Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest niedziela, 28 kwietnia 2024, 05:37

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: poniedziałek, 13 października 2014, 14:35 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Jak widać lepsze lutowanie coś poprawiło.

IC3 to coś jakby komparator, więc tak też należy go traktować. Nie bardzo masz czym sprawdzić działanie układu próbkującego i wzmacniacza na LF357. Myślę, że to kwestia zestrojenia. Napisałem już wcześniej coś takiego:
maciej_333 napisał(a):
Ewentualnie złe zestrojenie. Należałoby zatem ustawić P3 w dolnym położeniu (ślizgacz połączony z pinem 3 IC6). P2 i P1 zaś przestawić na środek. Kolejno należałoby wyregulować PR1. Powinno się udać uzyskać ciągły pisk, lub brak dźwięku. Przy prawidłowym zestrojeniu uzyska się pojedyncze stuki. PR1 należy obracać powoli.


Zmierz napięcie na pinie 2 IC3 względem plus zasilania. Coś tam powinno się zmieniać po zbliżeniu do cewki sporego, stalowego przedmiotu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: poniedziałek, 13 października 2014, 17:51 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
koch napisał(a):
Może jeszcze raz odnośnie regulacji napięcia na IC3.
Z podłączoną cewką jest płynna regulacja poprzez PR1 na pinie 3. Da się ustawić 0,00 V, ale na 6 pinie jest wówczas +4,25 do 4,29 V i ta wartość na pinie 6 jest stała. Nie zmienia się w trakcie kręcenia PR1.
Z kolei bez podłączonej cewki daje się ustawić 0,00 V na 3 pinie ale na 6 jest minus 3,13 V.




Wylutuj BF245 i sprawdź jeszcze raz napięcia na pin 6 układu ic3. W takiej sytuacji, podczas kręcenia PR1 napięcie powinno się zmieniać z ujemnego na dodatnie.

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: wtorek, 14 października 2014, 08:43 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 22 września 2013, 12:08
Posty: 24
województwo: warmińsko-mazurskie
Jest postęp, bo na pinie 2 IC3 (względem plusa zasilania) napięcie szaleje :) od -2,00V do -2,50 V po zbliżeniu do cewki nawet niewielkiego metalowego przedmiotu. Głośnik jednak milczy.
Problem jest z ustawieniem PR1, bo tak jak pisałem wcześniej ustawiając na 3 pinie 0,00 V na 6 (z podłączoną cewką) mam +4,29 V.
Czy wylutować BF245 i sprawdzić ponownie napięcia ?
Reasumując na pinie 3 IC3 jest regulacja napięcia w zakresie od minus do plus z możliwością ustawienia 0,00 V, na pinie 6 takiej regulacji nie ma. Tam jest ciągle + 4,29 V.
Zamiast LF357 mam TL071. Może wrócić ponownie do LF ? Zamieniłem go bo nie miałem pewności czy go szlag nie trafił.
P1 i P2 ustawiłem w środkowym położeniu, PR2 również. P3 skręciłem maksymalnie w prawo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: wtorek, 14 października 2014, 11:07 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Skoro coś się zmienia za BF245, to dobrze. Znaczy to, że jakoś ten przełącznik pracuje, co nie oznacza koniecznie jego prawidłowej pracy. IC1 też coś tam wzmacnia. TL071 jest kiepski do tego zastosowania, ale na chwilę obecną nie to jest problemem. Chyba pierwszy raz zgodzę się z kolegą K.O.B.R.A, by odlutować BF245 (alternatywnie można wylutować tylko jedno wyprowadzenie R18) i zobaczyć co się będzie działo na wyjściu IC3 - pin 6. Powstanie w takiej sytuacji wtórnik napięciowy. Zatem na pinie 6 powinno być tyle, co na 3. Przy kręceniu PR1 powinien też przy tym teście reagować głośnik. Jeżeli na pinie 6 IC3 masz cały czas 4,29V, to świadczy to o nasyceniu wzmacniacza, zwarciu jego wyjścia do +5V, lub uszkodzeniu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: wtorek, 14 października 2014, 11:33 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 22 września 2013, 12:08
Posty: 24
województwo: warmińsko-mazurskie
po wylutowaniu BF245 układ da się idealnie ustawić na 0,00 V na obu pinach (3 i 6) :) Głośnik jednak nie zafurczał


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: wtorek, 14 października 2014, 12:00 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
koch napisał(a):
po wylutowaniu BF245 układ da się idealnie ustawić na 0,00 V na obu pinach (3 i 6) :) Głośnik jednak nie zafurczał

Tak, ale czy napięcie na pinie 6 podąża za pinem 3 ? Innymi słowy dla np. 1V na pinie 3 na pinie 6 też tyle powinno być. Wychodziłoby na to, że problem masz z T3, lub IC6. Wylutuj T3 i połącz jego B i E. W głośniku powinien się pojawić ton ok. 630Hz.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: wtorek, 14 października 2014, 12:10 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 22 września 2013, 12:08
Posty: 24
województwo: warmińsko-mazurskie
Tak, napięcia dają się regulować poprzez PR1 i są takie same (1V na 3 pinie i 1V na 6, wszystko w pełnym zakresie od minusa do plusa).
Zaraz wylutuję T3 i wsadzę zworkę w płytkę w miejsce jego B i E. (NE555 i BC327 mam w zapasie).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: wtorek, 14 października 2014, 13:25 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 22 września 2013, 12:08
Posty: 24
województwo: warmińsko-mazurskie
Wylutowałem T3 i na płytce połączyłem zworką bazę z emiterem (już bez tranzystora). Wymieniłem też dwukrotnie IC6, ale głośnik nie dał znaku życia ...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: wtorek, 14 października 2014, 13:46 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
R22, C12 i R23 mają prawidłowe wartości ? P3 powinien być tak ustawiony, by jego ślizgacz był dołączony do pinu 3 IC6. Sprawdź miernikiem na wyłączonym zasilaniu, czy tak faktycznie jest. Zatem trzeba sprawdzić, czy jest połączenie pomiędzy jednym z wyprowadzeń R25 i pinem 3 IC6. Kolejno należy zmierzyć napięcie na pinie 3 IC6 względem masy ("minus" zasilania). Powinno być sporo mniej niż napięcie zasilania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: wtorek, 14 października 2014, 14:32 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 22 września 2013, 12:08
Posty: 24
województwo: warmińsko-mazurskie
Jest tak :
1. R22, C12 i R23 mają prawidłowe wartości.
2. P3 - zakładam, że ślizgacz to środkowe wyprowadzenie (u mnie żółty kabelek wchodzący na P 3.1 w płytce czyli na R25 a nie bezpośrednio na 3 pin IC6 czyli P 3.2). U mnie na P 3.2 wchodzi kabelek zielony czyli patrząc na potencjometr od góry (od gałki) ten po prawej stronie.
3. Jest połączenie pomiędzy R25 i 3 pinem IC6. Rezystancja między tymi dwoma punktami zmienia się przy kręceniu P3.
4. Napięcie mierzone względem masy (-) na 3 pinie IC6 jest równe zasilaniu.
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli dobrze rozumiem, ślizgacz jest źle podłączony (?)
W zdjęciu dołączonym przez producenta do tego kitu, rzeczywiście ślizgacz idzie do P 3.2 czyli na 3 pin IC6, ale wydawało mi się, że to nie jest zgodne ze schematem i środkowe wyprowadzenie potencjometru powinno trafić na P 3.1 czyli na R25.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: wtorek, 14 października 2014, 14:53 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Ślizgacz to faktycznie wyprowadzenie środkowe. Skoro jest połączenie pomiędzy pinem 3 IC6 i R25 to OK. Połączenia na schemacie są prawidłowe. Ślizgacz P3 powinien iść do punktu P3.1. Pozostałe wyprowadzenia P3 do P3.2 i P3.3. W jednym ze skrajnych położeń P3 powinno występować zwarcie pomiędzy pinem 3 IC6 i jednym z wyprowadzeń R25. Mówiąc prosto i kolokwialnie miernik ustaw na "piszczenie", by to sprawdzić.

Napięcie +12V na wyjściu IC6 świadczy o braku pracy tego układu. Może masz zwarcie do + zasilania ? Odlutuj przewód z punktu P3.3 i zmierz jeszcze raz napięcie na pinie 3. Przy pracującym IC6 powinno się uzyskać jakieś 6V. Zmierz też napięcie na pinach 4 i 8 IC6.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: wtorek, 14 października 2014, 15:54 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
Czy podczas odłączania zasilania, jest w głośniku jakiś dźwięk ? Powinny być 3-4 stuki. BD140 jest dobry ?

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: środa, 15 października 2014, 08:11 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 22 września 2013, 12:08
Posty: 24
województwo: warmińsko-mazurskie
Jest tak :
1. Mam wylutowany T3 i T5
2. Jest podłączona zworka między B i E na T3
3. P3 skręcony maksymalnie w prawo powoduje zwarcie pomiędzy 3 pinem IC6 a R25
4. Na 4 i 8 pinie IC6 jest takie samo napięcie równe napięciu zasilania (+12,7 V) - pomiar względem masy (-)
5. Odlutowałem kabelek z punktu P3.3, ale napięcie na 3 pinie IC6 nie uległo zmianie. Nadal jest = zasilaniu, więc kabelek przylutowałem ponownie.
---------------------------------------------------------
Wstawię nowy BD140 (raz go już wymieniałem, ale mam w zapasie więc nie ma problemu). Głośnik nigdy, nawet na chwilę nie dał znaku życia (tak jakby go tam nie było). Wyjątkiem była sytuacja kiedy miernikiem dotknąłem bazy i kolektora T4, wówczas zapiszczał, ale to pewnie dlatego, że dostał prąd z miernika.
---------------------------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: środa, 15 października 2014, 09:10 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 22 września 2013, 12:08
Posty: 24
województwo: warmińsko-mazurskie
Wymieniłem BD140, ale nie wniosło to nic nowego. Głośnik milczy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: środa, 15 października 2014, 09:49 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Udało się zatem zawęzić poszukiwania do IC6. To właśnie z nim, lub jakimś elementem w jego układzie jest problem. Może jakieś zwarcie przy lutowaniu ? Uszkodzony IC6 ? Słabe lutowanie w tej okolicy ? Jakie jest napięcie na pinie 1 IC6 względem masy ? Wstaw dobre zdjęcie spodniej strony płytki. R21 ma prawidłową wartość ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: środa, 15 października 2014, 10:41 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 22 września 2013, 12:08
Posty: 24
województwo: warmińsko-mazurskie
1. Wszystkie rezystory sprawdzałem już po zmontowaniu płytki miernikiem i mają one prawidłowe wartości (R21 też - 5,6k)
2. Kondensatory mierzyłem przed zmontowaniem płytki i sprawdzałem później ich wartości nominalne (opisane na obudowie). Wszystko jest z nimi tak jak być powinno.
3. Napięcia na IC6 względem masy (-) : piny 1,3,4,5,7,8 = napięciu zasilania (12,68 V), z kolei pin 2 i 6 o 0,5 V mniej od napięcia zasilania.
4. Cały czas mam zworkę na T3
5. Wymienię podstawkę od IC6, może tam coś nie gra (?)
6. Nie mam w tej chwili aparatu aby zrobić zdjęcie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: środa, 15 października 2014, 13:29 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Napięcia na IC6 są dziwne. Sugerowałoby to jakąś przerwę od strony masy. Obstawiam zatem lutowanie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: czwartek, 16 października 2014, 15:31 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): wtorek, 7 października 2014, 03:54
Posty: 8
województwo: Lubelskie
Przepraszam, że się wcinam ale mam jedno pytanie.
Do czego służy kondensator C4 47nF w schemacie że strony Lukaslab jest a w AVT nie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: czwartek, 16 października 2014, 20:40 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): niedziela, 22 września 2013, 12:08
Posty: 24
województwo: warmińsko-mazurskie
Myślę, że masz rację. Polutowane jest to kiepsko i szczerze mówiąc straciłem nieco koncepcję. Tam gdzieś musi być zwarcie, bo napięcia na podstawce IC6 (po wyjęciu układu) nie są powtarzalne przy kolejnych pomiarach.
Tak przy okazji, nastawiłem miernik "na piszczenie" i przyłożyłem końcówki do plusa i minusa zasilania (na płytce). Wskazało 400 Ohm. Czy to jest sensowny wynik, czy też wskazuje na jakieś zwarcie ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AVT 5196 problem
PostNapisane: czwartek, 16 października 2014, 21:04 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Sławek napisał(a):
Przepraszam, że się wcinam ale mam jedno pytanie.
Do czego służy kondensator C4 47nF w schemacie że strony Lukaslab jest a w AVT nie.

Nie ma znaczącego zastosowania. Jest to dodatkowe odsprzęgnięcie zasilania przy cewce. Wiele to i tak nie pomoże.

koch napisał(a):
Myślę, że masz rację. Polutowane jest to kiepsko i szczerze mówiąc straciłem nieco koncepcję. Tam gdzieś musi być zwarcie, bo napięcia na podstawce IC6 (po wyjęciu układu) nie są powtarzalne przy kolejnych pomiarach.
Tak przy okazji, nastawiłem miernik "na piszczenie" i przyłożyłem końcówki do plusa i minusa zasilania (na płytce). Wskazało 400 Ohm. Czy to jest sensowny wynik, czy też wskazuje na jakieś zwarcie ?

Wartość 400Ohm może być prawidłowa. Jednak nie ma specjalnie sensu czegoś mierzyć w ten sposób. Ewentualnie możesz zmierzyć prąd pobierany przez układ. W tym celu minus zasilania dołączasz do minusa układu. Natomiast plus zasilania na plus miernika, jego minus do plusa układu. Mówiąc fachowo włączasz amperomierz szeregowo z zasilaniem. Powinieneś uzyskać jakieś 80mA, lub mniej. Oczywiście miernik trzeba nastawić na pomiar prądu.

Kolejny raz sugerowałbym wstawienie dobrego zdjęcia spodu płytki.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL