Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 09:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kwas szczawiowy, ale juz chemicznie:)
PostNapisane: wtorek, 21 lutego 2012, 10:55 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): środa, 14 września 2011, 11:27
Posty: 489
województwo: dolnoslaskie
Cytat Montiego z zamkniętego tematu
"3. Sam lubię chemię, od dziecka mam styczność (mój tata jest dr chemii, praktykującym). I powiem wam, że tyle tu wypowiedzi, a nikt nie zwrócił uwagi na najważniejszą rzecz: stężenie kwasu. Wydaje mi się, że od tego parametru będzie zależało jak długo i czy w ogóle metal będzie zagrożony"

Monti nie do końca. Myślę, że myślałeś, że im bardziej stężony to szybciej lub *wogóle* coś żre. W chemii są takie sytuacje, że rozcięczony kwas będzie rozpuszczał, a stężony nie. Sytuacja jest wbrew pozorom bardziej skomplikowana niż mogłoby sie wydawać. Po pierwsze jak napisałeś ważne jest stężenie, a po drugie jest to najważniejsze jaki mamy metal do dyspozycji i w jakim stanie, czy jest pokryty tlenkami (patyną) itd. Istotna jest też temperatura.

Generalnie jestem przeciwnikiem stosowaniu wszelkiego typu kwasów to rekonstrukcji/renowacji znajdków, ponieważ one żrą, czyli z postaci stałej (metalicznej), przenoszą jakiś tam metal w postać jonową, czyli rozpuszczają. Jak już to wole wykorzystywać potencjał elektrochemiczny metali jest to proces dłuższy, ale bez porównania bezpieczny. Trzeba mieć na uwadze, że po reakcjach kwasami powierzchnia znajdków robi sie strasznie chropowata jest masę mikrowżerów, co daje efekt domin, ponieważ znajdek błyskawicznie po takims czymś ulega destrukcji. Co z tego, że przez jakis czas znajdek świeci sie jak psuj jaja na wiosnę jak po jakimś czasie jest jeszcze gorzej jak było. Z kwasów jakie stosuje w skrajnych przypadkach to jest szczawiowy, cytrynowy i bardzo zadko octowy.

_________________
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwas szczawiowy, ale juz chemicznie:)
PostNapisane: wtorek, 21 lutego 2012, 16:53 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 marca 2005, 18:38
Posty: 6063
Lokalizacja: LUBLIN
system: Ubuntu 10.04
No to i ja coś dołożę .Fjord miał rację panowie ,kwas szczawiowy da się zneutralizować całkowicie .Wiadomości przekazała mi moja dziewczyna która poszła do wykładowcy a ten poszperał w swoich księgach i wyczytał co trzeba .Z tego co pamiętam można go usunąć przez wymycie gorącą wodą ,parą wodną ,nadmanganianem potasu ,alkoholem etylowym ,eterem .Jest łatwo rozpuszczalny w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych .

_________________
"Śmierć żołnierza jest święta,łamie bowiem nakaz nienawiści .Przyjaciel i wróg już wolni od ran są warci tej samej miłości i chwały "


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwas szczawiowy, ale juz chemicznie:)
PostNapisane: wtorek, 21 lutego 2012, 20:49 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): środa, 14 września 2011, 11:27
Posty: 489
województwo: dolnoslaskie
a najłatwiej dać proszek do pieczenia i po sprawie

_________________
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwas szczawiowy, ale juz chemicznie:)
PostNapisane: niedziela, 15 kwietnia 2012, 19:32 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): czwartek, 9 listopada 2006, 19:12
Posty: 42
Lokalizacja: Oborniki
Witam.
Mam pytanie czy ktoś wie jaki kwas szczawiowy powinno się kupować do odrdzewiania ( jakieś szczególne oznaczenia ) Z mojego doświadczenia wynika że kwas kupiony do pierwszego " eksperymentu" działał znakomicie a kupiony u innego dostawcy jest jakiś strasznie słaby i działa bardzo wolno.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
sp3typ


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kwas szczawiowy, ale juz chemicznie:)
PostNapisane: środa, 18 kwietnia 2012, 19:06 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): czwartek, 9 listopada 2006, 19:12
Posty: 42
Lokalizacja: Oborniki
Witam ponownie.
Chyba się udało z nową partią kwasu szczawiowego. :lol:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
sp3typ


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL