Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 18:43

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jaki MOSFET wybrać?
PostNapisane: sobota, 27 lutego 2016, 13:21 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): czwartek, 16 października 2014, 17:06
Posty: 206
sprzęt: Jabel, All
system: W10
województwo: mazowieckie
Wątek związany z wykrywaczami tylko pośrednio, ale jednak związany. Będę wdzięczny za radę.

Postanowiłem wypróbować przy pracy z tworzywami sztucznymi laser małej mocy - mam kilka pomysłów jego użycia, które chciałem sprawdzić. Najtaniej wyszło zamówienie pojedynczych elementów prosto z Chin, muszę zrobić samemu tylko regulowane źródło prądowe. Znalazłem schemat z użyciem tranzystora MOSFET, ale nie mam pojęcia jaki wybrać i jaki ma być rezystor na bramce. Wszystkie inne elementy obliczę sobie samemu, ale z MOSFETami jeszcze nie pracowałem.

Regulacja prądu w zakresie 0,1 - 1,6 A, zasilanie 5 V, zależy mi na jak najmniejszej rezystancji tranzystora przy pełnym otwarciu. Może BUZ11 albo IRF530N, oraz jaki rezystor R1?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Więcej ludzi marnuje czas i energię roztrząsając problemy, niż rzeczywiście próbując je rozwiązać. Henry Ford


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki MOSFET wybrać?
PostNapisane: sobota, 27 lutego 2016, 16:18 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): czwartek, 22 marca 2012, 18:16
Posty: 4
województwo: lubelskie
Potrzebujesz tranzystor nisko napięciowego BUZ11 jest na duże napięcie i nie nadaje się do takich zastosowań posiada sporą rezystancję w załączeniu. Zastosuj nap. 20N05 lub 30N05 niskie napięcie pracy i rezystancja w załączeniu setne Ω ja bym taki wylutował z starej płyty od komp. tam takich pełno tylko są w wersji SMD


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki MOSFET wybrać?
PostNapisane: sobota, 27 lutego 2016, 16:33 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): czwartek, 16 października 2014, 17:06
Posty: 206
sprzęt: Jabel, All
system: W10
województwo: mazowieckie
Dziękuję kroman. BUZ11 katalogowo ma 0,04 Ω, tyle by mi wystarczyło w zupełności. Ale nie mam pojęcia, czy będzie poprawnie pracował przy tak niskich napięciach.
Oczywiście użył bym wspomnianych przez ciebie, ale po prostu nie mam skąd ich wziąć; najprościej byłoby mi kupić coś w sklepie.

_________________
Więcej ludzi marnuje czas i energię roztrząsając problemy, niż rzeczywiście próbując je rozwiązać. Henry Ford


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki MOSFET wybrać?
PostNapisane: sobota, 27 lutego 2016, 19:23 
Offline
kapral
kapral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lipca 2014, 13:05
Posty: 58
Lokalizacja: Racibórz
Kolego zobacz tą stronkę :
http://c4r0.elektroda.eu/_hv/index.php? ... dvd&lang=0

Mam kilka laserów zbudowanych z DVD oraz jeden z Blu-ray , posiłkowałem się wiedzą i rozwiązaniami przedstawionymi przez c4r0 . Może akurat się przyda :)

Na necie jest pełno opisów odnośnie mosfetów i jakie dobierać do nich rezystory , może to się przyda :
http://mikrokontrolery.blogspot.com/201 ... e-pwm.html
Zazwyczaj są ta niskie rezystancje rzędu 100Ohm lub mniej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki MOSFET wybrać?
PostNapisane: sobota, 27 lutego 2016, 23:37 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Wybaczcie, ale wyjątkowo ubawił mnie ten temat. Po co w tym układzie chcecie mieć niskie Rdson ??? Ten tranzystor pracuje w stanie aktywnym. Wzmacniacz operacyjny nigdy nie pozwoli na doprowadzenie tranzystora do stanu nasycenia w przypadku, gdy źródło prądu pracuje prawidłowo. BUZ11 nadaje się nawet do tej aplikacji. Wprawdzie będzie on pracował z wąskim zakresem napięć bramki, ale będzie działał. Napięcie zasilania musi być dobrane względem wzmacniacza operacyjnego i napięcia progowego tranzystora. Rezystor w źródle jest dosyć istotny. Bocznik ten trzeba dobrać z rozwagą. Co ma dać R1 w układzie liniowym ? Jak ma być dołączone zasilanie ?

Zadanie domowe
Jak wyznaczyć wydajność prądową tego źródła ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki MOSFET wybrać?
PostNapisane: niedziela, 28 lutego 2016, 00:03 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): czwartek, 16 października 2014, 17:06
Posty: 206
sprzęt: Jabel, All
system: W10
województwo: mazowieckie
Dziękuję kolego maciej za konstruktywne uwagi.

Rdson chcę mieć niskie ze względu na napięcie zasilania. Spróbuję zasilać układ z zasilacza USB o wydajności 2 A, a spadek napięcia na diodzie mam nie niższy niż 4,5 V. Zostawiłem 200 mV na rezystor ustalający prąd i maksimum tyle samo na spadek napięcia na tranzystorze. Ponieważ spadek napięcia na diodzie wzrasta wraz z prądem, przy maksymalnym prądzie tranzystor będzie bardzo blisko stanu nasycenia. Oczywiście, jeżeli ta konkretna dioda będzie miała spadek napięcia rzędu 5 V lub nawet trochę więcej, będę musiał zwiększyć napięcie zasilania i Rdson przestanie mieć znaczenie, jak słusznie zauważyłeś.

Nie wiem, co to jest napięcie progowe MOSFET, ale poczytam - dzięki za uwagę. Jako wzmacniacz wybrałem LM393, więc 5 V to dla niego wypas.

R1 występuje w przykładowym źródle, którego schemat znalazłem w internecie. Jeżeli nie jest potrzebny, to napisz.

Wszystkie parametry tego źródła obliczę sobie bez problemu, chodziło mi tylko o ten tranzystor. Więc będzie BUZ11 - dzięki.

_________________
Więcej ludzi marnuje czas i energię roztrząsając problemy, niż rzeczywiście próbując je rozwiązać. Henry Ford


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki MOSFET wybrać?
PostNapisane: niedziela, 28 lutego 2016, 00:13 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
R1 ma sens w układzie kluczującym, ale też nie jest dowolny. Ktoś zamienił na schemacie tranzystor bipolarny na mosfet, zostawiając R1. Z tym drugim nie ma sensu go stosować. Przyjąłeś stanowczo za mały margines. Napięcie zasilania powinno być wyższe. Inna sprawa, że LM393 to komparator. Nie nadaje się tutaj.

Ponadto zastanawia mnie dlaczego nie zrobisz tego źródła prościej ? Np. na LM317 ? W układzie liniowym i tak trudno uniknąć powstania "grzałki".

Niskie Rdson naprawdę tu nie jest potrzebne. Kiedy obciążysz źródło tak, by tranzystor się nasycił, to nie masz źródła prądu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki MOSFET wybrać?
PostNapisane: niedziela, 28 lutego 2016, 00:38 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): czwartek, 16 października 2014, 17:06
Posty: 206
sprzęt: Jabel, All
system: W10
województwo: mazowieckie
Ok, czyli będę musiał zwiększyć napięcie zasilania. Co do LM393 - moja wpadka, dziękuję za korekcję.

Co do nasycenia tranzystora to miało występować tylko przy maksymalnym prądzie, kiedy i tak prawie całe 5 V odkładało by się na diodzie laserowej, więc to nie byłby problem. Natomiast przy mniejszych prądach źródło by pracowało normalnie.

Widziałem ten układ źródła z LM317 - ale ja muszę mieć regulację w zakresie 100-1500 mA. Byłby chyba problem z takim potencjometrem, stąd zdecydowałem się na tą drugą aplikację.

Więc ostatnie pytanie: jeżeli przyjąć maksymalny spadek napięcia na diodzie rzędu 6 V, to jakie zastosować napięcie zasilające? Ze względu na straty im mniej, tym lepiej. Wzmacniacz operacyjny sobie dobiorę.

_________________
Więcej ludzi marnuje czas i energię roztrząsając problemy, niż rzeczywiście próbując je rozwiązać. Henry Ford


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki MOSFET wybrać?
PostNapisane: niedziela, 28 lutego 2016, 13:17 
Offline
chorąży
chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 21 marca 2011, 17:40
Posty: 323
Lokalizacja: Grudziądz
sprzęt: PI DIY
system: Win Vista :-(
województwo: Kujawsko-Pomorskie
Napięcie progowe dla BUZ11 to maksymalnie 4 V. Tyle należy przyjąć do obliczeń. Zwróć uwagę na charakterystykę z rysunku 6 dokumentacji tego tranzystora. Wzmacniacz operacyjny będzie zatem musiał wystawić na wyjściu 4 V, lub więcej. W dodatku sam musiał będzie pracować liniowo. Coś musi się też odłożyć na boczniku. Zakładając Ugsth na 4 V i transkonduktancję tranzystora na 2 S możesz sobie policzyć dla jakiego napięcia Ugs uzyskasz pożądany prąd drenu przy pewnej wartości Ugs. Trzeba przyjąć zakres pracy triodowy. Napięcie na boczniku będzie się zmieniać w szerokich granicach. Nie powinno się dopuszczać do odkładania się napięć rzędu mV i mniej. Warto wzmocnić sygnał z bocznika drugim wzmacniaczem operacyjnym. Wtedy spadek na nim będzie mógł być dosyć mały. Jak widać trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Nie chce mi się tego projektować. Podejrzewam, że potrzeba jakichś 8-10 V.

Nie myślałeś o źródle prądu na stabilizatorze impulsowym ? Można wstawić nawet TL494, czy MC34063. Lepiej oczywiście układ dedykowany do takich aplikacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki MOSFET wybrać?
PostNapisane: niedziela, 28 lutego 2016, 14:22 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): czwartek, 16 października 2014, 17:06
Posty: 206
sprzęt: Jabel, All
system: W10
województwo: mazowieckie
Dziękuję wszystkim za pomoc, teraz biorę się do pracy :) .

_________________
Więcej ludzi marnuje czas i energię roztrząsając problemy, niż rzeczywiście próbując je rozwiązać. Henry Ford


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki MOSFET wybrać?
PostNapisane: piątek, 26 sierpnia 2016, 07:44 
Offline
kapral
kapral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 listopada 2008, 10:36
Posty: 59
Lokalizacja: Chorzów
A czemu nie chcesz użyć gotowego sterownika np. Pt4115


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL