Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 05:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 24 lutego 2010, 18:06 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 27 stycznia 2010, 12:17
Posty: 14
Lokalizacja: Wawa
Polistyrenowe (styrofleksowe)
Kondensatory polistyrenowe w kraju mają oznaczenie KSF, w Europie - KS. Są one najbardziej stabilne spośród popularnych kondensatorów foliowych. Pojemność styrofleksów praktycznie nie zależy od częstotliwości, co wśród kondensatorów foliowych jest wyjątkiem. Pojemność niewiele zmienia się z czasem. Kondensatory te mają niewielki ujemny współczynnik temperaturowy około -130ppm/K i niewielką zależność od wilgotności otaczającego powietrza. Straty dielektryczne są małe. W związku z dobrymi parametrami, tylko te kondensatory są wykonywane z wąską tolerancją, nawet 0,5%. Ujemny współczynnik temperaturowy kondensatorów kompensuje zmiany temperaturowe ferrytowych cewek, więc stosuje się je np. w telekomunikacyjnych filtrach LC.

Według tego opisu mają same pozytywy!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 24 lutego 2010, 22:17 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 27 stycznia 2010, 12:17
Posty: 14
Lokalizacja: Wawa
Witam po raz kolejny dostroiłem cewki na podane przez was czestotliwości i mam problem z podłączeniem!

co jest na płytce poczatkiem cewki odbiorczej a co końcem?
Bo na płytce miejsce wpięcia jest oznaczone jako literka N ale nie ma podane jak to ma być dokładnie a numerki ze schematu nie pasują do płytki.
To samo mam z nadawcza-korekcyjna.
Plus i minus zlokalizowałem.
Ps. płyka która mam to płytka Swaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 24 lutego 2010, 22:17 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 27 stycznia 2010, 12:17
Posty: 14
Lokalizacja: Wawa
Dzięki za poprzednie informacje były przydatne.

Nie pisz postu pod postem- użyj funkcji edytuj. Przed zadaniem pytań sprawdzaj czy nie ma na nie odpowiedzi na forum. Diadem


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 25 lutego 2010, 20:16 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 27 stycznia 2010, 12:17
Posty: 14
Lokalizacja: Wawa
witam czy równoważenie wykonuje się z wypiętymi scalakami?

I tylko zostawia sie w płytce ua741 i ne 555?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 lutego 2011, 20:39 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2011, 09:59
Posty: 6
Witam

Piszę tutaj pierwszy raz więc witam Wszystkich :)
Chciałbym napisać dwa słowa w sprawie kondensatorów w cewce (nie wiem czy już ktoś wcześniej o tym pisał).
Zbudowałem All'a, cewkę standardową i działał ale miał mniejsze osiągi niż prezentowane tu forum egzemplarze.
Dodatkowo sonda nieprzyjemnie dla ucha piszczała.
Obrazek
Pierwotnie zastosowałem w cewce kondensatory ceramiczne 500V (pierwszy z lewej), przetestowałem też ceramiczny na 100V (środkowy) - cewka piszała mniej ale sinus był mocno zniekształcony (bardziej trójkątny). Dopiero użycie foliowego (ten z prawej) wyciszyło całkowicie sondę i znacznie poprawiło jej parametry.
Teraz w powietrzu 1gr jest wykrywany z 25 cm a był z 16 cm.
Nie przypuszczałem że rodzaj kondensatora ma tak DUŻY wpływ na układ.

Pozdrawiam

PS
adamek2121
Według mnie nie ma znaczenia czy układy są czy też ich nie ma przy równoważeniu (poza oczywiście wzmacniaczem wejściowym).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 lutego 2011, 22:41 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 14:11
Posty: 212
No to odkryłeś Amerykę z tymi kondensatorami... Gdybyś poczytał forum (wpisy ALLa), to byś wiedział, a nie przypuszczał...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: czwartek, 15 września 2011, 08:09 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 30 września 2009, 08:24
Posty: 11
Witam

Po długiej przerwie zabrałem sie do ukończenia mojego All-a, elektronika jest ok, pozostała sonda. Cewki są nawinięte, laminat docięty, kondensatory dobrane. Pojawiła się jednak wątpliwośc co do kierunku nawinięcia cewki i tego co jest jej początkiem i końcem. Z opisu wynika, że cewka odbiorcza i nadawcza mają być przyklejone do obudowy z kierunkiem nawinięcia w lewo. I tu pierwsza wątpliwość, czy kierunek "w lewo" to taki jak na zamieszczonym rysunku. Jeżeli tak to co jest początkiem, a co końcem cewki. Proszę o potwierdzenie czy mój rysunek (ten odręczny) jest ok, bo coś mi się nie zgadza z oryginalnym. Jeżeli dobrze rozumiem kierunek, to oznaczenia początku i końca nie zgadzają się z moją koncepcją lub odwrotnie:-) .
Druga sprawa to podłączenie cewek nadawczej i odbiorczej. Na płytce jest tylko oznaczenie pinów NN i OO, czy ma znaczenie, który jest polączony z początkiem cewki, a który z końcem?
Podejrzewam, że moje pytania są dla Was głupie, bo dla większości są to pewnie rzeczy oczywiste, ale wolę je zadać niż później robić drugą sondę :-).

Pozdrawiam
mg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2011, 08:15 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): wtorek, 12 października 2010, 21:01
Posty: 12
Lokalizacja: małopolskie
Rysunek odręczny jest ok. co do podłączenia bez znaczenia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2011, 08:21 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 30 września 2009, 08:24
Posty: 11
No właśnie też mi się tak wydaje i tak robię, ale na oryginalnym rysunku "K" u mnie jest "P" :-)

mg


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: środa, 12 października 2011, 08:30 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 12 października 2011, 08:09
Posty: 2
województwo: Zachodniopomorskie
witam
ile trzeba metrów drutu 0,4 do wykonanie poszczególnych cewek lub ile obwodów drutu na każdą cewkę.
A tak z innej beczki
jaki jest orientacyjny koszt ALL-3 (bez stelaża).
gg: 4202005


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: piątek, 23 grudnia 2011, 20:30 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): środa, 21 grudnia 2011, 16:34
Posty: 91
województwo: Lodzkie
Witam ja na tym forum po raz pierwszy i dreczy mnie jedno.
Dlaczego Pan Krzyswil napisal ze cewke nadawcza jak i odbiorcza nawija sie w lewo w pierwszm poscie ze zdjec Pana Alla wynika co innego?
A mianowicie na zdjeciu jest pokazane ze koniec uzwojenia cewki nadawczej wychodzi z prawej strony to z koro w lewo nawija kolega Krzyswil to te konce na zdjeciu powinny byc poczatkami.
Ja osobiscie wiem ze kieronek nawijania nie ma nic do zeczy wazne zeby obrac poczatek i koniec uzwojenia bo jezeli bede nawijal w prawo to poczatek bede mial z lewej a jak odwroce cewke to poczatek bedzie z prawej wychodzi na jedno.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: czwartek, 19 stycznia 2012, 11:25 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 30 września 2009, 08:24
Posty: 11
Ten temat też mnie dręczył od samego początku :-) Nie wiem dlaczego we wszystkich opisach jest odwrotnie niz na rysunku, ale zrobiłem tak jak Ty.

mg


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: czwartek, 19 stycznia 2012, 13:56 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): środa, 21 grudnia 2011, 16:34
Posty: 91
województwo: Lodzkie
Witam kolege margol ja wczoraj zmontowalem sonde jeszcze tylko kabel i bede podlanczal odezwe sie jak uruchomie co i jak bo na forum wszyscy sie wypalili pasja dawno minęła mój wójas też zrobił alla-1 uruchomił noi działa ale ma lipne zasiegi stroi go caly czas i wogóle ale zasięgi nadal lipne dam znac jak swój uruchomie mam nadzieje ze bedziemy w kontakcie
Pozdro.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: czwartek, 19 stycznia 2012, 20:49 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 7 czerwca 2006, 02:58
Posty: 270
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Panowie.Najważniejsze jest to,aby cewki nadawcza i odbiorcza były w tym samym kierunku nawijania.Natomiast cewka kompensacyjna musi być w przeciwnym kierunku.I tej zasady należy się trzymać.A czy zwróciliście uwagę,że cewki mogą być przyklejane ,albo do laminatu górnego,albo do dolnego!!!I co wtedy z kierunkiem nawijania?

_________________
All-1,Edek
http://www.exploracja.cyberdusk.pl/plik ... index.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: piątek, 3 lutego 2012, 21:05 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): wtorek, 4 maja 2010, 10:44
Posty: 10
województwo: Podkarpackie
Witam ! Mam pytanie może trochę "z innej beczki",lecz także związane z sondą.Posiadam klona F555,do niego mam sondę tzw.omegę.Nadawcza i odbiorcza nastrojone na 5Khz. Czy zostawić obie na tej samej częstotliwości,czy tak jak w przypadku sondy uniwersalnej do Alla nastroić nadawczą na 4950 Hz a odbiorczą na 5200 Hz ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: piątek, 3 lutego 2012, 23:51 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 11:13
Posty: 266
Lokalizacja: Lubelskie
:o Cewki powietrzne nawijane są w jednym kierunku, a o kierunku nawinięcia decyduje ułożenie względem powierzchni. I możemy mieć kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara lub przeciwny.
Ułożenie cewek zgodnie czy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara nie ma znaczenia.
Należy pamiętać o zgodności cewki nadawczej i odbiorczej przeciwnym cewki korekcyjnej.
Początek cewek zawsze zaczyna się od wewnętrznej części okręgu a kończy na zewnątrz okręgu.
Przyklejenie cewek do sondy najlepiej wykonać na górnej części sondy –
Kondensatory muszą być polistyrenowe MKS poza kondensatorami o najmniejszej wartości które mogą być ceramiczne.
Jak dla mnie najlepiej spisywała się sonda 20 cm tylko potrzebna poprawka w ilości zwoi cewek.
Atak na koniec to wszystko jest na forum. :o

_________________
Zwycięzcy nikt nie pyta jak zwyciezył.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: niedziela, 19 lutego 2012, 21:17 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): środa, 21 grudnia 2011, 16:34
Posty: 91
województwo: Lodzkie
Panowie mam pytanie otóż dręczy mnie jedno ja do swojej sondy nawijałem cewki w prawo i nie zaznaczyłem które to początki Czy jeżeli przykleiłem cewki na laminacie odwrotnie czyli koniec obrałem sobie jako poczatek ale kierónek nadawczej i odbiorczej jest taki sam zobaczcie moj smieszny rysonek i napiszcie czy ktos zrozumial te moje bazgroly i wytlumaczy no bo moim zdaniem jak transformator nawijam nie ma to znaczenia ale nie wiem jak jest tu


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: poniedziałek, 20 lutego 2012, 16:56 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): niedziela, 20 stycznia 2008, 11:13
Posty: 266
Lokalizacja: Lubelskie
Będzie działać ,nie przejmuj się zbytnio ale na przyszłość lepiej zwracać uwage.

_________________
Zwycięzcy nikt nie pyta jak zwyciezył.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: poniedziałek, 20 lutego 2012, 21:28 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): środa, 21 grudnia 2011, 16:34
Posty: 91
województwo: Lodzkie
ok dzieki :piwko


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: sobota, 3 marca 2012, 15:31 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): środa, 21 grudnia 2011, 16:34
Posty: 91
województwo: Lodzkie
Witam Panowie nie moge przy strojeniu sondy zejsc nizej niz 1volt nie wiem co jest grane a drugie pytanie czy nawet przy tym jednym wolcie bedzie co kolwiek i jak kolwiek wykrywac bo u mnie nic nie piszczy jak metalami przejezdzam tylko rosnie sinusoida nic wiecej


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL