Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 13:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl...
PostNapisane: sobota, 13 grudnia 2014, 10:13 
Offline
generał broni
generał broni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2012, 23:20
Posty: 2300
Lokalizacja: Twierdza Przemyśl...
sprzęt: "PROXA 2".
system: ZIEMIA-POWIETRZE-SAPERKA.Px7
województwo: podkarpackie...
Witam i chiałbym napisać temat o jednym z pancernych fortów zewnetrznego pierścienia Twierdzy Przemyśl..
Fort znajduje się w Bolestraszycach, był odpowiedzialny za północno-wschodni odcinek pierscienia, i jak nazwa mówi ( san rideau) czyli obrona rzeki San, przepływającej ok 800m od fortu, od strony wschodniej ( kierunek natarcia armii Carskiej Rosjii )
Fort ten mogę powiedzieć jest moim "rodzinnym" fortem, ponieważ całe moje dzieciństwo na nim spedziłem :ok
Nawet mój pierwszy spacerek z partkiem odbyłem na tym własnie forcie :wink:
Z fortem wiąże się bardzo ciekawa historia i nawet został o tym nakręcony film "FORT XIII" w którym mozna powiedzieć brałm prawie udział :hah
Historia to opowieść o dwóch Carskich oficerach uwięzionych a kazamatach fortu i zapaomnianych tam na lata...
Jedni mówię że to fikcja literacka, inni że to faktycznie miało miejsce, a i ja mam na temat tej historii swoje zdanie, ale o tym potem, a na tazie kilka info z netu, mapka i moja fotka....
Zapraszam na tmatu... i mam nadzieję że się rozwinie i napiszemy kolejne o pozostałych fortach Twierdzy Przemyśl..
Cyga...
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 8268,d.d24
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 8268,d.d24
San Rideau (wym.: [rido̙] z fr. Osłona Sanu) – fort pancerny klasy "Einheitsfort" projektu Moritza von Brunnera należący do zewnętrznego pierścienia fortecznego Twierdzy Przemyśl, oznaczony numerem XIII. Łatwo dostępny, położony na terenie miejscowości Bolestraszyce ok. 6 km od Przemyśla.
Fort powstał w latach 1892-1896, w miejscu pierwotnie przewidzianym w 1876 pod budowę ziemno-drewnianej baterii 11 "Bolestraszyce", ostatecznie niezrealizowanej. Koszt budowy fortu wyniósł 5 milionów koron. Do czasu zmiany numeracji fortów (po 1903) fort oznaczano jako XIII 1/2 "San Rideau". Miał on kształt trapezu o podstawie 250 m i szerokości 90 m. Otaczała go sucha fosa o pełnym profilu broniona z dwóch przeciwstokowych kojców oraz kojca szyjowego przyległego do głównego budynku fortu. Czołowy odcinek fosy broniono dodatkowo z galerii strzeleckiej przeciwstoku z otworami strzelniczymi zabezpieczonymi płytami pancernymi (mur Carnota). Na przedpolu nad kojcami znajdowały się dwie obserwacyjne kopuły pancerne. Główny budynek i kojce przeciwstokowe były połączone za pomocą poterny i galerii przeciwstokowej.

W części szyjowej znajdował się główny budynek koszarowo-bojowy. Na jego stropodachu znajdowały się 3 haubice i 3 moździerze, a dodatkowo umieszczono tam również 3 wieże obserwacyjne. Na skrzydłach budynku znajdowały się tradytory strzeleckie z armatami. Przed stanowiskiem wież pancernych znajdował się wał piechoty ze schronem pogotowia na osi fortu. Na stropie schronu pogotowia znajdowała się betonowa galeria strzelecka osłonięta płytami pancernymi. Budynek koszarowo-bojowy mieścił izby mieszkalne dla załogi, magazyny amunicji, żywności, laboratoria, toalety i kuchnie. Ściany i stropy wykonano jako betonowy odlew z wyjątkiem ścian zewnętrznych znajdujących się po stronie dziedzińca fortu, które zbudowano z cegły. Całkowita powierzchnia pomieszczeń fortecznych wynosiła 2200 m².

Podlegały mu dwa forty pomocnicze – XIIIa "Zabłocie" oraz XIIIb "Bolestraszyce". Głównym zadaniem fortu było osłanianie linii rzeki San od strony wschodniej oraz osłona dróg komunikacyjnych (linia kolejowa oraz szosa) łączących Przemyśl z Krakowem, a zasięg jego dział pozwalał na kontrolę nad brzegami Sanu od Hurka po Walawę.

Podczas II oblężenia twierdzy Przemyśl, fort został wysadzony 22 marca 1915, w dniu poddania twierdzy. Uległ kolejnym zniszczeniom podczas III oblężenia (30 maja 1915) i po kolejnych rozbiórkach w latach 1923-1925. Dalsze niszczenie fortu zostało powstrzymane dopiero w roku 1968, po uznaniu fortów Twierdzy Przemyśl za chroniony prawem zabytek architektury.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Stary.Cygan.........
" Honor, Ojczyzna, Bóg " ...
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: sobota, 13 grudnia 2014, 11:29 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Przy kaponierze w 1992 lub 1991 spędziłem prawie dwa miesiące pod namiotem to były czasy , gdzieś mam stare fotki wtedy miałem długie włosy eh... Podczas II wojny znajdowało się na nim stanowisko moździerzy niemieckich , pod koniec lat osiemdziesiatych ub. wieku wyskoczył tam dość duży składzik granatów młodzieżowych i to bez wykrywacza Patrol Saperski miał co robić

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: sobota, 13 grudnia 2014, 15:02 
Offline
generał broni
generał broni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2012, 23:20
Posty: 2300
Lokalizacja: Twierdza Przemyśl...
sprzęt: "PROXA 2".
system: ZIEMIA-POWIETRZE-SAPERKA.Px7
województwo: podkarpackie...
Dokładnie i ja jeszcze trafiałem pozostałości....
Sam tam spędziłem kawał dzieciństwa, wszystkie wakacje a nawet na feriach zimowych chodziło się pojeździć na worku z wałów fortu :mrgreen:
Potem były wspinaczki , szukanie skarbów , ogniska, imprezy :imp itp. nawet miałem okazję stracić tam "cnotę" :hah
Po kilkunastu latach jak wróciłem tam z patykiem, prawie nic się nie zmieniło :!: przybyło tylko sporo krzaków i śmieci :[ ale sam fort ukazał kilka swoich tajemnic i pamiątek z tamtego okresu :ok
Po dwóch latach,lipcem tego roku tam wróciłem i byłem mile zaskoczony-: fort bardzo się zmienił :ok
Sporo wielojęzycznych turystów,artystów i zauważyłem też ślady projektu czyszczenia i odtwarzania fortów... :ok
Poterna do galeri strzelniczej został pięknie odsłonieta po samą jej oryginalną posadzkę, i sporo innych prac... :ok
Powiedz mi tylko czy odgruzowali prawą kaponierę... :?: bo tam już mi zabrakło czasu :(
Cyga... :piwko


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Stary.Cygan.........
" Honor, Ojczyzna, Bóg " ...
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: niedziela, 14 grudnia 2014, 08:10 
Offline
generał broni
generał broni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2012, 23:20
Posty: 2300
Lokalizacja: Twierdza Przemyśl...
sprzęt: "PROXA 2".
system: ZIEMIA-POWIETRZE-SAPERKA.Px7
województwo: podkarpackie...
Opisu chyba nie potrzeba... :ok
Ciekwe czy to oryginalny opis,jeszcze z epoki :?:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Stary.Cygan.........
" Honor, Ojczyzna, Bóg " ...
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: niedziela, 14 grudnia 2014, 15:15 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Stary.Cygan napisał(a):
Opisu chyba nie potrzeba... :ok
Ciekwe czy to oryginalny opis,jeszcze z epoki :?:

Co masz na myśli pisząc z epoki ? Podobny napis robiony , tą samą farbą i z takimi samą trzcionką był przy wejściu do poterny tylko że brzmiał ,,Wstęp wzbroniony ,wejście grozi śmiercią ,, :wink: Jestt oznakowanie dla turystów fortu z lat 80 może wcześniejsze.Jeszcze gdzieś chyba w 1984 -1988 r przy wejściu do poterny wisiała blaszana tablicą z nazwą fortu wykonana i podpisana przez PTTK :pol

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: czwartek, 18 grudnia 2014, 08:17 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Galeria Strzelecka i zachowana choć nie w całości Kaponiera :pol


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: niedziela, 21 grudnia 2014, 19:01 
Offline
generał broni
generał broni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2012, 23:20
Posty: 2300
Lokalizacja: Twierdza Przemyśl...
sprzęt: "PROXA 2".
system: ZIEMIA-POWIETRZE-SAPERKA.Px7
województwo: podkarpackie...
Tegoroczna fota fosy i galerii strzelniczej.
Kiedyś pasły się tam krowy i nie było żadnych traw,ani nawet krzaków.. :ok a teraz jak widac na focie,trzeba robić ścieżki dla turystów..


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Stary.Cygan.........
" Honor, Ojczyzna, Bóg " ...
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: niedziela, 21 grudnia 2014, 19:54 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Stary.Cygan napisał(a):
Tegoroczna fota fosy i galerii strzelniczej.
Kiedyś pasły się tam krowy i nie było żadnych traw,ani nawet krzaków.. :ok a teraz jak widac na focie,trzeba robić ścieżki dla turystów..


Kiedy robiłeś to zdjęcie ? Moje zdjęcia powyżej z lata tego roku . Prawdą jest ,że kiedyś na forcie pasły się krowy i łatwo było w minę wdepnąć . Ale fort był strasznie zarośnięty wejścia do schronu pogotowia broniły krzaki głogu , boki fosy porastały krzaki , w kaponierze palono opony ściany były osmalone ,że po wyjściu człowiek wyglądał jak górnik . Obecnie fort objęty jest programem ZGFTP ( trwają prace ) co pozytywnie wpłynie na jego wyeksponowanie mam nadzieję ,że tego spierdzielą choć ta metalowa pergola daje do myślenia . Czyżby pan Piórecki maczał w tym paluchy ? . Jedno co kole w oczy oznaczenie drogi do fortu nie które tabliczki przymocowane są do góry nogami . Poniżej zdjęcie z fosy :


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: sobota, 27 grudnia 2014, 08:44 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Fort staje się coraz bardziej dostępny dla turystów . Mi osobiście ten klimat się nie podoba .....

Więcej zdjęć ze zmian na forcie XIII i innych obiektach Twierdzy Przemyśl w temacie : viewtopic.php?f=78&t=17983&p=143442#p143442


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: sobota, 27 grudnia 2014, 13:19 
Offline
generał broni
generał broni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2012, 23:20
Posty: 2300
Lokalizacja: Twierdza Przemyśl...
sprzęt: "PROXA 2".
system: ZIEMIA-POWIETRZE-SAPERKA.Px7
województwo: podkarpackie...
Jacek fotka o którą pytałeś jest z sierpnia tego roku...
A tu kilka moich z kaponiery,galerii i fosy...foty z przed 3 lat...
Cyga..


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Stary.Cygan.........
" Honor, Ojczyzna, Bóg " ...
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: sobota, 27 grudnia 2014, 13:49 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 15 stycznia 2011, 15:33
Posty: 276
Lokalizacja: Markuszów
jacekwoj3 napisał(a):
Fort staje się coraz bardziej dostępny dla turystów . Mi osobiście ten klimat się nie podoba .....

Więcej zdjęć ze zmian na forcie XIII i innych obiektach Twierdzy Przemyśl w temacie : viewtopic.php?f=78&t=17983&p=143442#p143442

Może i jest to jakieś udogodnienie dla kogoś kto widzi fort teraz po raz pierwszy. Ale np. dla mnie - gościa zdzierającego kolana na zakrzaczonych ruinach fortu w latach 90-tych XX wieku, jest to szokujący widok...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: sobota, 27 grudnia 2014, 14:11 
Offline
generał broni
generał broni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2012, 23:20
Posty: 2300
Lokalizacja: Twierdza Przemyśl...
sprzęt: "PROXA 2".
system: ZIEMIA-POWIETRZE-SAPERKA.Px7
województwo: podkarpackie...
:shock: Powiem Ci Pablo że też mi szczena opadła na widok Jacka fotek :shock: i mam nadzieję że tylko na zdjęciach wygląda to tak beznadziejnie :[
Cieszę się że zdążyłem zrobić jeszcze kilkadziesiąt fotek bez tych " rusztowań " :!: :ok
Cyga...

_________________
Stary.Cygan.........
" Honor, Ojczyzna, Bóg " ...
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: sobota, 27 grudnia 2014, 16:01 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Stary.Cygan napisał(a):
:shock: Powiem Ci Pablo że też mi szczena opadła na widok Jacka fotek :shock: i mam nadzieję że tylko na zdjęciach wygląda to tak beznadziejnie :[
Cieszę się że zdążyłem zrobić jeszcze kilkadziesiąt fotek bez tych " rusztowań " :!: :ok
Cyga...
pablo napisał(a):
jacekwoj3 napisał(a):
Fort staje się coraz bardziej dostępny dla turystów . Mi osobiście ten klimat się nie podoba .....

Więcej zdjęć ze zmian na forcie XIII i innych obiektach Twierdzy Przemyśl w temacie : viewtopic.php?f=78&t=17983&p=143442#p143442

Może i jest to jakieś udogodnienie dla kogoś kto widzi fort teraz po raz pierwszy. Ale np. dla mnie - gościa zdzierającego kolana na zakrzaczonych ruinach fortu w latach 90-tych XX wieku, jest to szokujący widok...


Temat rewitalizacji w ten sposób dzieł fortecznych jest dobrym tematem do dyskusji . W tym przypadku niestety według mnie te prace nie mają nic albo bardzo mało wspólnego z pokazaniem zarysu obiektu turystom , a osoby które choć trochę liznęły temat fortyfikacji będą zniesmaczone . Według mnie fort będzie wyglądał jak pobliskie arboretum ( docelowo pergole mają być porośnięte jakimś pnączem ) . Żeby było jasne nic nie mam przeciwko arboretum ale fort i architektura forteczna to nie zielony ogród . Owszem miejsca niebezpieczne powinny być zabezpieczone : barierki , zgodzę się nawet na te schody prowadzące do „górnej „ poterny prowadzącej do schronu pogotowia na szczycie fortu ale już na pergole w miejscu kaponiery czy ściany koszar zgodzić się nie mogę co to ma wspólnego z fortem ? Obserwując i przyglądając się wykonaniu pergoli kształtu itd. mam wrażenie ,że ktoś chciał tu przedstawić wygląd fortu przed wysadzeniem ( pergola przed ścianą koszarową wygląda jak kazamaty ) ale wyszło jak wyszło….Nie tak wyobrażałem sobie prace na tym i innym obiekcie powinny zostać odsłonięte ocalałe elementy obiektu tak ,żeby były czytelne np. prawa kaponiera (zarys fundamentów ) podobnie koszarowiec . W tej wersji fort staje się obiektem dla turystów niedzielnych ( też nic przeciwko nim nic nie mam ) nam fortyfikatorom poszukiwaczom czy innym ludziom ceniącym sobie wolność i przygodę pozostaną wspomnienia jak to było kiedyś . Poczekajmy do końca prac wtedy oceńmy to co zostało zrobione . Mam nadzieję ,że nie obiekty Twierdzy Przemyśl nie będą wyglądać po rewitalizacji jak kaponiera jednego z krakowskich fortów fotka poniżej :roll: :
Poniższe zdjęcie pochodzi z Forum Austro-Węgry z postu użytkownika nicku gość .


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: niedziela, 28 grudnia 2014, 09:24 
Offline
generał broni
generał broni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2012, 23:20
Posty: 2300
Lokalizacja: Twierdza Przemyśl...
sprzęt: "PROXA 2".
system: ZIEMIA-POWIETRZE-SAPERKA.Px7
województwo: podkarpackie...
Powiem Ci że Twoja wypowiedz mnie zmartwiła i wychodzi na to że P.Narcyz maczał w tym swoje "zielone paluszki" :?:
Może jeszcze dziś się tam przespaceruję i sam ocenię :|
A tak przy okzji; wiesz może co im wyszło przy odsłanianiu prawej kaponiery i czy skończyli do końca jej szambo... :?:
Było tam mnóstwo słupków zasiekowych i sporo innych ciekawych rzeczy tam widziałem :wink: :ok
Pozdro...Cyga...

_________________
Stary.Cygan.........
" Honor, Ojczyzna, Bóg " ...
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: niedziela, 28 grudnia 2014, 15:37 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Stary.Cygan napisał(a):
Powiem Ci że Twoja wypowiedz mnie zmartwiła i wychodzi na to że P.Narcyz maczał w tym swoje "zielone paluszki" :?:
Może jeszcze dziś się tam przespaceruję i sam ocenię :|
A tak przy okzji; wiesz może co im wyszło przy odsłanianiu prawej kaponiery i czy skończyli do końca jej szambo... :?:
Było tam mnóstwo słupków zasiekowych i sporo innych ciekawych rzeczy tam widziałem :wink: :ok
Pozdro...Cyga...


Ja w ramach zrzucania świątecznych kalorii odwiedziłem dzisiaj trzy forty objęte programem ZGFTP . Niestety jestem rozczarowany według mnie to co zostało zrobione to jedna wielka kpina ale podyskutujmy o tym w tym temacie viewtopic.php?f=78&t=17983 . Co do fortu XIII nie wiem co wyszło ,nie wiem co się ogólnie dzieje w Twierdzy przez osiem miesięcy byłem na Wale Pomorskim .
Wracając do San Rideau czułem się tam dzisiaj jak w ogródku piwnym - drewniane barierki po co ? Wybierznia z koszar szyjowych zakratowana , schron pogotowia na szczycie fortu uprzątnięte jedno pomieszczenie pozostałe dwa zakratowane . Fort zarośnięty mimo to w fosie ławki dla zwiedzających ( nie wyobrażam sobie siedzących na nich ludzi jak roślinność wybije się w górę ) obok ławek kosze na śmieci , stojak dla rowerów i miejsca na tablice informacyjne .


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: niedziela, 28 grudnia 2014, 17:24 
Offline
generał broni
generał broni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2012, 23:20
Posty: 2300
Lokalizacja: Twierdza Przemyśl...
sprzęt: "PROXA 2".
system: ZIEMIA-POWIETRZE-SAPERKA.Px7
województwo: podkarpackie...
Wybieżnie zakratowali z wiadomych przyczyn :!: przecież sam wiesz co tam jest....o tej porze,a nawet w lecie nie jeden mógłby skręcić tam kark :x
Widzę że ładnie wyczyścili posadzkę dolnej kondygnacji :ok ale ten płotek to porażka :[ jak już to mogli by kilka kozłów hiszpańskich tam postawić.... przynajmniej turysta coś by się nauczył i dowiedział do czego służyły.. A tak jak mówisz "ogródek piwny' :[ :hah
A powiedz co zrobili z tym wysadzonym do celów filmu "Fort XIII" szambem.. :?:
Teraz Narcyz posadzi tam palmę a siostry zakonne z sąsiedztwa zrobią karuzelę dla dzieciaków i małpi gaj :cry:
Pozdro....

_________________
Stary.Cygan.........
" Honor, Ojczyzna, Bóg " ...
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: niedziela, 28 grudnia 2014, 17:47 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Stary.Cygan napisał(a):
Wybieżnie zakratowali z wiadomych przyczyn :!: przecież sam wiesz co tam jest....o tej porze,a nawet w lecie nie jeden mógłby skręcić tam kark :x
Widzę że ładnie wyczyścili posadzkę dolnej kondygnacji :ok ale ten płotek to porażka :[ jak już to mogli by kilka kozłów hiszpańskich tam postawić.... przynajmniej turysta coś by się nauczył i dowiedział do czego służyły.. A tak jak mówisz "ogródek piwny' :[ :hah
A powiedz co zrobili z tym wysadzonym do celów filmu "Fort XIII" szambem.. :?:
Teraz Narcyz posadzi tam palmę a siostry zakonne z sąsiedztwa zrobią karuzelę dla dzieciaków i małpi gaj :cry:
Pozdro....


Co do wybieżni , fakt należało ją zabezpieczyć ale można to było zrobić troszeczkę inaczej krata w podłodze jak na zdjęciu poniżej i krata zamykająca za kratą w podłodze . W ten sposób jak jest teraz zabezpieczone to turysta niestety nic nie zobaczy .
Płotek = tragedia :[ Teraz przyglądam się zdjęciom płotku przy schronie pogotowia i wygląda jakby ktoś chciał nim powstrzymać rozrost krzaków :hah Co do kozłów w tym miejscu ich nie było no ale wizualnie lepiej by wyglądały niż płot . Z kozłami jest jeszcze jeden problem wiem z własnego doświadczenia ,że ze względu na to iż na obiekcie będą przebywać ludzie nie można użyć drutu kolczastego ( wymóg BHP ). Co do szamba czy chodzi Ci o to po prawej stronie ? Jeśli tak to totalna porażka coś na wzór kaponiery z krakowskiego fortu z postu powyżej , kamienie płaskie na sztorc robią za zarys wylany kawałek stropu . Mam nadzieję ,że nikomu nie przyjdzie wysypać ścieżek na forcie z białego grysy lub żwiru :roll: :hah

W galeri strzeleckiej zachował się jeszcze napis który pamiętam , że zawsze tam był


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: niedziela, 28 grudnia 2014, 20:20 
Offline
generał broni
generał broni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2012, 23:20
Posty: 2300
Lokalizacja: Twierdza Przemyśl...
sprzęt: "PROXA 2".
system: ZIEMIA-POWIETRZE-SAPERKA.Px7
województwo: podkarpackie...
Napis powstał chyba podczas kręcenie filmu , jakieś 30 lat temu...
Byłem świadkiem jak wysadzali z przodu pod nieistniejącymi już koszarami szambo...chociaż do dziś nie jestem pewien czy to na pewno było szambo,a nie czasem jakaś kazamata :?: , podobna jak pod zwałami wież pancernych na lewym między-polu...
Kiedyś za małolata z takim starszym kumplem, udało mam się małym ładunkiem rozkruszyć kawałek głazu blokującego wejście i po sznurowej drabince wujka zeszliśmy do wewnątrz... Dość duże pomieszczenie, w pewnym stopniu zasypane gruzem, śmieciami i zalane wodą....
Będąc tam kilkanaście lat później widziałem tam spuszczoną linę i palące się na dole znicze...ale kto i co tam szukał to nie wiem do dziś :?:

_________________
Stary.Cygan.........
" Honor, Ojczyzna, Bóg " ...
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: poniedziałek, 2 lutego 2015, 08:49 
Offline
Rotmistrz fortyfikator
Rotmistrz fortyfikator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 stycznia 2012, 12:18
Posty: 2266
Lokalizacja: Galicja
Wczoraj była niedziela a ja się troszeczkę nudziłem więc coś tam postanowiłem naskrobać :
Wstęp do tematu nie zawiera wszystkich informacji a vikipedia do której są linki nie mówi wszystkiego i czasem zawiera błędne informacje ,postaram się troszeczkę rozwinąć temat związany z budową fortu , o kilka ciekawostek . Otóż fort według pierwszych założeń budowniczych miał się znajdować w innym miejscu . Najlepszym miejscem według budowniczych był park Michałowskich (dzisiejsze słynne Arboretum w Bolestraszycach ). Jednak ze względu na duże koszty wywłaszczenia właściciela parku miejscem budowy fortu stała się mulda terenu i tu znowu ciekawostka na której stała cerkiew ( Oczywiście rozebrana podczas pudowy obiektu ).Budowę fortu rozpoczęto w maju 1892r kierował nią kapitan Emil Ritter von Lepkowski . Prace na forcie wykonywały prywatne przedsiębiorstwo budowlane Benedikt Chuwes z Krakowa , Odon et MarcellNeuschlos und Robert Wunsch z Budapesztu .Natomiast dostawami materiałów budowalnych zajmowała się Dyrekcja Inżynierii i Umocnień . W 1893 tu kolejna ciekawostka : zdecydowano się na zmianę projektu fortu został odrzucony projekt Moritza Brunera . Nowy projekt powstał w Technicznym i Administracyjnym Komitecie Wojskowym i w kwietniu 1893r Wydział Ministerstwa Wojny udzielił zgody na dalszą budowę fortu . Szacowany koszt budowy miał wynieść 683 tys florenów natomiast przy pierwszym projekcie który odrzucono miała to być kwota 770 tys florenów . Na forcie tym możemy zobaczyć różnicę w budowie fortów Krakowskich a Przemyskich . Przemyślu otóż w Przemyslu na forcie San Rideau i Bruner zastosowano stropy z pancernych elementów . Przy budowie fortu brało udział :
- przy budowie drogi: 12 robotników drogowych , nadzór sprawował 1 kapral i cywilny nadzorca .
-przy budowie koszar szyjowych i poternie pracowało :38 cieśli ,3 kowali ,4 betoniarzy , 78 robotników niewykfalifikowanych nadzór stanowiło : 1kapral , 1 starszy pionier ,1 nadzorca cywilny i trzech podmajstrów .
Do końca roku większość prac została zakończona . Na początku 1894r wykopano lewą fosę barkową, zniwelowano teren na przedpolu fortu , usypano przedpiersie przed poterną osiową i zamontowano pancerze tradytorów . Kolejna ciekawostka dotyczy zaplecza budowlanego otóż obok fortu wybudowany był barak budowlany ,barak na beton , barak na pozostałe materiały , studnia i ubikacja . W połowie roku 1984 ukończono budowę :schronu pogotowia , galerii strzeleckiej w przeciwskarpie bez kaponier ( mylnie nazywanej obecnie Murem Carnota ) .wykopano fosę na prawym barku i szyi fortu ,usypano przedpiersie na wale piechoty , zakończono budowę budynku szyjowego z wyjątkiem piętra baterii pancernej, wstawiono trzy tarcze tradytorów , wybudowano trzy kanały odwadniające . Ponadto zakupiono :trzy wieże moździerzy 15cm Panzermórser M.80 ,6 sztuk tarcz pancernych do tradytorów ,6 sztuk tarcz pancernych do kaponier .. W sierpniu 1894 r trwały prace ziemne przy wejściu z poterny Galerii Strzeleckiej . W sierpniu ukończono budowę poterny i schronu pogotowia . We wrześniu wydobywano ziemię pod fundamenty prawej kaponiery i sypano wał piechoty .W październiku : usypano wał piechoty przed budynkiem szyjowym , wytwarzano płyty na posadzkę ( płyty cementowe )i wylano schody .Pod koniec roku wstawiono tarcze w kaponiery kończono prace kowalskie i ślusarskie . W marcu 1895r wybudowano piętro baterii pancernych i montowano wieże pancerne z wyjątkiem wież obserwacyjnych które jeszcze nie dotarły z fabryki Skody skończono również budowę obydwu kaponier w fosie . W czerwcu 1895r zamontowano wieże obserwacyjne . W sierpniu tego samego roku układano rury i meblowano fort . We wrześniu wykopano fosę na lewym barku , wzmocniono okładzinami skarpy . W marcu 1886r wykonano nasadzenia ustawiono przeszkody ,zabezpieczono skarpy , poprawiono odwodnienie . W kwietniu trwały prace nad maską tradytora , postawiono przeszkody przed kopułami obserwacyjnymi . Fort ukończone w przełomie września –pazdziernika 1896r .

Poniżej zdjęcia fortu w wypadu w 2009r . Zdjecia pokazują w kolejności :
- pozostałość granitowego wzmocnienia stropodachu wokół wież moździerzy 15cm Panzermórser M80
-Galerię strzelecką w przeciwstoku fosy czołowej ( błędnie nazywana Murem Carnota )
-Lewą Kaponierę Przeciwstokową
- Prawą Kaponierę Przeciwstokową ( jej resztki )
- zachowaną ścianę tylną koszar


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Projekt 8813
Bunkerites of Poland
Złośliwość jest podstawą wszelkiej przyjaźni. Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FORT XIII "SAN RIDEAU">>BOLESTRASZYCE>>Twierdza Przemyśl
PostNapisane: piątek, 17 kwietnia 2015, 13:03 
Offline
generał broni
generał broni
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 stycznia 2012, 23:20
Posty: 2300
Lokalizacja: Twierdza Przemyśl...
sprzęt: "PROXA 2".
system: ZIEMIA-POWIETRZE-SAPERKA.Px7
województwo: podkarpackie...
Nie wiem dlaczego temat jest "rozdarty" ale dobra jest....
Dzisiejsze foty z XIIIki...San Rideau...
"małpi gaj" podziemia i inne.....
Dziesiątki innych dobrych i ciekawych fotek można zobaczyć na forum podkarpackim.... i mam nadziję że administracja nie odbierze tego jako reklamy forum :!: :!: :!:
Po prostu kto jest ciekawy T.P może tam zobaczyć kilkadziesiąt moich tematów o T.P. i kilka tysięcy zdjęć...
Cyga.... :piwko
KAPONIERA I WYBIEŻNIA Z SZYBEM DO PODZIEMI...
cdn...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Stary.Cygan.........
" Honor, Ojczyzna, Bóg " ...
https://www.youtube.com/watch?v=jdLPT8mt6VI


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL