Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 05:36

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Schemat TM 808 czy ktoś robił
PostNapisane: środa, 3 stycznia 2007, 23:45 
Na stronie http://kolyay.narod.ru/tm808/tm808.htm są schematy.

Proszę o opinie, czy ktoś może robił ten sprzęt i czy warto się za to zabierać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ponieważ bardzo źle się ściąga z oryginalnej strony załączam pliki. Prosze o scalenie postów.

scalono. sOnar


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 4 stycznia 2007, 09:09 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): piątek, 27 stycznia 2006, 10:02
Posty: 460
Lokalizacja: Lublin
Ja czesałem miejsca zozbrojeń TM 808 i niestety bez rewelacji. W sprawie budowy tylko dodam że fabryczny nie miał uzwojeń w cewkach a był to pręt alu. o śr 8-10mm, Po pokazaniu go osobie znającej się na budowie wykrywek zdziwienie było wielkie . Ale działa !!! Troszkę nie na temat .

_________________
Gloria victis !!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 4 stycznia 2007, 16:58 
rynio_di napisał(a):
Ja czesałem miejsca zozbrojeń TM 808 i niestety bez rewelacji.


Czy brak rewelacji był spowodowany ubogością miejscówek czy słabością sprzętu?
Skoro ma być to klon whitesa to powinien sie sprawowac dobrze, na innych forach sprzet jest zachwalany jako najlepszy.
Pozatym informacja iż nie trzeba nawijac cewek tylko wystarczy rurka aluminiowa jest doskonała - odpada mnostwo pracy przy składaniu.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 4 stycznia 2007, 18:18 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2005, 17:25
Posty: 8
http://www.thunting.com/geotech/forums/ ... hp?p=48104


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 6 stycznia 2007, 00:18 
Witam

To,że cewka może być z np.pręta jest napisane na forum exploracji przez sonara.
Jest też rysunek.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 12:12 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 8 października 2005, 18:30
Posty: 1943
Kaczor napisał(a):
Witam
To,że cewka może być z np.pręta jest napisane na forum exploracji przez sonara.
Jest też rysunek.


...a co wy mi tu za bajzel robicie?? ;)

Dokładnie Kaczor. Może być z pręta lub płaskownika aluminiowego nawet. Oba sprawdzałem w praktyce - to działa. Tak, TM808 ma pręt aluminiowy jako anteny. Mimo że wszyscy go chwalą dla mnie osobiście jest to 'badziewie' i porażka. Piszą o jego kosmicznych zasięgach a nie mógł Audi-cy wykryć z 3 metrów przez płot. Wymiękłem. Powiem Wam szczerze, że dla mnie to porażka konstruktorska i elektroniczna. Chodzi o to że JACKI służące do podłączenia anten - jak i gniazda szybko padają i słychać ćwierkanie, bądź detektor jest głuchy o czym użytkownik rozklekotanego TM808 nie ma pojęcia i mija fanty. Pada i kilka innych rzeczy. Polska wersja zapewne będzie lepsza od orginału. Serio tak myślę. Nie miałem czasu tego budować ale pewnie kiedyś to zrobię - z lepszym kopem... i antenami...

Znam człowieka który kopę czasu z nim biegał i nie znalazł nic poza paroma dachami samochodów pod mchem... bue

Elektronika niby super, miodzio i mocna technicznie ale kupa (celowych wtopek) by czasem za dobry nie był... i by następne wersje kupowali - rynek musi iść. Generator bardzo ładny, dzielniczek też ale to trafo mi za bardzo nie pasuje :) - ale musi tam być. Końcówka mocy absolutna klapa jak na zasilanie anten z prętów aluminiowych - rzeszta? Rewelacja.

Po kilku przeróbkach i zmianach może to być kosiarka nie z tej ziemi. Szkoda że go tak ograniczyli komercyjnie. Wydany został jeszcze w barwach Cscopea ale tamtego nie testowałem...

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 8 stycznia 2007, 19:59 
Czy to oznacza iz lepiej pomyslec nad przerobieniem salamandry na twoboxa?
Patrzyłem na kilku forach i nad Whitesem praktycznie same zachwyty - nie miałem nigdy do czynienia z takim sprzetem i trudno mi się zdecydować, może jednak wrócę do pierwotnego pomysłu GTI 2500.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 9 stycznia 2007, 00:29 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 8 października 2005, 18:30
Posty: 1943
inquiz napisał(a):
Czy to oznacza iz lepiej pomyslec nad przerobieniem salamandry na twoboxa?
Patrzyłem na kilku forach i nad Whitesem praktycznie same zachwyty - nie miałem nigdy do czynienia z takim sprzetem i trudno mi się zdecydować, może jednak wrócę do pierwotnego pomysłu GTI 2500.


ta, bo nie widzieli 'kopa' w ramie - nie mówię to o super-mocy ale mocy a nie
ogranicznikach. Nie rezygnuj. Rób TM808 a Salamandra swoją drogą...

GTI 2500? Mowa o Garrecie? Hmmm i to testowałem... oj tak, Garett jako komercja mnie zaskoczył ale mogli :wink: te ograniczniki pozdejmować...
:lol: Taaaak, Garreta polubiłem szybciutko... TM808 jest niemal czymś między W5900 a W6000. Pomyłką dla mnie jest ta rame aluminiowe. Poszli na łatwiznę.... cewkowy jest debeściak ;)...

Kontynuuj pracę nad TM808...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 9 stycznia 2007, 21:34 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): piątek, 27 stycznia 2006, 10:02
Posty: 460
Lokalizacja: Lublin
Raz jeszcze wypowiem się w ocenie TM 808. Nie miałem odwagi napisać negatywnej opinii o nim ale taką należało by mu wystawić. O wykonaniu cewek z pręta alu pisałem bo budując inne wykrywacze pooglądaliśmy wszystko. Ustawienie anten a może ich blokowanie w odpowiednim miejscu powodowało ze osiągi w ,, powietrzu ,, 100-150cm na tablicę rejestracyjną samochodu, taki sam zasięg na VLF made in Puławy. Troszkę lepsze osiągi przez wodę albo tylko nam się zdawało . Jedyna zaleta wyszukuje tunele ,przejścia podziemne,tak pisał wytwórca , mnie i tego nie znalazł. Dla mnie nie warty zainteresowania , Zalecano mi jednak zbudować two-box na tym co mam.

_________________
Gloria victis !!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 10 stycznia 2007, 02:44 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 8 października 2005, 18:30
Posty: 1943
rynio_di napisał(a):
Raz jeszcze wypowiem się w ocenie TM 808. Nie miałem odwagi napisać negatywnej opinii o nim ale taką należało by mu wystawić....


Brawo Rynio! Takich ludzi nam trzeba. Szczerych. Dla mnie TM808 jest świetnym wykrywaczem (elektronika) ograniczonym celowo mocą, bo padła by sprzedaż nowszych wersji. Końców do pupy. Jakby tam pompy nie można było wstawić! Poszli na łatwiznę stosując aluminium zamiast cewek i cisną kit ludziom. Tylu ludzi poznałem co się tak tym g.... rozczarowało że szkoda gadać... :twisted: Pejota lepiej bierze. Piękny detektor ale do monstrualnej przeróbki...

Bez operacji na twartym sercu nic nie zdziałacie. Latałem z tym trochę czasu.

Pier...ne 'walkie-talkie'. Takie jest moje zdanie o tym i jakby mi ktoś to za 500 zł oferował - popukał bym się w czółko - śmiejąc się do łez.

Jakbym to kupił - to na obudowę....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 10 stycznia 2007, 09:22 
Offline
Serwisant
Serwisant

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2005, 23:00
Posty: 102
Lokalizacja: Gliwice
Sonar,

Cytuj:
Poszli na łatwiznę stosując aluminium zamiast cewek


Mógłbyś na wszystkim wyjaśnić czym się różni wróbelek ?

(podpowiedź: wróbelek ma jedno skrzydełko od drugiego).

No widzisz, ja też nie rozumiem jaki można porównywać metal (glin) z cewką (elementem elektrycznym).

Proszę o wyjaśnienia.

:)

proscan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 10 stycznia 2007, 19:50 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 8 października 2005, 18:30
Posty: 1943
'No widzisz, ja też nie rozumiem jaki można porównywać metal (glin) z cewką (elementem elektrycznym). Proszę o wyjaśnienia.:) '

ok. wybacz że pomotałem. mowa o ramie aluminiowej jako antena zamiast cewki. antena wykonana z pręta aluminiowego musi mieć transformator dopasywujący elektronikę do anteny przez co jak wiadomo są straty w mocy sygnalu nadawczego :). ogólnie wiem że TM808 kocha suchutką glebę ale przy wilgotnej i mineralce ginie jak 'andzia w parku'. ja sie sparzyłem na tym detektorze i szczerze mówiąc polskie samoróby biją go 'na ryj' o czym nie jeden sie przekonał. proscan wiesz lepiej przecież ode mnie... chyba że nie miałeś go w testach - w co nie wierzę bo masz ogromną wiedzę na ten temat, jednakże TM808 został tak ograniczony... że go za przysłowiowe 300 złotych bym go nie wziął. dla mnie to wtopa... i mogłem robić wszystko po instrukcjach a jego rzekome czarodziejskie zasięgi okazały się dla mnie zwykłym 'kitem'.... choć dla innych to cud może... to chyba dobrego T-Ra nie widzieli... pozdrawiam...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 10 stycznia 2007, 23:06 
Offline
Serwisant
Serwisant

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2005, 23:00
Posty: 102
Lokalizacja: Gliwice
Witam,

No właśnie, tak się zaperzyłeś, że zamiast rzeczowych argumentów nagadałeś dużo różnych dziwnych rzeczy, wobec których pozostać obojętnym.

Konstruktorzy sprzętu niemal powszechnego użytku zawsze jakieś przyjmują jakieś kompromisy: chodzi o wagę, mobilność, łatwość montażu i demontażu, wygodę użytkowania, stabilność pracy, cenę, pobór prądu, osiągi itp.

Jeśli patrzy się tylko na to ostatnie, to nie wątpię, że można zrobić „lepszy” detektor.

Konstrukcja z sondą z rurki jest stosowana powszechnie w sprzętach profesjonalnych, w tym w wykrywaczach przemysłowych. Nie można jej więc zarzucić tandeciarstwa lub czegoś w tym stylu. Uważam ten pomysł z transformatorem za bardzo dobry. Podobną metodę (tylko z sprzężeniem galwanicznym) stosował Fisher w detektorach Gemini. W modelu III są uzwojenia, zamiast ramki.

Co do osiągów w porównaniu do PI. Pewnie tak jest - tyle tylko, że mając PI z dużą sondą (powiedzmy 50cm) nakopiemy się wszelkiego śmiecia żelaznego, które TM po prostu pomija. To jest sprzęt do specyficznych zastosowań i nie do wszystkiego się nadaje.

I na koniec. TM-y sa bardzo drogie (w Polsce ponad 3000zł, z czego 40% idzie na podatki). Dużo jest więc sprzętu używanego, ściąganego Bóg wie skąd. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich wykrywacz jest po prostu zepsuty. Teraz na alledrogo jest nawet taki jeden. Już na pierwszy rzut oka widzę, że właściciel miał z nim problemy, mimo to twierdzi, że wykrywacz jest sprawny.

Myślę SOnar, że Twoje złe zdanie wynika po prostu z faktu, że miałeś do czynienia z zepsutym wykrywaczem.

:)

proscan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 11 stycznia 2007, 00:18 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 8 października 2005, 18:30
Posty: 1943
'Konstrukcja z sondą z rurki jest stosowana powszechnie w sprzętach profesjonalnych, w tym w wykrywaczach przemysłowych... '

Samo słowo rurka nie działa ostatnio na mnie dobrze.. Po rozmowie z Allem dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałem - dlatego All budował na profilach prostokątnych - wiem że tu mowa o antenie....

...które TM po prostu pomija. To jest sprzęt do specyficznych zastosowań i nie do wszystkiego się nadaje...

Tutaj absolutnie święta racja...

Dużo jest więc sprzętu używanego, ściąganego Bóg wie skąd. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich wykrywacz jest po prostu zepsuty. Teraz na alledrogo jest nawet taki jeden. Już na pierwszy rzut oka widzę, że właściciel miał z nim problemy, mimo to twierdzi, że wykrywacz jest sprawny.

To też święta prawda. Sprzęt działał badziewnie, bo były rozwalone 'jacki' antenowe. Wymieniłem wszystko na nowe - praca stała się o niebo lepsza ale i tak miał śmiesznie małe zasięgi ma w porównaniu z Garretem...

Jak wspomniałem elektronika TM808 jest super i dziwie się że nie wyciągli z tego więcej - tylko go ograniczyli... o Gemini wiem tyle co z netu i plotek i ludzie sobie go chwalili. Zastanawia mnie jednak fakt czemu ludzie tak na świecie narzekają na potworne spadki zasięgu w mokrej glebie i zmineralizowanej...

Miałem na warsztacie zepsutą 'ramę' Bóg wie jakiego pochodzenia (POLSKI) z antenami na płaskowniku alu o szerokości 2 cm. Był totalnie zdezelowany - wymagał naprawy i strojenia. Gdy to zrobiłem skoczyłem na testy i zdębiałem. Metalowe wiadro zostawiłem w jaskini i poszedłem na 'górę'. To cacko wyrwało to wiaderko przez dwa metry lub 2,4m litego wapnia! Po prostu byłem w szoku. Nadajnik i odbiornik widziały się na ok 12-14 metrów. To była maszyna przy której TM dla mnie to 'walkie-talkie'....

Myślę SOnar, że Twoje złe zdanie wynika po prostu z faktu, że miałeś do czynienia z zepsutym wykrywaczem.
:)

Owszem był zepsuty. Miałem go krótko ale opinie ludzi są niezmienne i na 'zadrogo' TMów przybywa z dnia na dzień. To prawda Proscan. Większość jest już bardzo 'licha' - główny problem? Jacki, brak styku (masy) na nitach przy nich i inne drobiazgi już...

Tak szczerze mówiąc to elektronika TM808 to praktycznie to samo co Whitesa 5900 lub 6000... a jak wiadomo - te wykrywacze to niesamowite 'kosiarki' i jak tylko będzie okazja - Whites 6000 zakupię...
Nie produkują go ponoć już, ciekawe dlaczego... chodzą plotki, że za dobry był... :D

W nowym interfejsie następców kultowego Whitesa 6000 - czyli DFXów itd polacy się gubią i wystawiają o nich mylne, pochopne i złe opinie - a to wszystko przez brak wtajemniczenia w dość zawiłe ustawienia...

Co do TM808 - uważam że to nie dla mnie machina. Wolę 'garka' jako 'ramę'. Faktem jest że TM808 gdy pada mu styk na jacku czy masie
robi się 'otępiały'. Można nim wtedy szukać do bólu... ale mało kto o tych bugach w konstrukcji wie ;)

Dziękuje Proscan za rzeczowy i 'mocny technicznie' post. Grunt to praktyka ;). Mimo wszystko TMa wolę omijać. To dla anglika nie dla mnie :D...

Serdecznie Cię pozdrawiam....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 16 lutego 2007, 17:33 
TM 808 kupiony w firmie D***r. Testowany w terenie Wieluń, Czestochowa, Byczyna, Opole, na tym terenie wstępuje rudawiec, oraz część terenów bagiennych, leśnych. TM808 jest produktem technicznie niedopracowanym, z szeregiem wad, przereklamowanym nazwą firmy i testami na dziwnych stronach sprzedawców. Faktycznie produkt ten rozstrajał sam siebie i nerwy poszukiwacza :) pierwsza czynność przy montażu detektora to KONTAKT SPRAY i po gniazdach inaczej przerywał, praca w zaroślach przy minimalnych uderzeniach antenami w badyle wszystko się wzbudzało. Detektor jest świetną zabawką dla laików i uzdatniaczy sprzętu za ciężkie pieniądze. Sprzedałem ten wykrywacz szybciej niż kupiłem :) . Renomowana Firma W***tes powinna raczej produkować urządzenia zgodne z opisami jakie zamieszcza. Odradzam zakupu tych detektorów w wykonaniu fabrycznym. W cenie fabrycznego TM808 można naprawdę poskładać rewelacyjnie sprawny detektor. Zachęcam do pracy na detektorami. Natomiast na w/w terenie najbardziej sprawdzają się detektory PI . Osobiście do poszukiwań stosuję PI sterowany z PDA z GPS konstrukcji własnej. Całość budowy PI + PDA kosztowała tyle co TM808.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 17 lutego 2007, 21:45 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 8 października 2005, 18:30
Posty: 1943
hehe. dzięki Voyager :D . grunt to szczerość. a więc nie jestem sam - uważając go za badziewie - uffff...

a ja pie...rzę sprzęty - gdy co trzeci jest padnięty... :wink: jak i voyager...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 17 lutego 2007, 23:02 
Offline
Serwisant
Serwisant

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2005, 23:00
Posty: 102
Lokalizacja: Gliwice
Voyager napisał ni mniej ni więcej, że White's nie potrafi robić detektorów, a on potrafi. :D

Ponieważ czytają (i uczą się) młodzi ludzie, proponuję:

- mniej głupot wypisywać (np. o kontakt sprayach i innych);
- zachować więcej pokory (przyda się zawsze i każdemu);
- nie wierzyć reklamom (a mówi się, że tylko dzieci w nie wierzą);

To ostanie dotyczy zarówno reklamówek dystrybutorów jak i autopromocyjnych wpisów (detektor typu PIPDAGPS !) niektórych nowozarejestrowanych podróżników.

:)

proscan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 18 lutego 2007, 12:46 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 8 października 2005, 18:30
Posty: 1943
....a Whites 6000 rocks :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 18 lutego 2007, 15:22 
Z pełnym szacunkiem dla Pana "proscan" jego wiedzy i praktyki. Ale jako serwisant pracujący dla firmy D***r i innych zawsze będzie bronił tego co się psuje inaczej nie miał by pracy.
Po 20 latach praktyki przy projektowaniu urządzeń elektronicznych i serwisu mam swoje zdanie na temat wykonania pewnych produktów. Teoretycznie TM jest dobrym rozwiązaniem i tylko tyle.
Wykonanie TM 808 oraz zastosowanie gniazd i wtyków słuchawkowych typu JACK jest technologiczną pomyłką, złącza tego typu nie nadają się zupełnie do tego urządzenia i są wysoce zawodne. Tak samo jak opcja wyszukiwania pustek przez TM808.
Moja wypowiedź dotyczy zakupionego w firmie D***r TM 808, dotyczy nowego produktu zakupionego od znajomego Pana "proscan" dla, którego ten świadczył usługi.
Po drugie czy White's umie robić detektory?
Zapewne tak ale dziwnym trafem jest, że na 2 nowiutkie detektory zakupione w firmie D***r TM 808 i SPECTRUM XLT, TM 808 przerywał na gniazdach, a w XLT Pan Proscan po tygodniu od zakupu wymieniał na gwarancji cewkę na nową nota bene wcisnął mi od innego modelu twierdząc, że to jest to samo (elektrycznie może tak, w oznakowaniu niestety nie. Cewka od SPECTRUM XLT ma dławik wcz na kablu a inne nie mają) W cewce od spektrum przerywał kabel w okolicy dławika.
Wykrywacz po złożeniu wzbudzał się sam przy dotknięciu przewodów. Zakupiłem orginalną cewkę z firmy White's bez polskich pośredników, i w końcu detektor zadziałał jak powinien.
Pracę z XLT oceniam pozytywnie, aczkolwiek elektronika jest mocno "zamulona".
Wykonanie tych 2 wykrywaczy jest technicznie niedopracowane, zwłaszcza TMa.
Uważam ten temat za zamknięty.
Pokora to naprawdę by się przydała autorytatywnym pracownikom instytucji naukowych.
Nie prowadzę autopromocji i nie zwalczam konkurencji.
Informuję jedynie aby inni nie popełniali błędów.
KONTAKT SPRAY => tu jest link do tej chemii, która jest używana przez wielu elektroników. http://tme.pl/katalog/index.phtml?f_szu ... pray&idp=1


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 18 lutego 2007, 21:37 
Offline
Serwisant
Serwisant

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2005, 23:00
Posty: 102
Lokalizacja: Gliwice
Forum internetowe to bardzo ciekawe miejsce - każdy może napisać dowolną bzdurę tudzież zwyczajnie kłamać i świat się nie zawala. Ale młodzież czyta i się uczy :!:

Jeśli ktoś zabiera się do krytyki konstrukcji elektronicznych* (a cała wiedza "fachowa" kończy się na czyszczeniu styków kontakt sprayem) to niech przynajmniej poczyta co to jest dławik, czy to co jest na kablu od cewki jest dławikiem, czy może to przerywać i czy może mieć jakikolwiek wpływ na dotyk ręką kabla.

Omawiania reszty kwiatków nie podejmuję się - są równie mądre i prawdziwe.

:D

proscan

PS
* "zamulona" elektronika w XLT. :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bielak i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL