Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 04:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Drut na cewkę DD
PostNapisane: niedziela, 27 listopada 2011, 19:59 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): piątek, 4 września 2009, 11:42
Posty: 97
Lokalizacja: ziemia stężycka
sprzęt: eurotek pro
Witam, robię TGSL według materiałów z geotechu, elektronikę już prawie mam, czekam tylko na jeden scalak, więc czas na sondę. Tu moje pytanie: według materiałów cewki nawija się drutem 0,25 a ja mam akurat pod ręką drut 0,5 da nim radę to zrobić? W CPW obliczając indukcyjność cewki (tyle że kołowej), wychodzi mi, że żeby uzyskać tą samą indukcyjność, trzeba nawinąć 3 zwoje więcej, ale za to zmienia mi się rezystancja, dobroć i pewnie jeszcze coś o czym nie mam pojęcia. Czy te inne parametry będą maiły znaczenie czy chodzi tylko o indukcyjność? A może w ogóle nie zawracać sobie głowy drutem 0,5 i zakręcić się za właściwym??

_________________
JaJacek : )


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: niedziela, 27 listopada 2011, 22:44 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 23:16
Posty: 113
Lokalizacja: Mysłowice
Będzie znacznie cięższa a to ma duże znaczenie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: poniedziałek, 28 listopada 2011, 19:22 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): piątek, 4 września 2009, 11:42
Posty: 97
Lokalizacja: ziemia stężycka
sprzęt: eurotek pro
Po prowizorycznych obliczeniach wychodzi mi że drut 0,25 będzie ważył 0,074kg a drut 0,5 0,308 kg więc różnica wagi to około 200 gram. To chyba nie tak dużo. Mnie bardziej interesuje czy to będzie w ogóle działać.

_________________
JaJacek : )


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: poniedziałek, 28 listopada 2011, 19:38 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 23:16
Posty: 113
Lokalizacja: Mysłowice
200 g ma znaczenie przy długotrwałym machaniu :)
Nie pokazałeś schematu, ale jeżeli jest to układ rezonansowy bez stabilizacji amplitudy to zastosowanie grubszego drutu spowoduje wygenerowanie wyższego napięcia na cewce (mniejsze starty w obwodzie LC). W skrajnym przypadku możesz przekroczyć napięcie dopuszczalne tranzystorów wyjściowych.
Jeżeli wszystko wytrzyma (ręce i tranzystory) to powinien poprawić się nieco zasięg. Może też nieco spaść zużycie prądu (wyższa sprawność nadajnika).

Powodzenia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: poniedziałek, 28 listopada 2011, 20:10 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): piątek, 4 września 2009, 11:42
Posty: 97
Lokalizacja: ziemia stężycka
sprzęt: eurotek pro
Oto schemat, dodam tylko, że plik pochodzi z forum http://www.geotech1.com/forums/


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
JaJacek : )


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: poniedziałek, 28 listopada 2011, 20:22 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 23:16
Posty: 113
Lokalizacja: Mysłowice
To prosty układ rezonansowy. Jeżeli napięcie nie wzrośnie powyżej dopuszczalnego dla TR1 będzie działać dobrze (a może lepiej).
Gdyby napięcie było za wysokie to może daj inny TR1 np 2N5401.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: poniedziałek, 28 listopada 2011, 20:52 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): piątek, 4 września 2009, 11:42
Posty: 97
Lokalizacja: ziemia stężycka
sprzęt: eurotek pro
tam akurat mam z braku laku wstawiony BC327, dzięki za odpowiedź, będę próbował

_________________
JaJacek : )


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: wtorek, 29 listopada 2011, 21:00 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): wtorek, 5 maja 2009, 18:47
Posty: 13
Ja się zastanawiam - po co te eksperymenty, trzeba poszukać odpowiedniego drutu a nie kombinować, bo to raczej nic dobrego nie przyniesie. Nie dość, że *sonda* będzie cięższa, pobór prądu przez zastosowanie grubszego drutu wzrośnie i najważniejsze dyskryminacja najprawdopodobniej będzie mocno szwankować. Ale to tylko moje zdanie - po prostu myślę że warto "kopiować" z już sprawdzonych schematów i tyle.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: wtorek, 29 listopada 2011, 22:40 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 23:16
Posty: 113
Lokalizacja: Mysłowice
Pobór prądu raczej spadnie. Mniejsze straty w obwodzie LC. Z dyskryminacją też nie powinno się nic złego stać.
Dokładne kopiowanie ma tą zaletę, że zadziała na pewno ale czasem można coś poprawić :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: środa, 30 listopada 2011, 21:52 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): piątek, 4 września 2009, 11:42
Posty: 97
Lokalizacja: ziemia stężycka
sprzęt: eurotek pro
Problem się rozwiązał, JEŚLI KTOŚ SZUKA DRUTU 0,5 LUB 0,25 to taki drut znajduje się w starych monitorach i telewizorach. Po zdjęciu obudowy wokół kineskopu znajdziemy czarną, oklejoną izolacją opaskę (wygląda jak taka ramka z czarnego drutu), odwijamy delikatnie izolację i mamy piękną, miedzianą cewkę. Teraz wystarczy suwmiarką zmierzyć jaki drut nam się trafił, a później delikatnie odwijać go z cewki, jednocześnie nawijając np na rolkę po srajtaśmie.
Kolego silala128, gdyby ludzie z geotechu nie kombinowali tylko skopiowali tego Tesoro, to nigdy by nie powstała wersja "light", którą właśnie składam, poza tym eksperymentować trzeba!! Co mi szkodzi, drut mam za darmo, więc nic nie trace. Pytałem czy może to działać, pojawił się głos kolegi Pedro72 że może więc próbuję. Wykonam sondę taką i taką i zobaczymy co wyjdzie.
Dziś przyszedł ostatni scalak, wsadziłem go, prowizorycznie podłączyłem cewkę 0,25 na nadawczą i 0,5 na odbiorczą, rzuciłem je na siebie i włączyłem zasilanie. Sprzęt ożył :D i bez jakichkolwiek ustawień czy regulacji obrączkę łapał z 20cm. Zobaczymy co będzie po dokończeniu cewek i regulacji :)
Dzięki za zainteresowanie, pozdrawiam

_________________
JaJacek : )


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: środa, 30 listopada 2011, 22:27 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): poniedziałek, 24 stycznia 2011, 00:13
Posty: 48
Lokalizacja: Podkarpacie
jjzs A mógłbyś zrobić eksperyment dla potomnych. :) Zmierz pobór prądu w takim układzie jak podłączyłeś. Następnie zamień cewki miejscami, podobnie zestrój jeśli się da i ponownie zmierz prąd pobierany przez układ. Dobrze będzie wiedzieć czy jest duża różnica.
Być może, że przy grubszym drucie na cewce Tx zwiększy się zasięg ze względu na lepszą dobroć układu rezonansowego. Tak mi się przynajmniej wydaje. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: środa, 30 listopada 2011, 23:55 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 23:16
Posty: 113
Lokalizacja: Mysłowice
Wykrywacz VLF własnej konstrukcji z cewką rezonansową. Pobór z akumulatora:
236 mA dla drutu 0.3
229 mA dla drutu 0.6
Zamieniłem miejscami RX z TX a są prawie identyczne.
W moim wykrywaczu różnica pomijalna ale w jakimś "energooszczędnym" to odrobinę zysku jest.
W każdym razie na pewno zapotrzebowanie na moc się nie zwiększa przy grubszym drucie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: czwartek, 1 grudnia 2011, 09:46 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): poniedziałek, 24 stycznia 2011, 00:13
Posty: 48
Lokalizacja: Podkarpacie
Pedro72 napisał(a):
Wykrywacz VLF własnej konstrukcji z cewką rezonansową. Pobór z akumulatora:
236 mA dla drutu 0.3
229 mA dla drutu 0.6
Zamieniłem miejscami RX z TX a są prawie identyczne.
W moim wykrywaczu różnica pomijalna ale w jakimś "energooszczędnym" to odrobinę zysku jest.
W każdym razie na pewno zapotrzebowanie na moc się nie zwiększa przy grubszym drucie.

Ogromny pobór jak na wykrywkę. Nie wyobrażam sobie gabarytów i wagi zasilania na kilka godzin łażenia. Mój Eldorado (samoróbka) z sondą DD, drut 0.27mm pobiera 24mA, a przy sygnale z głośnika max do 100mA. Jeśli zmniejszę siłę dźwięku to około 70mA. :) Podejrzewam, że na słuchawkach było by jeszcze mniej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: czwartek, 1 grudnia 2011, 10:43 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 23:16
Posty: 113
Lokalizacja: Mysłowice
Taki pobór bo wykrywacz zbudowany w oparciu o ARM'a STM32 z zegarem 60MHz i wyświetlaczem 2.8'' TFT - to troszkę pobiera.
Zasilany z akumulatora LiPoly 1600mA (ok 85g) - działa kilka godzin.
Osiągi też ma niezłe: w powietrzu w trybie statycznym maksymalny zasięg dla 1zł PRL 35cm.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: czwartek, 1 grudnia 2011, 12:49 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): poniedziałek, 24 stycznia 2011, 00:13
Posty: 48
Lokalizacja: Podkarpacie
Pedro72 napisał(a):
Taki pobór bo wykrywacz zbudowany w oparciu o ARM'a STM32 z zegarem 60MHz i wyświetlaczem 2.8'' TFT - to troszkę pobiera.
Zasilany z akumulatora LiPoly 1600mA (ok 85g) - działa kilka godzin.
Osiągi też ma niezłe: w powietrzu w trybie statycznym maksymalny zasięg dla 1zł PRL 35cm.

Teraz rozumiem. :) Ja zbudowałem taki na jaki mi moja wiedza w dziedzinie elektroniki pozwoliła. :| Na taki jak Twój się nie porywam bo to wyższa szkoła jazdy. :mrgreen:
Co do zasilania to faktycznie akumulatory LiPoly są dobrym i wydajnym źródłem zasilania. Zawsze można wziąć do kieszeni dodatkowy akumulator. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: niedziela, 29 stycznia 2012, 22:42 
Offline
plutonowy
plutonowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 24 marca 2006, 11:16
Posty: 116
Lokalizacja: Home Sweet Home
sprzęt: Home Made...
system: Only XP
województwo: CK
Po czasie jakieś wnioski się nasuwają ?? Sam teraz "picuję" TGSL i ciekaw jestem co kolego osiągnął...

Pozdrawiam !

_________________
"Chcesz mieć wroga, zrób komuś przysługę" - Prawa Murphy'ego
"Przyjaciół trzeba mieć blisko, ale wrogów jeszcze bliżej" - Mario Puzo
„Lepiej” jest wrogiem „dobrego” - Voltaire


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Drut na cewkę DD
PostNapisane: sobota, 25 lutego 2012, 20:14 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): piątek, 4 września 2009, 11:42
Posty: 97
Lokalizacja: ziemia stężycka
sprzęt: eurotek pro
Dawno tu nie zaglądałem, ale już koledze piszę. Jeśli nie masz oscyloskopu i miernika częstotliwości to będzie ciężko. Ja tak właśnie na dziko robiłem cewkę i wiem że mogło by być lepiej. zasięg w powietrzu to tylko 25 do 30 cm dla monety srebrnej przedwojennej 2zł. Dyskryminacja bez problemu odrzuca druty czy gwoździe, ale z większym i przede wszystkim płaskim żelaztwem sobie nie radzi (np kapsle!). Kiedyś jak będę miał w końcu więcej wolnego czasu zrobię cewkę jak należy z wszystkimi pomiarami, ale to dopiero pewnie w lato. Życzę koledze powodzenia i czekam na opis tego co wyszło :) Mogę jeszcze polecić moda z NE555 i LEDem. W razie potrzeby można wyłączyć głośnik i obserwować diodę, a potencjometrem ustawiać długość reakcji wykrywacza na przedmiot.

_________________
JaJacek : )


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL