Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 05:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ALL-1 dla laika
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 13:26 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 16 grudnia 2015, 11:35
Posty: 1
województwo: małopolskie
Chciałbym zbudować wykrywacz metalu. Jestem kompletnym laikiem w temacie elektroniki, obecnie pogłębiam wiedzę na ten temat. Równocześnie poczułem bakcyla do poszukiwań...
Forum dotyczące budowy allów przeczytałem całe, jednak nadal mam mętlik w głowie. Chciałbym stworzyć z Waszą pomocą All-1 zasilanego bateriami 9V wraz z sondą 25cm. Jako kompletny laik w temacie płytki oraz nawinięte cewki zamierzam zakupić(co myślicie o płytkach demeta? dam radę na tym złożyć?). W odpowiednim czasie będę mieć dostęp do oscylometru dwukanałowego.
Chciałbym aby dyskusja odbyła się w następującej kolejności-co bardzo pomogłoby mi w konstruowaniu ww:
1. Potrzebne elementy elektroniczne(dokładny opis)
1.1 do układu elektronicznego
1.2 do sondy
1.3 do układu sterowania
2. Kable
2.1 łączący sondę ze sterowaniem
2.2 pozostałe(wiem, że dużo o tym już zostało napisane, jednak nigdzie nie znalazłem informacji jakie kable zastosować jako łączniki np do potencjometrów)
3. Pozostałe elementy(typu: gniazda, wtyczki)
4. Kleje i żywice do sondy, laminaty, podkłady, farby
5. Lutowanie, co do czego, kolejność.
6. Złożenie sondy(regulacja, co gdzie przyłożyć, co sprawdzić)
7. Regulacja całego układu(co gdzie przyłożyć, co sprawdzić, (zaznaczę: dopiero się uczę, z trudem dochodzę w którą stronę płynie prąd)
8. Ewentualne uwagi wykończeniowe(masa, ekranowanie, trudne pojęcia...)
Liczę, że pomożecie.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ALL-1 dla laika
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 15:34 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 14:11
Posty: 212
A czemu ma służyć ten dubel? W wątku o ALLu jest wszystko podane na tacy i opisane. Ty myślisz że ktoś będzie dla jaśniepana robił listę elementów? Są przecież podane schematy z elementami...
Moim zdaniem przerośnie cię to. Co to jest ten oscylometr? Nawet będziesz go miał, to trzeba to jeszcze umieć obsługiwać.
Lepiej od razu kubeł zimnej wody na głowę wyleję ci :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ALL-1 dla laika
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 15:46 
Offline
kapral
kapral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lipca 2014, 13:05
Posty: 58
Lokalizacja: Racibórz
Weź może kup sobie jakiegoś gotowego PI albo z ledwością zrób sam ( Jabel akurat ^^ ), a nie porywaj się z motyką na słońce.
Jak mówisz że jesteś laikiem elektroniki i ten oscylometr " jeśli wiesz co to wgl jest..." to więcej nerwów naszarpiesz a efekt będzie mizerny, jeśli wgl jakiś będzie.
Na początek pasji polecam ten dział viewforum.php?f=43 :)
Jeśli kolega jeszcze nie śmigał z patykiem to PI jest dobry a wraz z nabraniem doświadczenia zabierać się za konstrukcje z wyższej półki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ALL-1 dla laika
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2015, 17:14 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): czwartek, 16 października 2014, 17:06
Posty: 206
sprzęt: Jabel, All
system: W10
województwo: mazowieckie
Jeżeli kolega maciej faktycznie kupi już zestrojone cewki od demeta, to jest szansa, że All zadziała od razu. Ale na pewno warto mieć plecy w osobie jakiegoś życzliwego elektronika, który może pomóc w szukaniu ewentualnych błędów. Na naukę elektroniki All to faktycznie trochę wysoki schodek - wystarczy niewielka pomyłka w montażu i będzie problem; niestety, sprawdziłem to osobiście :D . Więc kolego maciej - dobrze się zastanów, czy nie posłuchać rad z poprzednich komentarzy. Ale jeżeli jesteś zdeterminowany, żeby spróbować, to oczywiście możesz. Ale licz się z problemami :( .

Swoją drogą jak masz zdrowe serce, to budowę wykrywacza przetrwasz nawet bez oscylometru :D .

PS. Na wszystkie twoje pytania odnośnie budowy znajdziesz wyczerpujące informacje na forum.

_________________
Więcej ludzi marnuje czas i energię roztrząsając problemy, niż rzeczywiście próbując je rozwiązać. Henry Ford


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ALL-1 dla laika
PostNapisane: wtorek, 22 grudnia 2015, 18:14 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): niedziela, 12 lipca 2015, 07:29
Posty: 31
województwo: Podlaskie
Kolego koszt składania ala z normalnych materiałów wychodzi około 350 zł na czysto.bardzo polecam poszukać używanego ala często się trafiają bardzo dobre sztuki.no chyba że chcesz poćwiczyć lecz na 100% i tak on Ci nie wyjdzie.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL