Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 09:40

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 10 lipca 2008, 19:02 
Przyznaję się do błędu :D ale myślę że krzywdy nie będzie jak sobie zbuduje jedynkę :)

Sorki za to małe zamieszanie


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 16 lipca 2008, 12:23 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2007, 13:11
Posty: 203
Lokalizacja: Białystok
No i co z tych plików w Corelu, są bo są, a otworów na nich nie ma. Zanieś to do jakiejś firmy to nie wezmą, bo brak otworów.
Więc postanowiłem zapytać oficjalnie:
All czy jest możliwość abyś dał na forum poprawione o otwory te pliki z corela, lub nawet pdfy?
Czy dasz wzór płytki do All3, lub wskażesz kto konkretnie ją produkuje, aby było można to nabyć?

_________________
HS3 SMĘTEK, Whites 5900, All1


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 30 października 2008, 19:33 
Mam kilka pytań co do układu wykrywacza ALL-3:
1. Co zmienia rezystor R7 (ten przy U2)? Wzmacniacz US2 kluczuje klucz (fajnie to brzmi ;p) 4066. Ale inne wzmacniacze TL06x też kluczują inne klucze a nie mają takich rezystorów.
2. Co zmienia wzmacniacz US6 (ten co robi za wtórnik). Przecież on co najwyżej mikroskopijnie opóźni sygnał i klucz sterowany sygnałem Y będzie minimalnie szybciej włączany/wyłączany niż ten sterowany sygnałem X.
3. Czy tranzystor T8 nie powinien mieć zamienionych miejscami Kolektora i Emitera? Gdyby to był tranzystor NPN to jeszcze bym zrozumiał. Ale wtedy potrzebny był by rezystor pomiędzy suwakiem potencjometru a bazą T8, a go nie ma. A skoro to jednak jest PNP, to domyślam się że on robi za wtórnik emiterowy. A w takim wypadku powinien być połączony kolektorem do masy. Ewentualnie nie do masy, ale kolektor powinien być na niższym poziomie niż emiter. Tranzystory mają to do siebie, że jako tako pracują przy zamianie miejscami Kolektora i Emitera, więc możliwe że układ także w błędnym połączeniu działa i ten błąd dlatego nie został wykryty. A co z T3? Pewnie on też powinien być odwrotnie?
4. Gdzie jest przełącznik do zmiany trybu pracy statyczna/dynamiczna? Czy podłącza się go do punktów „L” i „M”? A o co chodzi z trymem Pin-Point? Co to, do czego to i jak się to włącza?
5. Dlaczego niektóre wzmacniacze operacyjne są typu TL06x? Są one energooszczędne, ale w porównaniu do TL07x i TL08x. W porównaniu do LM324 wcale nie wyglądają na wyjątkowo energooszczędne. TL06x nie są ani za szybkie, ani nie mają za dużego wzmocnienia. Czy zastosowanie LM324 pogorszy działanie wykrywacza? Mam różne wzmacniacze operacyjne i nie będę na nich oszczędzał, pytam tylko z ciekawości.
6. Czy nawinięcie cewek o wiele cieńszym drutem będzie dużym błędem? Mam ogromną ilość drutu 0.15mm i chciałbym z niego zrobić cewkę. Rezystancja wprawdzie będzie mniej więcej 7 razy większa niż dla drutu 0.4mm, ale wciąż będzie niewielka bo wyniesie jakieś 30R (dla długości drutu 37m). Rezystancja drutu i tak będzie o wiele mniejsza od rezystancji rezystora R24, a to ten rezystor wyznacza prąd płynący przez cewkę. Dobroć cewki mocno spadnie, ale nie wiem czy ma to jakieś znaczenie w tym wykrywaczu. Nawinięcie cewek cienkim drutem nie będzie dla mnie zbyt trudne. I tak będę nawijał w maszynie. Więc jeśli stosuje się grubszy drut tylko po to żeby łatwiej się nawijało to już nikt nie przekona mnie do zastosowania innego drutu niż ten co ja mam ;p
Problem w tym że dość dobrze znam się na elektronice, ale na wykrywaczach metali nie bardzo. Chodzi mi o takie subiektywne odczucia co do ich parametrów i łatwości eksploatacji. I nie wiem czy takie drobne rzeczy o które pytam nie zostały przypadkiem celowo wprowadzone, czy to po prostu małe przeoczenia.
Gdybym wiedział jak działa taki wykrywacz to też by było dobrze. A jak na razie to nie wiem. On reaguje na pojawienie się mocniejszego sygnału w cewce odbiorczej czy na zmianę fazy sygnału który i tak zawsze ma dużą wartość? Najbardziej zrozumienie zasady działania utrudniają mi różne częstotliwości rezonansowe cewek odbiorczej i nadawczej (tzn. obwodów LC z tymi cewkami).
Pozdrawiam.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 30 października 2008, 19:57 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Odpowiem na 4 pytanie bo jest najłatwiejsze :)
Ten wykrywacz nie posiada funkcji statycznej wiec przełacznika nie ma i nie było. Pin Point - tak został nazwany kanał allmetal włącza go elektroniczny przełacznik sterowany przełacznikiem (ON)-OFF-ON podłączony na L-M

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 31 października 2008, 13:32 
Dzięki.
Faktycznie. Sam do tego doszedłem tylko o tym zapomniałem. W każdym torze są kondensatory obcinające składową stałą więc faktycznie nie ma trybu statycznego.
A tak ogóle to on jest ;p Włącznik można przecież wstawić - powinien on zwierać te kondensatory. Jeżeli na wyjściach wzmacniaczy operacyjnych występują duże napięcia stałe to nie obejdzie się bez dodatkowych obwodów żeby dorobić tryb statyczny. Ale tak tylko piszę. Mi chyba wystarczy tryb dynamiczny.

Z niecierpliwością czekam na dalsze odpowiedzi.
Niestety obawiam się że mało kto poza samym projektantem tego wykrywacza mi nie odpowie na te pytania. Na tym forum po prostu jest mało elektroników, a więcej pasjonatów podziemnych poszukiwań.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 31 października 2008, 16:58 
Offline
porucznik
porucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 12 maja 2007, 15:31
Posty: 510
Lokalizacja: Powidz
sprzęt: Garrett AT PRO
system: Win7 64
województwo: Wielkopolska
Cytuj:
Problem w tym że dość dobrze znam się na elektronice, ale na wykrywaczach metali nie bardzo. Chodzi mi o takie subiektywne odczucia co do ich parametrów i łatwości eksploatacji. I nie wiem czy takie drobne rzeczy o które pytam nie zostały przypadkiem celowo wprowadzone, czy to po prostu małe przeoczenia.
Gdybym wiedział jak działa taki wykrywacz to też by było dobrze.

Znasz się na elektronice i nie zauważyłeś przesuwników fazowych. Chyba już wiesz na jakiej zasadzie działa. Jeśli chodzi o drut 0,15 to można zamiast 0,30 użyć potrójnego 0,15. Np. drut 1,0 można zastąpić dwoma po 0,70. Więcej nie będę się produkował bo i tak ktoś mnie głupio skomentuje. Najlepiej zbuduj i osądź sam.
Pozdrawiam.

_________________
http://www.podloga.strefa.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 31 października 2008, 17:06 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Dopiero teraz przyjżałem sie schematowi i płytce i ma kolega racje co do tego T8 wstawiony jest co najmniej niewłasciwie, myslałem, że to tylko pomyłka na schemacie, ale na płytce tez umieszczony jest emiterem na mase tak samo jak NPN, wygląda, ze trzeba odwrócic montując na płytce.

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 31 października 2008, 19:52 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 grudnia 2007, 20:08
Posty: 875
Lokalizacja: Białystok
sprzęt: whites MXT
system: 10
województwo: podlaskie
Któryś z kolegów już wcześniej o tym pisał, ale nie mogę znaleźć gdzie. Pamiętam, że było to przy okazji błędu z podłączeniem masy.
Jak znajdę to wkleję link.
A z innej strony patrząc każdy się myli, nie każdy to tylko może zrozumieć.

_________________
Złego człowieka z bronią może powstrzymać tylko dobry człowiek z bronią...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 listopada 2008, 11:53 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 grudnia 2007, 20:08
Posty: 875
Lokalizacja: Białystok
sprzęt: whites MXT
system: 10
województwo: podlaskie
Znalazłem ten wątek z opisem tranzystora T8
http://www.exploracja.cyberdusk.pl/phpb ... c&start=10
Pisał o tym kolega BAUER.
A przy budowie należy także uważać na podłączenie zasilania. Jeżeli ktoś zasugeruje się zdjęciem z opisem, które wkleił ANDY SMITH to układ nie będzie pracował, aby to poprawić należy oskrobać część rozlanej masy i wykonać podłączenie.
Jak usunąć ten problem opisał kiedyś SWaldek.

_________________
Złego człowieka z bronią może powstrzymać tylko dobry człowiek z bronią...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 listopada 2008, 14:42 
marianox5 napisał(a):
Znasz się na elektronice i nie zauważyłeś przesuwników fazowych. Chyba już wiesz na jakiej zasadzie działa. Jeśli chodzi o drut 0,15 to można zamiast 0,30 użyć potrójnego 0,15. Np. drut 1,0 można zastąpić dwoma po 0,70

Bez obrazy ale samo istnienie przesuwników fazowych nie wyjaśnia zasady działania.
Po pierwsze to nie przesuwniki są najważniejszą częścią tego wykrywacza, tylko prostowniki synchroniczne. A po drugie to przesuwniki zauważyłem ;p
Naczytałem sie w necie wielu głupot na temat wykrywaczy metali i nie dziwcie się że mam problemy ze zrozumieniem działania. Najbardziej rozwalił mnie text o wykrywaczach BFO - że ich największą wadą jest ciągły pisk wydobywający się z głośnika który zmienia się dopiero po zbliżeniu jakiegoś metalowego przedmiotu. Jakby nie można było wstawić detektora częstotliwości, konwertera f/U albo od razu miernika częstotliwości. To już nie jest brak wiedzy tylko brak podstawy podstaw jaką jest odrobina zdrowego myślenia.
I na nie jednej stronie znalazłem takie "informacje". Na szczęście były także i najnormalniej poprawne informacje, ale i tak trzeba się nieźle namęczyć żeby je wychwycić.

Co do rozumienia zasady działania to od mojego pierwszego postu na tym forum znalazłem informację że wykrywa się i fazę i amplitudę.
No a tutaj niespodzianka - w ALL-3 obydwie rzeczy są wykrywane jednocześnie i nie można ich odróżnić. ALL-3 nie zareaguje na pojawienie się sygnału jeżeli jego faza będzie nieodpowiednia (gdy klucz 4066 przepuści dokładnie taką samą część ujemnej jak i dodatniej połówki sygnału). Zastosowanie prostowników synchronicznych i przesuwników pozwala jedynie na określenie fazy sygnału, więc mniej więcej na rodzaj metalu (diamagnetyk/ferromagnetyk). Tyle wiem ale to nie wyjaśnia zasady działania. Gdyby to tak działało to to był by zwykły wykrywacz TR (niektórzy nazywają je T), a nie jest.

Więc nie dziwota ze nie rozumiem jak to działa. Bo ze schematu widzę na co zareaguje układ, ale on jednakowo zareaguje na dwa rodzaje sygnałów a skąd mam wiedzieć jaki akurat sygnał pojawi się w cewce odbiorczej.

Co do nawijania lica to wiem że można tak zrobić, ale nawet nie pytałem bo nie sadziłem że ktoś mi to podpowie. Chyba jednak zaryzykuje nawiniecie pojedyńczym drutem 0.15mm.

Widzę że ciężko będzie uzyskać informacje na tematy elektroniczne więc spytam inaczej:
Czy w tym wykrywaczu czasami pojawia się mix dźwięków z dwóch generatorów (wykrycie żelastwa i metalu kolorowego jednocześnie)? Z idei działania wynika że nie powinno tak być, ale wykrywacz ma całkowicie osobne tory do żelastwa i metali kolorowych i przy odpowiedniej kalibracji taki efekt z pewnością da się uzyskać.
W tym rzecz że widzę sposób niezwykłego uproszczenia cześci generatórtów i przełączników (tych co sterują słuychawkami - nie cewkami), ale wtedy będzie można uzyskac tylko jedfen dzwięk. I ne wiem czy to będzie jakaś wada.
Więc jak to jest? - w ALL-3 jest przewidzian opcja kilku dzwięków na raz?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 listopada 2008, 15:42 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 grudnia 2007, 20:08
Posty: 875
Lokalizacja: Białystok
sprzęt: whites MXT
system: 10
województwo: podlaskie
Z tego co ja pamiętam to All3 miał identyfikację 2 tonami, trzeci oddzielny był na PIN POINCIE . Podczas normalnej pracy wykrywacza kolor miał być sygnalizowany tonem wysokim, a żelazo tonem niskim. Jednak w praktyce wykrywacz mylił obiekty i żelazo potrafił zidentyfikować jako kolor.
Wykrywacz All3 ma dosłownie kilkanaście osób, więc nie dziw się, że odpowiedzi będzie mało.
Co do nawijania cewki drutem 0,15 czemu nie, kiedyś z braku 0,3 dałem 0,2 , zmieniasz ilość zwojów , być może trzeba będzie zastosować inny kondek ale rezonans dobierzesz. Czy będzie to z korzyścią dla układu czy tez nie nie potrafię odpowiedzieć, je jestem jeszcze na tym etapie zaawansowania.
Jeżeli zaś chcesz zobaczyć wykrywacz dający np. dwa dźwięki na raz, na zasadzie ich wzajemnego nakrywania się to obejrzyj schemat volksturma OPT1.

_________________
Złego człowieka z bronią może powstrzymać tylko dobry człowiek z bronią...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 listopada 2008, 16:45 
No nie ma się co dziwić że nie rozumiem jak to działa. Na schemacie jest błąd (tylko na schemacie).
Pewnie jest tak jak myślałem – sygnały X i Y to ten sam sygnał. Wtórnik został zastosowany pewnie dla kaprysu bo akurat został jeden wolny wzmacniacz.
Sygnał z rezystora R3 trafia do klucza 4066, a za nim na kondensator C3. Na schemacie trafia dalej do R4 i C4. A na płytce niespodzianka – sygnał skręca do C9/R9. Oczywiście zamiana miejscami rezystorów przed kluczami jak i samych kluczy 4066 nie ma znaczenia. Chodzi jednak o to że sygnał jest kluczowany innym sygnałem.
Na płytce sygnały kluczowane sygnałami X i Y są identyczne, i trafiają na tory „żelastwo” i „metale kolorowe”. Natomiast sygnał kluczowany osobnym sygnałem Z trafia na tor „All metal”. No i teraz wszystko jest w miarę oczywiste.
A na schemacie jest (chyba) błąd bo sygnał X trafiał do „All metal”. I bliźniaczy sygnał Y do metali kolorowych (chyba). A to już nie jest oczywiste. Bo niby dlaczego żelastwo mają być sterowane innym sygnałem niż metale kolorowe? All metal jest jakby po środku i jak już to on powinien być sterowany innym sygnałem.
I to mnie zmyliło. Ale wyjaśnienie tego i tak nie wszystko wyjaśnia.
A tak w ogóle to który dźwięk jest do czego? Wiem że niski dźwięk jest do metali żelaznych a wysoki do metali kolorowych. Ale jest tez trzeci dźwięk a nie pisze jaki on jest (czy po środku tych dwóch pierwszych czy jest wyższy od tych dwóch pierwszych).


Co do tonów to nadal nie rozumiem. Ten trzeci ton jest wyższy od tonu dla metali kolorowych?
Ja nie chcę zobaczyć takiego wykrywacza. Chcę tylko wiedzieć czy taka opcja jest przewidziana dla ALL-3 w więc czy jak ją usunę to czy coś stracę.
Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.

PS. Co do zmiany ilości zwojów. Ja raczej nie będe zmieniał. Zmiania drutu na cieńszy chyba tylko zmniejszy dobroć bez zmiany indukcyjności. Zresztą zobaczę jak to wyjdzie.


Na koniec coś dodam bo znalazłem taki temat:
http://www.exploracja.cyberdusk.pl/phpb ... c&start=30

Chciałem umieścić na tym forum projekt płytki do All-3 bez błędów i w dodatku jednostronnej, ale dobrze że tego nie zrobiłem chyba mi nie wolno.
Odpowiedzi na moje pytania chyba też nie dostanę, bo to nie All jest konstruktorem tego wykrywacza. Sporo się przy nim namęczył, ale pojedyńcze bloki pochodzą od innych wykrywaczy.
Więc poszukam co i jak i napiszę o wynikach (napiszę a nie dam poprawiony schemat z przyczyn jak wyżej).


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 listopada 2008, 17:32 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Chyba trochę kolego pomieszałeś z sygnałami z przesówników fazowych, które steruja kluczami
Wprawdzie dzisiaj Swieto i mialem nie zagladac, ale skoro to tak po krótce
Sygnały XYZ to sygnały kluczujące dla 3 róznych torów. Pierwszy to tor allmetal i kluczowany jest z tego dodatkowego wtórnika i masz racje wcale go tam nie musi być, moze byc bez niego, ale skoro został to sie przydał, drugi tor to nie "zelastwo" a kanał balans gruntu pracujący równolegle z 3 kanałem dyskryminacją.
I to jest zasadnicza róznica miedzy wykrywaczem statycznym i dynamicznym . W dynamicznym mozna kompensować wpływ mineralizacji gruntu podczas pracy na dyskryminacji bo są dwa równoległe kanały, czego nie mozna zrobic w wykrywaczu statycznym, bo jest to jednotorowiec.
Co do tonów to jest ich niejako 3 ale tylko max dwa dla kanału dyskryminacja i troche inny dla kanału allmetal
Pracując na dyskryminacja mozemy włączyc funkcję sygnalizacji zelaza i wyglada to tak, że na kolor wykrywacz daje jeakiś dźwiek, a gdy w zasiegu sądy znajdzie sie zelazo dzwiek jest inny, funkcja ta jest właczana lub wyłaczana. Z praktyki musze jednak powiedzieć, ze nie jest tak słodko bowiem dla zelastwa na dyskryminacji mozna dostać taki sam sygnał jak na kolorek i odwrotnie są to szczególne przypadki, ale wystarczy zelazo zblizyć do sondy i da sygnał jak na kolorek , jezeli bedzie dalej od sondy to bedzie sygnał jak na zelazo.

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 listopada 2008, 17:35 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 grudnia 2007, 20:08
Posty: 875
Lokalizacja: Białystok
sprzęt: whites MXT
system: 10
województwo: podlaskie
Jak dobrze pamiętam to PP był tonem po środku, czyli nie wysokim i nie niskim.
Co do sterowników klucza to w All3 było tak, że na All metal, czyli Wciśniętym PP brał udział tylko ten od Balansu, więc nie było dyskryminacji i stąd nazwa All metal=wszystkie metale.
Na pracy w trybie dyskryminacja biorą udział 2 przesuwniki: balans i dyskryminacja.
Póki co widzę kolejny błąd, tym razem w opisie C30 powinno być oznaczone jaki C5.
Ziarnko do ziarnka, ale trochę już się tych pomyłek nazbierało...
A co do przesuwników BG i D to możesz popatrzeć na F555, tam są prawie identyczne, z tym, że w F555 przełączało się pomiędzy jeden z nich, b to był statyk z funkcją wszystkich metali lub z funkcją dyskryminacji, z tym,że dla zasady szukało się na trybie wszystkich metali, a na dyskryminację przełączało się w momencie trafienia sygnału.
Co do all 3 to kiedyś podejrzałem u kolegi( miał tu nick Oktiabr) przeróbkę wejścia odbiornika na wejście od F555. Wykrywacz miał po tym zabiegu lepszą dyskryminację i dostawał kopa w zasięgu na około 15%. W którymś ze swoich postów przeróbkę opisywał SWaldek. Zamiana scalaka na filtrach z LM na LF444 też dużo dawała dla zasięgu.

_________________
Złego człowieka z bronią może powstrzymać tylko dobry człowiek z bronią...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 listopada 2008, 18:10 
Co do przeróbki wejścia to właśnie coś takiego chcę zrobić. Chodzi o 2xBF196 i uA741 zamiast TL061? Chociaż ja pewnie wstawię LM324 zamiast uA741 bo pozostałe wzmacniacze też zamierzam do czegoś wykorzystać.

Co do opisu działania to racja. Tam to jest opisane jako "Dyskryminacja" i "Balans gruntu". Ale ja pomyślałem że to pomyłka.

Ale co z tymi błędami które ja znalazłem? One naprawdę tam są? Nie mam już siły tego sprawdzać. Może te sygnały mimo że się krzyżują to potem znowu się krzyżują a więc wracają tam gdzie powinny być?

A ten balans gruntu to przecież kanał taki sam a przynajmniej podobny jak ten od dyskryminacji. Przecież sygnał z "Balansu gruntu" nie jest wykorzystywany do jakiejś korekcji, tylko bezpośrednio steruje on jednym z dźwięków. W dodatku tym samym dźwiękiem co sygnał z dyskryminacji. A moim zdaniem powinien być on odejmowany od jakiegoś sygnału głównego. Wtedy wykrycie metalu będzie sygnalizowane. A wykrycie gruntu (zapewne grunt jest wykrywany także w torze tym od metalu) powoduje odjęcie od sygnału metalu sygnału od gruntu i w efekcie grunt nie był by wykrywany.
Czyli sygnał „Dyskryminacja” nie jest sygnałem „dyskryminacji” tylko sygnałem „metalu” z wprowadzoną dyskryminacją. Podobnie jest chyba z „Balansem gruntu”.
Ja mieszam. I Wy moim zdaniem te mieszacie. Chyba nie ma się co kłócić i zaśmiecać forum. Najlepiej jak ktoś rzuci po prostu jakieś linki do porządnych stron gdzie jest dokładnie (od strony technicznej a nie od strony poszukiwaczy skarbów) wyjaśnione jak działają takie wykrywacze. Mamy po prostu inne podejście do sprawy i nie dogadamy się.
Ja narazie pomagam w budowie wykrywacza takiemu jednemu koledze który w ogóle nie zna się na elektronice. I dopiero jak zbuduję wykrywacz dla niego to będę mógł naocznie sprawdzić jak działa taki wykrywacz. Ale wykrywacz dla tego kolegi jest bardzo ważny bo to na zaliczenie przedmiotu z Elektroniki więc wolałbym żeby on ruszył od razu.

Ale jak by nie było z tym krzyżowaniem się sygnałów to jeden klucz 4066 i kilka innych elementów zawsze są zbędne. Bo dają taki sam sygnał a więc można je wywalić i sygnał pobrać z tego jednego co pozostanie.

Mój problem polega na tym że chcę zbudować wykrywacz na samodzielnie zaprojektowanej płytce drukowanej. A ciężko będzie bo schemat ma błędy. Porównywanie schematu z rysunkami płytki dwustronnej jest strasznie męczące a i wtedy można się przecież pomylić i nie znaleźć błędu albo uznać za błąd coś co błędem nie jest.

PS1. Acha. Dlaczego statyczny jest jednotorowy? Ja zawsze myślałem że statyczny to po prostu taki który daje sygnał w zależności od jakichś parametrów otoczenia. A więc będzie tez reagował na zmiany temperatury itd. itp. A dynamiczny po prostu wskazuje różniczkę tego co statyczny. Czyli nie zareaguje na powolne zmiany a jedynie na szybkie (temp zmienia się wolno, napięcie zasilania wolno, a jak ktoś szybko machnie cewką to sygnał zmieni się szybko - więc metal wykryje). Nie widzę związku z ilością kanałów. Pewnie chodzi jak zwykle o nazwę a nie o zasadę działania. Tak jak VLF - skrót oznacza niską częstotliwość. Ale przecież BFO czy TR też może pracować na niskiej czestotliwoiści a nie nazywa się VLF.

PS2. Ja też miałem dzisiaj nie zaglądać ale jak zobaczyłem że mam tyle odpowiedzi (i to z dzisiaj) to zmieniłem zdanie ;p


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 listopada 2008, 18:25 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 grudnia 2007, 20:08
Posty: 875
Lokalizacja: Białystok
sprzęt: whites MXT
system: 10
województwo: podlaskie
NIe da się wywalić klucza 4066. Popatrz na inne schematy np: Tesoro Bandito, volsturm, whites clasik . Zawsze klucz występuje. Na schemacie volksturma masz dokładny opis sekcji wykrywacza, klucz czytając wprost jest detektorem fazy.
All 3 jest moim zdaniem przekombinowaną konstrukcją, dość prądożerną , lepiej zrobić coś prostszego.

_________________
Złego człowieka z bronią może powstrzymać tylko dobry człowiek z bronią...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 listopada 2008, 18:41 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Mówisz ze nie mieszasz, a poruszasz jednoczesnie tyle watków że nie wiadomo jak sie do nich odnieść. Pierwsza i podstawowa sprawa , schemat nie jest błedny, nawet w tej postaci działa prawidłowo, to Twoje skrzyzowanie jest niewłasciwe, tranzystor mimo, że odwrotnie tez pracuje.
Prosze zacznij od prostrzego schematu jakim jest ALL-1, na nim poznasz zasadę działania a potem bedziesz mógł odniesc sie do ALL-3.
Wracając do przesówników i detektora fazy to w którymś z watków zamiesciłem kilkanascie zdjec przebiegów oscyloskopowych z detektora dla róznych faz przesównika, zerknij tam i zobaczysz jak to działa. Prezentowałem na forum uproszczoną wersję wykrywacza dynamicznego bez kanału allmetal, tez mozesz to przesledzić bo tam to juz proscizna

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 listopada 2008, 18:42 
No ale dwa klucze są sterowane takim samym przebiegiem kluczującym. Za nimi są filtry RC. Więc skoro dwa klucze dają taki sam sygnał, to jeden można wywalić i sygnał rozdwoić dopiero za filtrami RC. A pozatym jeżeli na schemacie faktycznie jest błąd to sygnały są identyczne jeszcze daleko za filtrami RC.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 listopada 2008, 18:53 
SWaldek napisał(a):
Mówisz ze nie mieszasz........tranzystor mimo, że odwrotnie tez pracuje.


No ale ja napisałem że mieszam!
I że tranzystor w odwrotnym połączeniu też będzie działał też napisałem.


Ale chyba zrobię tak jak radzisz. Zajrzę do ALL-1. Zrobię go w pająku i jak dojdę co i jak to się zrobi ALL-3.
A w zasadzie to nie będzie to ALL-3. Mi też się nie podoba ta konstrukcja. W wielu miejscach konfiguracje są dziwne i powoduje to nadmierny pobór prądu, a o nadmiarze elementów nie wspominając. Najbardziej widać to na przykładzie generatorów napięć dla głośnika. Konfirurcja jest taka że współczynnik wypełnienia wynosi jakieś 80%. A taki sam dzwięk można uzyskać przy 20% a pobór prądu będzie 4 razy miejszy. O ile wogóle wypłenienie 80 lub 20% jest celowe. Pewnie 50% będzie w sam raz.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 1 listopada 2008, 18:59 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Najlepiej zastosuj dzielnik na 4024 i nie bedziesz potrzebował generatorów

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL