Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 17:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 30 listopada 2007, 17:39 
Offline
st. strzelec
st. strzelec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 grudnia 2006, 21:30
Posty: 44
Lokalizacja: Praust
Panowie, kiedy piszecie tu takie rzeczy, to aż odechciewa mi się składać Alla1.A miałem taki zamiar w zimę pogrzebać.Toż to niesamowicie skomplikowane. :shock: Pozdrawiam fachowców.

_________________
Nigdy nie ucz świni śpiewać, stracisz czas i zdenerwujesz świnię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 30 listopada 2007, 19:57 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Nie jest taki diabeł straszny jak go przedstawiamy, wrecz przeciwnie jezeli potrafisz z całego tu pisania wybrać tylko te informacje, które są naprawde niezbedne, to budowa sondy jest przyjemnoscią, choc z drugiej strony bez sprzetu pomiarowego (oscyloskop)lepiej nie zaczynać, chyba że mozesz liczyć na pomoc kogos ze sprzetem.

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 30 listopada 2007, 20:45 
Witam.
Też uważam ,że :
Nie potrzebnie się zrażasz.Sonda Nr.2 jest bardzo łatwa w zbudowaniu.
Sonda ta składa się z trzech cewek.
Odbiorcza nawinięta bifilarnie ,to znaczy dwoma drutami jednocześnie.
Nadawcza nawinięta bifilarnie ,to znaczy dwoma drutami jednocześnie.
Korekcyjna też nawinięta bifilarnie ,to znaczy dwoma drutami jednocześnie.
Etap pierwszy.
Sonda ta wymaga,zestrojenia cewki odbiorczej.I zestrojenia cewki nadawczej łacznie z cewką korekcyjną.
Drugim etapem jest zrównoważenie indukcyjne cewek nadawczej i odbiorczej.W sondzie Nr 2.odbywa się to poprzez przesuwanie cewki korekcynej nad cewką odbiorczą,tak jak pokazałem na rysunku wcześniej.
I tak.
Po nawinięciu cewek pierwszą zaimpregowaną i przyklejoną trwale do obudowy sondy stroimy cewkę odbiorczą , do rezonansu z kondensatorem na żądaną częstotliwość 5200 Hz.Sposób połączenia [schemat połączeń] uzwojeń cewki odbiorczej , jest opisany tu na forum.Po jej zestrojeniu odlutuwujemy kondesator oznaczając go np.Flamastrem "O" i odkladamy na bok.
Teraz stroimy cewkę nadawczą dużą [zaimpregowaną i przyklejoną trwale do obudowy sondy] łącznie z korekcyjną , która nie jest jeszcze trwale przyklejona i jest ruchoma, a położenie jej w czasie strojenia powinno znajdować się w wewnętrznej części obudowy sondy ,można ją umieścić na cewce odbiorczej. Dobierając odpowiednią pojemność kondensatora, należy uzyskać częstotliwość w granicach 4950Hz. SAM sposób połączeń [schemat] tych dwóch cewek też jest opisany tu na Forum i są to połączenia identyczne jak w sondzie Nr 1 i Nr 3 z zachowaniem kierunku połączeń ,czyli np. końce cewki nadawczej z początkami cewki korekcyjnej..A różnica w sondzie Nr 2. polega jedynie na sposobie ich równoważenia.
Masz zestrojoną cewke nadawczą z korekcyjną ,teraz dolutuj kondesator "O" do wyprowadzeń cewki odbiorczej.
Masz zestrojone cewki. Teraz przystąp do równoważenia.
Połóż cewkę korekcyjną w środku cewki odbiorczej ,włącz układ elektroniki ALL-a1 [tylko z układem uA 741 w części odbiorczej, bez pozostałych układów scalonych] zapnij oscyloskop do pin 6 uA 741 i przesuwaj cewke korekcyjną w sposób podany na wcześniejszym rysunku ,aż uzyskasz maximum zrównoważenia., czyli naminiejszego napięcia zmiennego na wyjściu układ uA 741.Połączenia cewek nadawczej i odbiorczej wykonaj tak aby końce ich były nieco dłuższe ,pomoże to w ostatecznym i końcowym zrównoważeniu .po wyschnięciu kleju spajającego cewkę korekcyjną z cewką odbiorczą.

Bez wazeliny !!.
Sondę tą zbudowałem i uruchomiłem mniej więcej 25 lat temu.Ale dzięki temu ,że Monti zaproponował mi współprace tu na tym FORUM, [tworząc kącik techniczny], mogę swoje doświadczenia przekazać Wam.
Nie zrażajcie się pierwszymi trudnościami i niepowodzenami ,bo nie ma rzeczy nie możliwych są tylko trudne do wykonania.
Mnie nikt nie pomagał :( ..:) takie sprawy jak schematy wykrywaczy i budowa sondy przestały być Tabbu :).A zasada działania VLF-ów nie zmieniła się ,po mimo tylu lat.
Pozdrawiam ALL.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 grudnia 2007, 14:05 
Offline
st. strzelec
st. strzelec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 grudnia 2006, 21:30
Posty: 44
Lokalizacja: Praust
Panowie. Dziękuje, na pewno będę Was jeszcze trochę dręczył, bo lubię wyzwania. Mam zamiar kupić zestaw płytki+ front+ plus drut na cewkę i laminat.Mam sąsiada elektronika, który wprawdzie jest zapracowany,ale może mi pomoże. Swoją drogą dlaczego nie można by zrobić zestaw taki "kit" na modłę jabelka. Czyli zestaw elementów+ płytki, drut i instrukcja. To chyba nie jest zły pomysł.Pozdrawiam

_________________
Nigdy nie ucz świni śpiewać, stracisz czas i zdenerwujesz świnię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 grudnia 2007, 15:48 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Fajny byłby taki zestaw, ale nie przypuszczasz chyba, że do zestawu dołączony byłby oscyloskop.
Jedyna ewentualność to komplet na układ elektroniczny i gotowa sonda, bo nawet gotowe cewki i wycięty laminat to tylko materiał a to raczej kazdy potrafi zrobić, gorzej ze strojeniem bo dochodzi do tego miernik czestotliwosci i oscyloskop. Fakt mozna pójść dalej i dołączyc do zestawu cewki wklejone i zestrojone, a nawet skompensowane, tylko kto weźmie odpowiedzialnosc jezeli w trakcie sklejania czy przesyłki parametry sondy odpłyna.
Elementy są łatwo dostepne wiec wystarczy troche posiedziec przy komputerze i za 2-3 dni masz je już w domu

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 grudnia 2007, 19:41 
Offline
st. strzelec
st. strzelec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 grudnia 2006, 21:30
Posty: 44
Lokalizacja: Praust
SWaldek napisał(a):
Fajny byłby taki zestaw, ale nie przypuszczasz chyba, że do zestawu dołączony byłby oscyloskop.
Jedyna ewentualność to komplet na układ elektroniczny i gotowa sonda, bo nawet gotowe cewki i wycięty laminat to tylko materiał a to raczej kazdy potrafi zrobić, gorzej ze strojeniem bo dochodzi do tego miernik czestotliwosci i oscyloskop. Fakt mozna pójść dalej i dołączyc do zestawu cewki wklejone i zestrojone, a nawet skompensowane, tylko kto weźmie odpowiedzialnosc jezeli w trakcie sklejania czy przesyłki parametry sondy odpłyna.
Elementy są łatwo dostepne wiec wystarczy troche posiedziec przy komputerze i za 2-3 dni masz je już w domu


Wiadomo. Oscyloskop to sprzęt warsztatowy, tak samo jak, dajmy na to lutownica lub kombinerki.Lecz jeżeli mamy już zestaw typu płyta czołowa+ płytka drukowana i drut na cewkę, to można dołożyć też podzespoły+ kompedium na CD , a reszta we własnym zakresie-martw się sam koleś :D. Ja sam chętnie kupiłbym taki zestaw.

_________________
Nigdy nie ucz świni śpiewać, stracisz czas i zdenerwujesz świnię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 23 kwietnia 2008, 16:06 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 grudnia 2007, 20:08
Posty: 875
Lokalizacja: Białystok
sprzęt: whites MXT
system: 10
województwo: podlaskie
Trochę czasu dziś miałem w pracy i wyszło coś takiego, sonda nr 2. Napięcie 200mV(po zapięciu rezystora 1k), wymaga wy szpachlowania wnętrza oraz malowania, ale póki co pokażę efekt.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Złego człowieka z bronią może powstrzymać tylko dobry człowiek z bronią...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 16 października 2008, 20:54 
Panowie,
w którym miejscu podpina się ten rezystor 1k i czy konieczne jest jego podłączenie? Z góry dziękuję za informacje.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 17 października 2008, 08:09 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Rezysror 1k lutujesz na zewnętrzne wyprowadzenia cewki odbiorczej, spełnia on rolę "tłumika", bez niego sonda bedzie bardzo czuła i mocno wrazliwa, to cos takiego jak na schemacie F555 równoległy z cewką odbiorcza potencjometr 10k i rezystor 100ohm , elementy te spełniały role regulowanej czułosci na wejsciu przedwzmacniacza.
W ALL-1 jest sam rezystor zamkniety na stałe w sondzie.

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 18 marca 2009, 21:20 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): czwartek, 20 listopada 2008, 18:22
Posty: 48
Witam!
Czy mogę do tej sondy użyć drutu 0,48mm lub 0,38mm zamiast 0,4mm ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 19 marca 2009, 16:34 
Offline
kapral
kapral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 września 2008, 12:22
Posty: 50
Lokalizacja: Olsztyn
Możesz, jedynie kondensator przy ustawianiu rezonansu może trochę bardziej odbiec od 150 n. Ja sondę zrobiłem z drutów 0,42 i 0,45 - działa ok.

_________________
babcia umierała, jeszcze się pytała - czy na tamtym świecie ułani będziecie?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 24 maja 2009, 00:29 
Mam nadzieję że się nie pogniewacie, ale wykorzystuje materiały z Waszego forum do stworzenia prezentacji na zaliczenie zajęć na studiach :oops:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: SONDA NR.2
PostNapisane: wtorek, 3 stycznia 2012, 13:13 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2012, 13:04
Posty: 5
województwo: podkarpackie
Witam.
Proszę o wyrozumiałość jestem początkujący . Mam przyklejone cewki nadawczą i odbiorczą do laminatu na trwale.
Czy strojenie cewki nadawczej do rezonansu z kondensatorem na 5200 Hz powinno się przeprowadzać gdy na laminacie jest przyklejona cewka nadawcza i odbiorcza czy też gdy jest sama nadawcza?
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA NR.2
PostNapisane: czwartek, 19 stycznia 2012, 09:35 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2012, 13:04
Posty: 5
województwo: podkarpackie
Przepraszam. W poprzednim poście pomyliłem cewki zamiast nadawczej ma być odbiorcza i na odwrót.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA NR.2
PostNapisane: czwartek, 19 stycznia 2012, 14:43 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 grudnia 2007, 20:08
Posty: 875
Lokalizacja: Białystok
sprzęt: whites MXT
system: 10
województwo: podlaskie
Ja stroiłem nadawczą gdy odbiorcza była już nawinięta.
Z tego co pamiętam to kondensatory dawałem innej wartości, gdyż w tolerancji 150nF się nie mieściłem.

_________________
Złego człowieka z bronią może powstrzymać tylko dobry człowiek z bronią...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA NR.2
PostNapisane: czwartek, 19 stycznia 2012, 21:54 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2012, 13:04
Posty: 5
województwo: podkarpackie
W końcu dostroiłem za pomocą czarnej skrzynki do wymaganych częstotliwości :
Dla cewki nadawczej kondensator 143.4 nF dla odbiorczej 146,9 nF .
Udało mi się zrównoważyć sondę do napięcia 200 Vpp (międzyszczytowe). Zauważyłem, że duże znaczenie na końcowy rezultat równoważenia ma ułożenie końcówek od cewki korekcyjnej. Tak jak to opisywał ALL w którymś z poprzednich postów zostawiłem sobie trochę dłuższe końcówki do końcowego zrównoważenia. Czy końcówki te mogę ustawić dowolnie w obudowie sondy aby uzyskać jak najmniejsze zrównoważenie?
Podczas równoważenia zauważyłem wahania sinusoidy szczególnie na najmniejszej wartości
Czy u Was też to występowało?
Dodam , że równoważenie przeprowadziłem w warunkach przemysłowych w wolnych chwilach :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA NR.2
PostNapisane: piątek, 14 grudnia 2012, 22:12 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): środa, 24 października 2012, 16:23
Posty: 48
Lokalizacja: Ustka
sprzęt: Jabel
województwo: Pomorskie
ALL z jakiego materiału wykonałeś Karkas na cewkę ? widzę ze jest to bardzo giętki materiał


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA NR.2
PostNapisane: sobota, 15 grudnia 2012, 09:22 
Offline
plutonowy
plutonowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 24 marca 2006, 11:16
Posty: 116
Lokalizacja: Home Sweet Home
sprzęt: Home Made...
system: Only XP
województwo: CK
iwan622 napisał(a):
ALL z jakiego materiału wykonałeś Karkas na cewkę ? widzę ze jest to bardzo giętki materiał


Obawiam się że nie uzyskasz już odpowiedzi na to pytanie od ALL-a gdyż ś.p. Pan Aleksander odszedł do krainy wiecznych łowów... :(

_________________
"Chcesz mieć wroga, zrób komuś przysługę" - Prawa Murphy'ego
"Przyjaciół trzeba mieć blisko, ale wrogów jeszcze bliżej" - Mario Puzo
„Lepiej” jest wrogiem „dobrego” - Voltaire


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA NR.2
PostNapisane: niedziela, 16 grudnia 2012, 18:56 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): środa, 24 października 2012, 16:23
Posty: 48
Lokalizacja: Ustka
sprzęt: Jabel
województwo: Pomorskie
a czy ktoś wie z jakiego materiału są te okręgi wykonane w środku karkasu ?
z tego co wiem laminat pęka jeśli się go wygina


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA NR.2
PostNapisane: poniedziałek, 17 grudnia 2012, 07:25 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 23:16
Posty: 113
Lokalizacja: Mysłowice
Ja miałem z laminatu epoksydowo-szklanego 0.8mm. Nic nie pękało - całość po zapiankowaniu była bardzo sztywna.

Powodzenia


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL