Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 18:21

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: układ pomiaru przesunięcia fazy
PostNapisane: wtorek, 19 kwietnia 2005, 19:11 
Temat obiecujący choć dopiero w zalążku. Posiadam schemat prostego układu pomiaru przesunięcia fazy, lecz muszę go najpierw sprawdzić w praktyce. Oczywiście nie jest tak prosty jak układy cyfrowe (na przerzutnikach, z licznikiem itp), ale dzięki temu może służyć do eksperymentów i ewaluować aż do np samodzielnego wykrywacza :)))
A może uczestnicy tego forum maja jakieś swoje pomysły na pomiar przesunięcia fazy ?
Może sie temat rozwinie :))
W sieci jest tego niewiele (wcale??), trzeba sie trochę pomęczyć.
Zapraszam do kontynuowania wątku.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 19 kwietnia 2005, 22:23 
Offline
admin
admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 5 stycznia 2005, 14:17
Posty: 4281
Lokalizacja: Lublin upon Bystrzyca
sprzęt: home-made
Na prośbę Emitera zamieszczam schemacik:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Nigdy nie dostrzegamy skarbów, które mamy tuż przed oczyma. A wiesz, dlaczego tak się dzieje? Bo ludzie nie wierzą w skarby -Paulo Coelho, Alchemik
https://flattr.com/profile/meghouse
monterro(małpa)wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: ...
PostNapisane: środa, 20 kwietnia 2005, 10:32 
Dzieki Monti.

Ten układ wydaje mi się trochę mało dokładny. Oryginalne opracowanie to aplikacja firmy Intersil. Oni tam pisza o dokładności 1%, i zakresie do 10MHz. dziwne. Warto by to zrobić i sprawdzic w praktyce. Czekam na sugestie i propozycje zmian.
pozdrawiam
emiter


Góra
  
 
 Tytuł: prościej
PostNapisane: niedziela, 8 maja 2005, 10:13 
Szperając w necie natrafiłem na takie rozwiązanie.
Artykuł dotyczył GPS, pełny na stronie:
http://www.doc.ic.ac.uk/~nd/surprise_97 ... /vol4/jmd/
Układ daje na wyjściu napięcie proporcjonalne do przesunięcia fazy. Od biedy można go używać do ustawiania przesówników fazowych.
Pozdrawiam
emiter


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
 Tytuł: Multimetr mierzący przesunięcie fazowe
PostNapisane: poniedziałek, 29 sierpnia 2005, 20:15 
Witam

Dla wszystkich, którzy nie posiadają oscyloskopu i dla tych co lubią eksperymentować dziś układ pomiaru przesunięcia fazy, jako przystawka do multimetru. Układ mierzy przesunięcie fazowe pomiędzy dwoma przebiegami, które doprowadzamy do wejść 1 i 2. Wynik odczytujemy na multimetrze dołączanym do wyjścia.

Skalowanie odbywa sie tak, że zamykamy S1 i ustawiamy potencjometrem wartość 3,60 V na multimetrze. Rozłączamy S1. Rozdzielczość wskazań to będzie 1 stopień= 0,01V

Przełącznikami S2 i S3 możemy ustawić sposób pomiaru, tzn. pomiędzy jakimi zboczami będzie mierzone przesunięcie fazy.

Jeśli ktoś będzie chciał tym układem stroić przesówniki fazy w wykrywaczach to należałoby za pomocą np. potencjometrów na wejściach doprowadzić do zrównania wartości mierzonych napięć.

Opracowałem na podstawie Nowy Elektronik 12/93

Pozdrawiam
emiter

P.S. Możliwe że mi nie załaduje zdjęcia. Wtedy tylko w Montim ratunek


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
  
 
 Tytuł: uzupełnienie
PostNapisane: wtorek, 30 sierpnia 2005, 15:08 
Witam

Małe uzupełnienie do ostatniego układu pomiaru przesunięcia fazy.

Napięcie zasilania VCC to 5V.

Sygnały podajemy pomiędzy wejścia i masę.

Dokładność wskazań nie gorsza niż 1% dla przebiegów o częstotliwości od 100Hz do 200kHz.

Pozdrawiam
emiter


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 29 marca 2006, 10:14 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): czwartek, 11 sierpnia 2005, 13:16
Posty: 31
Lokalizacja: Zielona Góra
Nawiązując do tematu i do mojego postu http://www.exploracja.cyberdusk.pl/phpb ... php?t=2071 zachęcam do obejrzenia http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 0aa9c9252e
pozdrówka. szrapnel


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 27 sierpnia 2006, 20:01 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 26 maja 2006, 17:35
Posty: 164
Lokalizacja: Bielsko- Biała okolice
Witam moge zapytać do czego służy ten cały układ :?:
O ile dobrze zrozumiałem można go użyć zamiast oscyloskopu przy strojeniu sondy.......
W sumie to mam inne pytanie czym poza oscyloskopem i komputerem można zrównowarzyć oscyloskop :?: mam na myśli równoważenie na 200mV te pik-pik czy jak sie to tam nazywa...... :roll:

Pozdrawiam Aleksy.

_________________
Najlepsi wojownicy nie lubują się w wojnie; najlepsi wojownicy nie tracą panowania nad sobą. Najwięksi zdobywcy pokonali wrogów bez walki. Najwięksi władcy głoszą ideę pokoju wśród poddanych. Nie wyprzedzaj innych, zawsze podążaj ich śladami...........


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 27 sierpnia 2006, 22:32 
Offline
Serwisant
Serwisant

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2005, 23:00
Posty: 102
Lokalizacja: Gliwice
Ten podany schemat składa się z zasadniczo z trzech części: wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu, układu mnożącego (transkonduktancyjnego) oraz filtru dolnoprzepustowego.

Jeśli ktoś zastanawia się dlaczego układ mnożący, to niech sobie sprawdzi jaki jest wynik mnożenia dwóch funkcji sinus.

Chcąc wyznaczyć fazę, należy najpierw zadąć sobie pytanie: jaki sygnał(y) ma być mierzony ? Tzn. jaka amplituda i jaka częstotliwość.

Ponieważ to jest forum o wykrywaczach, więc zdradź o co Ci chodzi dokładnie, bo chyba nie chcesz tutaj wykładu z elektroniki :?:

Najprostszy układ pomiarowy można zrobić na 1 kluczu. Jeśli koniecznie musi to być układ mnożący dowolne (ale małe) sygnały, to może użyć układu demodulatora 1042.

:)

proscan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 27 sierpnia 2006, 23:49 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 26 maja 2006, 17:35
Posty: 164
Lokalizacja: Bielsko- Biała okolice
Chodzi mi o zrównoważenie sondy bez oscyloskopu,np za pomocą tego układu, bo wogóle nie posiadam oscyloskopu a z kompem i metodą Puchacza mi nie idzie.

Pozdrawiam Aleksy

_________________
Najlepsi wojownicy nie lubują się w wojnie; najlepsi wojownicy nie tracą panowania nad sobą. Najwięksi zdobywcy pokonali wrogów bez walki. Najwięksi władcy głoszą ideę pokoju wśród poddanych. Nie wyprzedzaj innych, zawsze podążaj ich śladami...........


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 28 sierpnia 2006, 11:29 
Offline
Serwisant
Serwisant

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2005, 23:00
Posty: 102
Lokalizacja: Gliwice
Ten układ który pokazałes jest bardzo trudny do wykonania.

Zdaje się, że ALL podawał kiedyś jakiś uproszczony układ do strojenia sond. Niech ktoś zapoda linka...

:)

proscan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 19 stycznia 2007, 11:24 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 8 października 2005, 18:30
Posty: 1943
proscan napisał(a):
Ten układ który pokazałes jest bardzo trudny do wykonania.

Zdaje się, że ALL podawał kiedyś jakiś uproszczony układ do strojenia sond. Niech ktoś zapoda linka...

:)

proscan


jedynie co pamiętam z alla układów do równoważenia to machinę wymagającą oscyloskopu i częstościomierza, chyba że coś pominąłem...

miało to przełącznik, dwa tranzystorki i było zasilane 9V.
jeśli ktoś próbuje równoważyć za pomocą oscyloskopu na PC to ciężka przed nim droga, bo po pierwsze trzeba kabel (in) poprowadzić z dala od wszelakich przewodów PC i z dala od wszelakich urządzeń zakłócających. Są proste oscyloskopy do pc (przystawki) na necie które są o niebo stabilniejsze od tych podstawowych ale trzeba pamiętać o ich zakresach pracy (kHz) - często są za wysokie. Polecam google - temat: PC osciloscope lub osciloscope for PC


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL