Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 06:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jabel J-267 cały czas stuka
PostNapisane: poniedziałek, 7 grudnia 2015, 19:58 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): poniedziałek, 7 grudnia 2015, 19:51
Posty: 4
Witam, opisywałem już ten problem na innym forum jednak bez większego zainteresowania, otóż kupiłem kit wykrywacza metali Jabel J-267, poskładałem go zgodnie z instrukcją, wyzerowałem, tzn. Na n.6 układu US2 mam 0V. I po podłączeniu całości wykrywacz cały czas stuka, Płytka sprawdzona pod względem błędów montażowych nic nie zauważyłem. Nie pomyliłem się co do montażu układów. Wykrywacz działa tzn. wyszukuje metale i wówczas piszczy jednak gdy nie ma metalu w okolicy cewki to głośnik stuka z dużą częstotliwością. To samo dzieje się jest po odłączeniu cewki. Proszę o porady.

Wykrywacz od skrajnej pozycji potencjometru P1 do mniej więcej połowy stuka a później od połowy do końca piszczy. Stuki są bardzo częste mniej więcej jak "Komarek na gazie".

Po dotknięciu palcem i przytrzymaniu Transoptor LTV702VC a konkretnie pustej, nie podłączonej nogi n.6 Głośnik przestaje stukać i wykrywacz działa ok(wiem, że nie powinienem tak robić lecz przez przypadek dotknąłem i postanowiłem to sprawdzić). Jeśli natomiast transoptor delikatnie zagrzeje to stuki stają się intensywne. Podmieniałem go jednak bez efektu. Zamieszczam również filmik żeby objaśnić sytuacje.
[youtube]https://youtu.be/Kh8XxzWJp6Q[/youtube]


Również mam pytanie co do samej cewki i połączenia, gdzie połączyć ekran przy cewce i czy trzeba stosować kabel ekranowany?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel J-267 cały czas stuka
PostNapisane: wtorek, 8 grudnia 2015, 15:36 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że nie dokonałeś koniecznych zmian w obrębie transoptora. Poproszę wyraźną fotkę z tej okolicy od strony druku.
Inna możliwa opcja, to niewłaściwe wartości oporów w obrębie potencjometru od czułości.
Mam w tej chwili zbyt wolnego neta, żeby film obejrzeć ale zachowanie takie jak Twojego jabla już chyba przerabiałem kiedyś.

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel J-267 cały czas stuka
PostNapisane: środa, 9 grudnia 2015, 08:55 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): poniedziałek, 7 grudnia 2015, 19:51
Posty: 4
Jeśli chodzi o płytkę to jest to wersja poprawiona i nie ma błędu przy transoptorze. Jeśli chodzi o rezystancje to co dokładnie masz na myśli? Które rezystory?. Dodam, że zestaw został od razu poprawnie złożony sprawdzałem 3-krotnie schemat i płytkę PCB i wszystko zgadza się toćka w toćkę. Ogólnie wykrywacz działa tak jak powinien tylko na niskiej skali stuka.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel J-267 cały czas stuka
PostNapisane: czwartek, 10 grudnia 2015, 13:45 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
Miałem na myśli opory R16 i R17. Skoro jednak twierdzisz, że poprawność montażu jest pewna, to problem będzie gdzie indziej. Pozostało Ci poprawić luty, sprawdzić napięcia.
Po jakim czasie grzeje się transoptor ? Minuta ? Kilka minut, kilkanaście ? Do jakiej temperatury ( orientacyjnie ) ? Letni, ciepły, gorący...

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel J-267 cały czas stuka
PostNapisane: czwartek, 10 grudnia 2015, 14:32 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): poniedziałek, 7 grudnia 2015, 19:51
Posty: 4
Luty są ok, jeśli chodzi o transoptor to jest letni. Rezystancja R16, R17 sprawdzona i jest w normie. Mam jeszcze takie drugie pytanie w sprawie sondy do Jabela, w tym momencie mam sondę pojedynczą (jedna cewka), a chciałbym zrobić sondę z trzema cewkami, w jaki sposób to zrobić aby żadna z cewek nie zakłócała się nawzajem i w jaki sposób wykonać połączenia. Chodzi mi dokładnie aby przełączać sobie cewki w trakcie użytkowania przez co byłbym w stanie określić położenie przedmiotu. Widziałem już kilka takich nawiniętych sond jednak nie znalazłem schematu połączeń.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel J-267 cały czas stuka
PostNapisane: czwartek, 10 grudnia 2015, 20:52 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
DaX_101 napisał(a):
Widziałem już kilka takich nawiniętych sond

Gdzie ?
DaX_101 napisał(a):
aby żadna z cewek nie zakłócała się nawzajem i w jaki sposób wykonać połączenia

To może być trudne. Cewka wykrywacza wytwarza pole elektromagnetyczne, które jest przekazywane do przedmiotów metalowych. Druga cewka, ( w tej samej obudowie) wytworzy wtórne pole elektromagnetyczne, co może spowodować osłabienie pierwotnego sygnału. Przy zachowaniu odpowiednich różnic w średnicach cewek może się to udać ale system przełączania może być dosyć skomplikowany pod względem mechanicznym.
Osobiście robiłem testy na dwóch cewkach. Ten sposób, umożliwia funkcię bardziej precyzyjnego namierzania ( pinpoint) oraz określenie w (przybliżeniu ) wielkości przedmiotu i głębokości zalegania.

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel J-267 cały czas stuka
PostNapisane: czwartek, 10 grudnia 2015, 22:18 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): poniedziałek, 7 grudnia 2015, 19:51
Posty: 4
W takim razie jak udało Ci się to zrobić dla 2 cewek?

Np. Tutaj jest przykład 2 cewek http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2275210.html

Z góry przepraszam jeśli nie można zamieszczać odnośników do innych stron


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel J-267 cały czas stuka
PostNapisane: piątek, 11 grudnia 2015, 11:41 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
Tak, robiłem kilka razy podwójną cewkę. Różnica średnic była większa niż u kolegi z elektrody. Nie pamiętam dokładnie średnicy małej cewki ale użyłem do tego obudowy sondy z wykrywacza traper (midas). Wobec tego, duża cewka miała ok 37cm ale średnicy mniejszej teraz nie pamiętam. Żeby nie stroić po każdym przełaczeniu, konieczne było zastosowanie dwóch potków do czułości.

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL