Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest wtorek, 14 maja 2024, 14:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: SONDA UNIWERSALNA 25cm
PostNapisane: poniedziałek, 1 sierpnia 2005, 20:39 
Witam.
Przedstawiam rysunki,oraz dane dotyczące samodzielnego wykonania uniwersalnej sondy 25cm.W danych dotyczących uzwojeń podałem taką ich liczbę , by w czasie równowżenia istaniała konieczność tylko dowinięcia kilku zwoi, na cewce przeciwzwój L2.
Dziękuję SWaldkowi za pomoc w rysunkach technicznych.
Pozdrawiam ALL.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
 Tytuł: super!!!!!!!
PostNapisane: poniedziałek, 1 sierpnia 2005, 23:06 
Nic dodać, nic ująć. Z samych rysunków i zdjęć można zrobić sondę!!!!
Dzięki!!

Pozdrawiam
emiter


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 20:16 
Offline
st. sierżant
st. sierżant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 stycznia 2005, 19:00
Posty: 207
województwo: wielkopolskie
Na czym są położone cewki na tych fotkach?? Bo nie wydaje mi się ze to może być laminat ale zawsze mogę się mylić czy mam ktoś opis budowy takiej sondy o średnicy 25cm ale do F555 jeśli tak to proszę o kontakt 5772488 z góry dziękuje Jak wielka jest różnica między sondą o średnicy 30cm a 25cm


Ostatnio edytowano sobota, 11 marca 2006, 13:40 przez sSmall, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: sonda uniwersalna
PostNapisane: wtorek, 9 sierpnia 2005, 09:11 
Cześć sSmal
Sonda jest uniwersalna tzn możesz ją zastosować z powodzeniem do f555. To na spodzie cewek to laminat do obwodów drukowanych pozbawiony miedzi. Gdzy postanowisz sobie zrobić taką sondę na początku pomyśl nad sposobem wycięcia kół z laminatu. Sam próbowałem kilku sposobów, stanęło na tym że po narysowaniu okręgu na laminacie wycinam go miniaturową wiertarką z tarczą tnącą.
Przygotuj także kabel łączący sondę z elektroniką wykrywacza. Ma być długości 135 cm. Nie krótszy i nie dłuższy (na Twoim zdjęciu wykrywacza jest chyba dłuższy). Ta długość jest podyktowana dopasowaniem falowym sondy i elektroniki i jest wielokrotnością długości fali na jakiej pracuje wykrywacz, tzn tak mi się wydaje :roll:
Skompletuj kleje. Cyjanoakryle (np kropelka ), dwuskładnikowe epoksydowe (np distal), i coś do wykończenia (ja swoją pierwszą sondę wykończyłem rezystorem 1k ale Tobie proponuje poxilinę).
Zakup drut do nawinięcia cewek. Gdy go będziesz miał pomyśl nad sposobem nawinięcia go.
Zaprzyjaźnij się z kimś, kto ma oscyloskop, a jeśli nie ma kogoś takiego w Twoim pobliżu zdobądź częstościomierz i układ pomagający równoważyć (opisany w jednym z postów w Kąciku Technicznym). Bez ww narzędzi nie uda Ci się zbudować dobrej sondy.
Jeśli jednak spieszy Ci się do łopaty i chciałbyś jak najszybciej zacząć poszukiwania proponuję żebyś zakupił sondę u któregoś z producentów, bo sonda jest rodzaju żeńskiego i wymaga conajmniej anielskiej cierpliwości, a szkoda by było żebyś się zniechęcił do kobiet.

Pozdrawiam i zachęcam do eksperymentów
:all
emiter


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 11 marca 2006, 12:37 
Witam!

Zaraz azraz:
to znaczy 135 czy 143cm????

Pozdrawiam


Góra
  
 
 Tytuł: Kto chce taką sondę ???
PostNapisane: niedziela, 2 kwietnia 2006, 11:18 
Pozdrawiam szanownych budowniczych wykrywaczy.
Ja też chcę sobie zbudować parę wykrywaczy na bazie ALL-1. Po porugodzinnym studiowaniu tego forum doszedłem do wniosku, że największym problemem jest budowa sondy. W warunkach amatorskich jest to czynność bardzo pracochłonna i wymagająca ponadprzeciętnych umiejętności. Nie mam zamiaru poświęcać kilku godzin na wykonanie pojedynczej sondy. Tak się złożyło, że zawodowo specjalizuję się w rozwiązywaniu problemów automatyzacji produkcji. Wdrożenie seryjnej produkcji takich sond nie jest zbyt skomplikowane ani kosztowne. Nie mniej jednak, według moich wstępnych szacunków, jest to koszt 15-20 tys. zł. I tu dochodzę do sedna mojego postu: Czy byliby chętni na zakupienie takich sond , aby się zwrócił koszt wdrożenia ??? Czy raczej zapomnieć o tym pomyśle i zakupić skrzynkę piwa i przystąpić do ręcznego "kręcenia drutu " ??? Pozdrawiam


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 2 kwietnia 2006, 13:05 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 12:54
Posty: 6
Lokalizacja: pruszków
Ta sonda jest "dzieckiem" Kolegi Alla , najpierw jego zapytaj co o tym sądzi ! To on ma do niej prawa autorskie i byłoby brzytko z twojej strony zarabiać na jego wypocinach !

_________________
z powagą na gebie H.R.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 2 kwietnia 2006, 18:55 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 marca 2005, 18:38
Posty: 6063
Lokalizacja: LUBLIN
system: Ubuntu 10.04
Mówisz 15-20 tysiaków :shock: to ile musiałbyś ich opchnąć i po ile żeby ci sie koszta zwróciły tak zeby wyjść na swoje :?:

_________________
"Śmierć żołnierza jest święta,łamie bowiem nakaz nienawiści .Przyjaciel i wróg już wolni od ran są warci tej samej miłości i chwały "


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: witam
PostNapisane: niedziela, 2 kwietnia 2006, 22:50 
Najlepsze rzeczy sie robi pojedynczo, wlasnorecznie.

Skojarzenia wskazane..

Pozdrawiam
emiter


Góra
  
 
 Tytuł: Dokładność wykonania cewek
PostNapisane: poniedziałek, 8 maja 2006, 07:27 
Mam pytanie do bardziej doświadcznych budowniczych sondy 25cm. Buduje taką sondę do ALL1 i ciężko mi to idzie. Do cewek użyłem nowego drutu, nawinołem na desce z gwożdziami i zimpregnowałem kropelką. I tu pierwsze pytanie - przy nawijaniu mogłem pomyliłć się o 1-2 zwoje, dwa druty w tym samym obrocie przy nawijaniu niezawsze są dokładie obok siebie - CZY TO JEST JUZ POWAŻNYM BŁĘDEM.
Pytam bo niewidzę żednych efektów przy dowijaniu cewki korekcyjnej - równowżę na PC.
Czy ktoś z okolic KWIDZYNA zechciał by mi pomóc (nietylko przy sondzie), niejestem elektronikiem.
zbojt


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 15 maja 2006, 10:17 
Witam
Mam takie pytanie z puli "niepełnosprytne" :mur

Zakładając, że ktoś lub coś odcieło kabel od sondy :kat i mam w ręku kikut z kabla to czy jest jakiś sposób na odnalezienie prawidłowego połączenia? (grubość 4 kabelków jest identyczna) jakaś rezystancja danego obwodu?.... Czy pozostało tylko pruć sondę?

Proszę o pomoc :wybacz


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 15 maja 2006, 11:08 
domel_gl, - ja Cie zmatrwie -bez prucia sondy się nie obędzie :( tak na zdrowy rozsądek nie ma pewności że kolorki i podłączenia są jak w innych sondach


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 15 maja 2006, 11:17 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): wtorek, 22 listopada 2005, 07:48
Posty: 51
Lokalizacja: Radomsko
Witam.
Są tylko 4 kabelki? Do ALLa jest 6.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 15 maja 2006, 11:20 
Teoretycznie sprawdzając rezystancje pomiędzy uziemieniem a jednym z odczepów znajde cewke odbiorcza i nadawcza bo różnią się długością nawiniętego drutu.

Problem jest ze znalezieniem początku i końca danej cewki.(cczyli odbiorczej i nadawczej)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 15 maja 2006, 13:21 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): wtorek, 22 listopada 2005, 07:48
Posty: 51
Lokalizacja: Radomsko
Proponuję wykorzystać cewkę jako transformator. Dla wzmocnienia efektu w środek wstawić kawał żelaza itp. I jak na doświadczeniach z fizyki czy elektrotechniki. Potrzebujemy np baterię płaską i miernik (mikroamperomierz) analogowy tradycyjny (nie cyfrówka). Przykładając impulsy prądu do jednej cewki na drugiej powinno się coś indukować. Zakładając, że cewki mają ten sam kierunek nawinięcia to napięcie indukowane na drugiej będzie miało kierunek odwrotny.
Inaczej: oznaczając w 1 cewce umowny początek i przykładając do niej (+) baterii to na umownym początku drugiej cewki będzie indukował się (-). Mikroamperowierz będzie wychylał się w lewo. Te wychylenia mogą być b. małe ale kierunek powinno się dać zaobserwować.
Jest to rozważanie teoretyczne ale powinno dać efekt.
Pozdrawiam i czekam na wyniki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 15 lipca 2006, 14:07 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 26 maja 2006, 17:35
Posty: 164
Lokalizacja: Bielsko- Biała okolice
Witam mam małe pytanko, jak nawine cewki na desce z gwoździami to czym je potem przymocować do obudowy :?:
I czym najlepiej powiązać zwoje, i czy *nie ma* wpływu obudowa na działanie wykrywacza, jak naprzykład nadam jej taki kształt jak jest na banerze na samej górze firmy ,, ARMAND" :roll: :?:

Pozdrawiam wszystkich Aleksy

_________________
Najlepsi wojownicy nie lubują się w wojnie; najlepsi wojownicy nie tracą panowania nad sobą. Najwięksi zdobywcy pokonali wrogów bez walki. Najwięksi władcy głoszą ideę pokoju wśród poddanych. Nie wyprzedzaj innych, zawsze podążaj ich śladami...........


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 29 stycznia 2007, 20:48 
Mam pytanie co zrobić nie mogę ustawić częstotliwości w mojej sądzie i wydaje mi sie że uklad (generatorek) potrzebny do strojenia sądy nie dziala takjak powinien. Uklad podłączony do cewki pokazuje (bez kondensatorów w cewce odbiorczej)6.17 kHz dokladając pokolei kondensatory do cewki 33n pokazuje ok 5,87 kHz dodam 47 n i uklad pokazuje 4,01 kHz nie mogę sobie z tym poradzić. A cewka nadawcza bez kondensatorów pokazuje 4,56 kHz. Co robic pomocy?

Mam jeszcze pytanie czy ktos może juz ma wystrojoną sondę i ch cial by ją sprzedać chetnie odkupie . Albo mogę komuś wysłać części (drut, kabel ) i czy odpłatnie byl by gotów zrobic dla mnnie sondę. Proszę o pomoc ! moj kontakt na GG 4482735


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 30 stycznia 2007, 14:07 
Offline
st. sierżant
st. sierżant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 lipca 2006, 22:34
Posty: 182
Witam spróbuj odwrócić cewke korekcyjna o 180 stopni.W moim przypadku był podobnie tez nie mogłem złapac rezonansu cewki nadawczej i pomogło mi odwrucenie cewki korekcyjnej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 11 lutego 2007, 07:29 
Witam.
Dla przypomnienia.
Równoważenie sondy układ 4950/5200Hz lub 6200/6200Hz.
.Zakladam ,że wszystkie cewki potrzebne do wykonania sondy mamy już nawinięte.Pierwszą czynnością jest ułożenie cewki nadawczej i cewki odbiorczej na krążku zgodnie z kierunkiem ich nawinięcia.Następnie impregnujemy je i tu zalecam zastosowanie do tego celu Cyjanopanu o rzadkiej konsystencji [wodnej].Po całkowitym wyschnięciu obu cewek i uzyskaniu pełnej sztywności przystępujemy do zainstalowania w krążku, kabla zasilającego.Pierwszą stroimy cewkę odbiorczą do rezonansu np.5200Khz [lub 6200HZ].Następnie łączymy w szereg cewkę nadawczą z cewką korekcyjną [tak jak na rysunku we wcześniejszym post] Ilość zwoi podanych dla cewki korekcyjnej jest tak wyliczona , by w czasie równoważenia sondy trzeba [jeśli to konieczne] dowinąć kilka zwoi.Ukladając cewkę korekcyjną między nadawczą a odbiorczą , zwracamy uwagę na symetrię jej ułożenia !.Teraz podłączamy cewkę odbiorczą do oscyloskopu [zakres 5V/dz.] przemieszczamy cewkę korekcyjną poza uklad jej prawidłowego ułożenia i zbliżając ją powtórnie do cewek nadawczej i odbiorczej ,obserwujemy poziom napięcia na oscyloskopie.Jeśli przy zbliżaniu cewki do układu napięcie wzrasta a po ułożeniu jej między cewkami nad/odb. sinus przechodzi w prostokąt ,to zmieniamy położenie cewki korekcyjnej o 180 stopni.I znów zbliżając ją do układu napięcie powinno nam się zmniejszać.[b]Po uzyskaniu minimum napięcia na cewce odbiorcej , cewkę korekcyjną punktowo przyklejamy do krążka.I treaz dopiero przystępujemy do strojenia zespolu cewek nadawczej i korekcyjnej !!!!!.Należy o tym pamiętać !!! Po zestrojeniu cewek nadwczej i korekcyjnej do F + 4950Hz [ lub 6200HZ] napięcie niezrównoważenia gwałtownie nam wzrośnie.Odłączamy wtedy dwa końce cewki korekcyjnej od ukladu i dołączamy jakiś pewien odcinek dwóch drutów nawojowych [należy tę długość dobrać experymentalnie] i dowijamy je na cewce korekcyjnej lub na cewce odbiorczej [w/g uznania],aż do uzyskania minmum napięcia niezrównoważenia w cewce odbiorczej.Traz impregnujemy cewkę korekcyjną ,ALE !!!! pozstawiamy kilka centymetrów z końców drutu cewki korekcyjnej nie przyklejonych Cyjanopanem.Po całkowitym wyschnięciu Cyjanopanu już "SONDE" podgrzewamy np.suszarką lub w inny sposob.Pozostawiamy do wystygnięcia, i teraz zawiniętą sonde w np. folie trzeba włożyć do zamrażalnika lub w inny sposob dobrze ochłodzić.Czynność to dobrze jest powtórzyć kilka razy.Po obróbce termicznej , przystępujemy do ostatecznej korekcji napięcia niezrównoważenia, tą częścią drutu ktrej nie przyklejliśmy do krążka.Tak wykonana sonda będzię stabilna termicznie i mechanicznie i posłuży nam na klikanaście sezonów w układzie z elektroniką a jako wykrywacz w calosci.I to tyle odnośnie równoważenia sondy.
ALL.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 11 lutego 2007, 09:35 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
marcin_04 napisał(a):
Mam pytanie co zrobić nie mogę ustawić częstotliwości w mojej sądzie i wydaje mi sie że uklad (generatorek) potrzebny do strojenia sądy nie dziala takjak powinien. Co robic pomocy?


Marcinie jestem niemal na 100% pewny, że budujuąc generatorek popełniłeś taki sam błąd jak omawiany kilka dni temu.
W Twoim generatorku znajduje się kondensator 150n czyż nie tak????.
Wylutuj ten kondensator z generatorka i wstaw go do cewki odbiorczej. Ten kondensator to własnie Cx który trzeba dobierać w trakcie strojenia rezonansu i nie może znajdować się w generatorku a ma być wstawiany przy cewkach.
Na tym etapie strojenia rezonansów odwracanie cewki o 180 stopni nic nie wniesie , a dalej postepuj jak opisał All :bravo

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL