Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest wtorek, 14 maja 2024, 07:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: ALL-1: kabelki i druty
PostNapisane: czwartek, 29 września 2005, 15:30 
Witam wszystkich!

Od pewnego czasu obserwuję biernie forum, a w szczególności n/t tytułowego wykrywacza. Podjąłem decyzję: składam go! (na razie próbuje coś znaleźc moin BFO ale glebiej niz 10 cm w ziemi jeszcze nie znalazlem).

Zaczynam kompletować części i tu pierwsze pytania:

1. W opisie kabla do sondy:
2x135cm kabla L1YCY 1x0,25
2x135cm kabla WLY50 1x0,15
1x 135cm kabla YL 1x0,22
Proszę o podpowiedz: co oznaczają oznaczenia L1YCY?? WLY50?? YL?? Rozumiem ze liczby to średnica przewodu. Czy to ma być linka, czy drut?ekran?

2. W zalaczniku jest zdjecie kabla. Wynika z niego ze kazdy kabelek jest osobno zaekranowany (prawda??). Wynika rowniez z niego ze ekrany sa polaczone razem zarowno we wtyczce jak i po stronie sondy co koliduje z moja bardzo skromna wiedza o nietworzeniu petli (w szczegolnosci wlasnie z masy). Jesli sie mole to prosze o korekte.

3. W opisie drutu na sonde sa oznaczenia np. DNE 0,45. Na studiach uczyli mnie ze liczba po oznaczeniu DNE (Drut Nawojowy w Emalii) to klasa temperaturowa przewodu. Domyslam sie jednak ze raczej chodzi o srednice drutu?? Obawiam sie ze bede mial problemy ze zdobyciem dokladnie takich srednic, czy moze byc inna (np. o 0,05 mm grubszy lub cienszy)??

Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam
Puhacz początkujący eksplorator i odkrywca!


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Ostatnio edytowano czwartek, 29 września 2005, 15:50 przez Puhacz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 września 2005, 15:49 
Ups! Cos mi sie pokrecilo i wkleilem dwa razy zdjecie. Sorry.
Jeszcze takie pytanko:
potencjimetr 1k (P5) to ma byc ocziscie log (typu B) ??

Puh


Góra
  
 
 Tytuł: witam
PostNapisane: czwartek, 29 września 2005, 16:48 
Cześć Puhacz

Gratuluję zasięgu tego BFO!!! Kiedyś zbudowałem dwa BFO ale żaden nie miał takiego zasięgu, za to odbierałem sondą fale radiowe:))

1. Kabel pokazany przez ALLa jest super, ale nie musisz ściśle trzymać się grubości przewodów w kablu zasilającym. Jeśli takich nie dostaniesz zastosuj inne. Idź do sklepu z częściami i poproś o kabel jednożyłowy w porządnym ekranie. Porządny ekran to taki gęsto pleciony. Co znaczą oznaczenia tych kabli... nie mam pojęcia:))))

2. Każdy przewód jest w osobnym ekranie, ale płaszcz przewodu musisz ściągnąć. Wtedy masz przewód ekranowany ale ekran jest goły. Gdy wciągniesz wszystkie przewody ekranowane w nową koszulkę ich ekrany będą się stykać i nie będzie pętli.

3. DNE 0,45mm oznacza średnicę drutu bez emalii (gdybyś czasem chciał mierzyć mikrometrem nieznaną żyłę). Taki drut dostaniesz w każdym zakładzie przezwajania silników (0,45mm jest szczególnie często używany w silnikach pralek). Wystarczy powiedzieć że chciałbyś taki drut a pan czy pani Ci go da, bez pytania o klasę temperaturową :))) Średnice drutów nawojowych są dobrane tak aby sonda miała odpowiednią impedancję. Mogą być inne średnice, ale konieczne by było przerobienie części elektroniki:)))))))))))

Pozdrawiam
emiter


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 września 2005, 19:36 
WITAM.
Takie są potrzebne przewody w ekranie do wykonania kabla zasilającego , wszystkie mają ekran pleciony w warkocz.Wszystkie ekrany połączone ze sobą we wtyku i w wewnątrz sondy.Jako przewód zasilający + można dać np.YL 1x0,22 [kabel montażowy]Pozostałe pytania wyjaśnił Emiter.
Pozdrawiam ALL


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 września 2005, 19:39 
Dzięki!

Czyli wg. All'a przewód ma być w ekranie, i połaczony na pocz i końcu!

Powoli będę zbierał materiały. Z założenia wykrywacz ma być gotowy na pierwsze suche dni na wiosę przyszłego roku. Na razie będę dalej walczył z moim BFO, a te 10 cm to była naprawdę duża podkowa, ale i łuseczka się parę razy trafiła... :D


Pozdr
Puh


Góra
  
 
 Tytuł: witam
PostNapisane: czwartek, 29 września 2005, 23:29 
sobą warto być


Góra
  
 
 Tytuł: witam
PostNapisane: czwartek, 29 września 2005, 23:44 
kabel
do sondy jest bardzo szerokim tematem...
dopasowanie impedancyjne, wspólczynnik fali stojącej i reszta.....
Masz czas.
Studiujesz elektronikę?
Lepiej sie nie przyznawaj do swoich braków....
przyznaj się że zaczynasz od początku...
pomaga....
ja mam na imię Przemek
...
Zacznij od... a zgadnij od czego..:)))


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 30 września 2005, 17:28 
Cześć!

Od czego??

Nie studiuję elektroniki, choć próbowałem ale mnie wykopali za pały z fizyki, analizy matem. i równań różniczkowych po pierwszym roku!
Przeniosłem się na metale nieżelazne i mialem same 5 i 6, najwyższe stypendium naukowe no i dyplom z wyróżnieniem! A wszystko to się działo na AGH.

Koniec przechwalek: wiedza elektroniczna raczej empiryczna: za mlodu jakies wzacniacze audio, potem nadajniki UKF (to byly czasy....), teraz parę prostych ukladów na atmelkach, jakieś BFO i teraz ALL-1!!!.
Większość pojęć nie jest mi obca i raczej kumam o co chodzi (dopasowanie impedancji, fala stojąca itp) ale jak bym miał sam coś policzyć i dobrać to już koniec. Nie moge powiedzieć ze zaczynam od zera, bo w takim razie to bym się napewno nie zabrał za ten schemat.
Ale braki są, i to znacznie większe niż wysepki skromnej wiedzy...:)

Czy należysz do osób które złożyły ALL'a od zera?? Jeśli tak to miałbym kolejnych parę pytanek...

Pozdr
Puh (Michał)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 13 listopada 2005, 19:06 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): niedziela, 14 sierpnia 2005, 17:09
Posty: 104
Lokalizacja: Warszawa
witam

mozna gdzies kupic w necie te kable?

pozdrawiam

p911


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 15 listopada 2005, 21:54 
Witam!

Szczerze mówiąc to jak dla mnie to kabelki są nie do zdobycia!
Pytałem na giełdzie RTV, OBI, CASTORAMA i Telefonice (KABEL) i wpisywałem w wyszukiwarce i... i nic!
W końcu kupiłem 4-o żyłowy kabel, każda żyła w ekranie bez izolacji (przynajmniej rozwiązało to intrygujący mnie problem pętli masy) + kabelek zasilający. Jak będziesz kupował koncentryk żeby to wciągnąć to kupuj najtańszy (ja dałem 50gr/m). Z droższych raz że nie udało mi się wyciągnąć bebechów a dwa że jak kawałek wyciągnąłem to i tak okazał się za cienki i nie mogłem wciągnąć przewodów.


pozdr


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 16 listopada 2005, 11:00 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): niedziela, 14 sierpnia 2005, 17:09
Posty: 104
Lokalizacja: Warszawa
szukalem troche na stronie www.technokabel.pl - oto wyniki:

L1YCY to chyba LIYCY tylko nie produkuja jednozylowych (najmniej 2 zyly).

WLY50 to chyba YWL50 tylko tez nie jest to 1x0,15 a 7x0,15 (w sumie 0,45)

YL to TLY (kabel montazowy)

moze ktos sie wypowie czy o to chodzilo i wystapily "czeskie bledy"? :)
nie wiem tez jak jest ze sprzedaza - czy najmniejsza iloscia nie jest szpula.

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 21 listopada 2006, 21:02 
U mnie w mieście (straszne zadupie) można kupić przewód który ma 7 żył (są jeszcze 4 i 5 żyłowe) , każda w osobnym ekranie,ale wszystkie ekrany poszczególnych żył są połączone ze sobą, tak jakby obrać z izolacji 7 pojedynczych przewodów ekranowanych i wsadzić to do wspólnej izolacji, przewód ma o jedną żyłę za dużo, ale nie jest to żadnym problemem, przewód jest ciut mniejszej średnicy niż zwykły koncentryk TV, jest w miękkiej elastycznej silikonowej izolacji, w sklepie w cenie detalicznej kosztuje 8,65 za metr, więc pewnie w hurtowniach jest trochę tańszy , jak chcecie, to mogę się spytać o oznaczenie kodowe tego przewodu.jednym słowem kupując nawet w sklepie ( z marżą) za jakieś niecałe 10 zeta mamy już gotowy kabel do sondy wykrywacza , przewód taki można zrobić samemu, ale wymaga to trochę pracy (wciągnięcie poszczególnych linek w ekranie do wspólnej izolacji), gdybym wiedział o istnieniu takiego pzrewodu , nie wiem czy sam bym go nie użył, wiem bowiem z autopsji ile się trzeba namęczyć żeby zrobić dobry przewód do sondy.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 21 listopada 2006, 21:58 
czesc , a mam do tematu kabla takie pytanko:
jaką metodą najlepiej wciagać żyły do wspólnej izolacji?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 21 listopada 2006, 22:07 
Po 1 .naciągaj izolację na przewody , nigdy odwrotnie, bo się naklniesz, ja dodatkowo smarowałem lekko na całej długośći pastą do lutowania , (taką białą pachnącą parafiną f-my Hakko) nauczyłem się tego triku w pracy , przy wkładaniu końcówki przewodu do ciasnawych złącz typu RJ. Możesz posmarować też jakąś wzelinką techniczną czy czymś takim , byle nie za dużo.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 23 listopada 2006, 12:06 
Witam.
Ja tak to zrobiłem.Zamiast smarować wazeliną czy innymi , przed wprowadzeniem kabli do koszulki opsypałem skręcone kabelki talkiem.Kabel jest elastyczny i nie garbi się przy okręcaniu na stelażu
Pozdrawiam Miki


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 30 grudnia 2006, 16:21 
Offline
st. sierżant
st. sierżant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 maja 2006, 18:03
Posty: 247
Lokalizacja: Sochaczew
a po co jest ten kabel WLY50 czy nie mogę dać naprzykład 4xLiYCY/4×0,34 bo akurat taki jest w sklepie, złączył bym ekrany i miałbym kabel+. Czy można tak zrobić czy muszę kupić 2xLi i 2xWl

_________________
Obrazek
Pozdrawiam wszystkich, Kornel.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 30 grudnia 2006, 20:09 
Offline
porucznik
porucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 9 grudnia 2006, 15:00
Posty: 473
A czy nie jest prościej zakupić np. 6x0.25 w ekranie? To dosyć popularny kabel, ja go stosuję w pracy do przedłużania kabli tensometrycznych. W radomskim sklepie z częściami elektronicznymi jest dostępny, więc myślę że w innych miastach też nie powinno być problemu. Cena za metr to 8pln. Półtora metra wystarczy w zupełności, i jest po kłopocie. Mam dwie sondy do których podłączyłem take kabelki i dziłają bez problemu :)

_________________
Pan Bóg mnie nie chce, a diabeł sie boi...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 31 grudnia 2006, 13:29 
Offline
st. sierżant
st. sierżant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 21 maja 2006, 18:03
Posty: 247
Lokalizacja: Sochaczew
A który kabel polecasz mi z tej strony: http://www.nikomp.com.pl/cgibin/shop?show=KPA00 bo 6 żyłowych nie ma 0,25 tylko 0,14 i 0,75, czy można 8 żyłlowy?? Nie pisze tam średnicy już całego kabla i zeby nie było tak że przyślą mi taki z 20mm. :? :o

_________________
Obrazek
Pozdrawiam wszystkich, Kornel.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 31 grudnia 2006, 14:43 
Offline
kapral
kapral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 czerwca 2006, 14:21
Posty: 60
Witam wszystkich. Tu masz opisane szczegółowo takie kabelki

http://www.technokabel.com.pl/technotronik_-_liycy.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 31 grudnia 2006, 14:47 
Offline
porucznik
porucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 9 grudnia 2006, 15:00
Posty: 473
Można by zastosować ten 6x0.14, jego średnica zewnętrzna to ok.7mm, lecz nie mam pewności czy np. po kilkukrotnym okręceniu kabla wokół stelaża nie przerwie się w nim jakaś żyła. Osobiście jednak nie polecam 6x0.75, bo jak sądze będzie zbyt gruby(jak paluch u nogi :D ) To są raczej kable przemysłowe w osłonie igielitowej, więc wewnątrz oprócz ekranu jest ceratka, przez co mogą być mało elastyczne.

_________________
Pan Bóg mnie nie chce, a diabeł sie boi...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL