Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 20:40

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:54 
Witam
Zmniejszając liczbę zwoi zwiększasz częstotliwość.Ta sonda jest bardzo latwa do zrównoważenia,jeśli zrobisz wszystko tak jak opisałem nie będzie problemu z jej uruchomieniem.Zdjęcie nr.2 to moment przed zrównoważeniem .Rezonans 4950Hz dobierzesz później dobierając kondesator.Cewki L1 i L2 mają mieć te samą liczbę zwoi.
ALL.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 4 sierpnia 2007, 17:53 
damiani napisał(a):
zdecydowanie przed, tu jest opisane dokładnie co i jak, przedostatni post Pana Aleksandra
http://www.exploracja.cyberdusk.pl/phpb ... 3&start=10

i tu kolego mylisz się drastycznie, przez co dodałeś mi kilka godzin pracy.
Pan Aleksander pisał ten wątek, ale dla sondy uniwersalnej.
w sondzie nr 2 kondensator na nadajnik zapina się po wstępnym zrównoważeniu jej bez kondensatora i jego właśnie pojemnością regujuje się wartość rezonansu.
Kiedyś sonar napisał mi fajną sentencję na GG- nie robiłeś, nie doradzaj, nie znasz się tym bardziej.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 15 sierpnia 2007, 12:23 
Zbudowałem sondę nr 2 w/g opisu Pana Aleksandra. Rzeczywiście ta sonda równoważy się bardzo łatwo. Jednak proponuję wykonując karakas dla cewki odbiorczej wykonać go z pełnego laminatu, bez wycięcia w środku, co zapewni lepsze przyklejenie cewki korekcyjnej do powierzchni krarakasu nadajnika. Dokładnie zaznaczyłem to na zdjęciu w załączniku 1.
Podczas równoważenia.
Budując tą sondę zauważyłem(metodą prób i błędów oczywiście), że cewka korekcyjna ma być przeciwzwojem dla nadawczej.
Cewka nadawcza i odbiorcza mają być nawinięte w tym samym kierunku.
Do impregnacji cewek użyłem lakieru to transformatorów(można go za grosze nabyć w sklepach z chemią dla elektroniki.
Aby dobrze zrównoważyć sondę należy najpierw zaimpregnować cewki, odczekać kilka dni i dopiero ustalić rezonans na odbiorczej. Potem łączymy nadawczą z odbiorczą (tak jak w przypadku sondy uniwersalnej) i zaczynamy wstępnie równoważyć. Załącznik nr 2 pokazuje moment przed zrównoważeniem, jest to sinus z odciętymi szczytami.
Po wstępnym zrównoważeniu ustalamy rezonans i dopiero równoważymy dokładnie.Po dopięciu kondensatora na nadajnik napięcie niezrównoważenia drastycznie skoczy, tak, że z sinus na ekranie oscyloskopu przejdzie niemal w pionowe linie. Wtedy delikatnymi ruchami sprowadzamy go do postaci jak w załączniku nr 3. Podczas równoważenia rezonans delikatnie się zmienia, więc czynność tą trzeba kilka razy powtórzyć.
Zdjęcia w kolejnych załącznikach przedstawiają wykresy oscyloskopu kiedy cewkę korekcyjną podłączymy zgodnie z kierunkiem nawinięcia nadawczej, wtedy nie da się zrównoważyć sondy!
Proces równoważenia przeprowadziłem na oscyloskopie OS 351, wynik sprawdziłem na DT 5200. Próbowałem też zabawy na oscyloskopach podłączanych do kompa przez wejście Line-in, ale zamiast sinusa tam wychodzą herezje!


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 15 sierpnia 2007, 13:57 
Witam. :)
:bravo super.
ALL.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 18 listopada 2007, 21:54 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): środa, 31 października 2007, 14:26
Posty: 29
Lokalizacja: poznan
witam

a może ktos wie gdzie w poznaniu można kupic laminat zeby wystarczył na sondę tej wielkości. a przy okazji jak ktos zna dobre miejsce gdzie mozna kupic drut to tez mogłby podpowiedziec :D byłbym bardzo wdzieczny bo w eurodrucie maja najmniei 0,5kg a ja nie bede miał co zrobic z reszta.

pozdrawiam
tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2007, 10:40 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 08:33
Posty: 237
Lokalizacja: Tychy
orcus napisał(a):
witam
a w eurodrucie maja najmniei 0,5kg a ja nie bede miał co zrobic z reszta.

0,5kg to nie jest zbyt duża ilość, przyda Ci się na pewno, nie myśl że jeśli robisz sondę po raz pierwszy to na jednym nawinięciu cewek poprzestaniesz... :)
Poza tym tutaj masz ciekawą ofertę na zakup interesujących Cię przedmiotów:
http://www.exploracja.cyberdusk.pl/phpb ... php?t=7769
93zł za laminat, płytki i cewki to bardzo dobra oferta.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2007, 11:14 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 13:11
Posty: 203
Lokalizacja: Białystok
Tylko, że te cewki do sondy nr 2 się nie nadają!

_________________
HS3 SMĘTEK, Whites 5900, All1


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2007, 11:29 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): środa, 31 października 2007, 14:26
Posty: 29
Lokalizacja: poznan
witam

Widziałem tą ofertę i jeżeli zdecyduje sie na budowe kolejnej wykrywki to pewnie z niej skorzystam. ale dzieki temu ze ten wykrywacz jest budowany przeze mnie całkowicie od podstaw. dowiedziałem się np. jak wykonywac obwody drukowane. ja nie mam nic wspólnego z elektronika i wczesniej nie miłem o tym pojęcia! dlatego z tego projektu chciałbym "wyciągnąć" jak najwięcej tzn. chciałbym spróbować wszystkiego. to forum daje taką możliwość:)
no i chyba zdecyduje się na to 0,5kg jeżeli mam do tego nawijania podchodzić kilka razy:)
ale nadal nie wiem gdzie kupić laminat. pozostaje chyba tylko all...o.

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2007, 11:30 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 08:33
Posty: 237
Lokalizacja: Tychy
ano fakt, rozpędziłem się nie zauważyłem ze pytanko było o sonde nr 2
ale kontakt jest więc warto spytać o inne cewki :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 26 listopada 2007, 23:43 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): środa, 31 października 2007, 14:26
Posty: 29
Lokalizacja: poznan
witam

no to sonda zlozona. jak dostroic rezonans na odbiorczej tez juz znalazlem ale nie moge skumac ja dostraja sie nadwcza. diadem pisal ze wstepnie sie stroi bez kondensatroa, a u mnie bez kondensatora nic sie nie dzieje. rezonans na cewkwch podpiętych razem mam 4950 na 6pin 741 tez jest taki ale przebiegi tam są takie jak u diadema w poscie z 4 sierpnia. kompletnie nie wiem o co w tym chodzi nawet nie wiem co gdzie zmierzyc zeby zobrazowac problem. a i jeszcze nie moge znalezc na schemacie gdzie podpiac ten kabelek :oops:
bede bardzo wdzieczny za wszelka pomoc.

pozdrawiam tomek


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 27 listopada 2007, 09:58 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Strojenie rezonansów opisywane było kilka razy. Podstawowa sprawa to trzeba miec czym, albo dodatkowy generator zbudowany specjalnie do tego celu, albo skozystać z generatora w elektronice wykrywacza, to te dwa tranzystory z 5 rezystorami i narysowaną cewką nadawczą. Strojąc rezonans w miejsce cewki ze schematu raz podpina sie cewke odbiorcza, wtedy stroi sie rezonans na odbiorczej a następnie odpina sie odbiorcza i dobrany kondensator a podpina sie w to miejsce połaczoną w szereg cewke nadacza z korekcyjna.
Technicznie robie to wykozystując jedna parę przewodu od sondy i raz lutuje ja do cewki odbuiorczej a potem do nadawczej.
Na 6 Pin 741 prowadzi się pomiar amplitudy a nie czestotliwosci i tylko podczas kompensacji a nie przy strojeniu rezonansu

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 27 listopada 2007, 10:31 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): środa, 31 października 2007, 14:26
Posty: 29
Lokalizacja: poznan
no tak z tym rezonansem dla odbiorczej juz doszedlem bo znalazlem krotka wzmianke o tym przepinaniu kabelkow. tylko nie wiem co dalej. no i nie wiem od czego jest ten czerwony kabel. mam oscyloskop na pc. podobno da sie zestroic cewki przy jego pomocy.
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 27 listopada 2007, 13:15 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
orcus napisał(a):
no tak z tym rezonansem dla odbiorczej juz doszedlem bo znalazlem krotka wzmianke o tym przepinaniu kabelkow. tylko nie wiem co dalej.


dalej zrób tak samo dla układu cewek nadawcza korekcyjna

orcus napisał(a):
no i nie wiem od czego jest ten czerwony kabel.


a po co Ci ta informacja, skoro jest, to jest potrzebny, na marginesie widać, że podłączony jest w okolicy przycisku pin point, ale może to byc takze tzw wzmacniacz słabych sygnałow

orcus napisał(a):
mam oscyloskop na pc. podobno da sie zestroic cewki przy jego pomocy.


da sie nawet i na słuch :D , ale nie polecam tych metod bo są strasznie niedokładne. Do strojenia rezonansu potrzebny jest generator i czestosciomierz, kompensacja jak pisałm to odrębne zagadnienie

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 27 listopada 2007, 14:18 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): środa, 31 października 2007, 14:26
Posty: 29
Lokalizacja: poznan
dzieki
no to mam rezonans odbiorcza 5200. nadawcza i kompensacyjna 4950. i co teraz? a o ten kabelek sie pytalem bo nie wiem gdzie go podpiac a nie czy jest potrzebny.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 27 listopada 2007, 14:53 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Budujesz wykrywacz w oparciu o zdjęcie??

Wracając do sondy to skoro masz rezonansy ustawione i prawidłowo dolutowany kabel sondy, to połowa sukcesu
Podłącz sondę do "czarnej skrzynki " jak posiadasz lub do elektroniki w której sprawny musi być generator i przedwzmacniacz na 741. Zapnij oscyloskop na 6pin 741 i tak staraj się skompensowac (o metodach kompensacji było wiele razy) aby uzyskać mozliwie najmniejszą amplitudę napiecia niezrównowarzenia mierzoną oscyloskopem
Wstępnie polecam zapiąc oscyloskop jeszcze przed przedwzmacniaczem na bazie jednego z BF, bedzie łatwiej sie zorietować o co chodzi z kompensacją.

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 27 listopada 2007, 18:42 
Jeżeli już złapałeś rezonans na obu cewkach (nadajnik i odbiornik) to wylutuj teraz kondensator z zespołu cewek nadawcza-korekcyjna i odłuż go na chwilę. Teraz zapnij oscyloskop na 6 pin 741( dokładnie tak jak radzi SWaldek) ustaw wzmocnienie oscyloskopu na 5V/dz, wtedy dostaniesz sinus o wysokiej amplitudzie, treaz tak ruszaj cewką aby sprowadzić sinus niemal do linii prostej. Jak się udało to masz wstępnie zrównoważoną sondę. Następnie zapnij kondensator który odłożyłeś- amplituda gwałtownie wzrośnie, aż wyskoczy za ekran- została najrudniejsza część równoważenia-delikatnie okręcaj lub odciągaj cewkę korekcyjną aż zejdziesz do 150mV, przyklejaj powoni, daj czas aby klej odparował, nieprzejmuj się, jeżeli amplituda wzrośnie nawet do 250mV, sonda i tak będzie działać. Na koniec aby uniknąć efektu piszczenia na mokrej trawie możesz sondę zaekranować. Przedz zaklejeniem pamiętaj o dokładnym usztywnieniu. Pozdrawiam Krzysiek/ex diadem


Post w całości napisany przez Krzysia. Prosił mnie tylko o wklejenie.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 28 listopada 2007, 15:43 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): środa, 31 października 2007, 14:26
Posty: 29
Lokalizacja: poznan
witam
dzieki za odpowiedz

rezonanse mam zesrtrojone. kiedy odepne kondensatorki z nadawcza/kompensacyjna to na pin6 741 nic sie nie dzieje za to kiedy te kondensatory sa podpiete to wtedy moge rygulowac wysokosc amplitudy. co moze byc nie tak. no bo z odpietymi kondensatorami tez powinno sie cos dziac jezeli dobrze zrozumialem.

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 28 listopada 2007, 15:49 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Nic nie piszesz do jakiego poziomu mozesz regulowac z kondensatorami, a skoro daje sie kompensowac z kondensatorami to rób to z nimi.

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 28 listopada 2007, 16:14 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): środa, 31 października 2007, 14:26
Posty: 29
Lokalizacja: poznan
wlasnie to tez jest dziwne bo da sie do zupelnie prostej linii. a no i jak kompensuje to bardzo nimalny jest przedzial gdzie ta spada ta sinusoida


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 28 listopada 2007, 19:37 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): środa, 31 października 2007, 14:26
Posty: 29
Lokalizacja: poznan
zaczne moze od:

przepraszam za zawracanie glowy i dzieki za fatyge

nie moglem uzyskac sinusa bo scalakow nie wyciagnalem :oops:
teraz bedzie dobrze :D
jeszcze raz dzieki


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL