Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 05:58

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Prośba o przebiegi z kilku punktów All1
PostNapisane: sobota, 16 sierpnia 2014, 21:57 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 8 czerwca 2014, 22:34
Posty: 2
Witam, buduje z kolegą Alla, elektronika złożona, no to czas na sondę. Nawinąłem cewki, zaczęliśmy je układać, ustawiliśmy częstotliwości, i pozostało ustawienie napięcia niezrównoważenia. Podłączyłem oscyloskop do cewki odbiorczej, cewkę korekcyjną ułożyliśmy w odpowiedni sposób i wyszło nam ok 140mV, no to super. Po podłączeniu do elektroniki nic się nie stało. Było słychać lekkie pyknięcia w czasie przemiatania metalem nad cewką ale to nie to.
To znów wzięliśmy się za czytanie forum i okazało się że napięcie niezrównoważenia sprawdza się na 6 pinie WO w odbiorniku. Podłączyliśmy tam oscyloskop i to co zobaczyliśmy to była masakra, 5Vpp i to prostokąt.
W tym miejscu jest pytanie i prośba. Gdzie w końcu to się mierzy? ALL raz pisze że na cewce a raz że na 6 pinie.
A prośba jest taka żeby ktoś sprawdził przebieg na cewce odbiorczej (ja mam sinus 140mVpp), na 3 pinie WO odbiornika (u mnie sinus 0,5Vpp ze stałą składową ok 3,5V), na 2 pinie (tylko dolna połówka tego co na 3 pinie) i oczywiście na 6 pinie (prostokąt 10Vpp). Pomiary robiłem względem masy.
Elementy są prawidłowe, a i układ polutowany prawidłowo. Ktoś ma sugestie co jest nie tak? Próbowałem jeszcze zrobić coś takiego że wziąłem kilkanaście zw drutu, i podłączyłem go w szereg z korekcyjną. Oddalałem i zbliżajem tą cewkę do odbiorczej i niżej jak 40mVpp nie mogłem uzyskać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o przebiegi z kilku punktów All1
PostNapisane: niedziela, 17 sierpnia 2014, 10:29 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): środa, 21 grudnia 2011, 16:34
Posty: 91
województwo: Lodzkie
Witam kolego nie ma chyba innej opcji jak na 6pin układu 741 ale skoro masz kwadrat to podnieś korekcyjną zobaczysz co się zadzieje i napisz bo jak przy podnoszeniu korekcji będzie się przekształcać w sinus znaczy że masz za dużo zwoi w korekcie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o przebiegi z kilku punktów All1
PostNapisane: niedziela, 17 sierpnia 2014, 13:06 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 8 czerwca 2014, 22:34
Posty: 2
Podnosiłem korekcyjną i jedyne co się dzieje to z dolnej połówki prostokąta wychodzi jeszcze sinus.
Mniej więcej coś takiego:
Obrazek
Podłączyłem cewkę 4zw do korekcyjnej i najlepsze co udało mi się uzyskać to coś takiego:
Obrazek
Próbowałem tego samego z cewką ok 15zw (drut na korekcyjną do drugiej sondy) i nic lepszego nie uzyskałem.
Oczywiście jedyny układ scalony jaki siedzi to ten WO, w moim przypadku TL071.
Wykresy są realnym odzwierciedleniem tego co pokazuje oscyloskop, pomiary wykonywane względem masy. Podstawa czasowa na wykresach może być inna, rysowane od ręki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o przebiegi z kilku punktów All1
PostNapisane: niedziela, 17 sierpnia 2014, 20:45 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): środa, 21 grudnia 2011, 16:34
Posty: 91
województwo: Lodzkie
tl 071?? masz w odbiorniku? zastosuj tl 081 jak coć zamiast741

a skoro przy podnoszeniu nic nie nie poprawia to sprubój ją ścisnąć ale ciężko mi powiedzieć ale jaK COŚ ZAPYTAM SIĘ MĄDREGO GOŚCIA OD TYCH SPRAW napewno coś poradzi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o przebiegi z kilku punktów All1
PostNapisane: czwartek, 28 sierpnia 2014, 14:33 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): wtorek, 3 września 2013, 15:16
Posty: 3
województwo: Mazowieckie
Witam.
To ja jestem tym kolegą z którym użytkownik "Ja" robi sondę. To jest filmik z tego co udało sie jak narazie uzyskać.
https://www.youtube.com/watch?v=Li5vu9E ... e=youtu.be

Dodam że układ jest to All-1Z

Przykładając kawałęk żeastwa o wymiarach ok, 4x4x5,5cm udało się zjechać do 0,5Vpp jednak sygnał był pełną sinusoidą.

Pozdrawiam, i liczymy na jakąś pomoc.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o przebiegi z kilku punktów All1
PostNapisane: sobota, 30 sierpnia 2014, 19:52 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): środa, 21 grudnia 2011, 16:34
Posty: 91
województwo: Lodzkie
Witam pod twoim filmem kolega opisał ci twój problem poprosiłem go o to gdyż ja nie jestem tak oblatany w temacie i nie będe się wymądrzać za kogoś
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL