Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest środa, 15 maja 2024, 10:18

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jabel na AVR
PostNapisane: niedziela, 20 grudnia 2015, 10:24 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2015, 10:07
Posty: 19
system: Windows 7
województwo: Lubelskie
Dzień Dobry, Dobry Wieczór
zamiłowania jestem programistą/elektronikiem zajmuje się głównie mikrokontrolerami AVR głównie atmega328p i platformą Arduino. Z czystej ciekawości chciałem zobaczyć jak zbudowane są wykrywacze metali dowiedziałem się że są różne typy tych urządzeń i wcale nie są takie skomplikowane jak mi się wydawało. Mój wybór padł na PI poszukałem schematów znalazłem w miarę posty jak na początek Jabel J-267. Moje pytanie brzmi czy da się zamiast µP PiC12c(f) wstawić µC np. Atmega8 wiem że soft PIC'a jest chroniony szukałem na forum ludki piszą że napisanie programu do jabela jest proste ale nie mogłem znaleźć zasadę działania. Czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć co robią poszczególne nóżki PiC'a w Jabelu?

Pozdrawiam Szymon :D


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: niedziela, 20 grudnia 2015, 16:53 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Temat wykrywaczy metali jest dość złożony. Dotyczy to w szczególności porządnych wykrywaczy IB. PI są trochę łatwiejsze w bardzo podstawowym ujęciu. Na Arduino da się to oczywiście zrobić, pytanie jednak do czego ta nakładka ? Programowanie AVR w C na poziomie rejestrów jest zbyt proste, by się tym posiłkować. Dla mikrokontrolerów 8-bit nawet asembler jest łatwy.

Jak to połączyć ? W zasadzie dowolnie. Linie opisywane jako GP/GPIO to linie cyfrowe WE/WY ogólnego przeznaczenia. GP.1 od PIC'a można zastąpić ewentualnie sprzętowym PWM z AVR. Kwestia tylko odtworzenia podobnych przebiegów. Wszystko da się zrobić na jednym przerwaniu od Timera 16-bit, albo nawet 8-bit.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: niedziela, 20 grudnia 2015, 18:56 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2015, 10:07
Posty: 19
system: Windows 7
województwo: Lubelskie
Ale mi chodzi do czego służą jakie tam sygnały chodzą, GP1 wiem. Ale co robią wyjścia GP2 GP4 GP5?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: niedziela, 20 grudnia 2015, 21:49 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na wyjściu GP.2 jest przebieg prostokątny, który służy do kluczowania cewki. Częstotliwość ok. 1 kHz Wypełnienie ( nie pamiętam dokładnie ) ok 1 - 4 %.
GP.4 i GP.5 generują impulsy opóźnione w stosunku do GP.2. Opóźnienie i szerokość impulsów, trzeba sobie dobrać samodzielnie, w zależności od tego, czy wykrywacz ma być bardzo, średnio czy mało czuły.
Te impulsy, podawane są na multiplexer ( klucze analogowe ).
GP.1 służy tylko do tego, żeby sterować diodą led, informującą o tym, że wykrywacz jest włączony.
Wstawiałem kiedyś zamiast PIC-a, coś z Atiny. Do działania wykrywacza wystarczy wygenerować 3 przebiegi prostokątne.

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: niedziela, 20 grudnia 2015, 22:48 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2015, 10:07
Posty: 19
system: Windows 7
województwo: Lubelskie
A jakie ma być to opóźnienie? Jeszcze tak dobrze nie ogarniam Wykrywacz.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 13:52 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
Niestety, nie podam ci konkretnych wartości. Nie mam żadnego jabelka a zapiski też zniknęły. Z pamięci nie ma sensu.
Może któryś z kolegów pomoże.

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 14:30 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2015, 10:07
Posty: 19
system: Windows 7
województwo: Lubelskie
Ale w jakich jednostkach jest liczone to opóźnienie, mniej więcej abym się orientował.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 14:43 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
PCSzymon napisał(a):
Ale w jakich jednostkach jest liczone to opóźnienie, mniej więcej abym się orientował.

Myślę, że w godzinach...
Na poważanie jednak są to us (u = 10^-6). Opóźnienia takie wyniosą tu jakieś 20-60 us.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 15:05 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2015, 10:07
Posty: 19
system: Windows 7
województwo: Lubelskie
maciej_333 napisał(a):
Myślę, że w godzinach...
Na poważanie jednak są to us (u = 10^-6). Opóźnienia takie wyniosą tu jakieś 20-60 us.


Jak Pan się tak zna to może jeszcze mi Pan powie Jakie chodzą impulsy na GP4, GB5, bo nie zbyt tego ogarniam
GP1 i GP2 już wiem o co chodzi GP2 trzeba zapodać przebieg prostokątny w AVR jest to zwyczajny PWM to jest łatwe do zrobienia odstęp od GP4 GP5 już zam tylko teraz jakie tam impulsy chodzą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 15:29 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Wybacz mi ironię.
Są to dosyć krótkie w tym przypadku impulsy. Czas ich trwania jest stały, jednak zależy od stałej czasowej w obwodzie wzmacniacza całkującego i innych miejscach. Taki impuls właściwie próbkuje zbocze impulsu przepięcia. Wzmacniacz całkujący całkuje (powiedzmy sumuje) takie próbki. Zatem od zbocza opadającego impulsu na GP.2 musisz odmierzyć te 20-60 us. i wygenerować impuls o czasie trwania pewnie jakieś 15 us na GP.4. Kolejno zaś po upływie następnych 5-15 us wytworzyć impuls o czasie trwania ponownie jakieś 15 us na GP.5. Wyraźnie widać, że US4A ma reagować na tempo opadania sygnału. Musiałbyś te czasy dobrać doświadczalnie, lub zmierzyć je oscyloskopem w działającym wykrywaczu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 15:49 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2015, 10:07
Posty: 19
system: Windows 7
województwo: Lubelskie
Ja się na Pana nie gniewam Piszę per Pan z szacunku
Dobra dzięki za wyjaśnienie ale nie wiem czy to ma być zwykły sygnał powiedzmy +5V czy jakiś zaprogramowany?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 16:25 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Programujesz wspomniane tu czasy, nie napięcia. Poziomy napięć są zaś typowe, powiedzmy TTL. Znaczyłoby to, że "0" logiczne to 0 V, zaś "1" to 5 V. Zatem, gdy pojawia się impuls na danym wyjściu jest 5 V. Gdy tego impulsu brak 0 V. Ostatecznie musiałbyś najlepiej zasilać mikrokontroler napięciem 5 V. Inna sprawa, że Atmega328 to bardzo dużo, jak do tego zastosowania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 16:37 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
Może łatwiej będzie, jak zerkniesz na fragment opisu wykrywacza AVT 3118.
Zasada działania podobna.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 16:47 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
O AVT3118 było już chyba na forum. Opis jak i schemat są czytelne i poprawne "inaczej". Pomijam już zastosowany język. Jak AVT mogło coś takiego puścić do druku ? Rozwiązanie koncepcyjnie jest akceptowalne, ale realizacja już nie.

W Jablu aktywny jest poziom wysoki we wszystkich przypadkach. Zatem jest tak, jak pisałem wyżej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 17:25 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2015, 10:07
Posty: 19
system: Windows 7
województwo: Lubelskie
Dobra dzięki Atmega328P idzie do innego mojego projektu tutaj chce wykorzystać coś z attiny


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 17:47 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
maciej_333 napisał(a):
O AVT3118 było już chyba na forum. Opis jak i schemat są czytelne i poprawne "inaczej". Pomijam już zastosowany język. Jak AVT mogło coś takiego puścić do druku ? Rozwiązanie koncepcyjnie jest akceptowalne, ale realizacja już nie.

W Jablu aktywny jest poziom wysoki we wszystkich przypadkach. Zatem jest tak, jak pisałem wyżej.


Wrzuciłem pierwszy przykład, jaki znalazłem na kompie, żeby przybliżyć koledze ogólny zarys omawianego tematu.
Nie ma sensu rozwodzić się nad błędami AVT, ponieważ chodzi tylko o wzajemne położenie względem siebie różnych przebiegów. Nawet jeżeli czasy poszczególnych opóźnień nie są zbyt odpowiednie ( a sądząc po deklarowanym zasięgu i czułości avt 3118 - nie są odpowiednie ) to można to porównać z innymi projektami działającymi na takiej samej zasadzie. Surfmaster, barracuda....

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: wtorek, 22 grudnia 2015, 15:34 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2015, 10:07
Posty: 19
system: Windows 7
województwo: Lubelskie
Rozumiem że to tak ma wyglądać?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: wtorek, 22 grudnia 2015, 15:54 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Tak ma to wyglądać. Pierwszy przebieg 1 kHz ma okres 1 ms = 1000 us. Zatem czas ten będzie występował pomiędzy zboczami narastającymi, lub opadającymi. Wypełnienie 4 % obliczone powinno być względem wspomnianego okresu 1000 us. Zatem czas trwania pierwszego z impulsów wyniesie 4% * 1000 us = 40 us. Myślę, że najłatwiej będzie Ci to zrobić na jednym Timerze 16-bitowym bez sprzętowego PWM. Musiałbyś w kolejnych przerwaniach odpowiednio rekonfigurować Timer. Bardzo przyda się tu tryb CTC i przerwanie COMPARE (porównanie TCNTx z OCRx).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: wtorek, 22 grudnia 2015, 16:15 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
Dwa impulsy opóźnione muszą zmieścić się pomiędzy kolejnymi impulsami wygenerowanymi dla cewki.
Popatrz dokładnie jak to wygląda na rysunkach, które wrzuciłem.
Rys. 2b to pierwszy impuls próbkujący a Rys 3 - drugi.
Przebieg o kolorze niebieskim (?) na tych rysunkach, to wzmocniony sygnał z cewki. To jest punkt odniesienia dla impulsów opóźnionych.
Proste wykrywacze mają tylko jeden impuls opóźniony ale zastosowanie dwóch, daje lepszy efekt. Chodzi ogólnie o to, żeby nie badać całego opadającego zbocza sygnału z cewki (rys ) ale tylko wybrany fragment ( lub kilka fragmentów.) Do tego służy multiplexer, który zamyka w określonym czasie ''przejście'' pomiędzy op ampem, wzmacniającym sygnał z cewki a drugim wzmacniaczem ( wzmacniaczami ). Te drugie w tym przypadku pracują w konfiguracji różnicowej ( nie sumującej :wink: )
Poczytaj kolego trochę o działaniu takich wykrywaczy to szybko zrozumiesz. Tak z rozbiegu, może być Ci trudno.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jabel na AVR
PostNapisane: wtorek, 22 grudnia 2015, 16:24 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
K.O.B.R.A napisał(a):
Dwa impulsy opóźnione muszą zmieścić się pomiędzy kolejnymi impulsami wygenerowanymi dla cewki.

Wszystko się "zmieści". Impuls sterujący kluczowaniem cewki będzie miał 40 us. Zatem mamy 1000 us - 40 us = 960 us na resztę impulsów. Rysunek jest w sumie dobry, chociaż skala dla poszczególnych przebiegów jest różna.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL