Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest środa, 15 maja 2024, 00:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Clone PI
PostNapisane: piątek, 9 grudnia 2005, 23:35 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2005, 23:18
Posty: 376
Lokalizacja: Toruń
Jabel to nie jest, więc umieszczam post w tym wątku.
Zima przed nami i pomyślałem sobie, że to dobry czas by coś jeszcze zmontować. Nigdy nie miałem w rękach detektora PI a jestem bardzo ciekawy jak działa, jak się poszukuje za jego pomocą i jakie ma zasięgi. Początkowo chciałem zbudować popularnego Jabla ale spotkałem w necie inny wykrywacz PI z "wodotryskami" i pomyślałem, że jak już to właśnie ten. Jego sercem jest mikrokontroler PIC16F873A a wodotryskiem dwuwierszowy wyświetlacz LCD. Informacje zdobyłem z rosyjskiej strony http://www.fandy.front.ru/ClonePI.htm
Chciałbym zapytać o Wasze opinie o tym detektorze. Jeśli ktoś zna temat to również o podpowiedzi w temacie budowy.
Na razie zbudowałem programator do mikrokontrolera i zessałem z netu soft. Byłbym wdzięczny za wszystkie sugestie, rady i wskazówki odnośnie tego właśnie wykrywacza i jego konstrukcji.
Pozdrawiam Marian


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 18 grudnia 2005, 22:21 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2005, 23:18
Posty: 376
Lokalizacja: Toruń
Zamieszczam schemat tego PI
Marian


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 23:35 
Offline
st. sierżant
st. sierżant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 stycznia 2005, 19:00
Posty: 207
województwo: wielkopolskie
Siemanko, ale jeśli się nie mylę to był ten wykrywacz do kupienia na allegro nie wiem ile była cena końcowa sonda była wykonana z obręczy aluminiowej czy jakoś tak, ale nie mogę się wypowiedzieć na temat tego wykrywacza, co do osiągów, bo go nigdy w rękach nie miałem pozdrawiam

_________________
Szukam historii i będę szukał bez względu na przeszkody

Poszukuje map z okolic wielkopolski z okresu II wojny światowej jak ktoś by coś miał to proszę o kontakt


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 20 stycznia 2006, 10:31 
Jeszcze zastanów sie gdzie kupisz przetwornik A/D sam układ wejściowy z tak ustawianym zerem jest mocno nie stabilny nawet po stabilizacji zasilania na 10V . Zasilanie TL074 trzeba dobrze odkłucić bo przedostają sie impulsy z cewki traci czułość ustawienie peerka w pierwszym wzmacniaczu dosyć krytyczne .Co ciekawe po każdym włączeniu jest inny poziom z integratora procesor musi sie namęczyć żeby to coś miało czułość jak zastosujesz TL074 i CD4066 z małym dryfem to bedzie miało nawet dobrą czułość a jak nie to bedziesz wiecznie walczył z humorami tego układu.

pozd; :wink:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 20 stycznia 2006, 20:53 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2005, 23:18
Posty: 376
Lokalizacja: Toruń
Do gościa.
Już za póżno. "To coś" jest już prawie gotowe. Przetwornik A/D można kupić w pewnym internetowym sklepie w Łodzi. Gorzej z mikrokontrolerem PIC 16F873A - trudno dostać z literką "A". Te bez litery "A" są taktowane inną częstotliwością. Właściwie układ składam z czystej ciekawości działania detektora PI i tego konkretnego projektu. Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Postaram się zdobyć 4066 lepszej jakości. Co do TL074 to będzie losowanie.
Jak już dokończę ten detektor to zamieszczę fotki i opiszę wrażenia.
Pozdrawiam Manick


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 21 stycznia 2006, 10:18 
Zamiast PIC16F873A daj PIC16F876A kupisz go bez problemu a czestotliwością oscylatora sie nie przejmuj ustaw tylko FUSE BITY poprawnie bo te procki chodzą bez problemu z kwarcami ponad 20MHz sprawdziłem takze przy 10MHz w CLONIE procek sie nudzi. :D Te procki są dosyć drogie 40 zł to minimum w stosunku do atmelowego szmelcu za 12 zł w którym pamięć eeprom sama sie ulatnia ale płaci sie za jakość i niezawodność zrobiłem troche urządzeń na picach i nigdy nie miałem z nimi problemów zimna tez sie nie boją w samochodzie mam zrobiony na takim alarm trzyma sie dzialnie .

pozd; :D


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 15 kwietnia 2006, 22:00 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2005, 23:18
Posty: 376
Lokalizacja: Toruń
Minęło kilka miesięcy i detektor prawie gotowy. Jest uruchomiona elektronika i obudowa. Sonda na razie prowizoryczna z drutu 0.3, który miałem pod ręką. Zamówiłem już odpowiedni drut na sondę. Stelaż wykonam z kuli, a pudełko z elektroniką będzie zamocowane na rączce za pomocą skręcanego 5-pinowego złącza.
O zasięgach na razie trudno mówić, bo cewka nieodpowienia. Natomiast elektronika działa bez zarzutu. Podoba mi się to co złożyłem, ale z ostateczną oceną poczekam do czasu gdy będę mógł wyjść w teren z gotowym wykrywaczem.
Przedstawiam dziś zdjęcia obudowy, uruchomionej elektroniki i menu wyświetlacza. Po dokończeniu zaprezentuję detektor w pełnej krasie.

Będę musiał zmienić opis przycisków, bo wgrałem nowszy soft i teraz opisy nie odpowiadają przyporzadkowanym funkcją.
Pozdrawiam Manick


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 15 kwietnia 2006, 22:26 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2005, 23:18
Posty: 376
Lokalizacja: Toruń
Detektor pokazuje za pomocą linijki siłę sygnału. Na maksymalnym wychyleniu zatrzymuje się na chwilę pionowa kreska. Poniżej po prawej B(cyfra) - ustawiona czułość (od 1 do 9), dalej wskażnik dyskryminacji. Te cyfry w zależności czy metal jest kolorowy czy nie mają pokazywać za pomocą plusa lub minusa przed cyfrą orientacyjną wielkość przedmiotu i jego rodzaj. Ponieważ nie mam jeszcze odpowiedniej sondy to nie jestem pewien, czy to działa poprawnie. Zupełnie po prawej pomiar napięcia zasilania. Gdy jest za niskie wykrywacz wyświetla komunikat: "Batery low, shutdown". Można tez regulować siłę impulsu docierającego do cewki. Ma to znaczenie, bo wpływa na pobór prądu. Regulacja odbywa się procentowo i mieści się w zakresie od 40% do 200%. Pobór prądu zamyka się w przedziale od 60mA do 150 mA, ale zaznaczam, że tymczasowo sonda jest zrobiona z cieńszego drutu niż w projekcie. Zapewne pobór prądu zwiększy się gdy wykonam sondę w/g projektu.
Można także regulować siłę dzwieku. Dźwięk to przyjemne świergotanie, zwiększające częstotliwość w miarę zbliżania metalowego przedmiotu sondy. Zastosowałem przetwornik piezzo, ale można także po pewnej modyfikacji podłączyć głośniczek.
Poniżej zdjęcia wyświetlacza.
Pozdrawiam Manick


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 15 kwietnia 2006, 22:46 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2005, 23:18
Posty: 376
Lokalizacja: Toruń
C.D. wyświetleń.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 15 kwietnia 2006, 23:01 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2005, 23:18
Posty: 376
Lokalizacja: Toruń
PCB do Clone PI. Robiona metodą termotransferu. Powinna być na początku, ale zapomniałem dodać.
Manick


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 3 maja 2006, 19:03 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2005, 23:18
Posty: 376
Lokalizacja: Toruń
Ukończony Clone PI
Stelaż z kuli, sonda z laminatu, zasilanie w pudełku pod łokciem (10 baterii R6 lub akumulatorów AA). Pudełko z elekroniką zdejmowane z rękojeści. Jest łączone za pomocą pięciopinowego, skręcanego gniazda.
Pozdrawiam Manick


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 3 maja 2006, 19:04 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2005, 23:18
Posty: 376
Lokalizacja: Toruń
C.D.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 3 maja 2006, 19:07 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2005, 23:18
Posty: 376
Lokalizacja: Toruń
Jeszcze sonda z bliska.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 3 maja 2006, 22:33 
Offline
generał broni
generał broni

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2005, 17:02
Posty: 2277
jestem pod wrazeniem nie mialbym tyle cierpliwosci i zdolnosci zeby wykonac tak schludnie wykrywacz, teraz pokaz jakie fanty ciagniesz :)??

pozdrawiam

zycze sukesow

_________________
http://www.kowalstwo-lublin.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 4 maja 2006, 01:01 
O bardzo ładnie to zrobiłeś :) Szkoda że wcześniej nie zajrzałem na to forum bo mam jeden wolny MCP3201, po tym jak swój zrobiłem. Elektronikę mam już gotową od dawna, a teraz męczę się z konstrukcją nośną na pewno taka ładna jak Twoja nie będzie, ale się staram :)
Którą masz wersję softu, bo ja mam wersję D i jest chyba trochę inna od Twojej. Co miałeś na myśli pisząc:
Cytuj:
Ponieważ nie mam jeszcze odpowiedniej sondy to nie jestem pewien, czy to działa poprawnie

Pozdrawiam Tomek


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 4 maja 2006, 01:53 
A zauważyłem że Ty też masz wersję D, ale pozostaje pytanie o cewkę, czy chodzi tylko o to aby miała 19 cm?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 4 maja 2006, 10:26 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2005, 23:18
Posty: 376
Lokalizacja: Toruń
Coinmaster dziękuję za miłe słowa :D Zawsze to radocha jak ktoś zauważy nakład pracy. Fantów tym wykrywaczem jeszcze nie ciągnę. Te zdjęcia to jego pierwsze wietrzenie. Pojechał ze mną na wykopki, ale jeszcze go nie używałm. Miał z nim polatać mój znajomy, który niestety nie mógł ze mną jechać. Teraz to chyba dopiero pod koniec maja będę miał okazję sprawdzić go w terenie.

Tojatomek, przede wszystkim dziękuję Ci za podesłane kiedyś wzory PCB do Clona. Znalazłem jednak w necie gotowy projekt płytki wykonany w programie Sprint Layout i z niego skorzystałem.
Wgrałem wersję softu "D", bo wydała mi się najbardziej przejrzysta i funkcjonalna. Pisząc, że nie mam odpowiedniej sondy i nie wiem czy działa poprawnie, miałem na myśli wskazanie rodzaju metalu za pomocą plusa i minusa przy cyfrowym odczycie wielkości sygnału. Pomimo tego, że sonda jest już jak należy to i tak nie jestem pewien jak to ma działać.
Sonda nie musi mieć koniecznie 19 cm średnicy. Ja zrobiłem cewkę na średnicy 22 cm. W/g tego co znalazłem w necie najważniejsze jest by cewka po nawinięciu miała rezystancję 1 Ohm. Nawinąłem drutem 0,7 na średnicy 22 cm około 30 zwojów. Nie pamiętam dokładnie, bo kombinowałem z dowijaniem i odwijaniem by cewka miała odpowiednią rezystancje.
Pozdrawiam Manick


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 4 maja 2006, 20:03 
Witam;
Testy miały być i nic nie wyszło tak bywa.
Mam coś takiego zrobionego na podstawie clonapi tylko ja zastosowałem inny szybszy procesor i inny przetwornik A/D. Co by nie robić ze wzmacniaczem wejściowym to na łuske od mauserka w ziemi odzywa sie z 35cm , na puszke po kalafoni 70 ,80cm zależy jaka ziemia mokra czy sucha i jak czasy są ustawione.Układowi wejściowemu brakuje dynamiki walczyłem z tym troche (pół roku) , podstawiałem w to miejsce LM318 x2 z zasilaniem symetrycznym + - 5V bez sztucznego zera efekt był piorunujący wykrywacz jeszcze szybciej reagował czułość poszła znacznie do góry. Musze zrobić płytke adapter żeby wsadzić w orginalne miejsce po TL074 i zrobić dobrą przetwornice -5V .
Oprogramowanie orginalne Clone PI ma pare wad kanał gruntowy dość mocno sie spóznia przez to wykryacz nie chodzi na maksymalnej czułości.
Druga sprawa to pseudo strojenie "Tune" reguluje czas opóznienia pierwszy po zakończeniu impulsu nadawczego zmiana jego w stosunku + - 12us dość znacznie wpływa na wykrywanie różnych metali.Trzecia to regulacja czasu przed otwarciem integratora tez wpływa ujemnie na prace całego układu . Dalej niby VDI też ściema powinno sie to zrobić troche inaczej wtedy działało by poprawnie . Z tego co czytałem konstruktor tego wykrywacza zaprzestał dalszych przeróbek stwierdził że z tego już nic więcej nie wyciągnie, pisał że szykuje coś nowego z w miare dobrze pracującym VDI i z wycinaniem żelaza.

pozd; :D


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 7 maja 2006, 18:30 
Dzięki za ciekawą wypowiedź gościu :) Starałem się ostatnio czytać forum tego wykrywacza tłumacząc je na angielski za pomocą http://babelfish.altavista.com, ale nie wiele i tak zrozumiałem, w każdym razie czekam na nową wersję dyskryminacji, choć Andy F nie obiecuje że będzie jakaś "super". Zobaczymy.
Mam pytanie do Manick-a: czy zrobiłeś w swoim Clonie podświetlenie LCD, bo przecież oryginalne nie działa... I w jaki sposób zrobiłeś takie fajne opisy na obudowie? :)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 8 maja 2006, 15:53 
Podświetlenie powinno działać *nie wiem* jaki masz problem tojatomek czy świeci ci cały czas czy *wogóle* nie świeci. Jak świeci cały czas to na płytce wyświetlacza jest zworka zalana cyną trzeba ją rozlutować i wtedy bedzie można włączać podświetlanie oddzielnie procesorem i przyciskiem Light .

pozd; :D


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL