Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest poniedziałek, 13 maja 2024, 13:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: SONDA NR.2
PostNapisane: poniedziałek, 27 lutego 2006, 17:05 
WITAM.
Moja propozycja , to inne rozwiązanie równoważenia sondy.W tym ukladzie cewek sondy nie równoważymy poprzez dowijanie lub odwijanie uzwojeń w cewce kompensacyjnej , tylko przez zmianę położenia cewki L 2.
Częstotliwości strojenia, są jak poprzedniej sondzie którą wcześniej opisywałem.
I tak Nadajnik F = 4950 Hz a Odbiornik 5200 Hz.
Uzwojenia są nawinięte:
L 1 = 2 x 50 zw drutu DNE 0,4 średnica wewn. L1= 235 mm
L 2 = 2 x 50 zw drutu DNE 0,4 średnica wewn. L2= 75 mm
L 3 = 2 x 82 zw drutu DNE 0,3 śrdenica wewn.L3 = 105 mm .

Średnice cewek podaje na zdjęciu obudowy.Na zdjęciach są również inne opisy i wymiary.Cewki są nawinięte bifilarnie [dwoma drutami jednocześnie]
Jeśli będą pytania chętnie odpowiem.
Pozdrawiam ALL


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Ostatnio edytowano niedziela, 2 kwietnia 2006, 01:06 przez ALL, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 lutego 2006, 17:08 
i pozostałe.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 lutego 2006, 17:09 
ostatnie zdjęcie.Tą sonde równoważy się bardzo łatwo.Pozdrawiam.
ALL.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 lutego 2006, 17:20 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): piątek, 27 stycznia 2006, 10:02
Posty: 460
Lokalizacja: Lublin
Witaj ALL odpowiedz proszę czy ta sonda będzie mniej wrażliwa na odrobiny wody która osadza się na sondzie jeżeli poszukujemy w mokrej trawie, paprociach, itd... powierzchnia laminatu mniejsza to i ilość zebranej wody będzie mniejsza to moje myślenie. A ty co myślisz?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 lutego 2006, 20:09 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Bardzo ładnie to wygląda, ale musi być pracochłonne, sporo detali do wykonania, niemniej napewno warto ze względu, że nie potrzeba juz dodatkowych szablonów do nawijania cewek.
Zastanawia mnie tylko te 5mm które pozostaje do korekcji, czy to wystarczy? z drugiej strony powinno, ale dokładnie trzeba liczyć zwoje

Chyba jednak źle to sobie wyobrazilem :?: , ta sonda jest raczej podobna budową do OMEGI :!: cewka korekcyjna przesówa się po wierzchu cewki odbiorczej, a nie wewnątrz?

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: cewka
PostNapisane: poniedziałek, 27 lutego 2006, 20:53 
Czesc, w tym czasie dorabiam ALL-a bez pin-pointa od SWaldka (pozdrawiam p.Waldek :) ) i mam juz nawinienta cewke,no czytam wszsytko co tutaj napisane i chcialem zapytacz ci jest trzeba dostrajacz cewki kiedy ony sa nawiniente maszynowo, bo kolega ma firma na remont el.motorov i w tedy ony sa jednakowe co do zwoji i vielkosci,ja teraz dorabiam kopyto, juz mam prototyp ze styropianu ,i *będą* te cewki zalewal do epoxydu, bo tak jak napisal Swaldek, robicz cewki z laminatu to dosc pracochłonne, jak *będą* mial to pokaze zdiencza... 8)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:07 
Witam.
Rynio_di , napewno jest tak jak piszesz.Ale wydaje mi się , że bardziej chodzi Ci o zjawisko zakłócania pracy wykrywacza przez mokrą trawe.Nie ma to nic wspólnego z powierzchnią sondy.Kiedyś opisze to zjawisko w oparciu o własne i innych doświadczenia.
Tak , SWaldek jest bardzo zbliżona konstrukcja , do "omegi" [nie ma takiej nazwy omega, to tylko takie potoczne określenie].Jak już pisalem skonstruowałem tą sonde po licznych prośbach konsstruktorów amatorów, którym poprostu nie wychodziło równoważenie sondy, poprzez dowijanie lub odwijanie zwojow w cewce korekcyjnej.Jednak mosiałem brać pod uwagę też ,kształt przekroju cewek "prostokątny". I tak to wszystko trzeba było zrobić aby uzyskać te same właściwości co w poprzedniej konstrukcji sondy pierścieniowej.Jest to napewno pracochłonna konstrukcja,ale jeśli się ją robi powoli i dokladnie efekty są bardzo dobre .
Pozdrawiam ALL.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:10 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Jeżeli dobrze zrozumiałem to pytasz czy trzeba stroić cewki w przypadku gdy będą nawinięte bardzo dokladnie na maszynie?

Czy sposób nawijania dokładny czy mniej dokładny nie ma tu znaczenia, cała zabawa polega na takim dobraniu kondensatora równoległego z cewką, aby powstał obwód rezonansowy o określonej częstotliwości ,w tym przypadku częstotliwość dla układu cewki nadawczej ma wynosić 4950Hz a dla cewki odbiorczej 5200Hz.

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Ostatnio edytowano poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:52 przez SWaldek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:47 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Znalazłem takie zdjęcie. Sposób na "dzióbek" bez dowijania i odwijania.
W tym przypadku korekcyjna miała o 1 zwój za mało i cewka korekcyjna znajduję się zbyt blizko odbiorczej, normalnie jest wokół szczelina ok 3-4mm.
Pozdrawiam


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 28 lutego 2006, 07:01 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): wtorek, 22 listopada 2005, 07:48
Posty: 51
Lokalizacja: Radomsko
Witam.
To ja też podzielę się tym jak kompensowałem sondę. Sposób nie jest mój, był gdzieś w necie (nie pamiętam czy proscan czy coś innego).
Otóż po zgrubnym skompensowaniu poprzez dowijanie zwojów, dokładną kompensację robiłem przy pomocy takiej małej pętli kompensującej. Przez ściskanie, rozciąganie, zbliżanie do korekcyjnej czy do nadawczej. Reszta na rysunku. Zdjęcia nie będzie - wczoraj zakleiłem sondę.
Pozdrawiam wszystkich


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 28 lutego 2006, 10:31 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): wtorek, 22 listopada 2005, 07:48
Posty: 51
Lokalizacja: Radomsko
Mam jeszcze taki pomysł, czysto teoretyczny. Co by było gdyby zrobić cewkę korekcyjną takiego kształtu jak na załączonym rysunku i przesuwać ją w jednej płaszczyźnie z resztą cewek i nie robić sondy piętrowej? Co Pan na to Panie Aleksandrze?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 28 lutego 2006, 11:51 
Witam.
W ten sposób nie da się zrównoważyć sondy :( .Można tylko w takim ukladzie , który podał SWaldek ,czyli z dziubkiem.
Pozdrawiam ALL.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 28 lutego 2006, 13:04 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): wtorek, 22 listopada 2005, 07:48
Posty: 51
Lokalizacja: Radomsko
:( . Tak sobie teoretyzowałem. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 4 marca 2006, 20:17 
Witam
Sonda 2, po zamknięciu.
ALL.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 6 marca 2006, 12:31 
Witam.
Sonda NR.2 po malowaniu farbą białą dwuskladnikową epoxydową .Wyszła bardzo lekka [300gram] stabilna i mocna.
Pozdrawiam ALL.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2006, 20:10 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): czwartek, 6 kwietnia 2006, 17:47
Posty: 61
Lokalizacja: Bydgoszcz
Dowinołem kilka zwojow do cewki nadawczej i cewka korekcyjna wyszła mi w środku odbiorczej. Czy tak moge zostawic


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2006, 20:36 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): wtorek, 22 listopada 2005, 07:48
Posty: 51
Lokalizacja: Radomsko
Witam.
Jeżeli tak wyszło, to gratulacje, i oczywiście można tak zostawić.
Pozdrawiam Wszystkich


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 21 kwietnia 2006, 10:50 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): piątek, 14 kwietnia 2006, 12:35
Posty: 56
Witam. Mam pytanie do Pana Waldka - jeżeli mogę się tak zwrócić. Jakie są parametry cewekw sondzie, której zdjęcie jest zamieszczone w poście z dnia 27 lutego? Chodzi mi o liczbę zwojów, ich średnicę oraz średnice drutów. Bo jeżeli cewka korekcyjna ma mniejszą średnicę od cewki odbiorczej, to ni jak nie idzie zrobic na niej "dzióbka". Pozdrawiam Wszystkich.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 21 kwietnia 2006, 16:29 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Prosze o wskazanie dokładnie o jaki post chodzi najlepiej podaj linka.
Nigdy nic nie mówiłem, że w przypadku strojenia metodą dziubka korekcyjna jest mniejsza. To tylko w wypadku tej sondy, konkretnie tego modelu czyli niejako Omegi do której porównywałem robi się korekcyjną mniejszą.
Na dziubka można zrobić sondę której wzór podaje All w pierwszych postach działu o ALL-1 osobiście zmodyfikowałem ją pod swoje potrzeby i nadawcza ma 52zw drutu DNE 0,40 kor 21zw DNE 0,40 odb. 68zw DNE 0,29, średnice cewek bardzo podobne.
Przy takich parametrach cewek wystarczy tylko je ułożyć centryczne i w bardzo niewielkim stopniu skorygowac korekcyjną tworząc miniaturowy dziubek na przeciw wyprowadzeń.

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 22 kwietnia 2006, 14:34 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): piątek, 14 kwietnia 2006, 12:35
Posty: 56
Witam i dziękuję za odpowiedź. To zdjęcie jest zamieszczone w tym wątku na poprzedniej stronie. Czy średnice cewek są takie, jak podane przez Pana Aleksandra dla sondy nr 2? I jeszcze jedno pytanie: czy cewki nawijane są pojedynczo, czy podwójnie? Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL