Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 12:12

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jabelek strojenie...
PostNapisane: wtorek, 12 sierpnia 2008, 07:52 
Witam

Właśnie "złożyłem" do kupy Jabelka, mam na myśli elektronike. wykonałem uzwojenie cewki wg pomysłu Mranda ( 18 zwoi krosówki na 35 cm karkasie) tak dla testu.
Czy ktoś może mi powiedzieć jaki jest powinien być zakres pracy potencjometru P1....ponieważ u mnie od głuchej ciszy do wycia jest może z 1,5 mm...generalnie nie jestem w stanie ustawić niczego poza ciszą bo wszystko powyżej to już prawie lub wycie ?, czy to normalne i czy to tak powinno być ?
Zgodnie z tym co już ktoś napisał na 6 nóżce scalaka US2 mam ustawione 0,00V, można powiedzieć że w wyjściowej pozycji juz tak było...czyli pokrętło PR-ka poziomo...odchylenia w czasie kręcenia można liczyć na dziesiętne części milimetra.
No i zasięgi na tej cewce testowane w pomieszczeniu nie są "porażające" i nie wiem czy coś zrobiłem źle czy porostu ma tak być ?

Pozdrawiam
DMX


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 sierpnia 2008, 19:36 
Offline
plutonowy
plutonowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 stycznia 2007, 20:47
Posty: 113
Witam.
Poprawne ustawienie PI w tym jabla polega na tym, że potencjometr należy ustawić na granicy pisku a ciszy , im dokładniejsze ustawienie tym wykrywacz czulszy.

Dołóż sobie precyzer - znajdziesz na forum :)
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2008, 11:41 
Odpowiedz z cytatem Zmień/usuń ten post Usuń ten post
witam
dokonałem w jabelku takich zmian jakie zaproponował Mrand w tym poście, za wyjątkiem zmiany zasilania zostało 9V :
Cytuj:
Na prośbę jednego kolegi złożyłem Jabla. Mimo braku czasu zrobiłem to chętnie ponieważ nie znałem z autopsji tego sprzętu. Podszedłem do sprawy twórczo i wprowadziłem kilka prostych modyfikacji. Gdy kolega zobaczył wynik, oko mu zbielało. Mnie zresztą wcześniej też. Puszka od piwa wykrywana jest wyraźnie z 95cm a hełm ze 120cm. Test przeprowadzony był w domu w warunkach zakłóceń od sieci, komputera i aparatury kontr. pomiarowej. Detektor pracował całkowicie stabilnie. Nieco poniżej "progu tykania".
Modyfikacje były następujące:
Cewka: 18 zwojów o średnicy 350mm nawinięta zwykłą tzw. krosówką telefoniczą w izolacji PCV
Kabel doprowadzający 1.5m ekranu typu RG-58
Zasilanie z akumulatora żelowego 12V/1.3Ah.
R1- 4.7ohm zmieniłem na 1ohm
Potencjometr P1- 10k na 4k7
Rezystory R16 i R17- 1k na 27k
Rezystor R18- 10k na 47k
Kondensatory C2, C3, C4- 100n na 220n
Parametry zmodyfikowanego Jabla są tak dobre, że nie wiem po co komplikowac sobie życie i szukać czegoś innego.



ponadto zrobiłem jeszcze tę modyfikacje dałem PR 50K:
Cytuj:
W miejsce R16 dobrze jest dać połączone w szereg rezystor 10k oraz PR-ek 22k. Daje to możliwość skorygowania ewentualnego rozrzutu parametrów układu i cewki. Ustawiamy potencjometr P1 np. na środek i PR-kiem uzyskujemy tykanie w głośniku. Bardzo dobrze jest też przylutować kondensator ceramiczny 100n pomiędzy 4 i 7 nóżkę US2. Wprost do wyprowadzeń układu od strony druku.


oraz wymieniłem R8 na 470K.

Niezależnie od wersji ( oryginalna konfiguracja) czy też po modyfikacjach zaproponowanych przez Mranda...nie jestem w stanie ustawić pojedynczych stuków :-( nawet na 1/4 skali potencjometru P1)...zaczynam się zastanawiać czy to w ogóle jest możliwe.....?
po zamianie R8 z 1Mohm na 470K nie ma żadnej różnicy ...zastosowanie w miejscu R16 PR 50K...i jego regulacja pozwala na ustawienie progu czułości..na zasadzie głucha cisza-wycie....oczywiście można zdecydować czy ma ono zaczynać się od środka skali czy z innego dowolnego miejsca...i tylko tyle (chyba).
Ponieważ nigdy nie miałem w ręku "sprawnego" jabla to nie mam pojęcia co jest dla tej konstrukcji prawidłowością a co anomalią.....czy tak ma po prostu być i koniec ?
Ponadto układ bez cewki w ogóle nie daje żadnego dźwięku ...można sobie kręcić dozwoli potencjometrem...w oryginalnej konfiguracji dawał on także bez cewki dźwięk...czy to normalne ?.
Mam nadzieję ze w końcu, któryś z Szanownych Forumowiczów powie mi co i jak z tym sprzętem....bo pomysły mi się juz kończą... :-(
wstawienie precyzera także nieweile dało...

Pozdrawiam
DMX


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2008, 12:48 
Offline
st. sierżant
st. sierżant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2008, 21:08
Posty: 249
Lokalizacja: Zamość
Jabel jablowi nie równy, w jednym modyfikacje dają efekt w innym nie,a to wszystko zależy od cewki.
Ja w swoim jablu zrobiłem zamiankę części (sposób Mranda) i jabel stracił na zasięgu i to sporo i zaczą strasznie "pływać" tzn wył na metal jeszcze 2 sek. gdy w polu widzenia cewki już go niebyło.
Więc modyfikacje nie przyniosły efektu i wruciłem do oryginału.

Jeżeli nie jesteś elektronikiem to nie ustawisz pojedynczych stuków, wymieniając R8 na mniejszą wartość zmniejsza się zasieg a poprawia stabilność ale i tak stuków się ni ustawi.
Precyzer jest bardzo przydatny, z nim bardzo łatwo ustawić max czułość.

Moja rada wruć do oryginału, wstaw precyzer i ruszaj w teren :wink:
Pozdro.

_________________
PROxima


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2008, 14:19 
witam

ale chyba jeszcze czegoś nie łapię ?
Cytuj:
LM358 jest bardzo dobry w tym zastosowanu. Możesz poeksperymentować także z LF353. Też jest odpowiedni. Możliwość płynnego strojenia od zera poprzez pojedyncze stuki do "wycia" masz już załatwioną w mojej modyfikacji. Jeśli chcesz, możesz powiększyć trochę wartości rezystorów R16, R17 i R18 co da Ci bardziej płynne przestrajanie. Teraz wynosi ono ok. 1/4 zakresu potencjometru P1.



Cytuj:
. Możliwość płynnego strojenia od zera poprzez pojedyncze stuki do "wycia" masz już załatwioną w mojej modyfikacji. Jeśli chcesz, możesz powiększyć trochę wartości rezystorów R16, R17 i R18 co da Ci bardziej płynne przestrajanie. Teraz wynosi ono ok. 1/4 zakresu potencjometru P1.



Cytuj:
Oczywiście, że się zmniejszy, ale także ustabilizuje układ. Pozwoli to na uzyskanie możliwości ustawienia pojedynczych stuków. Może to paradoksalnie dać lepszy skutek. Przeprowadź eksperyment i wybierz bardziej odpowiadający Ci przypadek. Podziel się z nami wynikami, ponieważ ja niestety mam zbyt mało czasu.


Po wymianie R8 nie widzę żadnej różnicy...przynajmniej na razie...z drugiej strony z powyższych cytatów wynika ze teoretycznie powinno dać się ustawić chociaż w ograniczonym zakresie pojedyncze stuki....?
Z innej zaś strony skoro jest to niemożliwe to do czego służy precyzer... ????? bo jeżeli od ciszy do wycia jest może z 1-1,5 mm , aż ciężko to ustawić na potencjometrze P1. To u mnie z precyzerem jest tak samo...więc jakie zadanie ma on spełniać... ?

Pozdrawiam


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2008, 15:59 
Offline
st. sierżant
st. sierżant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2008, 21:08
Posty: 249
Lokalizacja: Zamość
Precyzer ma za zadanie ułatwić nam ustawienie max czułości (ciszy tuż pod piskiem),samym P1 da się ustawić max czułość ale to zajmuje długo, a precyzer ułatwia nam to i trwa to dosłownie chwilę.
Najpierw regulujemy P1 w pobliżu pisku (ale ma być cisza) a póżniej dostrajamy precyzerem i ot cała filozofia.
Pozdro.

_________________
PROxima


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 sierpnia 2008, 08:24 
zastanawiałem się czy nie lepiej było by wstawić zamiast P1 jakiegoś mikro potencjometru i ustawić czułość na (pewnym) odpowiednim poziomie na stałe a do obudowy zamontować tylko sam precyzer... ? bo w sumie dwa nie są aż tak potrzebne ? i tylko precyzerem regulować czułość ?

Pozdrawiam
DMX


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 sierpnia 2008, 14:59 
Offline
st. sierżant
st. sierżant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2008, 21:08
Posty: 249
Lokalizacja: Zamość
Nie da sie ustawić max czułości na stałe,bo jabel wbrew teoriom reaguje na grunt i jak baterie siadają to czułość się zmienia i trzeba dostrajać.
Nie ma co kombinować, sporo osób ma jabla z precyzerem i dobrze im się z nim chodzi.
A w obudowie można wywiercić dziurkę i wstawić porencjometr (precyzer)
Pozdro.

Ja zrobiłem to tak


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
PROxima


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 15 sierpnia 2008, 21:48 
a tak już z czystej ciekawości to jak dokładnie należy zamontować precyzer ?
Które wyjścia na P1 z którymi na precyzerze ?

pozdrawiam
DMX


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 16 sierpnia 2008, 10:11 
Offline
st. sierżant
st. sierżant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2008, 21:08
Posty: 249
Lokalizacja: Zamość
http://www.poszukiwanieskarbow.com/Foru ... hp?t=29142

_________________
PROxima


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 sierpnia 2008, 07:21 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 18 stycznia 2008, 10:12
Posty: 251
Nie ma co wiele kombinować, wstawiaj precyzera i w teren! Chodzę z takim jabelkiem już pół roku i efekty są zadowalające(jak na taki sprzęt). Oby tylko miejscówki dopisywały to i jabel wystarczy!
Pozdrawiam i udanych "łowów" !

_________________
Kopać-nie-kopać!?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re:
PostNapisane: wtorek, 18 sierpnia 2015, 23:23 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): sobota, 1 września 2012, 21:48
Posty: 27
województwo: kujawsko-pomorskie
Koledzy odgrzeję trochę temat. Zrobiłem u siebie takie modyfikacje - bo chyba za bardzo mi się w życiu nudziło:
R1- 4.7ohm zmieniłem na 1ohm
Potencjometr P1- 10k na 4k7 ( 4,7K)
Rezystory R16 i R17- 1k na 27k
Rezystor R18- 10k na 47k
Kondensatory C2, C3, C4- 100n na 220n
Poza tym stabilizator mocniejszy bo napięcie 12V

No i mam problem nie działa mi regulacja potencjometrem P1 ehhh
Jeżeli VR1 ustawie go na granicy pisku to nam ładne regularne tykanie i zaje...fajną czułość - zasięgi jak najbardziej na plus aż jestem w szoku.

No ale wiadomo że p1 ma za zadanie dostrojenia w terenie itp a u mnie to nie działa wymienilem już dwa potencjometry i to na pewno nie wina potencjometru.
Proszę o jakieś propozycję co sprawdzić lub co jeszcze wymienić i co ma wpływ z tych wymienionych elementów na działanie p1

Ps zimnych lutów nie ma.

Licze na pomoc z góry dziękuje

Darek

_________________
Jabel + bounty hunter lone star + white's coinmaster PRO


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL