Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 06:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: wtorek, 9 lutego 2016, 20:25 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): środa, 30 grudnia 2015, 16:50
Posty: 67
województwo: świętokrzyskie
Wita wszystkich ,chciałem zbudować wyrywkę pi.
Interesuje mnie stabilna praca w miarę dobre parametry .
Jaki sprzęt doradzie?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: wtorek, 9 lutego 2016, 23:44 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): czwartek, 16 października 2014, 17:06
Posty: 206
sprzęt: Jabel, All
system: W10
województwo: mazowieckie
Może napisz parę słów o sobie - znajomość elektroniki i.t.p.

_________________
Więcej ludzi marnuje czas i energię roztrząsając problemy, niż rzeczywiście próbując je rozwiązać. Henry Ford


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: środa, 10 lutego 2016, 06:11 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): środa, 30 grudnia 2015, 16:50
Posty: 67
województwo: świętokrzyskie
Znajomość elektroniki dobra.Kiedyś składałem już jakieś wykrywacze.Ale zasięg niestety mnie nie powalał .
Złożyłem http://www.exploracja.cyberdusk.pl/pliki/gerber2.pdf .
Co do sprzętu posiadam oscyloskop ,multimetr, miernik indukcyjności.
Zastanawiałem się nad złożeniem jednego z tych sprzętów:
http://oldradiobuilder.com/MDET.html z poprawkami czyli 555 zamiast 4538b itd
lub
http://www.tahionic.com/electronics/ind ... index.html
zastanawiałem się również nad clone pi ale może być również coś innego.
Ten post napisałem ponieważ chciałem zasięgnąć opinii innych którzy mają na co dzień do czynienia z tym sprzętem chodzi o zasięg stabilność pracy, rozróżnianie choć w pi to chyba z tym ciężko.
Za czołem również składać all-1m ale stanąłem na cewce (okazyjnie nabyłem Tereskę więc do all wrócę jak będę miał wolniejszą chwilę) ,sprzęt chciałem bardziej do lasu mokre tereny trudne.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: środa, 10 lutego 2016, 19:36 
Offline
kapral
kapral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 12 lutego 2011, 22:48
Posty: 79
Lokalizacja: Wrocław
województwo: Dolnyśląsk
Może jak kolega tak obeznany w elektronice to może kupić takiego GOLDA za 300zł i go podrasować , widziałem i słyszałem że nawet to śmiga :)

_________________
ATEISTA


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: środa, 10 lutego 2016, 19:44 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): środa, 30 grudnia 2015, 16:50
Posty: 67
województwo: świętokrzyskie
Niestety w wykrywaczach słabiutko poskładać to i owszem.Ale dokładnie jak działają to dopiero się uczę.
Bardziej chciałem od podstaw zrobić.
Dziś zrobiłem kilka cewek do porównania podłączyłem pod sprzęt z ep i o dziwo jedna z nich praktycznie nie wykrywa aluminium ;-(


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: środa, 10 lutego 2016, 19:48 
Offline
kapral
kapral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 12 lutego 2011, 22:48
Posty: 79
Lokalizacja: Wrocław
województwo: Dolnyśląsk
To może tak jak kolego podpowiedział Jabelka kupić i złożyć , ja co prawda mam już złożonego ale dalej w proszku bo nie mam kiedy się za niego złapać i go skończyć ale z prób takich jakich to dosyć ładnie mi łapie :)

_________________
ATEISTA


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: środa, 10 lutego 2016, 20:20 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): środa, 30 grudnia 2015, 16:50
Posty: 67
województwo: świętokrzyskie
Poskładałem układ z ep 2000 jak dobrze kojarzę , w zasięgu będzie zbliżony do jabela.Myślałem raczej o czymś gdzie po zainstalowaniu cewki można troszkę po eksperymentować. Długość impulsu częstotliwość itp.
Zobaczyć jaki to ma wpływ na zasięg. Pewnie ktoś już robił takie rzeczy ,więc naspałem post żeby nie robić podstawowych błędów w budowaniu wykrywacza.
Dlaczego takie ważne jest aby cewka miała ok 300 -400mH.
Zdobiona dziś przeze mnie ma prawie 600mH i praktycznie nie reaguje na aluminium , a to przecież najłatwiej znaleźć.
Za czołem składać http://oldradiobuilder.com/MDET.html ten układ z tym że na układzie 555 jako generator,uruchomiłem generator zasilacz oraz wzmacniacz.
Wzmacniaczy operacyjnych użyłem lm 318 , 741, oraz lt061 na tym działa najlepiej.
Podłączyłem cewkę i oglądałem przebiegi na oscyloskopie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: środa, 10 lutego 2016, 22:06 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): czwartek, 16 października 2014, 17:06
Posty: 206
sprzęt: Jabel, All
system: W10
województwo: mazowieckie
Proponuję zajrzeć do tego działu: viewforum.php?f=45. Może dokonasz sam wstępnego wyboru.

_________________
Więcej ludzi marnuje czas i energię roztrząsając problemy, niż rzeczywiście próbując je rozwiązać. Henry Ford


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: czwartek, 11 lutego 2016, 08:02 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): środa, 30 grudnia 2015, 16:50
Posty: 67
województwo: świętokrzyskie
Dziękuję kolego poczytam, mam takie pytanie co do cewek podwójnych czy ktoś może interesował się tym na forum.
Znalazłem coś takiego
https://www.youtube.com/watch?v=w5DHAQIvCNA myślicie że warto pokusić się o uruchomienie takiego sprzętu?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: czwartek, 11 lutego 2016, 08:34 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): środa, 30 grudnia 2015, 16:50
Posty: 67
województwo: świętokrzyskie
Czy w clole pi istnieje jakaś wersja bez zerowania po każdym znalezisku a jednocześnie z rozróżnianiem? (oraz wyświetlaczem)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: czwartek, 11 lutego 2016, 09:59 
Offline
kapral
kapral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lipca 2014, 13:05
Posty: 58
Lokalizacja: Racibórz
Chyba w każdej jest zerwanie ( mam Clona i Chance , w obydwu jest zerowanie ).
Ostatnia i najlepsza wersja to Chance PI. VDI ma , rozróżniać rozróżnia ale jest to bardziej poglądowe.
Jedyny problem jaki z nim miałem to znalezienie tego scalaka OP37.

Schemat :
http://fandy.hut2.ru/Chance.pdf
Źródło :
http://fandy.hut2.ru/Chance.htm
(Wymagany rosyjski)

Jak kolega chce mieć rozróżnianie to niech przerzuci się na budowę czegoś bardziej "ambitnego" , Edek , IDX.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: czwartek, 11 lutego 2016, 12:21 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): środa, 30 grudnia 2015, 16:50
Posty: 67
województwo: świętokrzyskie
Rozróżnianie takie tam wystarczy w zupełności. A jak kolego z zasięgiem Clone (jest zbliżone do zasięgu z tego filmiku z youtube ) ,zrobiłeś cewkę talerzową.
Edek oraz idx to wykrywacze vlf przynajmniej z tego co widzę w grafice google .


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: czwartek, 11 lutego 2016, 13:25 
Offline
kapral
kapral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lipca 2014, 13:05
Posty: 58
Lokalizacja: Racibórz
Co do zasięgów na drobnice to są jak dla mnie takie no "nijakie" ale jak kto lubi.
1 gr - ~15cm
5 gr - ~20cm
puszka kalafonii 100g - ~ 60cm
Oczywiście to tylko Airtest więc nie sugeruj się aż tak tym , w glebie parametry są zaniżone o jakieś ~5cm.
Bardzo ważne w nim jest klucz-analogowy , ruski dał ADG444 a to akurat bardzo dobra kostka jest.
Ja mam popularnego 4066 ale i tak nie ma aż tak źle, oczywiście ten ADG pewnie o trochę poprawi osiągi.

Co do samej cewki , jedni piszą że nie trzeba drudzy że tak. Mnie w tym wykrywaczu zależy tylko na poszukiwaniu militarki.
Więc nawinąłem zwykłą cewkę...
Jedną o średnicy 25cm , drut 0.7 DNE
Drugą o średnicy 35cm, 0.7 DNE
( Ilość zwojów już nie pamiętam , na necie tego pełno jest )
Oczywiście te airtesty drobnicy były robione na tej mniejszej.

No tak :D ale dają więcej frajdy niż PI-kacze ( jak dla mnie :) ) , wszystko zależy czego chcesz szukać :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: czwartek, 11 lutego 2016, 14:21 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
piwo83 napisał(a):
Znajomość elektroniki dobra.Kiedyś składałem już jakieś wykrywacze.Ale zasięg niestety mnie nie powalał .
Złożyłem http://www.exploracja.cyberdusk.pl/pliki/gerber2.pdf .
Co do sprzętu posiadam oscyloskop ,multimetr, miernik indukcyjności.
Zastanawiałem się nad złożeniem jednego z tych sprzętów:
http://oldradiobuilder.com/MDET.html z poprawkami czyli 555 zamiast 4538b itd
lub
http://www.tahionic.com/electronics/ind ... index.html
zastanawiałem się również nad clone pi ale może być również coś innego.
Ten post napisałem ponieważ chciałem zasięgnąć opinii innych którzy mają na co dzień do czynienia z tym sprzętem chodzi o zasięg stabilność pracy, rozróżnianie choć w pi to chyba z tym ciężko.
Za czołem również składać all-1m ale stanąłem na cewce (okazyjnie nabyłem Tereskę więc do all wrócę jak będę miał wolniejszą chwilę) ,sprzęt chciałem bardziej do lasu mokre tereny trudne.


Blind squirrel jest ok. Zmiana układu 4538 na 555 jest mało sensowna i w zasadzie, to krok wstecz. Można pominąć stabilizator LDO i zasilać bezpośrednio z 12 V.
W każdym razie, to bardzo szybki wykrywacz.
Wykrywacz z drugiego linku, ma adnotację, że nie jest dla początkujących, więc można spodziewać się problemów przy strojeniu.

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: czwartek, 11 lutego 2016, 16:47 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): środa, 30 grudnia 2015, 16:50
Posty: 67
województwo: świętokrzyskie
Dziękuje kolego PiroRiro za konkretnie przedstawiona sytuację wykrywacz również potrzebuje na militarkę ,jak wspomniałem posiadam również x-terre 705 na drobnice i zbieranie kapsli po plaży.

Czyli postanowione na początek pójdzie Blind squirrel
Tym bardziej że praktycznie w połowie poskładałem w międzyczasie
Zmianą układu kierowałem się ponieważ w tme brak puki co 4538 mam już nawet kwarc włożony jak pojawią się na stanie zamówię i wmontuję, ldo zastąpiłem 7812 jak się nie sprawdzi to mam jeszcze lt1038.
Kolego K.O.B.R.A a orientujesz się może czy ten schemat wymaga jakiś poprawek ponieważ znalazłem mocno zmodyfikowaną jego wersje http://forum.kimbucktwo.com/index.php?topic=5020.25 (na dole strony).
Oraz czy cewka jest nawijana normalnie czy te 27 obrotów na 24 cm karkasie działa poprawnie? Wolał bym troszkę większą cewkę 31
cm 26zw.(ważniejsze są zwoje czy mH tak żeby było 300-400 gdyby wyszło np zwój więcej czy mniej).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: czwartek, 11 lutego 2016, 17:17 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
Chyba chodzi Ci o podmianę układu 4536 a nie 4538 ? Pierwszy robi jako generator impulsów a drugi je opóźnia.
Wstawiałem kiedyś generator zrobiony na lm556 ( jak w Delta pulse. ) Działało elegancko. Płynna regulacja częstotliwości i szerokości impulsu nadawczego. Jeżeli interesuje Cię takie rozwiązanie, to kol Reiv z ''włóczykija'' ma gotowy wzór płytki z tą modyfikacją.
Jeżeli będziesz to zasilał bezpośrednio z 12v, to nie może tam być żadnego stabilizatora.
Z tego co pamiętam, to autor tego projektu, zastosował takie rozwiązanie, ponieważ zasilał to z baterii od laptopa ( 16 lub 19v).
Cewkę możesz zrobić typową dla większości pikaczy. Dla średnicy 30cm, daj 20 zw. dne 0.5mm i będzie ok.

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: czwartek, 11 lutego 2016, 18:02 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): środa, 30 grudnia 2015, 16:50
Posty: 67
województwo: świętokrzyskie
Tak kolego 4536 mój błąd czyli co konkretnie robią r4 oraz r6.Raczej zamówię ten układ ponieważ wszystko mam już gotowe wystarczy go włożyć.Co do stabilizatora to myślałem o zasilaniu 4 aku po 3,6v. ale jeżeli nie będzie różnicy w zasięgu oraz stabilności mogę również małym aku 12v.

Kolego K.O.B.R.A posiadasz może wiedze jak fachowo stroić ten wykrywacz czyli jak dobrać rezystor r 7 .
Wykonać resztę strojenia prk.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: czwartek, 11 lutego 2016, 21:17 
Offline
pułkownik
pułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 listopada 2008, 19:03
Posty: 936
Lokalizacja: Bydgoszcz
Potki r4 i r6 odpowiadają za parametry impulsu selekcyjnego, czyli opóźnienie i szerokość. Ma to bezpośredni związek z zasięgiem ogólnym oraz czułością. Jeżeli chcesz wycisnąć z tego wykrywacza wszystkie możliwości, oscyloskop jest niezbędny.

Wrócimy do tematu, jak odpalisz ten układ. Proponuje na nominalnych elementach a dopiero później tunningować.

_________________
Budowa wykrywaczy ramowych i tradycyjnych.Naprawa wykrywaczy impulsowych. Przeróbki, tuning... Cewki, stelaże itp.
GG- 10191556


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: piątek, 12 lutego 2016, 06:00 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): środa, 30 grudnia 2015, 16:50
Posty: 67
województwo: świętokrzyskie
Dobrze kolego oscyloskop posiadam może nie jakiś nie wiadomo jaki ale jest.Zamówię cd4536be puki co dostępny tylko smt oraz icl7621 i zrobię cewkę.
Gdyby zdarzyło się tak że cewka odbiegnie znacząco mH nawiną również taką żeby miała ok 300-400mH.
A czekając na scalaka w między czasie zrobię płytkę pulse 2 Wczoraj nad nią troszkę siedziałem ;-) zastanawiają mnie tam te 555 c-mos w domu mam zwykłe mogą być ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Budowa wykrywacza pi
PostNapisane: piątek, 12 lutego 2016, 08:58 
Offline
kapral
kapral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lipca 2014, 13:05
Posty: 58
Lokalizacja: Racibórz
Jak kolega ma jakieś pytania i rozmyśla nad jakimś "blokiem" w schemacie, a są tam kostki to polecam przeglądanie
plików datasheet. Zawsze szybciej i oczywiście samemu znajdzie się odpowiedzi :D i podszkoli trochę.

Tu masz CMOS:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lmc555.pdf

A tu zwykły :
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm555.pdf

Wystarczy że zajrzysz i już się wiele w oczy rzuca :) Nawet na samym początku tych plików.
Najważniejsze w nim jest to że bardzo mało prądu pobiera (cmos) i jest tam jeszcze trochę informacji ;)
Zajrzyj , skorzystasz i niczego nie pożałujesz :ok


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bielak i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL