Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 05:37

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Różne kondensatory
PostNapisane: czwartek, 10 marca 2016, 18:59 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): poniedziałek, 7 marca 2016, 15:21
Posty: 5
województwo: Mazowieckie
Witam, słuchajcie dzisiaj dostałem paczkę z zakupionym do polutowania Jabel-kiem przetrzepałem wykaz elementów układu z tym co mi wrzucili do foliowego woreczka który był rozcięty co wzbudziło moją podejrzliwość. Ale nie o tym chciałem, chodzi o to że dostałem dwa kondensatory elek. o różnym woltażu :? tzn. w wykazie jest C8,C10 100uF/16V a ja dostałem 100uF/25V wujaszek :gog nie precyzuje sprawy :x więc wolę nie kombinować i skierowałem do was :all kroki bo wiem że macie ten temat ogarnięty 100razy. W swoich wylutkach z różnistych urządzeń znalazłem takie jak potrzeba dwa kondensatorki :peace ALE proszę o wasza pomoc. :roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Różne kondensatory
PostNapisane: piątek, 11 marca 2016, 17:24 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): poniedziałek, 9 czerwca 2014, 19:42
Posty: 197
sprzęt: All-1
województwo: Opolskie
Napięcie pracy kondensatora nie ma znaczenia,ważne tylko by było ono wyższe niż napięcie z którego zasilamy układ.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Różne kondensatory
PostNapisane: piątek, 11 marca 2016, 18:57 
Offline
kapral
kapral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lipca 2014, 13:05
Posty: 58
Lokalizacja: Racibórz
To dziwnie kolego .. jakoś mi "wujek" google udzielił odpowiedzi zaraz po pierwszym zapytaniu , ale mniejsza o to nie wnikam w czyjeś umiejętności szukania info.
Wracają do tego kondensatora , to pamiętaj tak jak napisał Shift "ważne tylko by było ono wyższe niż napięcie z którego zasilamy układ" .
Napięcie podawane na kondensatorze jest to "teoretycznie" maksymalne które on wytrzyma , więc "bezpieczniej" że taki Ci dali.
Jedynie można się przyczepić do rozmiarów jeśli jest inne napięcie , ale rozmiar akurat 16 i 25 jest bardzo podobny.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Różne kondensatory
PostNapisane: piątek, 11 marca 2016, 21:01 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na kondensatorach C8 i C10 odkłada się napięcie 5 V, więc montuj bez obawy.

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Różne kondensatory
PostNapisane: sobota, 12 marca 2016, 00:57 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): poniedziałek, 7 marca 2016, 15:21
Posty: 5
województwo: Mazowieckie
Ok wszystko polutowane, multimetrem pomierzone i jest dobrze. Teraz czekam na drut na cewkę. tak więc temat kondensatorów uważam za zamknięty. Dziękuję za odpowiedzi i wyrozumiałość, jestem zielonym pasjonatem takich układów, czeka mnie jeszcze sporo nauki ale zawsze pomoc jest nieoceniona. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Różne kondensatory
PostNapisane: niedziela, 13 marca 2016, 16:59 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): poniedziałek, 12 października 2015, 09:30
Posty: 21
Witam kolegę, również aktualnie składam jabelka :)

1. Jakie pomiary Ci wyszły tuż po lutowaniu na samym US2 i bez cewki?

2. Jaki drut kupiłeś i gdzie, też jestem na takim etapie i chętnie się poradzę :)

3. Wybrałeś drut nawojowy DNE (pojedynczo emaliowany) czy DN2E (podwójnie emaliowany)? Znalazłem już z milion teorii, który lepszy i już ostatecznie sam nie wiem :) Niby w DNE łatwiej uszkodzić emalie ale znowuż przy DN2E jest ona podwójna i chyba może wpływać jakoś na charakterystykę samej cewki. Pomoże ktoś?

Ja zamierzam kupić drut nawojowy 0,25kg 0,7mm (to jest chyba ok 71m) na cewkę 25cm przy 20 zwojach. Jeszcze się waham pomiędzy DNE i DN2E.

4. Teraz jeszcze bawiłem się trochę programem CPW, i te 25cm ma być wewnątrz czy na zewnątrz? Ile najlepiej zwojów w warstwie (wychodziło mi że ok 4-5 zwojów na warstwę, right?).

5. Jaka długość karakasu najlepiej?

Wiem milion pytań ale tak jest jak się biorą za to amatorzy i chcą zrobić jak najlepiej :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Różne kondensatory
PostNapisane: poniedziałek, 14 marca 2016, 10:32 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): poniedziałek, 7 marca 2016, 15:21
Posty: 5
województwo: Mazowieckie
ryjek201 napisał(a):
Witam kolegę, również aktualnie składam jabelka :)

1. Jakie pomiary Ci wyszły tuż po lutowaniu na samym US2 i bez cewki?

2. Jaki drut kupiłeś i gdzie, też jestem na takim etapie i chętnie się poradzę :)

3. Wybrałeś drut nawojowy DNE (pojedynczo emaliowany) czy DN2E (podwójnie emaliowany)? Znalazłem już z milion teorii, który lepszy i już ostatecznie sam nie wiem :) Niby w DNE łatwiej uszkodzić emalie ale znowuż przy DN2E jest ona podwójna i chyba może wpływać jakoś na charakterystykę samej cewki. Pomoże ktoś?

Ja zamierzam kupić drut nawojowy 0,25kg 0,7mm (to jest chyba ok 71m) na cewkę 25cm przy 20 zwojach. Jeszcze się waham pomiędzy DNE i DN2E.

4. Teraz jeszcze bawiłem się trochę programem CPW, i te 25cm ma być wewnątrz czy na zewnątrz? Ile najlepiej zwojów w warstwie (wychodziło mi że ok 4-5 zwojów na warstwę, right?).

5. Jaka długość karakasu najlepiej?

Wiem milion pytań ale tak jest jak się biorą za to amatorzy i chcą zrobić jak najlepiej :)


Ja dałem tutaj temat o kondensatorach, wiec nie wiem czy twoje pytania znalazły się w odpowiednim temacie. :wink:
Odnośnie moich prac na razie czekam na drut DNE2. A US2 zgodnie ze schematem -5V-tów i +5V-tów jak i reszta wzmacniaczy operacyjnych. Jaki drut byś nie dał to tak czy siak będziesz łapał wszystko począwszy od agrafki. O dyskryminacji do Jabla nic nie wiem, przynajmniej nie znalazłem tematów w których ludzie wypowiadali by się o testach w plenerze. Z tego co wiem to dość istotną sprawą jest kabel łączący cewkę z płytką. Ponoć najlepszy 2x2,5mm(podwójna żyła) głośnikowy przezroczysty no i do 150cm dł z jak najmniejszą ilością nawinięć na stelaż. O estetyce zapomnij bo i tak będziesz robił pewnie na wodnych rurkach :wink: ja też zresztą tak zrobię i na dole "peszla" czarnego. *nie wiem* o jakich warstwach piszesz skoro i tak nawijasz na "kupę". Przy cewce fi 250mm musisz zużyć około 19m drutu ale! twoja cewka ma mieć 300uH (mikro Herców) i do 1ohm mi wyszło w cpw nie całe 19m czyli 22,7 zwojów ogółem. Cpw się trzymaj i czytaj inne posty. Koledzy napisali sporo o cewkach :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL