Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest wtorek, 14 maja 2024, 10:53

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sonda uniwersalna i salamandra
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2005, 23:03 
Poniżej moja pierwasza zrównoważona sonda i złożona elektronika salamandry.
Jestem na etapie odpalania całości.
Postaram sie na bieżąco informować o postępach :))))

Sonda po pierwszym malowaniu podkładem. Boki już doszlifowane :)))
A jaki ładny kabel!!!
Wybaczcie słabą jakość zdjęć, ale to "telefoniczne".

Podziękowania dla ALLa i SWaldka

emiter


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 19 lipca 2005, 15:15 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
A czemu mocowanie drążka nalepiłeś na wierzchu sondy, to zepsuło cały efekt. Druga uwaga to miejsce wychodzenia kabla z sondy, w tym miejscu kabel będzie mocno narażony na przygniatanie i zrywanie drązkiem.
Ogólnie nie jest źle :bravo
U mnie to wygląda tak, ale pewnie już widziałeś


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 20 lipca 2005, 15:56 
Dzięki Waldek

Uchwyt przymocowałem na tej części laminatu do którego przyklejałem cewki i który jest w środku zalany klejem epoksydowym. Miało to zmniejszyć wpływ sił działających na cewki podczas machania sondą. Gdybym przykleił uchwyt po stronie tzw dekla mógłby on odpaść podczas np uderzenia w coś.
Oczywiście następną sondę zrobię lepszą :))) Teraz miałem laminat 0,5mm i bałem sie oi jego sztywność.

Pozdrawiam:))

emiter


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 27 lipca 2005, 08:48 
Witam

Dopiero teraz zrozumiałem post Waldka (zakręcony jestem):)
Oczywiście efekt jest tragiczny. Miałem zamiar to zaszpachlować czy coś, ale dałem sobie spokój. Uchwyt zrobiłem wedle "patentu" Waldka i zastosowałem do sondy 26 cm, ale, że mi nie wyszła to uchwyt wyciąłem... i przykleiłem do sondy 20 cm :))))

Chciałbym dać kilka drogowskazów tym którzy będą budować sondę. Podczas przecierania szlaku spotkało mnie kilka nieprzyjemności wydłużających znacznie i tak juz długo trwającą budowę sondy, więc może innym pomogę.

Do budowy układu wykrywki używamy kondensatorów foliowych (MKT, FKP, MKP, MKS itp). Mają one bardzo dobre parametry ,ale należy się im szczególne traktowanie. Otóż podczas lutowania, gdy nadmiernie je przygrzejemy ich pojemność wzrasta (folia się rozszerza) i po zakończeniu lutowania zwiększona pojemność nie chce wrócić do poprzedniego stanu (folia się odkształciła na amen). Ma to szczególne znaczenie podczas lutowania kondensatorów w sondzie, gdzie pieczołowicie dobrana pojemność, a za nią częstotliwość po zlutowaniu jest "trochę" inna. Również podczas lutowania kondensatorów na płytce wykrywacza, a szczególnie kondensatorów z układu pamięci rozjechanie sie parametrów może być uciążliwe. Także rezystory, głównie węglowe, maja taką właściwość, że po podgrzaniu zmieniają rezystancję. Niektóre mogą nawet o 30 procent!!! Stąd podczas lutowania wrażliwych elementów należy pozostawiać ich oryginalne długie wyprowadzenia (ucinać po zlutowaniu), a także przytrzymywać wyprowadzenie przy elemencie za pomocą szczypiec metalowych. Lutować dobrze nagrzaną lutownicą i jak najkrócej.

Podczas klejenia cyjanoakrylami, a szczególnie po zalewaniu cewek w sondzie należy odczekać conajmniej 24 godziny. Nie spełnienie tego warunku grozi najciekawszą z konsekwencji czyli rozstrojeniem kompletnym sondy :))))))))))))))

Tyle narazie co mi przyszło do głowy.

Pozdrawiam wszystkich eksperymentujących :all
emiter


Góra
  
 
 Tytuł: salcia
PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2005, 19:57 
Poniżej moja salamandra w całej okazałości.
Uprzedzam pytanie ALLa- gałki na potencjometry będą :)))))))))))


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 sierpnia 2005, 11:51 
Offline
st. sierżant
st. sierżant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 stycznia 2005, 19:00
Posty: 207
województwo: wielkopolskie
Mnie też się pytali czy będą gałki na potencjometry :) no ale musze przyznać ze lepiej się prezentuje a ja mam pytanko już chyba standardowe jakie zasilanie sastosowałeś do swojego wykrywacza

_________________
Szukam historii i będę szukał bez względu na przeszkody

Poszukuje map z okolic wielkopolski z okresu II wojny światowej jak ktoś by coś miał to proszę o kontakt


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 sierpnia 2005, 12:37 
Offline
generał broni
generał broni

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2005, 17:02
Posty: 2277
Ja powiem tyle, podziwiam cierpliwosc ludzi ktorzy skladaja sobie sami wykrywki bo mnie by szlag trafil :))) czekajac do pierwszego wyjscia w teren, taki jestem niecierpliwiec :))) hehhe

_________________
http://www.kowalstwo-lublin.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 sierpnia 2005, 13:35 
Offline
st. sierżant
st. sierżant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 stycznia 2005, 19:00
Posty: 207
województwo: wielkopolskie
samo nawijanie sondy nie jest takie złe według mnie to strojenie jest bardzo pracochłonne i czeba mieć sprzęt żeby dobrze dostroić a tak to mogę sobie nawijać ale nie wszyscy są cierpliwi

_________________
Szukam historii i będę szukał bez względu na przeszkody

Poszukuje map z okolic wielkopolski z okresu II wojny światowej jak ktoś by coś miał to proszę o kontakt


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 sierpnia 2005, 19:33 
Witam

Zasilanie to dwie baterie 9V. Eksperymentowałem z dwoma akumulatorkami 12V. Nie zauważyłem różnicy, choć gdyby ktoś chciał zrobić dopalacz to pewnie 12V by było bardziej "rozwojowe".

Nawijanie jest bardzo ważne i nie mniej zajmujące niż równoważenie. Klejenie, uchwyt, przewód!!! Wszystko jest "fajne"

Eh Coin, nie dla wszystkich "szybko" znaczy "przyjemnie" :))))
Psujesz młodzież:)))))))

Pozdrawiam

jaknajbardziejzrównoważonyemiter


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 sierpnia 2005, 19:53 
Witam.
PODPOWIEDŹ :)
Jest OK. Nie zapomnij trwale [za pomocą taśmy izolacyjnej] zabezpieczyć kabel przed przypadkowym wyrwaniem z sondy.Należy go przymocować do izolatora tak , aby we wszystkich położeniach sondy względem niego kabel byl lekko luźny.Pozatem wszystko jest OKI :D :bravo
Pozdrawiam ALL


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL