Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 09:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 19:03 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): środa, 6 października 2010, 12:13
Posty: 219
Lokalizacja: Chełm
sprzęt: Omega 8000
województwo: Lubelskie
wpadłeś władzy w oko uwazaj;) Z tego co czytam Wasze posty to tak jak na początku pisałem, są ludzie i parapety, zależy na kogo się trafi;)

_________________
Kiedy góra stanie się dołem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: piątek, 17 sierpnia 2012, 21:07 
Offline
porucznik
porucznik

Dołączył(a): środa, 14 września 2011, 11:27
Posty: 489
województwo: dolnoslaskie
jacekwoj3 napisał(a):
Posiadanie wykrywacza nie jest karalne , ale używanie go już tak obojętnie czy szukasz militarki czy innych skarbów , monetek itp . Prawo mówi wyraznie wszystko co pod ziemią należy do państwa . Stare Prawo królweski mówiło wszystko co leży głębiej niż skiba należy do króla .Można pokusić się o pozwolenie, ale to już inna bajka ( jakbyś chciał mogę napisać jak to wygląda , ale obawiam się ,że dla poszukiwacza amatora nie wchodzi to w grę , za dużo papierków , nadzorów itp. ) Podsumowując idąc z wykrywaczem i kopiąc należy uważać, a przedewszystkim być kulturalnym poszukiwaczem , zasypywać dolki i wszelakiego rodzaju wykopane śmieci . Policja może Cię zatrzymać ale jest oprócz tego jeszcze Leśniczy i Straż Leśna i tu można zastosować zmienione przysłowie : Kto kopie dołki ten sam w nie wpada . Jeżeli nie zasypiesz dołków to zostawiasz trop któryt naprowadzi na Ciebie służby leśne . Pozatym nie zakopane dołki i zero kultury niektórych poszukiwaczy zle rzutuje na spostrzeganie naszego środowiska .



Poszukiwanie z wykrywaczem nie jest karalne, czyli zarówno z dziewczyną jak i wykrywaczem możemy na spacer wyjść. Sprawa ma się już inaczej w przypadku kopania. Jeżeli wykopiemy przedmioty sprzed 1945 roku to zgodnie z prawem musimy je oddać dla Skarbu Państwa, wytworzone po 1945 roku są w świetle prawa w pełni nasze. Oczywiście zawsze można powiedzieć, że znaleźliśmy je na strychu i tu prawo nic nie mówi o tym, czyli są nasze :). Należy jeszcze mieć na uwadze, że jesteśmy ludźmi kulturalnymi i po sobie syfu nie zostawiamy, a szczególnie w lesie zakopujemy dołki. Zresztą jeżeli tego nie zrobimy to niszczymy ściółkę leśną i podpadamy pod paragraf. Abstrahując nie jest karalne chodzenie z wykrywaczem po stanowiskach archeologicznych, ale ich rozkopywanie już tak.

_________________
Lepiej być głupcem wśród mędrców niż mędrcem wśród głupców.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: piątek, 17 sierpnia 2012, 22:16 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 10 marca 2006, 08:29
Posty: 562
Lokalizacja: Rheinland-Pfalz
Witam,

Polecam pewien tekst na zaprzyjaźnionym forum;
http://www.forum.eksploracja.pl/viewtop ... 17&t=27200

Bardzo na temat :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: niedziela, 19 sierpnia 2012, 01:12 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): sobota, 31 marca 2007, 21:16
Posty: 204
Loslau napisał(a):
Witam,

Polecam pewien tekst na zaprzyjaźnionym forum;
http://www.forum.eksploracja.pl/viewtop ... 17&t=27200

Bardzo na temat :)

Tekst ukryty... konieczność logowania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: niedziela, 19 sierpnia 2012, 10:25 
Offline
st. sierżant
st. sierżant

Dołączył(a): środa, 6 października 2010, 12:13
Posty: 219
Lokalizacja: Chełm
sprzęt: Omega 8000
województwo: Lubelskie
Ja sie już pogubiłem co w końcu można a czego nieXD

_________________
Kiedy góra stanie się dołem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: niedziela, 19 sierpnia 2012, 21:23 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 16:47
Posty: 306
1.wykrywacz możesz mieć
2.poszukiwać nim nie możesz
3.kryj sie przed służbami "mundurowatymi"
4.po polu od którego własciciela masz pozwolenie bo "szukasz kluczy więc Cię poprosił" możesz (teoretycznie)
5. jezeli już ciebie nakryją nie graj "cwaniaka" ale mów jak najmniej


Kiedyś było takie madre prawo górnicze że wszystko co jest do 50cm poniżej gruntu jest twoje.
Oczywiście to prawo powstało za komuny. Było baaaardzo złe.
I było fajnie.
Za kaczorów zostało to zmienione przez pana który był "poleg" pod Smoleńskiem (i o którego schedę szarpią się i żona oficjalna i sekretarka którą ów pan był łaskaw ............)
Efekt tego jest taki - "jezeli upadnie Ci twoje 50 groszy na ziemię masz OBOWIĄZEK ODNIEŚĆ TO DO ODPOWIEDNIEGO URZĘDU."
O kopaniu zapomnij.
tak to wygląda.
Reasumując: im mniej Ciebie widzą tym dlużej zabawisz na wolności.

_________________
Nieformalna Grupa Poszukiwawcza
PROMIL


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: niedziela, 19 sierpnia 2012, 21:46 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 10 marca 2006, 08:29
Posty: 562
Lokalizacja: Rheinland-Pfalz
tomek lublin napisał(a):
1.wykrywacz możesz mieć
2.poszukiwać nim nie możesz


1. Prawda
2. Bzdura

I oczywiście nie mogło obejść się bez "Kaczora, Komuny, Smoleńska i Sekretarki :bla


Pozdrawiam.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: niedziela, 19 sierpnia 2012, 22:32 
Loslau bo to jest chory zapis prawny akurat chodzi mi o znalezione pieniądze czy biżuterię. Oczywiście jeżeli nikt się nie zgłosi przepada to do skarbu państwa


Góra
  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: niedziela, 19 sierpnia 2012, 22:55 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 16:47
Posty: 306
Loslau napisał(a):
tomek lublin napisał(a):
1.wykrywacz możesz mieć
2.poszukiwać nim nie możesz

1. Prawda
2. Bzdura

I oczywiście nie mogło obejść się bez "Kaczora, Komuny, Smoleńska i Sekretarki :bla


Pozdrawiam.

Przykro mi Loslau że sprzeczamy się,
Ad2. Zabronione jest używanie sprzętu elektronicznego przy prowadzeniu poszukiwań. Taki sam status jak przy posiadaniu antyradaru w samochodzie.
I takie jest prawo.
A co do skorodowanego morale prawo to stanowiących - mam prawo i muszę się wypowiedzieć.
Wszak dotyczy to Ciebie, mnie i wszystkich kolegów. Zaprzeczysz faktom?
I na miły Bóg, nie chcę wchodzić pyskówkę.
OVER

_________________
Nieformalna Grupa Poszukiwawcza
PROMIL


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: niedziela, 19 sierpnia 2012, 23:11 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 10 marca 2006, 08:29
Posty: 562
Lokalizacja: Rheinland-Pfalz
Witam,

Franki napisał(a):
Loslau bo to jest chory zapis prawny akurat chodzi mi o znalezione pieniądze czy biżuterię. Oczywiście jeżeli nikt się nie zgłosi przepada to do skarbu państwa


Ja po jednym, wy o drugim. Mi tu nie chodzi o te durne przepisy co kto znalazł, i co ma komu oddać.
Chodzi mi o to, aby nie robić "młodym" wody z mózgu, i pisać iż wykrywacz posiadać można, ale nie używać.
Tyle

tomek lublin napisał(a):
Przykro mi Loslau że sprzeczamy się,
Ad2. Zabronione jest używanie sprzętu elektronicznego przy prowadzeniu poszukiwań. Taki sam status jak przy posiadaniu antyradaru w samochodzie. I takie jest prawo.


Gwoli ścisłości;
Prawo zabrania poszukiwania bez stosownego zezwolenia od WKZ (np. za pomocą wykrywacza metalu) ;
"ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych"
(art. 36 pkt 1 ust. 12 ustawy o ochronie zabytków).
Nie zabrania za to poszukiwań (nawet za pomocą wykrywacza metalu) gołębich obrączek, meteorytów,
drobnych na plaży, metali kolorowych (np. puszek), czy też zgubionych w trawie kluczy z samochodu!
No chyba iż znajdziesz odpowiednie przepisy temu przeczące?
No ale to hobby dla ludzi z głową, i jeżeli ktoś ma takie życzenie aby napotkanym przypadkowo w terenie mundurowym
powiedzieć iż; "owszem, szukam zabytków ruchomych za pomocą detektora" - jego broszka :)
Tylko potem niech nie lamentuje na forach iż chore prawo "Kaczora" się na niego uwzięło :D

tomek lublin napisał(a):
A co do skorodowanego morale prawo to stanowiących - mam prawo i muszę się wypowiedzieć.
Wszak dotyczy to Ciebie, mnie i wszystkich kolegów. Zaprzeczysz faktom?


Mnie nie dotyczy na pewno - nie mieszkam w PL ;) Ale to już inny temat.

Pozdrawiam

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 08:45 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Przyznam rację , Loslau że chodzenie z wykrywaczem jak i jego posiadanie nie jest karalne . Ale kopanie i wyciąganie przedmiotów z ziemi piasku już tak ( obojętnie czy przedmioty te są zabytkami czy nie , czy są znalezione (wykopane) w lesie , na polu czy na plaży) . Zagłebiająć się dalej w temat to :

Art. 184 kc § 1. mówi :
Pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności oraz rzeczy mające wartość naukową lub artystyczną znalazca powinien oddać niezwłocznie na przechowanie właściwemu organowi państwowemu, inne zaś rzeczy znalezione - tylko na żądanie tego organu

Reasumując wypada stwierdzić, że ze znaczną wartością materialną oraz z wartością artystyczną, historyczną lub naukową będziemy mieć do czynienia wtedy, gdy znaleziona rzecz będzie nie tylko dawała się wyrazić równoważnikiem pieniężnym lub innym środkiem płatniczym, ale również, gdy będzie posiadać cechę lub zespół cech właściwych tylko dla niej, stanowiących o jej wyjątkowych walorach (artystycznych, historycznych lub naukowych) a cennych dla ludzi, mogących zaspokoić jakieś ich potrzeby.

Podsumowując powyższe chodząc z wykrywką należy unikac kontaktów z służbami . Nawet jeżeli nie zostaniemy ukarani to sprawa może się ciągnąć wiele miesięcy ( nawet jeżeli sprawa zostanie umorzona jesteśmy na cenzurowanym ). Zawsze lepiej pogadać , a nie atakować .Dla mnie osobiście odpowiedz : Szukam kluczyków - jest wkurzająca i raczej napewno takiego delikwenta starłbym się ukarać ( chociażby spisać i zastanowić co zrobić dalej mam dane ) . Co innego jak widzę gościa kopiacego zasypujacego dołki i skorego do rozmowy ( nie cwaniakujacego ) wtedy rozmowa jest inna i na uśmiechu się zazwyczaj kończy . Choć wiadomo mundurowi to tylko ludzie i wszystko zależy od ich podejścia do sprawy ( humoru w dany dzień , charakteru itp ).Pod poszukiwania z wykrywaczem i nie tylko można podpiąć jeszcze kilka artykułów . Prokurator chcący awansować też będzie robił wszystko aby nas udupić ,drążąc temat . Na koniec może okazać się ,że nie zostaniemy ukarani za wydobycie przedmiotów ale np za nie odprowadzenie podatku .Capone też został skazany za oszustwa podatkowe , a nie za popełnione morderstwa :wink:

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 22:31 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 16:47
Posty: 306
jacekwoj3 - wyjaśniłeś to dogłębnie. dzięki Ci za to. co do "kluczyków" miałem na myśli że zawsze należy spróbować dogadać się z wlascicielem gruntu, a nawet leśniczym (jeżeli chodzi o las), naprawdę nie zrobią problemu jeżeli zakopiesz dołki.
Loslau - imputujesz mi czego nie napisałem - "Tylko potem niech nie lamentuje na forach iż chore prawo "Kaczora" się na niego uwzięło :D". o pozwolenia WKZ nawet nie zahaczyliśmy w rozmowie. to inna historia.
skąd masz pewność co wykopiesz?
i tak na marginesie - wróć do RP i wtedy wypowiedz się o prawie i ludziach ktore je stanowią dla Ciebie.
chyląc czoło przed Twoją wiedzą i dokonaniami - uważam ci rodacy którzy żyją w świecie niech nie decydują co jest najlepsze dla ludzi żyjących w Polsce.

_________________
Nieformalna Grupa Poszukiwawcza
PROMIL


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 22:59 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 10 marca 2006, 08:29
Posty: 562
Lokalizacja: Rheinland-Pfalz
tomek lublin napisał(a):
i tak na marginesie - wróć do RP i wtedy wypowiedz się o prawie i ludziach ktore je stanowią dla Ciebie.
chyląc czoło przed Twoją wiedzą i dokonaniami - uważam ci rodacy którzy żyją w świecie niech nie decydują co jest najlepsze dla ludzi żyjących w Polsce.


Decydują? a gdzie ja pisałem że mam ochotę o czymś decydować? :roll:
I nie muszę tutaj mieszkać aby wypowiadać się o prawie, wystarczy iż potrafię czytać
jago literę ze zrozumieniem, zamiast w koło powtarzać tylko utarte mity.
Piszesz iż lepiej (cyt;) "spróbować dogadać się z wlascicielem gruntu, a nawet leśniczym"?
To ja Ci napiszę iż od takich pozwoleń właścicieli gruntu czy leśników "na gębę", to
wole już swoją historyjkę o meteorytach czy kluczach :) Bo z doświadczenia wiem iż
wszystkie takie "relacje" są fajne, puki nie dojdzie właśnie czynnik "służbowo-mundurowy".
Wtedy kończy się zazwyczaj tak jak napisał jacekwoj3 na poprzedniej stronie.

Reasumując; przynajmniej w jednym jesteśmy zgodni;
Chodząc z "wykrywką"; należy (mimo wszystko) profilaktycznie unikać kontaktów z służbami mundurowymi.

Ps; A co do powrotów do RP, dziękuję ale raczej nie :mrgreen:

Pozdrawiam,

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: wtorek, 21 sierpnia 2012, 21:22 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 16:47
Posty: 306
Loslau - ja odpuszczam.
po Twoim ostatnim poście nie chcę już tego ciągnąć.
bez obrazy ale nie nadajemy na tej samej częstotliwości.
może jak spotkamy się w "polu" to później pogadamy przy browarze. co net to net, a na zywo jest inaczej. :)
zapraszam w lubelskie, szczerze pozdrawiam Ciebie i twoich najblizszych.

_________________
Nieformalna Grupa Poszukiwawcza
PROMIL


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: sobota, 18 stycznia 2014, 08:25 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): piątek, 17 stycznia 2014, 06:58
Posty: 79
Lokalizacja: Dubienka
sprzęt: EUROTEK PRO 11dd
województwo: Lubelskie
Witam. To nawet nie mogę mieć w domu starej pogiętej łuski ?? :oops:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 16:48 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): sobota, 20 września 2014, 13:07
Posty: 1
województwo: mazowieckie
Witam wszystkich serdecznie i pozdrawiam.
Kiedyś... Oczywiście ,przez przypadek = ( ZŁY DZIEŃ ,ZŁY CZAS I MIEJSCE ) - "( NAPAD... )'', miałem trzepanie w domu i na pytanie, ------------co te łuski, militaria i takie tam ... odpowiedziałem, że takie hobby. Znaleźli kilka laptopów w pokoju ( CO TO ? ), ja ,ze praca ( PO SPRAWDZENIU )-- (( OCZYWIŚCIE JA BOGU DUCHA WINIEN )) .Pogadaliśmy jak człowiek z człowiekiem, pośmialiśmy się, po fajeczce - ale, papierkowa robota i mówią, że i tak na ( 48 h ) dopóki prokurator tego nie ogarnie . Więc nawiązując do tematu, ja zawsze kieruję się logiką ( ALBO Z ŻARTEM, FLASZKĄ , ALBO UŚMIECHEM = NAJLEPIEJ WSZYSTKO ) . Po Kilku godzinach ODWIEŻLI MNIE DO DOMU . Pozdrawiam.
Nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie barykady i jaki ma dzień .

Jest jak jest ....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: niedziela, 21 września 2014, 09:51 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 26 września 2005, 09:58
Posty: 5457
Lokalizacja: Opatów
województwo: zach-pomorskie swietokrzyskie
Starą, pogiętą łuskę możesz mieć. Nową, błyszczącą - też - ale nie mogą mieć. np niezbitej spłonki, że ładunku miotającym nie wspomnę. Łuska - musi być łuską - zbita spłonka, brak prochu.
G.

_________________
Czasem warto zostawić to wszystko,
leżeć na ulicy, wpatrywać się w niebo,
wspominać dni, gdy było się wariatem,
nawet mądrzy ludzie robią czasem coś głupiego...
Pozdrowienia dla Policji :)

http://www.osp-polczyn.nazwa.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pytanie o prawo;)
PostNapisane: czwartek, 18 lutego 2016, 22:51 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): środa, 17 lutego 2016, 21:15
Posty: 34
Lokalizacja: Zamość
sprzęt: Własny KRET
województwo: Lubelskie
Mam nadzieje ze prawo sie zmieni ,archeolodzy zaczna wspolpracowac zamiast przejmowac znaleziska, bo sami niewiele robia, w Skierbieszowie sa prawdziwe tunele z 14 wieku, nikt sie tym nie zajmuje ,niewiadomo co tam sie kryje ,ale jakis konserwator czeka az ktos to ruszy i wtedy zaatakuje , jak to byli ostatnio w mediach

_________________
Gdzie żelazo tam i rdza, gdzie dobro tam i zło


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL