Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 07:04

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Fort Gerharda - Świnoujście
PostNapisane: poniedziałek, 30 stycznia 2012, 12:49 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Myślę ,że tego miejsca nie należy reklamować http://www.fort-gerharda.pl/. Ja ograniczę się do wklejenia zdjęć z ekspozycji wewnątrz fortu . Zapraszam wszystkich do dzielenia się informacjami na temat fortu jak i Twierdzy Świnoujście .


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Fort Gerharda - Świnoujście
PostNapisane: poniedziałek, 30 stycznia 2012, 18:29 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 15:33
Posty: 276
Lokalizacja: Markuszów
Parę fotek "z zewnątrz", rok 2009:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Fort Gerharda - Świnoujście
PostNapisane: poniedziałek, 30 stycznia 2012, 20:04 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2012, 09:46
Posty: 198
No to ja jak miałem jeszcze Штирлиц w Ausweis-ie wpisane to byłem w Gerhardzie .
Nie wiem czemu się na mnie wszyscy patrzyli czyżby przez uprząż spadochronową wystającą spod kurtki ?
Mam nadzieję że koledzy mnie nie zatłuką za zdjęcie ?
Z bunkeritesami też chyba się tam spotkałem w tym roku .
Środek lata deszcz zimno a ja sobie siedziałem na :bwp gąsienicy pod wiatą i czyściłem różne rzeczy :) Wiem że chłopaki z MRU byli ale chyba wiecej ekip było . Jednak jak to zwykle bywa na zlotach większość widziała mnie tam we dwóch osobach :piwo :piwo :piwo
Muszę niedługo tam jechać oddać kilka rzeczy bo niedługo ostatnie ja..a mi urwą :)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
" Nikt nikogo nie trzyma tutaj na siłę " Tak traktuje ojciec dyrektor użytkowników swojego forum - użytkowników , którzy je zbudowali :) .Starzy Indianie na takich ludzi mówią : " Pies gryzący rękę , która go karmi "


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Fort Gerharda - Świnoujście
PostNapisane: poniedziałek, 30 stycznia 2012, 20:17 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Fjordvangen napisał(a):
No to ja jak miałem jeszcze Штирлиц w Ausweis-ie wpisane to byłem w Gerhardzie .
Nie wiem czemu się na mnie wszyscy patrzyli czyżby przez uprząż spadochronową wystającą spod kurtki ?
Mam nadzieję że koledzy mnie nie zatłuką za zdjęcie ?
Z bunkeritesami też chyba się tam spotkałem w tym roku .
Środek lata deszcz zimno a ja sobie siedziałem na :bwp gąsienicy pod wiatą i czyściłem różne rzeczy :) Wiem że chłopaki z MRU byli ale chyba wiecej ekip było . Jednak jak to zwykle bywa na zlotach większość widziała mnie tam we dwóch osobach :piwo :piwo :piwo
Muszę niedługo tam jechać oddać kilka rzeczy bo niedługo ostatnie ja..a mi urwą :)


Fjord, a czy to było w roku 2011 w lipcu dokładnie drugi wekend? Mój młody siedział na forcie w 2010r tydzień uwielbiał strzelać w turystów kulkami spał nad ekspozycją . Wspaniałe wakacje dzieki uprzejmosci Piotra , najlepsze są kozy robiące za żywe kosiarki. Żona mówiła,że jak w nocy chodziła do ubikacji to podczas przejścia przez ekspozycję po ciemku miała strasznego pietra . Niektórzy mylili telefon komórkowy z cegłówką :piwo

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Fort Gerharda - Świnoujście
PostNapisane: poniedziałek, 30 stycznia 2012, 21:10 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2012, 09:46
Posty: 198
Czy lipiec czy sierpień czy jakiś inny miesiąc nie pamiętam . Byłem tam w tamtym roku z 5 razy . Moją miarą własnego szczęścia jest to że po przebudzeniu się nigdy nie patrzę na zegarek i nigdy nie mam ustawionego budzika :) Ale chyba jeden zlot bunkrowców był w tamtym roku . Ja przyjechałem na sam koniec imprezy i najbardziej zapamiętałem gościa w długich włosach który po wstaniu z ławki przy ognisku miał później problem z wstaniem z trawy :) I jeszcze gościa z Międzyrzecza o ksywce chyba Małpa bo lubił patrzeć jak czyszczę rzeczy i polubił mnie za to że byłem tam jedyny który miał fajki a do sklepu daleko :)

_________________
" Nikt nikogo nie trzyma tutaj na siłę " Tak traktuje ojciec dyrektor użytkowników swojego forum - użytkowników , którzy je zbudowali :) .Starzy Indianie na takich ludzi mówią : " Pies gryzący rękę , która go karmi "


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Fort Gerharda - Świnoujście
PostNapisane: poniedziałek, 30 stycznia 2012, 21:43 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Fjordvangen napisał(a):
Czy lipiec czy sierpień czy jakiś inny miesiąc nie pamiętam . Byłem tam w tamtym roku z 5 razy . Moją miarą własnego szczęścia jest to że po przebudzeniu się nigdy nie patrzę na zegarek i nigdy nie mam ustawionego budzika :) Ale chyba jeden zlot bunkrowców był w tamtym roku . Ja przyjechałem na sam koniec imprezy i najbardziej zapamiętałem gościa w długich włosach który po wstaniu z ławki przy ognisku miał później problem z wstaniem z trawy :) I jeszcze gościa z Międzyrzecza o ksywce chyba Małpa bo lubił patrzeć jak czyszczę rzeczy i polubił mnie za to że byłem tam jedyny który miał fajki a do sklepu daleko :)


Zlot jeden , spotkań więcej :piwko Tak na marginesie teraz zlot będzie na Ślązku masz blisko zapraszam !!!

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Fort Gerharda - Świnoujście
PostNapisane: poniedziałek, 30 stycznia 2012, 22:01 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2012, 09:46
Posty: 198
Przypuszczam że byłem wtedy bo prawie całe wakacje tam przesiedziałem :)
Gdzie na Śląsku ? Nie wiem czy się wyrobię bo mam tyle rzeczy pozaczynanych że ciężko skończyć . Ale jak będzie chwila to chętnie wpadnę .
Jeżeli byłeś wtedy co ja to prawdopodobne że byłem wtedy busem z motorem crossowym na boku auta . Stał z tyłu ciężko nie zapamiętać .

_________________
" Nikt nikogo nie trzyma tutaj na siłę " Tak traktuje ojciec dyrektor użytkowników swojego forum - użytkowników , którzy je zbudowali :) .Starzy Indianie na takich ludzi mówią : " Pies gryzący rękę , która go karmi "


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Fort Gerharda - Świnoujście
PostNapisane: wtorek, 31 stycznia 2012, 07:38 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Wstepnie OWŚ ale gdzie dokładnie nie wiem . Znowu okazuje się jaki ten świat jest mały. Kiedyś w podobny sposób spotkałem Pabla na Wernerze przeliśmy koło siebie. Dopiero pózniej okazało się ,że bylismy tam razem o tej samej porze :D
\

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Fort Gerharda - Świnoujście
PostNapisane: niedziela, 9 lutego 2014, 20:50 
Offline
wachmistrz
wachmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 lutego 2014, 02:06
Posty: 176
Lokalizacja: Wrocław
województwo: Dolnosląskie
Miałem okazję jeszcze w latach 90-tych być na tym forcie i strasznie mnie w tej półotwartej kaponierze komary pocięły. Poza tym o tym forcie pisali w zeszłym roku w Newsweeku, był to numer z Wołoszańskim na okładce. Pisało że jest to wakacyjny przewodnik po fortyfikacjach w Polsce.

_________________
Gogo czyli były "niezrzeszony z Wrocławia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Fort Gerharda - Świnoujście
PostNapisane: sobota, 28 marca 2015, 19:26 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Po 70-ciu latach do Świnoujścia powrócił kolejny unikatowy zabytek! Dzięki współpracy Fortu Gerharda z Wolińskim Parkiem Narodowym już za kilka tygodni w fortowym muzeum będzie można podziwiać oryginalną kopułę pancerną z czasów II wojny światowej. Waży blisko 20 ton, wyprodukowano go w latach 30-tych XX wieku. Pancerz miał chronić dalmierz przed zniszczeniem. W Świnoujściu w tego typu maski wyposażone były wszystkie baterie przeciwlotnicze niemieckiej marynarki wojennej.
W 1946 roku pozostawione przez Niemców wyposażenie baterii nadbrzeżnych i inne mienie powojskowe zostało zinwentaryzowane przez polskich saperów. W 1947 i 1948 roku zdemontowano zachowane pancerze, drzwi, łóżka, zawory ciśnieniowe i inne wyposażenie, a następnie złożono w składnicy.
Gdy rozpoczęto budowę Baterii Artylerii Stałej (BAS) postanowiono zdobyczne mienie wykorzystać - schrony dalmierzy (punkty kierowania ogniem) polskich "basów" zaprojektowano w taki sposób, by do konstrukcji pasowały zachowane w składnicy kompletne maski z obrotnicą produkcji niemieckiej. Z powodu braku części zamiennych do urządzeń optycznych, które zostały zniszczone przez wycofujące się jednostki niemieckie, postanowiono na starej obrotnicy zamontować dalmierze produkcji sowieckiej- typu DM-3, DM-4 i DM-6.
Pancerz, który od poniedziałku przechodzić będzie remont pochodzi z 17 Baterii Artylerii Stałej z Międzyzdrojów. Zdemontowany ze stanowiska, po kilku latach starań został przekazany Fortowi Gerharda przez Dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego Anetę Siarkiewicz- Hoszowską

http://swinoujskie.info/artykul/Unikato ... ieGerharda
Pancerz po remoncie będzie jednym z kilku zachowanych tego typu zabytków na świecie. Warto dodać, że w ciągu ostatnich lat zostały pocięte lub zostały zdewastowane inne tego typu zabytki - w Rozewiu, Helu, czy Gdańsku Stogach.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL