youtube.com/watch?v=LkdkVUZNorI masz pooglądaj


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 13:57 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
adriano210 napisał(a):
Macieju drogi kupiłem jabelsa z 2 miesiące temu może jest ten mój dziwny ale po odlutowaniu diody przestał działać tzn cały czas popiskiwał z cewką i bez niej

Niesamowicie mało prawdopodobne. Ze schematu takie zachowanie nie wynika. Najpewniej przy okazji coś namieszałeś. Ewentualnie faktycznie program jest dziwny, ale prawdopodobieństwo tego jest tylko trochę większe od trafienia tzw. szóstki w Lotto.

adriano210 napisał(a):
pomyśl po co miałbym zmyślać ? a co do polaryzacji diody led
https://www.youtube.com/watch?v=LkdkVUZNorI masz pooglądaj

No to jest chyba jasne... Zarzucałem Ci tą polaryzację ? Nie wyjeżdżaj mi z czymś takim.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 14:28 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): wtorek, 22 kwietnia 2014, 20:17
Posty: 38
województwo: dublinskie
to odłącz diodę od procesora i zobacz co będzie
na schemacie nie ma oprogramowania procesora
:D:D:D no chyba że masz program :D

ale spoko nie będę się kłócił zresztą z każdym kolega Maciej się kłóci bo jest wybitnym teoretykiem ba wystarczy że obejrzy schemat i już wie nawet jaki program jest w picu

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 19:12 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 19 września 2014, 10:44
Posty: 12
Nie chcę przeszkadzać w dyskusji bo sam niewiele mogę dodać. Chciałbym abyście ocenili wynik mojej konstrukcji po beta testach na kiju od szczotki.
Wynik w powietrzu ale na przestrzeni wolnej od metalu, tam też stroiłem wspomniane 0V.
-moneta 5gr i 1 zł z 15 cm;
-gwoździk (taki mały tzw "papiak") 7cm
-duży wkręt do drewna 17 cm
-miara metalowa 26cm/40cm
-kilof budowlany (wielkości młotka 600g) 40 cm
-małe imadło 56 cm
-szpadel 50 cm

Z ziemi udało mi się wygrzebać kawałek płaskownika tak mniej więcej z 20cm. Wykrywacz zasilany jeszcze na 9V.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 19:21 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Wyniki te są dobre. Zresztą w opisie podano orientacyjne zasięgi. Skoro musisz podnieść z jakiegoś powodu napięcie zasilania, to właściwie możesz. Skutkować to będzie większym prądem pobieranym z zasilania, większą mocą traconą w T1 i R1. Podobnie dla US8 (78l05). Nie będą to jednak jakoś drastycznie większe wartości. Nic się zdecydowanie nie spali. Zasięg trochę wzrośnie, ale i bez tego jest dobry.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 19:34 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 19 września 2014, 10:44
Posty: 12
maciej_333 napisał(a):
Wyniki te są dobre.

maciej_333 napisał(a):
Zasięg trochę wzrośnie, ale i bez tego jest dobry.


Nawet nie wiesz kolego jak cieszą mnie te słowa. Tym bardziej, że jest to moja pierwsza taka budowa :peace

maciej_333 napisał(a):
Skoro musisz podnieść z jakiegoś powodu napięcie zasilania, to właściwie możesz.


Obecnie zasilany jest z pakietu akumulatorków, które mają już swoje lata, a luzem leży u mnie 12V akk żelowy. Praktycznie nowy. Gdzieś przeczytałem, że przy takiej zamianie powinno się wymienić BD912, R1 i R2. Jest to konieczne ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój Jabel
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 19:41 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Wymiana T1 nie ma sensu. Zwiększyć R1 i zmniejszyć R2 można przy zwiększaniu zasilania. Jednak osobiście za bardzo nie widzę sensu. Tym bardziej, jeśli wszystko będzie pracowało prawidłowo.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL