Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 05:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 204 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: piątek, 24 czerwca 2011, 18:53 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 marca 2005, 18:38
Posty: 6063
Lokalizacja: LUBLIN
system: Ubuntu 10.04
Ja tu tylko oglądam fotki i czytam opisy ale robotę robisz ogromną .

_________________
"Śmierć żołnierza jest święta,łamie bowiem nakaz nienawiści .Przyjaciel i wróg już wolni od ran są warci tej samej miłości i chwały "


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: piątek, 24 czerwca 2011, 18:55 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): wtorek, 21 czerwca 2011, 13:41
Posty: 26
województwo: Pomorskie
Co do rozkopywania mogił to na pomorzu są całe cmentarze porozkopywane cywilne i wojskowe
i to rozkopane przez hieny cmentarne jeszcze w czasach prl-u .


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: sobota, 25 czerwca 2011, 07:16 
Offline
kapral
kapral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:18
Posty: 58
Lokalizacja: Lubelskie
Brawo Trobal , robisz kawał dobrej roboty dzięki tobie mobilizujesz innych i ten temat jest ciągle aktualny !! :peace


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: niedziela, 26 czerwca 2011, 13:35 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): wtorek, 1 lutego 2011, 16:42
Posty: 96
Lokalizacja: Puławy
system: Linux
województwo: lubelskie
Już się trochę gubię w tym co już było a czego jeszcze na forum nie było. Zdaje się, że jednak tego cmentarza nie pokazywałem, choć byłem tam jeszcze w kwietniu.

Tuliłów (gm. Międzyrzec Podlaski)
Cmentarz założony w sierpniu 1915 roku w miejscu walk pomiędzy wojskami carskimi i cesarsko-królewskimi. W trzydniowej bitwie (14-16 VIII) na przedpolach Tuliłowa straciło życie ok. 2000 żołnierzy. Wojska austro-węgierskie musiały opuścić ten teren zaraz po bitwie pozostawiając poległych nie pochowanych. Cmentarz założyły oddziały niemieckie zastępujące na tym odcinku frontu oddziały austro-węgierskie.

Obrazek

Cmentarz znajduje się na skraju lasu z dala od zabudowań. Droga nie jest oznakowana. Także przy samym cmentarzu nie ma znaków które by o jego istnieniu informowały. Wał ziemny otaczający cmentarz jest słabo widoczny. Teren porośnięty dzikimi malinami. Oczyszczona jest tylko droga prowadząca do krzyża i tablicy pamiątkowej umieszczonych tu przez strażaków z Tuliłowa w 2005 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zarys mogił jest już słabo widoczny

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: niedziela, 26 czerwca 2011, 20:01 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 marca 2005, 18:38
Posty: 6063
Lokalizacja: LUBLIN
system: Ubuntu 10.04
Faktycznie jakoś słabo widoczne jak na tylu chłopa w ziemi .

_________________
"Śmierć żołnierza jest święta,łamie bowiem nakaz nienawiści .Przyjaciel i wróg już wolni od ran są warci tej samej miłości i chwały "


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: niedziela, 26 czerwca 2011, 20:54 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 15:33
Posty: 276
Lokalizacja: Markuszów
trobal napisał(a):
Już się trochę gubię w tym co już było a czego jeszcze na forum nie było.

Może w związku z tym ktoś opracowałby skróconą listę tego co już było i umieścił ją w oddzielnym temacie?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: poniedziałek, 27 czerwca 2011, 19:20 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): wtorek, 1 lutego 2011, 16:42
Posty: 96
Lokalizacja: Puławy
system: Linux
województwo: lubelskie
Miejsce zaciszne. Przy polnej drodze z Kolonii Trzydnik Duży do Liśnika. Z daleka widać tylko biały krzyż pomiędzy dwoma drzewami. Jako lokalizację podaję się Budki Górne w gminie Trzydnik Duży.

Obrazek

Cmentarz składa się dziś z jednej tylko mogiły zbiorowej. Nie wiadomo czy tak wyglądał zawsze. Spoczywa tu prawdopodobnie około 30 żołnierzy rosyjskich poległych w dniach 25-26 sierpnia 1914 roku (bitwa pod Kraśnikiem). Teren ogrodzono drewnianym płotem w roku 1960. W tym też czasie postawiono metalowy krzyż w miejsce starego, drewnianego. Po 1995 roku ogrodzenie drewniane zastąpiono metalowym. Wtedy też postawiono drugi krzyż stalowy. Jak zapisano w opracowaniu "Zabytkowe cmentarze i mogiły w Polsce. Województwo tarnobrzeskie" część cmentarza jest dziś polem ornym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: poniedziałek, 27 czerwca 2011, 20:00 
Offline
kapral
kapral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:18
Posty: 58
Lokalizacja: Lubelskie
Były cmentarz wojenny w Kolechowicach położony na wzgórzu 176 .Spoczywali tu żołnierze Niemieccy ze 101Dywizji .Oficerowie i szeregowi którzy brali udział w zdobywaniu mocno ufortyfikowanych wzniesień 176 i 170 w dniach 8-9 sierpień 1915r Znaleźli tu kres swojego życia. Obok szturmujących leżeli tez obrońcy wzniesień , prawdopodobnie ze słynnego VI korpusu syberyjskiego .Wśród poległych było sporo polaków. Obecnie cmentarz fizycznie uległ całkowitej destrukcji . Została wielka jama ,a szczątki wraz z pospółką którą tu się wydobywa wywieziono na drogi i na place budowy . Właścicielem tego terenu na którym znajduje się owa kopalnia jest gmina Ostrowów Lubelski .Kopalnia z roku na rok kurczy się a potrzeby są ciągle niezaspakajane .W swoim czasie władze miasta zleciły przeniesienie mogił i wykonanie pamiątkowego grobowca z lastryka. Znajduje się on obecnie na cmentarzu parafialnym w Ostrowie obok mogiły powstańców styczniowych . Gest zdawałby się pełen pochwały .Gdyby nie to że całość cmentarza wojennego podczas przeprowadzki zmieszczono - uwaga :!: -w jednej taczce :hah .Nawiasem mówiąc nie tylko on jeden doznał takiej ,,przeprowadzki'' ale dziesiątki innych podczas komasacji w okresie międzywojennym na terenie województwa Lubelskiego . Władzom gminy w ten sposób pozwoliło formalnie i dla ludzkiego oka na dalsza eksplorację złoża .Według M.Dąbrowskiego pierwotnie cmentarz się składał z 64 mogił . Przy czym część z nich po wojnie rodziny ofiar ekshumowały a szczątki swoich bliskich zabrały w swoje strony. Z opowiadań świadków na mogiłach stały drewniane krzyże pomalowane białą farbą z czarnymi napisami .Ponoć jeszcze w latach 40-50 były czytelne. Cmentarz otoczony był świerkami , poprzecinany wzdłuż i wszerz alejkami.

Obrazek



Obrazek


Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: poniedziałek, 27 czerwca 2011, 21:09 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): wtorek, 7 grudnia 2010, 10:40
Posty: 62
Lokalizacja: lubelskie
Mieszkam dość blisko Kolechowic i przyznam że nie miałem pojęcia gdzie może znajdować się ten cmentarz . Wiem natomiast jak przed kilkudziesięciu laty zakończono temat Cerkwi prawosławnej w Kolechowicach . Po raz kolejny dobra materialne skutecznie przysłoniły honor czy sumienie :[
Wyrazy uznania dla Trobala , Jara i innych ... :bravo

_________________
ciekawski
pamiętajmy o tym co minęło , by i o nas nie zapomniano


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: wtorek, 28 czerwca 2011, 16:29 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): wtorek, 1 lutego 2011, 16:42
Posty: 96
Lokalizacja: Puławy
system: Linux
województwo: lubelskie
Łychów Gościeradowski w gminie Trzydnik Duży

Miejsce to jest opisane na stronie internetowej gminy Trzydnik Duży, choć bardzo skrótowo. Ja dowiedziałem się o jego istnieniu z literatury i przytoczę tu fragmenty tekstu na jego temat.

Obrazek

Zabytkowe cmentarze i mogiły w Polsce. Województwo tarnobrzeskie, oprac. Marek Florek, Warszawa 1995, str. 93 napisał(a):
(...) Cmentarz położony na stoku doliny, w południowej części wsi, na skrzyżowaniu drogi prowadzącej przez Łychów i drogi polnej do Rzeczycy. Obecnie teren cmentarza zajęty jest przez ogród przydomowy posesji nr 75 w Łychowie. Rozplanowanie częściowo zatarte, pierwotnie zapewne na planie prostokąta, otoczony niskim wałem ziemnym. Zachowane dwie prostokątne mogiły ziemne: większa, w której pochowani są żołnierze, i mniejsza z kamiennym krzyżem, w której pochowano oficerów. Na cmentarzu ma spoczywać ogółem około 40 oficerów i żołnierzy armii austro-węgierskiej poległych w okolicy w 1914 r.
Teren zarośnięty krzakami, zieleń niepielęgnowana, brak starodrzewu.
Źródła: Jan Dąbrowski, Wielka wojna 1914-1918, Warszawa 1937, Archiwum Państwowe w Kraśniku. Akta Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kraśniku. Wykaz cmentarzy z I wojny światowej.

W ten sposób mogę odnieść się do tekstu w którym są informacje już nieaktualne.

Sama informacja mówiąca o tym, że cmentarz znajduje się w przydomowym ogródku wydaje się ciekawa. Wyjaśnienie udzielone mi przez właścicieli jest dla nich czymś oczywistym ale czy dla innych też? Teren ten jeszcze w latach dwudziestych XX wieku był własnością ziemian mieszkających w dworze w pobliskim Węglinie. W latach trzydziestych z majątku wydzielono działki pod budowę domów. Podczas wyznaczania działek nie przejmowano się chyba szczególnie cmentarzami. Prawdopodobnie wszystkie (a jest ich podobno kilka we wsi) znalazły się na działkach przekazanych nowym właścicielom. Chyba wszystkie te cmentarze pozostały zaniedbane ale ich nie zlikwidowano. Tylko jeden z nich trafił do annałów z prostej przyczyny - właściciele o niego zadbali usuwając większość zarastających go bzów. Na pierwszym zdjęciu widać pnie rosnących tu bzów. Ostatni z prawej wyznacza granicę mogiły w której spoczywają szeregowi żołnierze.

Obrazek

Od strony drogi łączącej Węglin z Rzeczycą pozostawiono większą kępę bzów otaczającą starą, kamienną (a może raczej murowaną) figurę. Jest to krzyż postawiony w 1905 roku. Zachowała się na nim inskrypcja z nazwiskiem fundatora i rokiem postawienia. To o tej figurze napisano, że jest to kamienny krzyż stojący na mogile oficerów. Obecna właścicielka posesji usunęła z figury kilka warstw farby i dopiero wtedy napisy stały się widoczne. Być może dlatego sądzono wcześniej, że jest to krzyż postawiony na mogile? Wszystko zdaje się wskazywać na to, że w Łychowie tak jak na polach Dzierzkowic-Podwodów cmentarz założono obok stojącej już wcześniej figury.

Obrazek

Także właścicielka posesji sądziła, że krzyż znajduje się na mogile i zakładała, że przed nim teren już nie kryje mogił. Zmieniła zdanie gdy próbowała posadzić w tym miejscu większe rośliny ozdobne. Z wykopanego dołka pod sadzonkę wydobyła buta skórzanego. W ziemi widziała kości. Zdaje się więc, że mogiły znajdują się po obu stronach krzyża, choć od frontu teren jest zniwelowany. Podczas prac ziemnych prowadzonych w pobliżu krzyża przy zakładaniu instalacji gazowej nie natrafiono na szczątki ludzkie. Być może więc przed krzyżem jest tylko mała mogiła kryjąca ciała oficerów?

Obrazek

Co jeszcze mówiła właścicielka posesji? Mówiła o tym jak ciała zwożono na cmentarz o czym słyszała od dawnego sołtysa wsi. Ten opowiadał o odzieraniu ciał z kosztowności (obrączek, sygnetów). Mówiła też o innych podobnych cmentarzach na pobliskich podwórkach. I o pracy magisterskiej do której przeprowadzono z nią wywiad (ktoś zna jej autora, treść lub tytuł i uczelnię na której była broniona?).

Informacje nieaktualne to te:
    o drogach gruntowych - już są utwardzone
    o zarośniętym i niepielęgnowanym cmentarzu - jest zadbany
    o kamiennym krzyżu na mogile - krzyż był tu wcześniej niż powstały mogiły

A mnie jednak wciąż dziwi, że ktoś ma swój własny cmentarz z I wojny światowej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: środa, 29 czerwca 2011, 08:33 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 11:57
Posty: 45
co do własnego cmentarza z I WW to chyba w Kaznowie, albo gdzieś w okolicach był cmentarz. Był bo grunt wyrównano, a jest bo z tego co starszy pan opowiadał, nic nie wywieziono. Dokładnie nie pamiętam już tych opowieści, kilka lat temu jakiegoś dziadka wziąłem na stopa, co prawda nie miałem po drodze, ale deszcz lał, więc nadłożyłem kawałek drogi by podwieźć. No i zacząłem wypytywać o historię okolicy, a on opowiedział to i owo, między innym właśnie o cmentarzu u znajomego na podwórku, niestety dokładnie gdzie to było nie pamiętam ale tak na 90% chodziło o kaznów, poza tym w kaznowie jest już pomnik upamiętniający żołnierzy z 1915r więc może coś w tym jest.
Druga rzecz na temat cmentarzy w ostrowie i okolicach. Ostrów to dziwna gmina. W ostrowie były prawdopodobnie 3 cmentarze I wojenne (dziś zlikwidowane). Wiem że jeden był na wysypisku śmieci, drugi gdzieś u kogoś na posesji, a 3 nie odnaleziono, ale w opracowaniach widnieje że był.
i teraz wniosek, zlikwidowano co najmniej 3 cmentarze, oficjalnie szczątki przeniesiono na cmentarz do ostrowa. No i co, powiedzmy szczątki 100, może 200 osób zmieściły się pod maleńką płytą z taniego i badziewnego lastryka?

Aha, wie ktoś może w jakich latach były przenoszone te cmentarze wojenne na cmentarz parafialny? Postarałbym się czegoś dowiedzieć gdyż pochodzę z Parczewa, czyli 20 km od ostrowa, a może i uda mi się do dokumentów parafialnych dotrzeć.
Niestety opracowania nie pamiętam, być może było to coś z serii zabytkowe cmentarze województwa..., ale przeglądałem i inne na ten temat.
pozdr.

_________________
Ja już tu kiedyś byłem pod tym samym nickiem, ale konto wygasło. Witam "starych" znajomych i nowych też.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: środa, 29 czerwca 2011, 23:23 
Offline
kapral
kapral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 września 2007, 19:18
Posty: 58
Lokalizacja: Lubelskie
Zgadza się w Kaznowie jest.. prywatny cmentarz na posesji Pana Sz. Młynarz opiekuje się cmentarzem postawił figurę ,ogrodził ,położył kwiaty i znicze tylko szkopuł w tym że cały czas myślał że ma do czynienia z Austriakami .Mogę od siebie dodać oprócz tego co opisuje M.D w swojej książce i wypowiedzi w dawniejszych postach na tym forum że jest to cmentarz pierwotnie poświęcony 105Dywizji a ściślej mówiąc 122 Pułku Fizylierów. W latach między wojennych przeniesiono tu pochówki z dwóch mniejszych cmentarzy .Pierwszy był usytuowany na zachód od wsi przy drodze Kaznów- Lubartów w odległości 0.5km po prawej stronie zaraz na skraju lasu , jeszcze zostały do dziś dołki .Leżało w nim około 10 Niemców z 21P.P ,45P.P ,78 P.P 129P.P. 209K.P i 40 Rosjan. A drugi z Wólki Zawieprzyckiej .W sumie pochowanych jest około 100 ludzi. W tym niemiecki Kapitan Schefold 122F.R , porucznik Hampp 122F.R .Ten pierwszy pierwotnie spoczywał nieistniejącym do dziś parku gorzelni . W części nazwiska Niemców są mi znane jak by ktoś chciał to mogę podać do wiadomości .
Wracając do twojej wypowiedzi Zbirr cyt,,..Wiem że jeden był na wysypisku śmieci,’’.. opisałem właśnie ten sam gdzie jest w pobliżu wysypisko oddalone o jakieś 100m na wschód . Wiadomo mi że na cmentarz parafialny przeniesiono tylko ten co opisałem , pozostałe lub pozostały ,,istnieje’’ ale w innej części miasta . Postaram się go opisać w wolnym czasie. :piwko


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re:
PostNapisane: sobota, 16 lipca 2011, 17:20 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 15:33
Posty: 276
Lokalizacja: Markuszów
trobal napisał(a):
Bychawa
Cmentarz znajduje się w miejscu nazywanym "Biała Góra". Jest całkowicie otoczony przez pola - nie ma drogi którą można podejść w jego bezpośrednie sąsiedztwo. Ja wybrałem na odwiedziny okres po żniwach licząc na jakieś ściernisko którym przeszedłbym nic nie niszcząc.
(...)

Uzupełnieniem zdjęć Trobala niech będzie artykuł (mojego autorstwa) o bitwie pod Bychawą w dniach 6-9.09.1914 r. w najnowszym numerze "Głosu Ziemi Bychawskiej":
http://bychawa.pl/images/stories/2011/p ... r224_6.pdf
(strony 10-11)
"Biała Góra" była wówczas głównym punktem oporu wojsk austriackich broniących się pod Bychawą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: niedziela, 17 lipca 2011, 05:48 
Offline
generał broni
generał broni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 14 maja 2007, 13:14
Posty: 4010
Lokalizacja: Lublin
:bravo czekamy na całą książkę :)

_________________
Bóg, Honor, Ojczyzna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: wtorek, 2 sierpnia 2011, 06:12 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): wtorek, 1 lutego 2011, 16:42
Posty: 96
Lokalizacja: Puławy
system: Linux
województwo: lubelskie
Sułowiec w gminie Sułów

Informacje na temat cmentarza są raczej skąpe. W Ogólnopolskiej Komputerowej Bazie Cmentarzy Wojennych znaleźć można jedynie:
Cytuj:
cmentarz o powierzchni 3115 m kw ogrodzony wałem ziemnym szerokości 4,0 m i wysokości 1,0 m Zadrzewiony. Mogił 55 zbiorowych i 20 pojedynczych


Obrazek

O istnieniu tego cmentarza dowiedziałem się przeglądając mapy WIG przed planowanym wyjazdem. Jego odnalezienie nie było wcale łatwe mimo tego, że wybrałem właściwą drogę. Ani z daleka:

Obrazek

ani z bliska:

Obrazek

nic nie wskazywało na to, że już jestem blisko. W pobliżu miejsca ze zdjęcia powyżej sprawdzałem ponownie wydruki map by się upewnić czy jestem we właściwym miejscu. Nie wiedziałem, że stoję obok wału ziemnego otaczającego cmentarz. Kilka metrów dalej wał się kończył i dostrzegłem tabliczkę informacyjną.

Obrazek

Przedzieranie się przez dzikie maliny i jeżyny w pobliżu tabliczki nie miało sensu. Wszedłem na wał mniej więcej po środku jego dłuższego boku. Ze szczytu dostrzegłem, że to miejsce musiało być odwiedzane, choć nie koniecznie przez ludzi. Wśród kolczastych roślin dawało się dostrzec ścieżkę prowadzącą na środek cmentarza.

Obrazek

Pod stopami dawało się wyczuć (ale nie zobaczyć) mogiły. Cmentarz zapewne parę lat wcześniej był odnawiany. Podniesiono wał jak i same mogiły. Na zdjęciach Geoportalu widać wyraźnie wał ziemny otaczający cmentarz. Na miejscu zaś ledwo można dostrzec w trawie zarysy mogił.

Obrazek

Obrazek

Już miałem zrezygnować z dalszego fotografowania. Nie chciałem zdjęć przyrodniczych. Wycofując się odnalazłem rząd grobów indywidualnych z zachowanymi betonowymi krzyżami. Napisy niestety się już zatarły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Informacje o cmentarzu dostępne w internecie jak i tabliczka informacyjna stwarzają tylko złudzenie pamięci o poległych jak i o samym cmentarzu. To miejsce jest zapomniane.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: wtorek, 2 sierpnia 2011, 14:25 
Offline
generał broni
generał broni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 14 maja 2007, 13:14
Posty: 4010
Lokalizacja: Lublin
dziwna sprawa.raczej cmentarze niemieckie są zadbane, a tutaj taki dzicz?

_________________
Bóg, Honor, Ojczyzna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: wtorek, 2 sierpnia 2011, 20:25 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 15:33
Posty: 276
Lokalizacja: Markuszów
trobal napisał(a):
Sułowiec w gminie Sułów

Informacje na temat cmentarza są raczej skąpe.
(...)
Wszedłem na wał mniej więcej po środku jego dłuższego boku. Ze szczytu dostrzegłem, że to miejsce musiało być odwiedzane, choć nie koniecznie przez ludzi. Wśród kolczastych roślin dawało się dostrzec ścieżkę prowadzącą na środek cmentarza.
(...)
Pod stopami dawało się wyczuć (ale nie zobaczyć) mogiły.
(...)
To miejsce jest zapomniane.


Potrafisz stworzyć nastrój grozy... :wink:

W 1915 r. był tu pas działania niemieckiej 19 DP...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: wtorek, 2 sierpnia 2011, 20:58 
Offline
wachmistrz
wachmistrz

Dołączył(a): sobota, 22 marca 2008, 11:16
Posty: 123
Lokalizacja: lubelskie
sprzęt: F 75 LTD
system: robaczkowy
województwo: LUBELSKIE
pablo pisałes kiedyś że masz materiały na tamat wali w Rokitnie. ale są 2 miejscowosci ROKITNO, ja miałem na myśli Rokitno kolo Białej podlaskiej i 2 cmentarze z okresu 1 wojny jeden w MIchałkach a 2 w lesie w Rokitnie. Jakim cudem (jak coś) posiadasz info na ten temat ,ale jakmasz to normalnie PIĄTKA BOBITUSEM a kreta.






PS . tysiu po 10.08 lecisz do Mnie , zgarniam Ekipke w czwartek-piątek idryniamy do ciebie a ty zgarnisz panów od 4x4 i zapraszam na bagn .....................................................;))

_________________
bg.Fs.wz.86-93


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: środa, 3 sierpnia 2011, 04:58 
Offline
plutonowy
plutonowy

Dołączył(a): wtorek, 1 lutego 2011, 16:42
Posty: 96
Lokalizacja: Puławy
system: Linux
województwo: lubelskie
pablo napisał(a):
Potrafisz stworzyć nastrój grozy... :wink:

Same zdjęcia to za mało, a informacji prawie nie ma. Pozostało mi opisać to co widziałem.

Tak samo mało mam informacji o mogile w Annopolu o której napisano tylko, że spoczywają w niej polegli w 1914 żołnierze austro-węgierscy narodowości polskiej. I nawet to budzi moje wątpliwości, bo jak wyselekcjonowano zmarłych? Na samej mogile nic o narodowości poległych nie wspomniano. Informacja pochodzi z wydanego w 1995 roku opracowania "Zabytkowe cmentarze..."

Pierwsze zdjęcie po kliknięciu ma 1200x800 pikseli. Standardowo dodawałem miniatury o wymiarach 640x480 ale w pionie mają o 40 pikseli za dużo dla tego forum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: fotografie cmentarzy mogił I Wojny na terenie lubelszczy
PostNapisane: poniedziałek, 5 września 2011, 20:13 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 15:33
Posty: 276
Lokalizacja: Markuszów
A to znaleziona przeze mnie (dzięki znajomemu) bezimienna mogiła w lesie za Olempinem k/Markuszowa. Kryje prochy żołnierza rosyjskiego poległego 31 lipca lub 1 sierpnia 1915 r. w bitwie pod Markuszowem. Pochowany na linii frontu (w okolicy mogiły prawdopodobnie biegły rosyjskie okopy), odnaleziony ponoć parę lat temu przez jednego z poszukiwaczy dzięki klamrze od pasa.

Obrazek

Obrazek

Gdyby ktoś wiedział więcej na temat tej mogiły to proszę o kontakt na PW.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 204 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL