Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 06:05

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: GERBER, wykrywacz na początek
PostNapisane: niedziela, 29 kwietnia 2007, 20:46 
Postanowiłem założyć ten wątek z myślą o tych wszystkich, którzy chcą mieć tani i skuteczny wykrywacz PI( może rakieta to nie jest ale Jabla bije na łeb). Projekt Gerbera to nic innego jak trochę przerobiony Snadbanks, jednym słowem jego mutacja. Różnice to zaledwie kilka rezystorów i zamienniki układów scalonych. Schemat PCB krąży po sieci i bez problemu można go zassać. Do ściągnięcia także z działu Download naszego forum. Wykrywacz jest stosunkowo prosty w budowie, elementy ogólnodostępne i tanie. Cały koszt, łącznie ze stelażem nie powinien przekroczyć 120 zł. Osobiście zbudowałem 2 takie zabawki i choć nie jestem elektronikiem to działają i zauważyłem podczas budowy kilka prawidłowości:
Tranzystor T10 – 2N 3820 trzeba zamienić kp103Ż(rosyjskim)
Układ US4 – LM 709 układem MAA502
Tranzystory BC wojskowymi tranzystorami BCAP(mają lepszą charakterystykę, są bardzo precyzyjnie wykonane)
Nad elektroniką nie wolno dawać głośniczka, gdyż z niewiadomych dla mnie przyczyn układ się wzbudza, najlepsze są słuchawki
Tranzystor T 5 trzeba dobrać eksperymentalnie na podpiętej cewce, ja robiłem tak, zmierzyłem betę w 10 tranzystorach, poukładałem od najmniejszego do największego, jak wykrywacz pracował stabilnie, to dawałem tranzystor z większą betą, jak nie to zmniejszałem
Tranzystor B 245, w nim wyższy współczynnik także jest korzystniejszy, można też zastosować BF 356
Potencjometry muszą być koniecznie logarytmiczne
Przy sondzie nie może być żadnych części metalowych, bo wzbudzają układ.
Kondensatory MKT, o tolerancji 5%
Rezystory 5% tolerancji* ja dałem ruskie MŁT i jest git*

To tyle moich sugestii do budowy. Jeżeli ktoś z was ma inne pomysły dotyczące modernizacji tego wykrywacza zapraszam do dyskusji. Czytałem gdzieś kiedyś o strojeniu układu MAA502 z nogami zagiętymi do góry, może ktoś tak robił i opisze czemu to służy?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 2 maja 2007, 23:26 
Można jeszcze prościej.Na stronach "Geotech" Krąży zmodernizowana mutacja sandbanksa , w której pozbyto się "fetów" a tenże stopień zrealizowano na zwykłych niskoszumnych tranzystorach bipolarnych, jest też pewien "upgrade" pozwalający na wstawienie tam nowszych poj. op-ampów niż te zabytki które są w oryginale, jednak ta druga podmiana jest gdzieś na stronie "chmelca" bo aby uzyskać podobne punkty pracy nowszych op-ampów powinno się zmieniać kilka oporów, i chyba też pojemności -dokładnie nie pamiętam.

Ps. To co jest na "geotechu" jest w istocie przeróbką przeróbki, czyli po prostu pełnym opacowaniem tego co było na stronie Proscana, z niewielkimi zmianami, jest też PCB. Wykonałem ten wykrywacz z ciekawości, i działa poprawnie ,osiągi podobne do jabla, jednak ma ciut większą czułość na mniejze przedmioty, ale za to ciut mniejszy ogólny zasięg na duże żelastwo. Nie zastępowałem "oryginalnych" starych kostek , bo miałem kilkanaście sztuk MAA501, więc wstawiłem , można kupić te stare op-ampy jeszcze , sczególnie w obudowie Dil-14 wtedy właśnie niektóre nóżki trzeba odgiąć do góry, bo nie ma na nich żadnego sygnału, a przeszkadzają w montażu na PCB przystosowanego do obudowy okrągłej metalowej lub plastikowej 8-nóżkowej dip-8.

oto link : http://geotech.thunting.com/pages/metde ... index.html

Ps2 życzę miłej lektury i ew. budowy


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 3 maja 2007, 02:45 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 8 października 2005, 18:30
Posty: 1943
Adamo...

niskoszumnych - a nie czasem niskoszumowych? :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 3 maja 2007, 10:18 
sOnar napisał(a):
Adamo...

niskoszumnych - a nie czasem niskoszumowych? :wink:



W literaturze spotyka się oba "pojęcia" to którego użyłem w powyższym poście występuje nader często.Sam kiedyś pisałeś o zliczaniu postów , w niektórych działach , i o tym jak to niektórzy piszą nic nie wnoszące posty.To co napisałeś nic do tematu nie wnosi, chciałeś się wymądrzyć czy jak ?? czepiając się jednego słowa ?? Było zrobić to co ja czyli napisać coś o tej konstrukcji i jej pochodnych dać ew. jakiś link tak jak Ja zrobiłem, a nie łapać za słówka, jeśli nie masz nic ciekawego do powiedzenia to nie pisz wcale.

http://www.google.pl/search?client=fire ... j+w+Google

oczywiście miliony ludzi się pomyliło, jedynie największy fachowiec Sonar (który o dziwo więcej gada i sie chwali niż robi) używa prawidłowego pojęcia.
:(

Ps.Nie miałem na celu obrażanie nikogo, po prostu denerwuje mnie czepialstwo , oraz "wyścig szczurów" który (chyba nie tylko ja) zaobserwowałem na forum....


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 7 maja 2007, 19:21 
Dziś zauważyłem, że zamiast KP103ż, który ciężko już nabyć można zastosować J176. w/g mnie działa tak samo dobrze.
Testowałem też układ MAA 501 w miejsce MAA 502, też nie widzę większej różnicy


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 18 maja 2007, 23:34 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 26 maja 2006, 17:35
Posty: 164
Lokalizacja: Bielsko- Biała okolice
1. No to ja mam takie pytanie bo jest duzo tych zamienników układów scalonych tranzystorów z tego co widze w schematach itd.....
A które poprostu wybrac najlepiej, które działają poprawnie zwiekszają zasięgi i lub stabilność wykrywki, moze to troche dziwne pytanie ale je zadam, oczywiście chodzi mi o inne układy czy tranzystory nie te które zostały wymienione juz (te które ,,działają najlepiej") a najlepiej to bedzie jak ktoś to wszystko po kolei napisze który układ powinienem pierwsze kupowac a jak go nie bedzie to który zamiennik jako na 2 miejscu.
Troche zawile to napisałem ale myśle ze karzdy bedzie wiedział co mam na myśli.

2. z czego zrobic obudowe do sondy tanim kosztem zarazem solidnym i prostym no i zeby to miało jakiś wygląd bo pamietam jak zrobiłem kiedyś z rurki PCV wyginając ją nad kuchenką gazową to wyglądało jak koło od rowera po małym wypadku.....

3. jaki drut najlepiej zastosowac i ile zwojów (stosowac sie do instrukcji czy ktoś ma inne sugestie....)

4.Z czego zrobic zasilanie zeby bateria trzymała jak najdłuzej(ale bez sugesti aklumatora samochodowego bo to wiem:D) mam na myśli czy bateria ta taka kostka czy koszyczki z paluszkami(to akurat troche wazy) czy coś innego.

5. Rama nośna z czego by ją sobie zrobic zeby była mała, jak najbardziej składana lekka solidna i zeby nie zakłucała pracy wykrywacza, wogóle to chciałbym zrobic wykrywke tak zeby była jak najbardziej przystosowana do transportu i zeby mozna było wziać ją "do kieszeni" :) :?: :?: :?:

Pozdrawiam Aleksy.

_________________
Najlepsi wojownicy nie lubują się w wojnie; najlepsi wojownicy nie tracą panowania nad sobą. Najwięksi zdobywcy pokonali wrogów bez walki. Najwięksi władcy głoszą ideę pokoju wśród poddanych. Nie wyprzedzaj innych, zawsze podążaj ich śladami...........


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 19 maja 2007, 07:28 
Obudowę sondy najlepiej zrobić z rurki PCV o średnicy 1,5 cm. Jest ona w miarę plastyczna po ogrzaniu i ładnie się ją profiluje. Co do ilości zwojów drutu to będzie ona zależna od średnicy sondy. W tym PI liczy się długość drutu, która jest taka sama dla różnych średnic sond, więc im mniejsza średnica, tym więcej zwoji. Drut od 0,45 do 0,7 mm. Co do zasilania to sprzęt jest trochę paliwożerny, mogą być 2 pakiety bateryjek R6 po 6 sztuk w pakiecie lub 4 płaskie baterie. Stelaż najprościej zrobić z kuli inwalidzkiej, jest on wtedy w miarę estetyczny i ładnie się składa.
Zamienniki półprzewodników można stosować dowolnie i złotej recepty nikt Ci raczej nie poda, bo każdy układ zachowuje się troczę inaczej i na innych elementach będzie pracował poprawnie. Mój układ najstabilniej pracuje na wzmacniaczu MAA 502, ale testowałem też LM 709 i MAA 501 i też najgorzej nie było, ale po kilku minutach pracy układ się jakby wzbudzał delikatnie.
Zasada jest tu prosta. W dziale dowload masz dokładną instrukcję budowy, buduj układ stopniowo- blokai i sprawdzaj ich działanie, wzorując się oscylogramami. Kup po kilka tranzystorów, zmierz ich bettę i testuj.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 maja 2007, 11:25 
Nalegam aby robić wykrywkę która została opracowana z tego co na stronie udostępniał P.Proscan , zlikwidowano w niej kilka najbardziej rażących niedoskonałości, nie trzeba szukać po sklepach żadnych nietypowych fet-ów , trochę łatwiej jest ją wyregulować , części są łatwiej dostępne, jedyne co może trochę potrwać to załatwienie mAA501 lub czegoś "kompatybilnego", i jest gitara, ta odmiana o której piszę , jest bardziej stabilna, i łatwiej skompletować części.Także zapraszam na Geotech :) Wykrywacz zbudowałem (2 egzemplarze) i chodzi bez zarzutów , osiągi podobne do jabelka.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 maja 2007, 13:00 
Moim zdaniem wykrywacz ze strony Proscana nie różni się zbytnio od Gerbera, zmiany są raczej kosmetyczne. Co do nietypowych fetów to nieprzesadzajmy- działa na każdym z kanałem P, J176-dostępny niemal w każdym sklepie po jakieś 40 groszy. Układ MAA 501 można zamieniać układem MAA 502.
Ale skoro twierdzisz, że jest to wersja lepsza podeprzyj to dowodami- opisz co w/g Ciebie oznacza" trochę łatwiej jest ją wyregulować"


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 maja 2007, 15:32 
A ja mam wykrywacz firmy dem... z Gliwic, jest to Gerber, ale trochę inny niż te z działu Download, bo ma dwustronną płytkę, ale te układy scalo0ne to ma właśnie te stare. A tata robił mi( bo jest elektronikiem z zawodu) ten Proskana( pejota) i ten z Gliwic jest lepszy. Nie znam się na elektronice, ale u mnie jest jak mówię.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 maja 2007, 17:58 
diadem napisał(a):
Ale skoro twierdzisz, że jest to wersja lepsza podeprzyj to dowodami- opisz co w/g Ciebie oznacza" trochę łatwiej jest ją wyregulować"

Myślałem że wiesz o co chodzi, czy żeby poprzeć swoją "tezę" mam ci wyjaśniać jak zestroić wykrywkę PI ?? Przecież dobrze wiesz na czym owe strojenie polega. jeśli chcesz szczegółów to łatwiej jest ustawić przebiegi ażeby wyglądały jak najlbliżej "wzorcowych" a kto się tym interesował i co nieco dziabnął w kwestii sandbanksopodobnych PI , ten wie że w niektórych jego klonach ciężko jest otrzymać takie przebiegi na oscy jak zaleca domumentacja.Jeśli ktoś nie ma oscy to tą odmianę wykrywki o której pisałem łatwiej jest ustawić " na pałę"

Pozdro


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 maja 2007, 19:23 
Panowie (ADAMO i DIADEM) właśnie rozmawiałem z ojcem w sprawie tych zmian, on twierdzi, że tak samo powinna się zestroić wykrywaka w obu przypadkach, bo w obu przypadkach schemat blokowy jest tez sam, tylko innymi elementami realizowany. Ale mam pomysła: skoro wersja wykonana przez Adamo jest stabilniejsza, to niech odpisze, czym się ta stabilność charakteryzuje i na krórym elemencie zapinał oscyloskop aby to poprzeć dowodami. Potem obaj zapnijcie w tym miejscu oscyloskopy i pokażcie wyniki. a najlepiej fotki, żeby lipy nie było. Wtedy skończy się pierdzenie, że moja prawda jest najprawdziwsza.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 czerwca 2007, 13:49 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 grudnia 2006, 15:27
Posty: 165
Lokalizacja: z okolic Tarnowa
Też bym sobie złożył Gerber-2 tylko że u mnie nigdzie nie mogę dostać zamienników: T5 i US4 :twisted:

Może ma ktoś do odsprzedania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 czerwca 2007, 14:42 
ten tranzystor to dowolny fet z kanałem p, chyba, że się mylę, ale J176 dawał mój tata jak mi gerbera budował, a co do układu to można tu dać MAA501 lub Maa 502. Kiedyś na forum było ogłoszenie Diadem sprzedawał lub wymieniał za coś tam


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2007, 09:50 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 8 października 2005, 18:30
Posty: 1943
BD911 nie da się tam wcisnąć? Mi się wydaje że da się :D...
lub IRF640...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2007, 11:28 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 grudnia 2006, 15:27
Posty: 165
Lokalizacja: z okolic Tarnowa
Byłem dziś po zamienniki o których pisał "oktiabr" i dostałem tylko Maa 502,
tranzystora J176 nie mieli więc prosiłem o dowolny polowy z kanałem typu p a dostałem układ scalony OP07CP :x.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2007, 19:11 
ten tranzystor to Ruski KP103ż, lub 2N 3820, ale może być inny dowolny z kanałem P, ja kupiłem na elktrodz...w dziale sprzedaż elementów 50 sztuk za 10 zł.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2007, 20:25 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 grudnia 2006, 15:27
Posty: 165
Lokalizacja: z okolic Tarnowa
Pytałem się o oba "KP103ż, 2N 3820" i tez nie mają.
Tranzystor polowy typu P, nie mam pojęcia, jaki to może być jestem trochę zielony w tych sprawach :oops:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2007, 20:46 
spróbój z tranzystorem BSJ 176, J176 napewni są na elektro....


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2007, 21:26 
kolego to co pokazujesz to nie US2, tylko us 8, czyli NE 555, aS 2 to stabilizator 79L05


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL