Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 06:08

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Monetki Jak czyścić
PostNapisane: piątek, 28 października 2011, 22:15 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 14 stycznia 2007, 13:02
Posty: 282
Lokalizacja: Roztocze
Albo jak polecał Sniper gotowanie w oliwce:D Chociaz narazie moim faworytem jest perhydrol. I w tym miejscu odsyłam do tej stronki: http://www.zbieraniemonet.za.pl/index.php (moim skromnym amatorskim zdaniem człowiek wie co robi)

Pozdrowienia dla wszystkich Szperaczy! :)

_________________
Non omnis possumus omnia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Monetki Jak czyścić
PostNapisane: wtorek, 31 stycznia 2012, 12:46 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 11:57
Posty: 45
Odświeżę

Z moniakami to w sumie niekiedy ciężka sprawa. Oliwka jest mocno przereklamowana w 80% przypadków. Ostatnio dorwałem się do moniaków które kapałem przez ostatnie 3-4 lata w oliwce. Oliwka oczywiście zmieniana co jakiś czas, a monety szorowane szczoteczką do zębów. Koniec końców, jeśli spadło z nich coś to grubości mikrometrów. Przerobione wszystkie oliwki jak bambino, jonson, z oliwek i z pestek winogron i wiele innych.
U mnie sprawa od jakiegoś roku wygląda w ten sposób. Najpierw szare mydło, woda i szczotkowanie. Potem perhydrol lub oliwka czasem zamiennie, czasem z pominięciem któregoś. Znowu szczotkowanie. Potem chemia czyli winian, wersenian, czasami w między czasie perhydrol, ewentualnie jako dodatek to wymienionych. Niekiedy wodorotlenek sodu i naprzemienne kąpiele w wersenianie. Po tym wszystkim 90% jest czystych. Zostaje 10% upartych ze zgorzeliną po ogniu iitp. Tutaj wchodzi delikatna elektroliza, stary zasilacz 5V 0,7A na 3 monety daje około 200mA czyli prąd naprawdę bardzo mały. niekiedy jakieś zielone wykwity zostają i pozostaje punktowe wypalenie bo żal już męczyć elektrolizą.
Fajnie jak zostanie patyna, ale nie ma co ukrywać że w przypadku wielu wykopków albo mamy bryłkę czegoś i możemy zgadywać co pod skorupą albo doczyścić i wiedzieć. Ostatnio doczyściłem boratynkę elektrolizą. Stan wyszedł taki że szok, może nie jak z mennicy ale prawie. A była to gruda ziemi grubości 0,5 cm, moczona 3 lata w oliwkach. fakt że patyna poszła w diabły, ale gdybym miał moczyć w oliwce to chyba zabrakło by mi kilku następnych wcieleń gdybym takowe posiadał by doczekać się co kryje się w tej grudzie.

Wszystko trzeba robić z głową, niekiedy nic nie pomoże, bo dzięki korozji widać co się kryje pod spodem, niekiedy cały wzór monety to tylko korozja, po jej usunięciu mamy goły krążek nadający się chyba tylko do ponownego wybicia. Także apeluję by zabierać się do czyszczenia ze zdrowym rozsądkiem.

_________________
Ja już tu kiedyś byłem pod tym samym nickiem, ale konto wygasło. Witam "starych" znajomych i nowych też.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Monetki Jak czyścić
PostNapisane: wtorek, 31 stycznia 2012, 13:21 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 16 lutego 2008, 21:39
Posty: 351
Lokalizacja: Kielce/Przemyśl
A ja moczę monety i guziki w wodzie utlenionej. Wieczorem wstawię fotki z monetami jak wyglądały przed i po czyszczeniu
pozdro

_________________
"Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana"
— Napoleon Bonaparte


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Monetki Jak czyścić
PostNapisane: wtorek, 31 stycznia 2012, 13:35 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 4 marca 2005, 12:05
Posty: 1840
Lokalizacja: Shangri-La
Eksperymentalnie zastosowałem kąpiel (krótką) w perhydrolu. Obiektem eksperymentalnym były boratynki, które wcześniej nie poddały się ultradźwiękom. Monety wyszły kiepsko, czarne, jak z ogniska, ale część syfu odpadła. Ponowne zastosowanie ultradźwięków pomogło - stany nie rewelacyjne, ale porównując z stanami wyjściowymi - niebo a ziemia.

Na zdjęciu - po wyjęciu z perhydrolu

Na ostatnim zdjęciu - boratynka przed kąpielą. Po kąpieli i ponownym poddaniu jej działaniu ultradźwięków wyglądała jak towarzyszące jej SAP-y


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
W ogóle, bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście, ważne pytanie: co lubię w życiu robić. A potem zacznij to robić.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Monetki Jak czyścić
PostNapisane: wtorek, 31 stycznia 2012, 17:29 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 16 lutego 2008, 21:39
Posty: 351
Lokalizacja: Kielce/Przemyśl
Tak się prezentują przed i po zabiegu z wodą utlenioną


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
"Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana"
— Napoleon Bonaparte


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Monetki Jak czyścić
PostNapisane: wtorek, 31 stycznia 2012, 19:55 
Offline
porucznik
porucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 12 maja 2007, 15:31
Posty: 510
Lokalizacja: Powidz
sprzęt: Garrett AT PRO
system: Win7 64
województwo: Wielkopolska
Całkiem dobrze się spisuje perhydrol do czyszczenia miedziaków i podobnych.

_________________
http://www.podloga.strefa.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Monetki Jak czyścić
PostNapisane: wtorek, 12 czerwca 2012, 16:07 
Offline
chorąży
chorąży
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 8 stycznia 2007, 20:12
Posty: 284
Lokalizacja: bazin
chemik3 napisał(a):
Tak się prezentują przed i po zabiegu z wodą utlenioną

kolego chemik podpowiedz jak dzialasz z ta woda utleniona
robisz jakis roztwor??
ile moczysz i jak czyscisz?

_________________
http://r3.fodey.com/10fc5cfc10d694e6ba6 ... 249a.1.gif


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Monetki Jak czyścić
PostNapisane: sobota, 14 lipca 2012, 17:20 
Offline
plutonowy
plutonowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 maja 2010, 11:50
Posty: 82
Lokalizacja: POLSKA
sprzęt: tesoro -cewka roz.eu
województwo: podkarpackie
Pokaże wam jak ja czyszczę monety :D Uwaga drastyczne co do niektórych ,ale ja stosuję tę metodę wyłącznie do miedzionikli i obiegowego bilonu.Aluminium też ładnie czyści na błysk,natomiast do miedziaków nie stosować. Miniszlifierka ,szczotka mosiężna przy wysokich obrotach ,nie ma syfu żeby nie zeszedł.A wiadomo jak wyglądają współczesne monety wyciągnięte z ziemi co parę lat leżały,są rude albo czarne że niczym innym nie idzie .po zabiegu są jak na fotce prawie jak z mennicy .Wszystkie które widać na kupce dziś wyczyściłem .To z paru wypadów się nazbierało .Zajęło mi to około pół godziny.Czyli około minuty sztuka .
Załącznik:
20714002.jpg

Załącznik:
20714005.jpg

Załącznik:
20714006.jpg

Załącznik:
20714007.jpg

Załącznik:
20714008.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Monetki Jak czyścić
PostNapisane: sobota, 14 lipca 2012, 17:25 
Offline
podporucznik
podporucznik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 16 lutego 2008, 21:39
Posty: 351
Lokalizacja: Kielce/Przemyśl
waza napisał(a):
chemik3 napisał(a):
Tak się prezentują przed i po zabiegu z wodą utlenioną

kolego chemik podpowiedz jak dzialasz z ta woda utleniona
robisz jakis roztwor??
ile moczysz i jak czyscisz?

przepraszam że dopiero teraz ale jakoś przeoczyłem to pytanie :shock:
wszystko zależy od stopnia zabrudzenia, te moczyły się 2 razy po ok 4 godz., tylko woda utleniona
pozdro

_________________
"Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana"
— Napoleon Bonaparte


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Monetki Jak czyścić
PostNapisane: wtorek, 30 kwietnia 2013, 08:59 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 22:35
Posty: 8
województwo: Łódzkie
Witam co powiecie na czyszczenie monet myjka ultradzwiekową


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Monetki Jak czyścić
PostNapisane: środa, 2 kwietnia 2014, 16:33 
Offline
kapral
kapral

Dołączył(a): czwartek, 27 marca 2014, 11:43
Posty: 69
Lokalizacja: Bździszewo
sprzęt: EUROACE
województwo: Łódzkie
Ja czyszczę żółto czarną myjką wysokociśneiniową :) a tak poważnie to mleczko do umywalek daje radę ale widzę że woda utleniona tez jest niezła-muszę wypróbować.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Monetki Jak czyścić
PostNapisane: sobota, 13 grudnia 2014, 21:45 
Offline
kanonier
kanonier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 13 grudnia 2014, 07:19
Posty: 8
województwo: mazowieckie
Woda utleniona dla mnie chyba daje najlepsze efekty przy czyszczeniu, niemniej żeby czasem "wyrównać" kolor / odcień to chyba jednak wciąż niezastąpiona jest oliwka :zm


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL