Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 11:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: czwartek, 12 kwietnia 2012, 18:33 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): środa, 14 września 2011, 11:27
Posty: 489
województwo: dolnoslaskie
Starałem się zdjęcie jak najlepiej wykonać, ale jest to co jest.
Zastanawiam się kto zgadnie, która moneta jest dobrze wyczyszczona, a która źle


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: czwartek, 12 kwietnia 2012, 18:39 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 16 lutego 2008, 21:39
Posty: 351
Lokalizacja: Kielce/Przemyśl
bardziej odpowiada mi ta z prawej :)

_________________
"Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana"
— Napoleon Bonaparte


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: czwartek, 12 kwietnia 2012, 19:47 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): środa, 14 września 2011, 11:27
Posty: 489
województwo: dolnoslaskie
Dokładnie.
Jeszcze raz sorry za taka jakość zdjęcia, ale mam problem z dobrymi fotkami, a wracając do szczegółów. Z lewej strony jest to feniś z 1939 roku z mennicy Berlińskiej (A) (kupiłem go od amatora poszukiwań i jeszcze większego amatora czyszczenia, stan monety góra IV), a moneta druga to feniś z 1937 roku z mennicy Hamburskiej (J) (znaleziona przeze mnie i również osobiście ją doprowadziłem do stanu I-). Już w tym momencie widać, że moneta z prawej ma zachowaną patynę, a z lewej nie, gdybym był wstanie zrobić lepszej jakość zdjęcie byłoby widać na monecie z lewej ślady "piłowania" jej przez szczoteczkę miedzianą, czy mosiężną.
Efekt
Gdyby amator czyszczenia poprawnie ją oczyścił przedstawiałby wartość około 6 euro, a ta z prawej ma wartość około 14 euro. Tak ceny przedstawiają się dla monet poprawnie oczyszczonych, a źle? Z lewej obecnie nie przedstawia żadnej wartości (dla tego rocznika i mennicy stan trzeci praktycznie nie nadaje się do niczego (sorry na złom zawsze :D )), a w przypadku monetę z prawej jeżeli by była w stanie 3 to przedstawiałaby wartość 1 euro. Na takim banalnym przykładzie już widać jak można przez zwykłą głupotę stracić.
A teraz wyobraźmy sobie, że znajdujemy 10 fenisiów z 1931 z mennicy Karlsruhe(G). Stan pierwszy to 1250 euro, a trójka to 280, a biorąc pod uwagę, że stosując tak inwazyjne czyszczenie wjeżdżamy w stan IV to praktycznie mamy w tym przypadku góra 50 euro.
Podsumowując to można w skrócie powiedzieć, że jeżeli ktoś chce się dobrze sfrajerować to niech dalej czyści takimi typu szczotkami. O stosowaniu chemii nie piszę, bo to poza nielicznymi wyjątkami jest trawieniem metalu, a nie czyszczeniem monet.

_________________
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: piątek, 13 kwietnia 2012, 02:39 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 4 listopada 2011, 02:02
Posty: 429
sprzęt: dfx,v3i
województwo: W-R-B.
gudziuk sprzedaj jedna monete z tych z cacy patyna, i kup sobie jakas dobre lustrzanke ,a pozniej dawaj jakies podgladowe foty bo jak sam piszesz wielkie G... widac,
ale temat ciekawy bardzo,zainteresowales mnie czyms takim jak monety,rozne stany itp. az zaczelem szukac wsrod kupy tego mojego zlomu-[b]10 fenisiów z 1931 z mennicy Karlsruhe(G). Stan pierwszy za 1250 euro:)

_________________
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: piątek, 13 kwietnia 2012, 05:55 
Offline
plutonowy
plutonowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 maja 2010, 11:50
Posty: 82
Lokalizacja: POLSKA
sprzęt: tesoro -cewka roz.eu
województwo: podkarpackie
Obie monety to czwóreczki ,jedna minus druga plus. Jedna trawiona w jakimś kwasie, a druga z patyną ale widać wyszczerbienia rantu .Co oczywiście dyskwalifikuje krążek .Tak widać na foto,ale trudno jest ocenić coś czego nie ma się przed oczami.Skala ocen monet XX-wiecznych i terażniejszych jest bardzo rygorystyczna .Nie chce mi się wypisywać wszystkich,napiszę o I- .Jest to moneta w stanie menniczym z lustrem menniczym nigdy nie będąca w obiegu ,posiadająca mikrorysy powstałe w wyniku transportu ,lub tp.Natomiast skala ocen monet starych jest inna.Druga sprawa to ceny przez ciebie podawane to może napiszę tak.Chciało by się oby tak kosztowały .Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna ,cen monet nie kreują katalogi a popyt.Nie obraż się jak poprzednio ,bo nie krytykuję ciebie itd. Tylko wyrażam swoją opinie co do tematu .Pozdrawiam :ok


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: piątek, 13 kwietnia 2012, 07:02 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): środa, 14 września 2011, 11:27
Posty: 489
województwo: dolnoslaskie
Zgodzę się z Tobą, że cena generuje popyt, ale właśnie katalogi to uwzględniają (wyobrażasz sobie, aby inaczej był tworzony katalog?) inną rzeczą jest to, że wiele monet wystawianych do sprzedaży jest przez laików, którzy nie znają kompletnie ich wartości i chcą je jak najszybciej opchnąć, a do tego są "spiłowane" lub "trawione" ( dla porównania na WCN-enie trwa aukcja polskich monet "miedzianych" z okresu międzywojennego, więc porównaj ceny tam, a np. na allegro oczywiście odrzuć te monety, które są źle oczyszczone), czyli generalnie są dyskwalifikowane i nie przedstawiają żadnej wartości. Ta pierwsza moneta nie była trawiona w kwasie tylko przejechana szczoteczka mosiężną, albo miedzianą.
Co do definicji stanu zachowania to żeś do tematu podszedł jakbyś określał stan zachowania "lustrzanki", czy rozwijając monety np. srebrnej (albo GN), która została wybita stemplem lustrzanym uogólniając po drugiej wojnie światowej (niektórzy maja w tym punkcie takiego zajoba, że potrafią liczyć ilość rys na monecie). W temacie określania stanu zachowania monety istotne jest doświadczenie, a nie sztywno stosowanie definicji. Do każdej monety podchodzimy indywidualnie. Ja w swoim życiu jeszcze nie widziałem monety obiegowej z lustrem menniczym, która była wybita przed 1945 rokiem, a nawet przed 1960. Po prostu takich nie mam i sadzę, że jak wychodziły z mennicy to już nie miały takowego lustra. Z kolei już tu zapewne powstanie pytanie co kto uważa za lustro mennicze.

_________________
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: piątek, 13 kwietnia 2012, 14:57 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 marca 2005, 18:38
Posty: 6063
Lokalizacja: LUBLIN
system: Ubuntu 10.04
Gudziuk nie zgodzę się z tobą tylko w jednej kwestii ,na wycenie moniaków kompletnie się nie znam ale sporo eksperymentowałem w sposobach czyszczenia i ta moneta po lewej wygląda jak po kąpieli w kwasie właśnie .Podobny efekt jest po fosolu a używam szczoteczki mosiężnej i w życiu nie zdarzyło mi się tak czegoś zajechać .Jest oczywiście jeszcze opcja wpływu gruntu na tą monetkę ,niektóre moniaki po leżakowaniu w glinie są takie właśnie czerwone ale tu szczoteczka nie zawiniła już .

_________________
"Śmierć żołnierza jest święta,łamie bowiem nakaz nienawiści .Przyjaciel i wróg już wolni od ran są warci tej samej miłości i chwały "


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: piątek, 13 kwietnia 2012, 22:25 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): środa, 14 września 2011, 11:27
Posty: 489
województwo: dolnoslaskie
Rysa zdjęcie jest delikatnie mówiąc źle zrobione, gdyby było dobrze toby było widać, że to nie kwas, ale szczoteczka tak temat załatwiła. Tutaj trzeba mi uwierzyć na słowo dopóki nie wstawię normalnego zdjęcia.

_________________
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: piątek, 13 kwietnia 2012, 22:40 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 marca 2005, 18:38
Posty: 6063
Lokalizacja: LUBLIN
system: Ubuntu 10.04
To daj jeszcze foto tej szczoteczki tak na wszelki wypadek bo cos mi ona nie teges

_________________
"Śmierć żołnierza jest święta,łamie bowiem nakaz nienawiści .Przyjaciel i wróg już wolni od ran są warci tej samej miłości i chwały "


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: sobota, 14 kwietnia 2012, 09:34 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): środa, 14 września 2011, 11:27
Posty: 489
województwo: dolnoslaskie
to nie ja tą z lewej czyściłem, ale kupiłem u gostka, ja bym nie był w stanie tak zniszczyć fanta, serce by mi pękło :D

_________________
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 21:46 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): środa, 14 września 2011, 11:27
Posty: 489
województwo: dolnoslaskie
jurek77 zobacz ten link http://www.wcn.pl/eauctions/27?page=4 zgodnie ze stosowaniem, przez Ciebie definicji te monetki powinny dostać góra II-. Zobacz, że stronę wcześniej pierwsza 5 groszówka ma uszkodzenie blachy i ma idealna jedynaczkę nawet bez minus, a lustra menniczego to tam się człowiek nie dopatrzy. Jak widzisz ocenianie stanu zachowania jest dość trudne.

_________________
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: wtorek, 17 kwietnia 2012, 07:20 
Offline
plutonowy
plutonowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 maja 2010, 11:50
Posty: 82
Lokalizacja: POLSKA
sprzęt: tesoro -cewka roz.eu
województwo: podkarpackie
Dzięki za link,no faktycznie ta 58 w obiegu nigdy nie była.Przez to podciągneli pod 1 ,rant faktycznie słaby ale widać że i cena niższa. Ja monetami nie handluje, ale widze że te PRL-ki nawet dobrze chodzą.Muszę przeszperać swoje, a wiem że takie 5 gr i nie tylko mam w pierwszych stanach.Oczywiście nie z wykopków :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: wtorek, 17 kwietnia 2012, 08:24 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): środa, 14 września 2011, 11:27
Posty: 489
województwo: dolnoslaskie
Ja uwielbiam chodzić przez przechodzone miejscówki w stylu stare zbudowania, ponieważ praktycznie wszyscy zasuwają na dyskryminacji z wyłączeniem Al (ze względu na wszędobylskie kapsle), czyli generalnie nastawiają sie praktycznie na zassanie Ag i Au i po paru takich miejscach mają dość wszystkiego i wyrywkę wrzucają w kont, a tak naprawdę te monety teoretycznie z "gorszych metali" są często bardziej poszukiwane i lepsze w cenie niż te z Ag i Au, które dają na pewno prestiż znalazcy, ale nie jakość.
Co do tej piątki z 58 to była w obiegu, ale bardzo krótko. Najdłużej perelówki były w obiegu z lat 60 (chyba dokładnie najdłużej był 67 rok) i z tego powodu mają znaczne stopnie zużycia i pomimo swoich znacznych nakładów trzymają dobre ceny. Z tego co pamiętam to chyba z 1958 nie był wprowadzony rybak do obiegu w wersji z pogrubioną datą, ale to pisze z głowy więc jak wrócę do chałupy to sprawdzę i potwierdzę.

_________________
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: wtorek, 17 kwietnia 2012, 11:00 
Offline
plutonowy
plutonowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 maja 2010, 11:50
Posty: 82
Lokalizacja: POLSKA
sprzęt: tesoro -cewka roz.eu
województwo: podkarpackie
wiem że były w obiegu ,ale chodzi mi o tą z aukcji.Co do PRL to też kolekcjonuję i mam prawie komplet wszystkich roczników w 6 klaserach.Z tego 1/3 to stany pierwsze.Jednak chyba najwięcej mam sreberek różnych ,tak przez lata urbieranych,zakupionych. :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: wtorek, 17 kwietnia 2012, 11:08 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): środa, 14 września 2011, 11:27
Posty: 489
województwo: dolnoslaskie
eno moim zdaniem była w obiegu i to przez dłuższy czas

_________________
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Moneta źle i dobrze oczyszczona
PostNapisane: środa, 18 kwietnia 2012, 20:22 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): środa, 14 września 2011, 11:27
Posty: 489
województwo: dolnoslaskie
Sprawdziłem teraz rybak z 1958 roku z pogrubioną 8 nie był wprowadzony do obiegu.

_________________
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL