Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest niedziela, 19 maja 2024, 04:33

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Termotransfer
PostNapisane: piątek, 9 grudnia 2005, 23:52 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2005, 23:18
Posty: 376
Lokalizacja: Toruń
Poruszę temat dość w sumie banalny - termotransferu.
Moja wiedza na ten temat jest jednak niewielka. Wiem, że metoda wykonywania płytek drukowanych polega na wydrukowaniu lustrzanego odbicia ścieżek za pomocą drukarki laserowej i odbiciu za pomocą żelazka na płytce. Nigdy jeszcze tego nie robiłem i mam pytania do bardziej doświadczonych ode mnie.

1. Czy do tej metody stosuje się zwykły papier kredowy, czy jest to specjalny papier?
2.Czy przed przeniesieniem ścieżek na płytkę należy w jakiś specjalny sposób przygotować płytkę. Czy trzeba ją przetrzeć drobnym papierem ściernym, czy wystarczy zwykłe odtłuszczenie?
3. Za pomocą jakiego programu dokonywać wydruku by jakość była odpowiednia?

Sądzę, że odpowiedzi na te pytania zainteresują nie tylko mnie..
Za wszelkie podpowiedzi, rady i wskazówki będę wdzięczny.
Pozdrawiam Marian


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 10 grudnia 2005, 00:45 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 lutego 2005, 08:27
Posty: 281
Lokalizacja: Szubin, woj. kuj-pom
Witam.
Moim zdaniem termotransfer jest super do malych plytek ( robilem 7 mm x 6 mm ).
I wyszly cudownie. Najlepiej bedze jak poszukasz informacji na elektrodzie ( www.elektroda.pl). Tam ten temat juz jest opsiany az nadto szczegulowo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 10 grudnia 2005, 00:59 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2005, 23:18
Posty: 376
Lokalizacja: Toruń
Na elektroda.pl po wpisaniu w wyszukiwarke hasła "termotransfer" nie znajduje tematu. Być może nie potrafię szukać. Prosiłbym jednak o wszelkie informacje na ten temat.
Marian


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 10 grudnia 2005, 08:49 
Poniżej odsyłacz do artykułu opisujacego "żelazkową" metodę robienia płytek

http://www.elektroda.net/download/pafil ... ile&id=904

Przeszukaj dział warsztat na elektrodzie a na pewno coś jeszcze znajdziesz.

Pozdrawiam


Góra
  
 
 Tytuł: czesc
PostNapisane: sobota, 10 grudnia 2005, 15:45 
Papier najlepszy kredowy o duzej gramaturze. Robilem kiedys na roznych papierach i foliach. Najlepiej wychodza na kredowym.

Plytke wyczyscic najlepiej CIFem, dokladnie umyc i wysuszyc, po czym przetrzec spirytusem (ten etap zawsze u mnie budzil kontrowersje ale trzeba to zrobic:(

Drukowac mozna w dowolnym programie. Wazne zeby to byla drukarka laserowa i ustawiona na jakosc druku najlepsza, najczarniejsza. Jak najwiecej tonera ma sie znalezc na papierze. Uzywalem corela.

Najwazniejsze to przygrzewanie zelazkiem. Jak za krotko to nie caly toner zejdzie z kartki na plytke, jak za goraco to sie rozplynie i zniszczy cieniutkie sciezki. Musi byc tez rownomiernie rozgrzewane najlepiej jednakowo na calej powierzchni i jednoczesnie (nie "prasowac" plytki tylko przycisnac i trzymac). Doswiadczenie pokaze jak dlugo trzeba przygrzewac.

Po tym plytke wlozyc do wody i usunac papier. Tu trzeba tez wyczucia. Mozna uzywac gumki do olowkow chlebowej albo czegos takiego.

Warto zakupic srodek do cynowania bezpradowego aby wykonczyc dobrze nasz produkt:)))

Powodzenia.
emiter


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 11 grudnia 2005, 00:30 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 października 2005, 23:18
Posty: 376
Lokalizacja: Toruń
Faktycznie nie potrafię szukać :oops: Na elektroda.pl jest doskonały opis tej metody. Bardzo dziękuję zulowi i folwarowi za ukierunkowanie i oświecenie, a emiterowi za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Takich wskazówek jakich udzielił emiter w dokumencie PDF na elektroda.pl nie znalazłem. Wszystkim bardzo dziękuję.
Marian


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2007, 18:43 
Coraz więcej kolegów z forum trawi samodzielnie płytki , więc i ja wrzuce tu swoje 5 groszy:
1) papier-nie pzepłacajcie, testowałem różne papiery, ale najtaniej i najlepiej wychodzi na papierze z gazey NAJ(czaspismo kobiece). Można oczywiście kupić papier kredowy, ale po co, jezeli efekt końcowy będzie taki sam.
Najlepiej jeżeli gazeta jest nowa, bo jak się ją przegląda tłustymi palcami to potem niweczy to efekt końcowy.
2)wytrawiacz-tu polecam B327, około 5 zł za 100 gram, jest lepszy od chlorku żelaza, bardziej przejrzysty, więc widać jak przebiega proces, poza tym jest szybszy. Inna nazwa B327 to nadsiarczan sodu.
3) płytka-laminat należy umyć dokładnie mleczkiem do czyszczenia, np. CIF, aby pozbyć się osadzonych tlenków i patyny. Następnie starannie odtłuścić np. spirytusem lub denturatem
4)wydruk-zastosowanie ma tylko drukarka laserowa, ustawiamy jak największą jakość drukowania, tak aby jak najwięcej tonera pozostało na papierze. Jeżeli nie posiadamy drukarki laserowej to można wydrukować na atramentówce, potem udać się do punktu z ksero i odbic, ale poprosić obsługe aby podkręcili tonera.
5) lustro-pamiętajcie, że wydruk ma być lustrzanym odbiciem wzoru pcb!!!
6)żelazko-temepatura optymalna to 160 stopni i własnie jej trzeba się trzymać, bo jak się za mocno rozgrzeje to toner płynie, jak za słobo to nie przylega
7) rozgrzanie-płykę należy położyć na żelazku aby się rozgrzała, następnie delikatnie położyć na niej kartkę z wydrukiem i pocierać dokładnie, aby docisnąć, raz położonej kartki nie można przesuwać
8)moczenie po nałożeniu termotransfru moczymy płytkę w dodzie jakieś 5 minut, tak aby papier się pomarszczył
9)zdzieranie-papier usówamy delikatnie, tak aby nie uszkodzić druku, najlepiej pocierając opuszkiem palca
10)mycie-druk myjemy rozpuszczanikiem lub zmywaczem do paznokci, aby pozbyć się ostatecznie tonera z wytrawionej płytki


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 01:46 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 8 października 2005, 18:30
Posty: 1943
Perfekt Diadem! Ten papier nie może mieć na sobie paluchów odbitych bo wyjdzie kwasior! Ja obstawiam za świeżutkim kredowym. Pensetka i ognia.

Dodajmy że papier wprasowywać wałkami z materiału...

Może być z prześcieradła. Robisz wałek o średnicy 1,5 - 2,5 cm. Zginasz go w poły i końce obmotujesz nicią. Wszystko.

Gładzisz papier wiadomo którą ze stron :) .

Program? Sprint Layout rządzi! ExpressPCB to nie jest dla mnie już to samo... Dyskomfort...

Pozdra

ps. Można robić płytki formatu a4 - ale to już inny podgrzewacz trzeba. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL