Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 20:50

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: White's Prizm V - info.
PostNapisane: czwartek, 14 września 2006, 17:23 
Offline
rotmistrz
rotmistrz

Dołączył(a): wtorek, 29 sierpnia 2006, 20:08
Posty: 618
Witam !!
Kilka słów o detektorze z którym łażę.

Zacznijmy od zasilania.
Wykrywka jest zaskakująco energooszczędna. Producent deklaruje czas pracy na bateriach około 20h, trzeba przyznać że nie chwali się. Tak jest.
Do tego wcale nie trzeba kupować drogich baterii renomowanych firm, ja do swojego PV ładuję tanie baterie (po około 5 zeta szt.),
działa na nich obiecane 20h, albo nawet trochę dłużej.

PrizmV to wykrywka dla wygodnych. Jest lekki, do tego bardzo dobrze wyważonony.
Np. ACE 250 waży mniej-więcej tyle samo (różnica bodaj 10 dkg) jednak podczas użytkowania,
PrizmV wydaje się być naprawdę sporo lżejszy od wspomnianego ACE.
Z resztą, nie ma się co dziwić - White's słynie z umiejętności doskonałego wyważania sprzętu.

A w terenie…?

No cóż, ja nie narzekam. Wykrywacz jest prosty w obsłudze, powiedziałbym nawet że trudno byłoby zrobić prostszy sprzęt tej klasy.
Owszem, na początku lekko go kląłem, bo „ikonki” identyfikacji znalezisk wymalowane na wyświetlaczu są po prostu śmieszne i godne pożałowania.
Tu się wujek White’s się nie popisał. Osobiście wolałbym tu widzieć rozwiązanie z XLT, zwykłą wartość cyfrową.
Jednak z czasem, można nauczyć się je odpowiednio interpretować. Ale...
Ja mam Prizma V od dwóch lat (prawie), jednak nigdy ślepo nie ufam wskazaniom wyświetlacza. Czasami lubi pokazać guziczek albo boratynkę jako "śmieć". Wszystko zależy od położenia w ziemi.
Oczywiście po wykopaniu, nie wiem w jakim położeniu fant się znajdował, ale twierdzę tak, bo często chodząc po polu zdarza sie znaleźć kilka boratynek pod rząd.
Pole to samo, gleba ta sama, pogoda ładna - a wskazania różne. :D
Trzeba pamiętać że Prizm V jest amerykańskim wykrywaczem ze średniej półki. Zeskalowano go na monety, tylko że w Stanach najpopularniejsze monetkowe znajdki są sporo grubsze od boratynek. :roll:

Niewątpliwie przydatną funkcją jest rozpoznawanie rodzaju metalu podczas „namierzania”.
Polega to na tym, że w trakcie "namierzania" wykrywacz odróżnia stal od metali kolorowych. - rzadko się myli.
Wiadomo, że bardzo zardzewiała stal daje czasami dobry sygnał na kolor. Jednak w czasie namierzania, nie ma "pamiłuj". Zawsze dowiaduję się, gdy pod sondą jest żelastwo.

Wygląda to mniej więcej tak.
Kiedy pod cewką jest stalowa podkładka - to w trybie "pinpoint" mam na wyswietlaczu wskazanie na "stal".

Obrazek

Natomiast kiedy pod cewką mam srebrną monetkę (15 kopiejek), to wskazanie pada na "25 centów".
Od razu jest wycena fanta w terenie, to też "plus". :D

Obrazek

Następnym plusem jest dźwiękowa (tonowa) informacja o głębokości zalegania znaleziska, nie trzeba się gapić na wyświetlacz żeby wiedzieć jak głęboko fant zalega.
Funkcja ta, czyni także "namierzanie" łatwiejszym.
Generalnie, im wyższy ton - tym bliżej (środka cewki) znajdek. Tych tonów jest chyba ze sześć, więc podczas namierzania Prizm V przypomina trochę nawaloną kapele. :D

Jest jeszcze jeden spory plus tego wykrywacza. Opiszę temat.
Często kopię z kolegą który używa Minelab Explorer II, kiedyś łaziliśmy razem po polu, i wykopałem dwa razy więcej monet niż on.
W drodze powrotnej dyskutowaliśmy o ilosci fantów.
Owszem, fart to jedno - ale jest jeszcze coś.

Właściciel Minelaba powiedział, że jego wykrywka kiedy widzi stal i moniaka, to dyskryminuje całe wskazanie - tak jakby się wyłączała, po prostu, stal jest "be" i koniec gadki.
Mój Prizm natomiast, "medytuje" - popiskuje, szarpie sygnał, sugeruje, tak na prawdę sam nie wie co widzi - ale działa cały czas. Decyzja o wbiciu saperki, należy do mnie.
Pole na którym kopaliśmy było dość mocno zaśmiecone stalowym złomkiem wszelkiej maści - stąd Nasz wspólny wniosek odnośnie efektów wyprawy.
"Moniaki często leżały obok małych stalowych śmieci". I już.
Jest to jedynie moje spostrzeżenie, nie wiem jak to się ma do elektroniki wykrywek. O to, trzeba by pytać Proscana.

Natomiast, co do minusów tej wykrywki….
Na pewno brak bieżącej informacji o stanie baterii, Prizm ostrzega jedynie „że za jakąś godzinkę – KONIEC ZABAWY”.
Wadą jest też brak regulacji głośności, przyciszyć mozna go jedynie zaklejając głośnik plastrem. Na szczęście nie trzeba odgłaszać.
Wyje tak że aż echo idzie, w czasie poszukiwania 15m od trasy na Gdańsk - nawet przejeżdżające Tiry nie są w stanie go zagłuszyć.
Na torach nie sprawdzałem, więc nie wiem jak to się ma w stosunku do InterCity :D. (nie używam słuchawek - dlatego uważam to za wadę).
Za minus (w budowie wykrywacza) uważam też pokrycie wyświetlacza wykrywki (szybka).
Jest wykonane z jakiegoś „wesołego” plastiku, który pod wpływem słońca staje się nieco zbyt miękki.
Uchwyt jest wykonany z kiepskiej pianki. Nie pęka i nie rosypuje się, ale po około 6-ciu miesiącach użytkowania (dość częstego), zaczyna się suwać po stelarzu. Tak mnie to wkurzało, że kupilem piankowe rączki kierownicy rowerowej - założyłem obydwie wraz z oryginalnym uchwytem. Po takim "tuningu", nic nie ma prawa się suwac - od podłokietnika do elektroniki miejsca są zajęte. :D

Takie mniej-więcej są „zady i walety ” wykrywacza Pt.: White’s PrizmV.
Za pewne nie wszystko napisałem, trudno jest mi jednak tak „z marszu” napisać referat o PV.
Podsumowując całokształt pracy mojego PV, mogę śmiało stwierdzić, że sprzęt jest wart swojej ceny. Lekki, wygodny i skuteczny.

Jeśli ktoś ma jakieś konkretne pytanie odnośnie zachowania się PrizmaV w terenie, proszę pytać.
O ile będę w stanie, to odpowiem.
Nie pytajcie tylko o zasięgi, nigdy nie zwracam uwagi na głębokość z jakiej wyciągam „znajdki”.
Chyba, że się naryje jak kret – wtedy pamiętam.

Pozdrawiam Matejko :imp


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: White's Prizm V - info.
PostNapisane: czwartek, 14 września 2006, 18:45 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Matejko napisał(a):
Witam !!
Kilka słów o detektorze z którym łażę.

Zacznijmy od zasilania.
Wykrywka jest zaskakująco energooszczędna. Producent deklaruje czas pracy na bateriach około 20h, trzeba przyznać że nie chwali się. Tak jest.
Do tego wcale nie trzeba kupować drogich baterii renomowanych firm, ja do swojego PV ładuję tanie baterie (po około 5 zeta szt.),
działa na nich obiecane 20h, albo nawet trochę dłużej.(...)

Pozdrawiam Matejko :imp



Jezeli PV potrzebuje 4 szt to całkiem względnie, ze 2 dychy na tydzień, słowem ja widzialem tanisze baterie po 80gr i na komplecie chodzę ze 30godzin a może i dłuzej, ale mam inny sprzet.

No jak 5 zeta to tanie to jakie są drogie, chyba lepiej juz aku zainstalować i ładowarkę kupić

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 września 2006, 19:24 
Offline
podpułkownik
podpułkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 9 września 2005, 19:29
Posty: 819
Lokalizacja: Warszawa
Witam
Jeszce pytanko co do wykrywki jak reaguje sonda na przypadkowe uderzenia?
I drugie, czy nie chodzisz czasem w okolicach Statoil przy trasie nr7 koło Zakroczymia ;-) ?
Pozdro APPL

_________________
Saperka pada niedaleko od sapera. :x


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 września 2006, 19:25 
Offline
generał broni
generał broni

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2005, 17:02
Posty: 2277
Ja mam tylko uwage jedną cena tego wykrywacza nie jest raczej dla szaraczka :)

ponad 2,500 zł :(
Ładny fajny sprzet ale cena zabójcza jak dla mnie !

:)
Pozdrawiam

_________________
http://www.kowalstwo-lublin.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 września 2006, 23:13 
Offline
rotmistrz
rotmistrz

Dołączył(a): wtorek, 29 sierpnia 2006, 20:08
Posty: 618
Ludzie !!!

Przecież to jest tylko informacja, jak sie sprzęt ogólnie prezentuje.
Jest jaki jest, i kosztuje tyle ile kosztuje.
Nic na to nie poradzę - nie ja sprzedaje i nie ja jestem konstruktorem.
Mój post jest czystą informacją, dla kogoś, kto chciałby taki wykrywacz kupić - WSZYSTKO !!!

No dobra, spoko... po kolei...
Odpowiadam na trudne pytania. :twisted:


SWaldek napisał(a):
Jezeli PV potrzebuje 4 szt to całkiem względnie, ze 2 dychy na tydzień, słowem ja widzialem tanisze baterie po 80gr i na komplecie chodzę ze 30godzin a może i dłuzej, ale mam inny sprzet.

No jak 5 zeta to tanie to jakie są drogie, chyba lepiej juz aku zainstalować i ładowarkę kupić

Zanim napiszesz, zorientuj się jakimi bateriami zasilany jest Prizm V.
Ten post ma służyć ludziom, którzy chcą zmienić wykrywacz. Ludziom, którzy już dawno wiedzą, jak zasilany jest Prizm V.

To nie dla Ciebie temat, SWaldek...
Przecież widziałeś baterie, po 80 groszy. :shock:

appl - jedyny konkretny, napisał(a):
Jeszce pytanko co do wykrywki jak reaguje sonda na przypadkowe uderzenia??

W zasadzie, jak każda.
Jeśli ustawię czułość na "Max", to przy zahaczeniu o przeszkode mam krótki sygnał.
Wtedy "na wszelki wypadek", przemiatam sondą raz jeszcze. Jednak zazwyczaj nie szukam na maksymalnej czułości - zawsze ustawiam o jeden stopień niżej. Na przedostatnią kreske - tak jest najwygodniej moim zdaniem.
Przy takim ustawieniu, wykrywka pracuje bardzo stabilnie - trzeba być "zdolnym szczególnie", żeby się wzbudziła od uderzenia. :D
Kilka razy taki zdolny byłem, ale to było wtedy, kiedy za grzybkami patrzyłem - więc się nie liczy. :roll: :D
Coinmaster napisał(a):
Ja mam tylko uwage jedną cena tego wykrywacza nie jest raczej dla szaraczka.
ponad 2,500 zł
Ładny fajny sprzet ale cena zabójcza jak dla mnie !

Wiesz Coin...
Dla mnie też był drogi, nie jestem milionerem.
Zapłaciłem gotówką 1000 PLN, resztę wziąłem "na raty". Suma sumarum, wyszedł 3200 PLN, ale nie płaczę . Mam i szukam.

Nie po to pisałem ten post, żeby ktoś biadolił nad ceną.
Pisałem go, dla zainteresowanych kupnem tej wykrywki. Nie jest tania, ale to nie powód, żeby zaraz mi tu odpisywać.
Kupiłem, podparłem się "ratami" - nikt nie obiecywal, że będzie łatwo go kupić i spłacić.
Ale mam i łażę. Udało się.
---------------------------------------------------------------------

appl - czasami kręcę się na Zakroczymiu, ale coraz rzadziej.
Być może się widzieliśmy, rozmawiałem tam z kilkoma osobami których kompletnie nie znałem - i nie wnikałem kim są.

Pozdrawiam Matejko :imp


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 15 września 2006, 10:42 
Offline
Serwisant
Serwisant

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2005, 23:00
Posty: 102
Lokalizacja: Gliwice
Uzupełnię, że Prizmy mają dwie bateryjki. Jedna zasila wyłącznie obwód AUDIO. Nie zawsze jest sens wymieniać obie baterie.

:)

proscan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 15 września 2006, 14:33 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Nie żebym się czepiał , ale
Matejko napisał(a):
Ludzie !!!

Przecież to jest tylko informacja, jak sie sprzęt ogólnie prezentuje.(...)

Zanim napiszesz, zorientuj się jakimi bateriami zasilany jest Prizm V.


Pozdrawiam Matejko :imp


to co mi z takiej informacji jak sam mam sie oriętować, skoro zaczołeś to oświeć do końca, może faktycznie zmienię.

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 15 września 2006, 14:43 
Panowie, ideą takich prezentacji poszczególnych modeli było raczej zamieszczenie suchych danych dotyczacych konkretnych modeli. Nie jestem czepliwy ale jezeli zaczniemy dodawac posty typu, fajny ale drogi, tez bym taki chcial to zaraz odjdziemy od meritum i bedzie tylko zamieszanie.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 15 września 2006, 16:55 
Offline
rotmistrz
rotmistrz

Dołączył(a): wtorek, 29 sierpnia 2006, 20:08
Posty: 618
SWaldek napisał(a):
to co mi z takiej informacji jak sam mam sie orientować, skoro zacząłeś to oświeć do końca, może faktycznie zmienię.

Witam !!

Trzeba było zapytać jakimi bateriami jest Prizm zasilany, a nie od razu krzyk podnosić, że widziałeś tańsze baterie po 80 groszy. :D

PrizmV zasilany jest dwoma dziewięciowoltowymi bateriami.
Kupiłem nawet ładowarke i cztery sztuki akumulatorów - ale nie używam.
Akumulatorki 9V szybko się wyczerpują (może jakieś trefne nabyłem - nie wiem). Wolę używać baterii po 5 zeta.

Tak czy inaczej - masz rację, moja wina (dane niekompletne były).
Sorki... :oops: :wink:

Pozdrawiam Matejko :imp


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: White's Prizm V - info.
PostNapisane: czwartek, 12 lutego 2015, 11:09 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): czwartek, 12 lutego 2015, 11:05
Posty: 1
województwo: podkarpackie
Witam, mam wykrywke prizm V i zastanawiam sie nad sprzedaza . Ile kosztuje uzywana wykrywka prizm V ?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL