Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest poniedziałek, 13 maja 2024, 02:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: niedziela, 27 stycznia 2013, 23:21 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
Zrobiłem podejście do tego wykrywacza z ciekawości. Po kilku próbach zasięgu, stwierdziłem, że na taką masę elementów, jaka jest potrzebna to wykrywacz jest imponująco nieskuteczny. :(

Maksymalny zasięg to ok 45cm ( lodówka ) :shock:
Cewka - 30 cm, nawinięta podwójnym drutem 0.5mm.
Ustawione napięcie niezrównoważenia na NE 5534, przebieg na generatorze impulsów jest poprawny. :x

Tak się zastanawiam, czy coś skopałem, czy to całe możliwości tego sprzętu...
Ktoś budował ?

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: poniedziałek, 28 stycznia 2013, 20:56 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Pewnie spodziewałeś się mojej odpowiedzi.

Dziwne jest tu sterowanie klucza T2. Kiedy załączony zostanie T1 pomiędzy G i S będzie tylko -4V, nie sprawdzałem ile wynosi napięcie progowe tego klucza, ale pewnie coś koło -5V. Ponadto jak ma się rozładować pojemność bramki ? Przerób ten układ na "normalny", zobaczysz, że prawdopodobnie to wiele zmieni.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2013, 11:25 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
No tak, przeróbka jest nieunikniona. :D

Chciałem mieć punkt odniesienia, zanim zacznę kombinować, żeby widzieć różnicę. Wobec tego trzeba najpierw złożyć nominalny układ.

AVT napisało, że zasięg 40 cm. uzyskuje się na przedmiot o średnicy ok 10 cm. Coś więc zrobiłem źle i chcę wiedzieć co...Czekam na wypowiedzi osób, które złożyły ten wykrywacz, bo patrząc tylko na schemat nie można określić jaki będzie miał zasięg.

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: wtorek, 29 stycznia 2013, 13:04 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
K.O.B.R.A napisał(a):
... AVT napisało, że zasięg 40 cm. uzyskuje się na przedmiot o średnicy ok 10 cm. Coś więc zrobiłem źle i chcę wiedzieć co...Czekam na wypowiedzi osób, które złożyły ten wykrywacz, bo patrząc tylko na schemat nie można określić jaki będzie miał zasięg.

T2 jest źle sterowany i nie ma co się tu zastanawiać. Po stosownych poprawkach ten układ będzie pracował lepiej od Twojego ulubionego układu wykrywacza PI. Choćby ze względu na lepszy układ próbkująco-pamiętający.

AVT wypisuje różne rzeczy w swoich artykułach. Niestety dosyć często są tam mniejsze i większe błędy. Mam wrażenie, jakby te schematy ideowe i ostateczny tekst artykułu tworzył ktoś, kto nie ma o tym pojęcia.

Przeanalizowałem ten układ dokładniej. Wnioski:
1. Klucz na T2 sterowany jest źle.
2. Nie widzę potrzeby stosowania jeszcze jednego napięcia zasilania na US5. Już lepiej byłoby wszystkie NE555 i 4066 zasilać napięciem +12V. Wpłynęłoby to korzystnie na Ron 4066.
3. Sterowanie 4066 też jest błędne, bo brak tu rezystora pull-down.
4. Czas trwania poziomu wysokiego na wyjściu US1 th=10,47ms. Natomiast tl=0,1ms. Zatem czas załączenia klucza to tylko 0,1ms. US1 wyzwala równocześnie US2 i US3. Przy czym czas impulsu na wyjściu US2 to 176us. Natomiast dla US3 jest to 132us. Takie sterowanie jest dziwne i mało praktyczne. Nawet mniej stabilne. Rozrysowałem sobie przebiegi i wychodzi z tego, że próbka pobrana będzie po czasie 32us, zaś czas pobierania próbki będzi dość długi i wyniesie 44us. Jeśli chcesz zmienić punkt próbkowania, bez zmiany czasu impulsu próbkującego, to musisz zmieniać elementy RC równocześnie w obwodzie US2 i US3 - "genialne". Polecałbym raczej wyzwalać US3 z US2 i usunąć T3. Wszystkie NE555 i 4066 zasilać z +12V. US5 skasować. Zmienić sterowanie kluczem i sam klucz najwygodniej na jakiś z kanałem P.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: wtorek, 8 kwietnia 2014, 20:26 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): wtorek, 25 lutego 2014, 18:04
Posty: 5
województwo: podkarpackie
Witam. Przeprasza że odgrzebuje stary temat ale zacząłem budować ten wykrywacz tylko że wprowadzam swoje nawet chyba znaczne modyfikacje:
1. Do generowania czasów Attiny 13
2. Zmiana sterowania tranzystora cewki na układ push-pull na bc557 i bc547.
3. Projektuje własne jednostronne PCB.
Teraz kilka pytań:
1. Czy 3 nóżka US9A ma być podpięta do +5V? Wg. analizy płytki to mi wychodzi że nie.
2. Zasilanie klucza 4066 planuje dać zamiast GND -5V a na plus +5V bo mi jakoś nie pasuje zasilanie pojedyńcze w tym schemacie.
3. Co zamiast klucza 4066?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: sobota, 12 kwietnia 2014, 01:18 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na schemacie, jest niepotrzebne połączenie. Napięcie + 5v nie łączy sie z 3 pinem TL062.

Jeżeli chcesz zamienić 4066 na coś innego, to po co chcesz przerabiać zasilanie tego układu ?
4066 można zastąpić tranzystorem polowym....3/4 tego układu się marnuje. Można dobrać coś podobnego w mniejszej obudowie...Być może nadałby się max323, ale trochę drogi....

Nie ma sensu wzorować się na tym układzie....

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: sobota, 12 kwietnia 2014, 17:30 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): wtorek, 25 lutego 2014, 18:04
Posty: 5
województwo: podkarpackie
Tu moja działalność odnośnie PCB i tego co pisałem. Aby nie zniknęło jest na chomiku. http://chomikuj.pl/apendix1/wykrywacze/avt2874


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: niedziela, 13 kwietnia 2014, 11:34 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
Jeżeli U4 to 4066, to nieużywane piny układu połącz z masą.

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: niedziela, 13 kwietnia 2014, 13:20 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): wtorek, 25 lutego 2014, 18:04
Posty: 5
województwo: podkarpackie
Poprawiona wersja na chomiku. Jeśli znajdę przez święta chwilę czasu wrzucę listę elementów. Jakie jeszcze zmiany można wprowadzić? Dla osób zainteresowanych wsad powstanie dopiero w okolicach maja 2014 chyba że ktoś ma wiedzę oraz chęci i napisze stosowny program. Na upartego można by dorobić małą zgrabną płytkę z Atmega8 i LCD 16x2 i pokazywać więcej np. napięcie aku i czas pracy wykrywacza zmieniać parametry itd. Rzucam pomysł w ramach otwartego projektu forum.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: wtorek, 27 maja 2014, 23:04 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): niedziela, 25 maja 2014, 20:56
Posty: 33
Ten układ po prostu klon us 2 i 3 zastąp CD4011 i drobne cześć i też klucz na BF245.
Faktycznie to tak po kawałku różnych wykrywaczy ten wykrywacz.
Czytam posty twoje i widzę że PI to twój żywioł :ok
Jeden fakt że mają najlepsze zasięgi w gruncie i to ich największa zaleta.

_________________
Syf nie forum szkoda czasu są lepsze o tej tematyce


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: niedziela, 13 lipca 2014, 19:13 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): sobota, 5 kwietnia 2014, 23:10
Posty: 17
sprzęt: Garrett Ace 150
województwo: lubelskie
Panowie mam takie pytanie odnośnie tego wykrywacza a konkretnie cewki. Chodzi mi o drut. W dokumentacji jest podany 0.7mm a K.O.B.R.A użył 0.5mm i teraz pytanie jest takie czy coś to zmienia?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: poniedziałek, 14 lipca 2014, 09:35 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
masa napisał(a):
Panowie mam takie pytanie odnośnie tego wykrywacza a konkretnie cewki. Chodzi mi o drut. W dokumentacji jest podany 0.7mm a K.O.B.R.A użył 0.5mm i teraz pytanie jest takie czy coś to zmienia?

Musisz wykonywać wykrywacz AVT ? Oba wykrywacze PI z AVT zawierają masę błędów. Wstawienie drutu 0,5mm oczywiście zwiększa rezystancję cewki. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że nie jest to korzystne z punktu widzenia techniki impulsowej. Jednak bardzo mocno na pracę tego wykrywacza to nie wpłynie, bo i tak będzie on pracował słabo, lub wcale. Opisałem to wcześniej w tym temacie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: poniedziałek, 14 lipca 2014, 10:18 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
masa napisał(a):
Panowie mam takie pytanie odnośnie tego wykrywacza a konkretnie cewki. Chodzi mi o drut. W dokumentacji jest podany 0.7mm a K.O.B.R.A użył 0.5mm i teraz pytanie jest takie czy coś to zmienia?

\
Zasięg jest mniejszy, bo cewka ma większy opór. \
Zmniejsza się jednocześnie pobór prądu i chcąc uzyskać podobny zasięg jak w cewce z drutu 0,7mm, należy zwiększyć szerokość impulsu ''nadawczego''.

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: piątek, 5 września 2014, 06:37 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): czwartek, 4 września 2014, 13:54
Posty: 4
województwo: mazowieckie
maciej_333 napisał(a):
masa napisał(a):
Panowie mam takie pytanie odnośnie tego wykrywacza a konkretnie cewki. Chodzi mi o drut. W dokumentacji jest podany 0.7mm a K.O.B.R.A użył 0.5mm i teraz pytanie jest takie czy coś to zmienia?

Musisz wykonywać wykrywacz AVT ? Oba wykrywacze PI z AVT zawierają masę błędów. Wstawienie drutu 0,5mm oczywiście zwiększa rezystancję cewki. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że nie jest to korzystne z punktu widzenia techniki impulsowej. Jednak bardzo mocno na pracę tego wykrywacza to nie wpłynie, bo i tak będzie on pracował słabo, lub wcale. Opisałem to wcześniej w tym temacie.


Czy mogę prosić wachmistrza Macieja o dokładniejszy opis tej "masy błędów"? Jestem tu nowy. Szukam taniego, w miarę prostego ale skutecznego rozwiązania do jednorazowej akcji poszukiwawczej: ślubna obrączka w trawie koło domu. Składaki AVT wydały mi się warte rozważenia - a tu taka mocna krytyka... Czy da się wskazać który z modeli AVT nadawałby się najlepiej do takiej jednorazowej akcji - po naprawieniu/usunięciu błędów? Znalazłem także pozytywne komentarze tych szukaczy. A może ktoś pożyczyłby mi na jeden dzień takiego urządzenia? Mieszkam koło Grodziska Mazowieckiego. :?:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: poniedziałek, 8 września 2014, 15:19 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Oba układy AVT są "niedorobione", ale ten szczególnie. Napisałem kilka postów wyżej, że to specjalnie nie ma sensu. Opisałem też rzeczowo, dlaczego krytykuję ten układ. Można to i owo zmienić, za pomocą przewodów na płytce i ewentualnego przecinania ścieżek, tylko po co ? Nie jest to technika na poziomie NASA, ale dla początkującego może to być problem.
AVT5196 to też kiepskie opracowanie. Szczególnie sam artykuł i to, co w nim zapisano. Postępując zgodnie z tymi "wskazówkami" nie bardzo da się to urządzenie uruchomić. Są też o ile pamiętam błędy w numeracji elementów i ich spisie. Po znacznie mniejszych zmianach, niż w przypadku AVT2874 można uruchomić ten zestaw. Będzie pracował ostatecznie poprawnie. Tylko kolejny raz zadać sobie trzeba fundamentalne pytanie: po co ? Najprościej będzie wykonać i uruchomić Jabel J267. Nic nie trzeba zmieniać, wystarczy układ polutować, nawinąć cewkę i prawie gotowe. Pozostaje ustawić odniesienie dla wzmacniacza operacyjnego.

Inny problem wystąpi przy samym poszukiwaniu. Wykrywacz będzie reagował nie tylko na obrączkę, ale każdy przedmiot metalowy w gruncie. Różnych zanieczyszczeń jest zwykle dość dużo, szczególnie na własnym podwórku, ogrodzie, czy gdzieś w mieście.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: poniedziałek, 8 września 2014, 21:08 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
maciej_333 napisał(a):
Oba układy AVT są "niedorobione", ale ten szczególnie. Napisałem kilka postów wyżej, że to specjalnie nie ma sensu. Opisałem też rzeczowo, dlaczego krytykuję ten układ.



maciej_333 napisał(a):
AVT2874 to lepsza konstrukcja niż Kret i sporo od niego nowocześniejsza. Nie jest to ten układ, którego PCB znajduje się na forum. Polecam tą konstrukcję.


Bez komentarza...

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: poniedziałek, 8 września 2014, 21:35 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
I może jeszcze to..


maciej_333 napisał(a):
AVT5196 nie jest nowoczesny, ale prawie poprawny. Dużo mniej trzeba zmieniać - wystarczy jedynie nie montować kondensatorów od kompensacji częstotliwościowej przy LF357, bo ten układ ich nie wymaga.



Czyli kret jest ok ? ...


...jednak chyba nie...

maciej_333 napisał(a):
Musisz wykonywać wykrywacz AVT ? Oba wykrywacze PI z AVT zawierają masę błędów.



Może się zdecydujesz ?

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: poniedziałek, 8 września 2014, 22:06 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
K.O.B.R.A napisał(a):
maciej_333 napisał(a):
Oba układy AVT są "niedorobione", ale ten szczególnie. Napisałem kilka postów wyżej, że to specjalnie nie ma sensu. Opisałem też rzeczowo, dlaczego krytykuję ten układ.



maciej_333 napisał(a):
AVT2874 to lepsza konstrukcja niż Kret i sporo od niego nowocześniejsza. Nie jest to ten układ, którego PCB znajduje się na forum. Polecam tą konstrukcję.


Bez komentarza...

Napisałem to przed Twoim tematem o AVT2874. Zatem jeszcze przed analizą tego układu. Zwyczajnie go zobaczyłem, gdzieś w internecie i nie zwracałem uwagi, jak to działa. Tak, to akurat mój błąd. Ten AVT5196 faktycznie ma mniej błędów. Kret i AVT5196 to w sumie i tak to samo. Z jednym i drugim będą problemy.

Podobnie mogę napisać w stosunku do Ciebie:
K.O.B.R.A napisał(a):
Po kilku próbach zasięgu, stwierdziłem, że na taką masę elementów, jaka jest potrzebna to wykrywacz jest imponująco nieskuteczny. :(

Od kiedy ilość elementów decyduje o możliwościach danej konstrukcji ? Tylko znowu po co mam się zniżać o kilka poziomów w dyskusji ?

Jak jesteś takim "magikiem" w kwestii wykrywaczy impulsowych, jak twierdzisz to opracuj taki wykrywacz z dyskryminacją na FLASH ADC. Są takie patenty.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: poniedziałek, 8 września 2014, 22:26 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): czwartek, 4 września 2014, 13:54
Posty: 4
województwo: mazowieckie
Chyba jednak chodzi w tytule o wymianę konkretnych doświadczeń z tym "składakiem" a nie o wymianę ciosów, czepiania się i wyłapywanie niekonsekwentnych wypowiedzi? Jestem tu nowy, wtrąciłem swoje parę groszy ale bez zamiaru prowokowania kogokolwiek do takich "prywatnych wycieczek". Ponawiam prośbę o w miarę rzeczową analizę z uzasadnieniem a nie licytowanie "masy błędów" i "masy elementów". Więcej życzliwości Szanowni Panowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT-2874 Wymiana doświadczeń.
PostNapisane: poniedziałek, 8 września 2014, 22:38 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
maciej_333 napisał(a):
Napisałem to przed Twoim tematem o AVT2874. Zatem jeszcze przed analizą tego układu. Zwyczajnie go zobaczyłem, gdzieś w internecie i nie zwracałem uwagi, jak to działa. Tak, to akurat mój błąd.


I tutaj właśnie jest istota problemu.
Wyrażasz opinie na temat wykrywaczy, których nie robiłeś.
W takim razie moja ocena na podstawie ilości elementów nie jest taka zła, zważywszy na to, że wyraziłem tylko opinie po pierwszym montażu... Widzisz różnicę pomiędzy zrobieniem wykrywacza a patrzeniu na schemat ? Chyba nie.

Co do nowych konstrukcji...projektując swój wykrywacz miałem konkretne założenia i zostały one spełnione w 90 %. Pozostałe 10 % były tylko luźnymi rozważaniami, bez większych szans na działanie w praktyce, więc nie płaczę.

Prawdopodobnie, niedługo zobaczysz ten wykrywacz w akcji...a może nawet schemat...

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL