Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 20:41

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 16 lutego 2008, 19:49 
Bedzie klopot z rewersem bo autor pisze w C. Robilem pare razy rewers softu na AVRa ale byl pisany w asemblerze i wiadomo ze jak go zdekompiluje to mam to to autor mial na mysli pisząc go. C jako jezyk wysokiego poziomu rządzi się swoimi prawami i po dekompilacji bedzie ciezko dojść co program robi a co zamierzał autor. Raczej trzeba to napisac od nowa bo na źródła w C nie ma liczyć. Jezeli mi ktos opisze dokładnie algorytmy działania klona (w tym timingi) to moge w asemblerze to szrajbnąć


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 16 lutego 2008, 19:58 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 8 października 2005, 18:30
Posty: 1943
z jablem się uporałeś to i z tym dasz radę... :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 16 lutego 2008, 20:28 
Rade to i dam. Tylko ktos musi mi łopatologicznie wyjaśnić jak dokładnie działa Clone. Chodzi mi o timingi i o to jak działa dyskryminacja/rozróżnianie.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 16 lutego 2008, 21:33 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): piątek, 23 grudnia 2005, 19:51
Posty: 72
może to pomoże znalazłem na forum md4u.ru
http://www.eudem.vub.ac.be/publications ... 506506.pdf

_________________
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Jabel, Clone Pi-2, All-1, koliber-2, Whites XLT Spectrum,.....Eldorado w budowie .....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 17 lutego 2008, 12:20 
Jaki świat jest mały:) Tyle co zadałem pytanie na forum md4u

http://md4u.ru/forum/viewtopic.php?p=26838#26838

a juz mamy odpowiedz powyżej i na wskazanym linku


Góra
  
 
 Tytuł: ClonePI-M - pytania początkującego
PostNapisane: poniedziałek, 4 sierpnia 2008, 10:59 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 23:16
Posty: 5
Witam

Przymierzam się do zbudowania pierwszego wykrywacza. Myślałem o ALL-1, ale jak na pierwszy wydaje mi się trochę skomplikowany i wymagający wprawy i dokładności (zwłaszcza sonda). W związku z tym wybór padł na ClonePI w wersji M na PIC18F252. Przeczytałem bieżący wątek, ale mam kilka pytań "poczatkującego" dotyczących budowy.

1) Na początek lamerskie pytanie o wartości kondensatorów ze schematu (http://www.fandy.front.ru/ClonePI-M.ZIP). Rozumeim ze wszystkie polaryzowane to elektrolity w uF, czy ktoreś maja być tantalowe? Przy kwarcu ceramiczne 2x27pF. Pozostałe obstawialbym ze MKT C20, C21 i C22 to 470nF, C6 o wartosci 2200 to 2,2uF, no i największa dla mnie zagadka to 6szt. po 0,1 (100nF czy 100pF)?

2) Drugie lamerskie pytanie o rezystory R1, R3, i R37, ta kreska w symbolu rezystora coś znaczy czy to są zwykłe węglowe 5% 0,25W?

3) Użytkownik gość wspomniał, że diody VD1 i VD2 (1N4148) mogą być niewystracające, co przy impulsach może doprowadzić do uszkodzenia TL074. Czym je zastąpić?

4) Planuje wykorzystać PCB i program ze strony autora, chyba że istnieje inne źródło. Może możecie polecić jakieś modyfikacje? Na coś szczególnie zwrócić uwagę?

5) Do sondy koszykowej (http://home.skif.net/~yukol/PIcoil.htm) jakiej średnicy drutu użyć (autor podaje zdaje sie 0,71mm)? Dodatkowo tam są dwie wersje mniejsza z 32 zwojami i wieksza z 24, którą wybrać? Jak ma wyglądać przejście między zwojami o nr 1 i 2 - po prostu przeciągnac pod katem prostym z pierscienia zewnetrznego do wewnetrznego? Czy do "zalania" sondy można użyć pianki poliureatnowej takiej jak do osadzania drzwi i okien? Do obudowy sondy najlepszy pewnie lamiant epoksydoway (taki jak do PCB ale bez miedzi), w razie problemów z dostaniem czym go można zastąpić?

6) Jeśli chodzi o sonde płaską, czy może być ta od ClonePI-2 (http://www.fandy.front.ru/coil_cpi2.jpg) i jakiej średnicy drutu użyć? Ewentualnie jak zmodyfikować parametry sondy przy zmianie średnicy drutu - liczy sie faktycznie tylko opór cewki?

7) Z czego budujecie konstrukcje nośne? To są elementy do instalacji wodnych czy rurki instalacyjne do kabli. W sklepach budowlanych jest kilka rodzajów i nie wiem który byłby najlepszy pod względem ciężar/sztywność/wytrzymałość.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 5 sierpnia 2008, 14:21 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): piątek, 14 kwietnia 2006, 12:35
Posty: 56
1. Wartości kondensatorów są podane w uF albo pF. I tak: przy kwarcu 2x27pF, C20-C22 to 470 pF, C6 – 2n2. Kondki oznaczone 0,1 to 100nF.
2. Zastosowałem węglowe 0,5W.
3. Półtora roku śmigałem z klonem, gdzie zastosowałem 1N4148 i nie było problemu.
4. Modyfikacje pcb wer. smd np. na stronie http://www.md4u.ru/forum/viewtopic.php? ... c&start=25
5. Większa z 24 zwojami ma nieco większy zasięg. Przejście tak jak napisałeś. Do zalania można użyć pianki montażowej. „Pistoletowa” jest lepsza – ma bardziej równomierne pęcherzyki i jest nieco sztywniejsza. Mocowanie cewki do stelaża wg inwencji. Można wykorzystać laminat albo okleinę do blatów meblarskich.
6. Do clona Pi-M wer. D2 polecana jest cewka koszykowa.
7.Konstrukcja nośna w/w własnej pomysłowości. Rurki hydrauliczne są sztywniejsze ale cięższe. pzdr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 6 sierpnia 2008, 11:35 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 23:16
Posty: 5
Dzięki za wyjaśnienia. Jeszcze dwa szczegóły:

1) Soft w wersji D2 jest gdzieś do pobrania i czy wymaga modyfikacji hardware? Google podaje link do instrukcji pdf do softu w domenie pewnej firmy elektronicznej z okolic Lublina, wiec prawdopodobnie nie jest do dostania za free. Zamierzałem użyć najnowszego dostępnego na stronie autora t.j. 1.8.1.

2) Jaki głośniczek - ile omów - zapodać do wykrywacza (oprócz wyjścia słuchwkowego oczywiście). I czy nie będzie negatywnie wpływał na prace elektroniki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 6 sierpnia 2008, 15:11 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): piątek, 14 kwietnia 2006, 12:35
Posty: 56
1. D2 w przeciwieństwie do 1.8.1 ma jako takie rozróżnianie i jest dostępny na stronie autora http://fandy.front.ru/CPI_PRG_D2.zip natomiast nie ma. Obydwa są wsadami do procesora PIC 18F252.
2. Gdzieś na forum była wzmianka, że głośnik powinien mieć rezystancję 50-200 om. Zastosowałem wkładkę słuchawkową o rezystancji 200om.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 7 sierpnia 2008, 09:27 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 23:16
Posty: 5
Jeszcze raz dziękuje. Już mam prawie wszystkie potrzebne elementy, ale niestety w zwiazku z tym znowu kilka pytań :?

1) Standardowo mam problem z dostaniem dokladnych wartości rezystorów. O ile w zmiany przypadku R15 56k->55k, R14 2M4->2M2 wydaje mi się że ze względu na tolerancje są OK, to zastanawiam sie czy podmiana R1,R3 z 390->330 oraz R2,R30 z 20->22 jest dozwolona. Generalnie czy R1, R3 i może R30 nie powinny być dobrane w zależności od parametrów sondy?

2) Zastanawiam się rowniez nad zmiana VT6, VT7 z BSN304A na BSN254A. Nie wiem czy porownuje odpowiednie parametry ale wyglada na to ze roznia sie tylko maksymalnym napięciem 300V->250V i prądem 0,25A->0,3A.

3) Zasilanie napięciem 12V? Przy czym 12 potrzebne jest chyba tylko do podświetlenia LCD bo reszta chodzi na 5V przez stabilizator. 6V chyba nie da rady ze wezgledu na wymagania stabilizatora który potrzebuje 7V. Dobrze kombinuje?

4) Jaki jest średni pobór prądu - zastanawiam sią jakiej pojemnosci akumulator wybrać (myślałem o żelowym 12V 4,5Ah, ewentualnie 6V podobnej pojemnosci - mniejsze rozmiary i ciężar).

5) Ile metrów drutu potrzeba na cewkę koszykową? Z moich przybliżonych obliczeń wynikało by, że dla mniejszej (śr. 11-18cm) ok. 35m, dla wiekszej (śr 21-28cm) ok. 60m.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 7 sierpnia 2008, 20:17 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): piątek, 14 kwietnia 2006, 12:35
Posty: 56
Nie wszystko jestem w stanie odpowiedzieć.
1. Pobór prądu wynosi ok. 110 Ma. Cewka zasilana jest przez R30 sprzed stabilizatora. I to potrzebuje najwięcej prądu. Do zasilania stosuję aku żelowy 1,2Ah 12V.
2. Zamienniki dla BSN304 są na stronie http://fandy.front.ru/ClonePI-2.htm (BS170, 2N7000, 2N7002, КП501, КП505). Mogą mieć inaczej rozstawione złącza.
3. Na większą cewkę, z tego co pamiętam wystarczyło około 40 m drutu 0,7 DNE. Powodzenia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: wreszcie zbudowany - nie dziala :(
PostNapisane: niedziela, 22 listopada 2009, 04:07 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 23:16
Posty: 5
Po dlugiej przerwie postanowilem skonczyc wreszcie konstrukcje Clone'a. O sile tego postanowienia niech swiadczy pora o ktorej to pisze.
Tak wiec zlozylem wszystkie elementy mniej wiecej do kupy i nieststy nie dziala :(, a przynajmniej nie dziala w pelni.
To znaczy po podlaczeniu zasilania (pobor pradu ok. 110mA) slychac cieche bzyczenie (obstawiam ze to generator impulsow i cewka). Brak jest jednak jakichkolwiek wskazan na LCD. Na wyjsciu dzwiekowym napiecie zasilania czyli okolo 12V. Procek dostaje zasilanie 5V, LCD tez dostaje 5V.
Jak sie zabrać do dalszej diagnozy? Obstawiam ze jest problem z mikrokontrolerem i tu pytanie czy sonda jest napedzana niezaleznie od dzialania mikrokontrolera? Bo jezeli jest zalezna to by oznaczalo ze jednak program dziala...
Mialby ktos pomysl jak to dalej ugryzc :?:

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 23 listopada 2009, 10:46 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): piątek, 14 kwietnia 2006, 12:35
Posty: 56
1. Czy kontroler dostał właściwie zaprogramowany tj bez błędów?
2. Czy układ został zmontowany bez błędów?
3. Jak zmieniają się wzkazania lcd dla ustwień potka R35?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 2 grudnia 2009, 19:51 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): wtorek, 20 października 2009, 20:36
Posty: 3
Lokalizacja: Kraśnik
Ciekawy ten wykrywacz tylko zastanawia mnie jedno.Jest widok płutki do clona ,ale ona jest dwustronna czy jednostronna.Jest jedna fotka na której są tylko zworki od strony elementów i jest taka gdzie są ścieżki i to inaczej idą jak te zworki.Drugie pytanie Czym sie różni clon pi od clona avr i clona -m . Mam procesor pic 16f876a , Którą wersję oprogramowania mogę zastosować a która na nim nie pójdzie.Chciałbym zrobić coś z lepszym programem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 3 grudnia 2009, 15:04 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): piątek, 14 kwietnia 2006, 12:35
Posty: 56
Witam.
@rudy30
1. plytka jest 1-no stronna, w pliku "ClonePI_PCB.ZIP" na stronie autora "http://fandy.front.ru/ClonePI.htm" jest schemat, widok od strony druku i widok od strony elementów.
2. wersja "M" jest rozwinięciem poprzedniej wersji,
3. do procka pic 16f876a wejdzie soft z pliku "CPI_PRG_171.zip", ktory nie posiada rozróżniania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 3 grudnia 2009, 22:17 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): wtorek, 20 października 2009, 20:36
Posty: 3
Lokalizacja: Kraśnik
to ja ciężko zdobyłem ten procek bo myslałem że jest najlepszy a tu sie okazuje że będzie na nim prostrzy soft.To jaki mam zastosowac i przy jakim sofcie żeby miał więcej ustawień w obsłudze i żeby była dyskryma i rozróżnianie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 3 grudnia 2009, 23:38 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): piątek, 14 kwietnia 2006, 12:35
Posty: 56
Diskryma miała być w clonepi 2, ale projekt nie jest zbyt udany. Można zdoby procek PIC18F252 i wrzucić softa D2, o nim wcześniej pisałem. Rożróżnianie jest w nowej konstrukcji nazwanej Chanse (szansa) opartej na procku ATmega 8 (vide http://md4u.ru/forum/viewtopic.php?f=5&t=3033 -niestety po rosyjsku). Nie mam pełnego porównania do clonapi M, bo go nie robiłem, ale z opisu na forum wywnioskowalem, że zbytnio szału nie ma. Jest jako takie rożróżnianie, zasięg chyba nieco gorszy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 5 grudnia 2009, 01:30 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 23:16
Posty: 5
@wulpes

Sugestie częściowo pomogły - wielkie dzięki :D Faktycznie wystarczyło przekręcić potencjometr od kontrastu i pojawiły się wskazania na LCD. Po dodaniu guziorów ;) nawet można się poruszać po opcjach. Normalnie widać dwie poziome kreski, z prawej wartość napięcia aku (13,8V). No i generalnie prawie nic się nie zmienia. Czasami zapali się pojedynczy czarny kwadrat nad wartością napięcia. Z powyższego wnoszę ze program jest OK, a z zakłóceń generowanych przez cewkę, ze obwód wyjściowy też działa. Zatem problem jest gdzieś w obwodzie wejściowym. Nie robiłem strojenia - może tu jest pies pogrzebany. Nie mam dostępu do oscyloskopu, wiec bedę się chciał posłużyć kartą dźwiękową - muszę sobie tylko przystawkę zabezpieczającą zmontować (nawet jest tu watek o tym). Chyba mamy tu częstotliwości które da się obejrzeć w ten sposób? Które elementy ewentualnie jeszcze sprawdzić i jak? Gdzie wpiąć się z "oscyloskopem"?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2009, 16:32 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): piątek, 14 kwietnia 2006, 12:35
Posty: 56
Nie stroiłem oscyloskopem, wartość potka R7 ustawiałem tak, aby był nawiększy zasięg. Druga sprawa to czułość urządzenia "barier", najwyższa to 1, najniższa - 9. Optymalna wartość to 3, na 2 jest już mało stabilny. Pamiętać o zerowaniu układu po każdym znalezisku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 6 grudnia 2009, 22:37 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): wtorek, 20 października 2009, 20:36
Posty: 3
Lokalizacja: Kraśnik
Nie jestem że tak powiedzieć tępy z elektroniki tylko na tym schemacie nie jest wszystko podpisane jak trzeba.Dobrze że można tutaj uzyskać informacje co do niektórych wartości.Zastanawia mnie skad wpadliście np. że wartość 2200 to 2,2n.Tak więc wole zapytać czy wartośc oporu R -2 "20" to 20 ohm i R-30 też?.W clone M wartoć elektrolitu R-29 to 1000uF/16V ? u-(czytać mikro}.Na razie złoże clona bo mam procka 16F876A , a jak zdobęnde tego 252 to będzie i drugi.Problem że jeszcze nie mam programatora i mcp 3201,


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL