Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest poniedziałek, 13 maja 2024, 21:19

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: piątek, 14 września 2012, 07:57 
Offline
plutonowy
plutonowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 24 marca 2006, 11:16
Posty: 116
Lokalizacja: Home Sweet Home
sprzęt: Home Made...
system: Only XP
województwo: CK
Witam !

Jako że nie spotkałem się na tutejszym forum zamieszczam link do ogólnodostępnych informacji na temat w/w pinpointer-a:

PetrapinA07

Ze swej strony dorzucam bardziej przejrzysty schemat oraz "moją" wersję PCB pozbawioną zworek oraz przystosowaną pod helitrimy do montażu pionowego w miejscach gdzie mają być dobierane elementy (te z *). PCB sprawdzone pobieżnie wzrokowo ale nie praktycznie z braku czasu itp. Z pewnego źródła wiem że zamiast MCP602 można zastosować LF353 i będzie działać choć pewnie i serię TL0x2 też się tu da wykorzystać :wink:

Pozdrawiam !


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
"Chcesz mieć wroga, zrób komuś przysługę" - Prawa Murphy'ego
"Przyjaciół trzeba mieć blisko, ale wrogów jeszcze bliżej" - Mario Puzo
„Lepiej” jest wrogiem „dobrego” - Voltaire


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: środa, 10 października 2012, 10:26 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 30 października 2011, 18:57
Posty: 14
Witam, potwierdzam maszyna działa na kostce TL072. Do uruchomienia nie potrzebny jest oscyloskop i samo odpalenie nie jest trudne. Rdzeń ferrytowy pozyskałem ze starego radia, ilość zwoji również nie jest krytyczna-zmienia się jedynie częstotliwość pracy. Ze wskazówek przy budowie mogę dodać- w miejsce R2 oraz R7 warto wstawić PR-ki ułatwia to uruchomienie. A sama procedura jest bardzo prosta, przy wciśniętym switch-u do auto balansu ustawiamy najpierw poprzez dobór wartości R2 napięcie na 7-mym pinie które powinno wynosić ok 1.5V. Później ustawiamy czułość za pomocą R7 i sprawdzamy czy pipointerek sam z siebie się nie wzbudza oraz zasięgi krygując czułością R2. Co do stabilności to np. testu z lodówką niestety nie przeszedł-tzn. po tym jak się ogrzał ruszył bez problemu bez żadnej regulacji, może to być spowodowane samą kostka TL -ta którą miałem pracuje poprawnie w temp. od 0-70stopni. Kondensatory również lepiej zastosować stabilne np. typu MKT. Ja dodatkowo tak na wszelki wyprowadziłem switch od auto balansu na zewnątrz obudowy, czyli włączam maszynę włącznikiem zasilania, a gdyby coś się działo wciskam auto balans i jest gotowy do pracy. Jak narazie w terenie spisuje się naprawdę ok. Co do zasięgów to 1gr łapie z ok. 3cm a np. szpilkę z 1cm, wiec nie jest źle, a co najważniejsze jest bardzo poręczny. Obudowę zrobiłem z rurek pcv i dławic zakupionych w elektrycznym, switch od auto balansu zabezpieczyłem, przed brudem zaklejając go cienką elastyczną gumą.
Pozdrawiam


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: sobota, 13 października 2012, 09:59 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 4 lutego 2011, 19:14
Posty: 16
Witam-przymierzam się do złożenia tego cudeńka i mam parę pytań-jak nawijałeś cewkę? Najpierw L1 a potem L2 czy odwrotnie?
Jaki jest pobór prądu i czy dioda LED mruga w trakcie zbliżania do przedmiotu metalowego?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: sobota, 13 października 2012, 20:16 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 30 października 2011, 18:57
Posty: 14
Najpierw L1 ale to nie istotne zamieniajac podlaczenie cewek działał tak samo. Pobiera cos kolo 20-30mA, i tak dioda mruga i apropo diód to nie ze wszystkimi bedzie działał, najpierw wlutowałem "super jasne" ale nie chciał ruszyć.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: niedziela, 14 października 2012, 14:08 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 4 lutego 2011, 19:14
Posty: 16
Dioda raczej nie miała wpływu na odpalenie-chyba że pobierała mnóstwo prądu a Ty dałeś nie wydajne źródło zasilania


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: poniedziałek, 15 października 2012, 16:16 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 30 października 2011, 18:57
Posty: 14
Źrodło zasilania bylo to samo i jak nie wierzysz to sprawdz, ze zwykla jak i superjasna.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: poniedziałek, 15 października 2012, 20:35 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 4 lutego 2011, 19:14
Posty: 16
sam napisałeś że z superjasną nie ruszył-jak myślisz dlaczego?
Pobrała za dużo prądu i układ nie wystartował ale ze zwykłą ruszył-podłącz porządny zasilacz stabilizowany i zobaczysz żę z każdą diodą led będzie działał


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: poniedziałek, 15 października 2012, 22:46 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 30 października 2011, 18:57
Posty: 14
Nie no kłocil sie o to nie bede, żrodlem byla taka jak w projekcie bateria 12V, a na podobna sytuacje natknalem sie juz wczesniej przy budowie tesoro eldorado projektu Bzyka i tam rowniez przy uzyciu superjasnych we wskazniku rozladowania baterii byla lipa, a caly uklad zasilaly 2baterie 9v i że one rowniez powodowaly az taki spadek napiecia jakos nie chce mi sie wierzyc, ale przy okazji podmiany kostek w petrapinie sprobuje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: poniedziałek, 4 marca 2013, 17:43 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 8 lutego 2013, 15:34
Posty: 2
województwo: lubuskie
Takie pytanie co do cewki ona ma być nawinięta jedna obok drugiej czy jedna na drugą?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: poniedziałek, 4 marca 2013, 18:33 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 8 lutego 2013, 15:34
Posty: 2
województwo: lubuskie
Mam pytanie czy cewka ma być nawinięta jedna obok drugiej czy jedna na drugą?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: czwartek, 7 marca 2013, 08:23 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): poniedziałek, 3 września 2012, 08:29
Posty: 3
województwo: lubelskie
Wykonałem sobie ten pinpoinetr i zrobiłem próby dla cewek nawiniętych jedna nad drugą i obok siebie. W powietrzu w moim przypadku była różnica (wiekszy zasięg) mam nawinięte jedeną obok drugiej. Na ferrycie długość cewki ok 4,5cm 150zw
fi 0,25.
Zasięgi w powietrzu:
1cm dla szpilki
2cm dla 10gr prl
4cm dla 5kopiejek i 10zł prl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: wtorek, 12 marca 2013, 18:52 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): poniedziałek, 3 września 2012, 08:29
Posty: 3
województwo: lubelskie
Wykonałem i pokazać chciałem :D

Oto pinpointer PetrapinA07
z mała pomocą kolegi Reiv udało mi się złożyć taki oto pinpointer.
Zasięgi jak na filmie, wykonanie jak u kolegi Reiv, lecz w miejsce R2 wstawiony PR-ka 10k, a na miejscu R7 PR-ka 100om.
Układ MCP602. Cewki nawinięte obok siebie.
rzadko kiedy się wzbudza. Polecam wykonanie takiego pinpointera, nieduży koszt a czasem przydatny gażdzet nie tylko na wykopkach, lecz do szukania instalacji w ścianie :D
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: sobota, 16 marca 2013, 09:35 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 8 lutego 2013, 15:34
Posty: 2
województwo: lubuskie
Dzięki za info w sprawie cewki. Super ci to wyszło. Ja na razie jestem na etapie wytrawionej płytki i wlutowanej połowie elementów resztę muszę dokupić w elektronicznym. Jak wszystko złożę i będzie pracować postaram się zamieścić swoje postrzeżenia i jakiś filmik. Jakbym miał jakiś problem z odpaleniem petrapina to się do was koledzy zwrócę o pomoc. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: wtorek, 26 marca 2013, 08:21 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 05:25
Posty: 54
Lokalizacja: Ciemnogród
sprzęt: Home made
Witam, zmajstrowałem ten 'wynalazek'tak bez zbytniego entuzjazmu ale po odpaleniu dodam że bez problemów :? jestem pod wrażeniem :shock: .taka sugestia;uzwojenia cewki lepiej nawinąć na długości ok 2,5-3 cm na końcu pręta ferrytowego u mnie ten sposób nawinięcia daje lepsze wyniki.zamiast tego mc..u mnie pracuje lf353 próbowałem z tloxx ale są gorsze mniejszy zasięg.Ps.poeksperymentowałem trochę z tym układem i widzę że ma duże możliwości a mianowicie; nawinąłem cewkę o średnicy 15 cm drutem 0,18 2x po100 zwoi przy takiej cewce zasięg na 1 grosza wyniósł 12 cm,myślę że małym kosztem można zrobić prosty wykrywacz np. dla dziecka zasięgami zbliżony do chinoli.pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: wtorek, 26 marca 2013, 19:54 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 14:11
Posty: 212
xxxxx napisał(a):
taka sugestia;uzwojenia cewki lepiej nawinąć na długości ok 2,5-3 cm na końcu pręta ferrytowego u mnie ten sposób nawinięcia daje lepsze wyniki

Lepsze to znaczy jakie?
W tym urządzeniu chodzi raczej nie maksymalne zasięgi. Pamiętajmy, że przedmiot nie jest namierzany jedynie vis a vis pręta ferrytowego, ale i w okół cewek. Na pewno nie nada się do dokładnego namierzania kabli w ścianie. Chyba, że czułość będzie ma max 5 cm.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: środa, 27 marca 2013, 14:40 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 05:25
Posty: 54
Lokalizacja: Ciemnogród
sprzęt: Home made
Witam lepsze morze dlatego że użyłem krótkiego pręta ferrytowego długości ok 6 cm.a zasięg na groszaka to 2,5 -3 cm.bardzo dobrze da się tym namierzyć kable w ścianie ,nie wiem skąd takie stwierdzenie?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: środa, 27 marca 2013, 16:11 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): środa, 26 marca 2008, 14:11
Posty: 212
No to na takim zasięgu faktycznie łatwo namierzyć przewody w ścianie ;) Im mniejszy zasięg tym łatwiej namierzyć (mniejszy błąd wskazania). Pole elektromagnetyczne rozkłada się wokół cewek, a nie punktowo na szczycie ferrytu. Tego grosiaka będzie cewka/i "widziała" z każdej strony. Krótko mówiąc pręt "patrzy" jak obiektyw szerokokątny w aparacie fotograficznym ;)
Dodam
Na dłuższym pręcie -10 cm- u mnie grosiaka widzi nawet z 7-8 cm przy maksymalnej czułości. A zwijaną taśmę 2 metrową z 18 cm. No ale to są wyniki kompletnie nie przydatne w lokalizacji drobiazgu ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: środa, 27 marca 2013, 16:28 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 05:25
Posty: 54
Lokalizacja: Ciemnogród
sprzęt: Home made
Próbowałem namierzyć kable w ścianie i nie zauważyłem takiego efektu morze mam instalację głęboko :?: a do tego zawsze można zmniejszyć perkiem czułość na minimum a poza tym to urządzenie nie zostało stworzone do szukania kabli w ścianie :) pozdrawiam.ps;kiedy ta wiosna przyjdzie? :(


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: poniedziałek, 22 lipca 2013, 10:48 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 25 stycznia 2013, 16:36
Posty: 4
województwo: dolnośląskie
Witam . Mam taki problem z tym pinpointerem , a mianowicie gdy zbliżę do cewek metal głośno słychać pisk z buzera , a gdy zabiorę metal to dalej słychać buzer tylko ciszej , regulacje potencjometrem nic nie dają . Co może być przyczyną ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pinpointer PetrapinA07
PostNapisane: poniedziałek, 22 lipca 2013, 11:41 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 25 stycznia 2013, 16:36
Posty: 4
województwo: dolnośląskie
cd. To zdjęcie do powyższego postu


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL