Historia Przygoda Pasja... Odkrycia i poszukiwania

Treasure hunting, metal detectors, history...




Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 08:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: niedziela, 16 grudnia 2007, 16:05 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 grudnia 2007, 20:08
Posty: 875
Lokalizacja: Białystok
sprzęt: whites MXT
system: 10
województwo: podlaskie
Przedstawiam wzór PCB do Kanału All Metal do wykrywacza All-1 w wersji Swaldka. Co prawda Swaldek opracował własną płyteczkę, jednak ta wersja ma PP zwierany chwilowo (tzw. elektropinpoint). Pomysł wzięty ze schematu All-3, ogólny widok płytki, którym w znacznej części sugerowałem się rysując tą konwersję pochodzi z tego forum, autorem jest kolega MANICK. Tak więc aby nie było nieporozumień-projekt powstał w oparciu o schemat Pana Aleksandra, pierwowzór PCB opracował Manick, ja dodałem elekto-przełącznik ze schematu All-3.
Punkty na PCB:
R-2 punkty przeznaczone do podłączenia przycisku chwilowego typu reset
-5-tu należy podłączyć minus 5V, np. z wyjścia stabilizatora 79L05
+5-tu należy podłączyć plus 5V, np. z wyjścia stabilizatora 78L05
masa-tu należy podłączyć masę układu
wej- wejściu układy, płytka Swaldka zawiera pin przeznaczony do jego podłączenia
C- wyjście kanału All metal, na wypadek gdyby ktoś chcał dać przełącznik zamiast przycisku
B-do układu wzmacniacza LM393(poprzez diodę)
A- do bazy bazy BC547

Punkty, które oznaczyłem jako A i B są także umieszczone na płytce Swaldka, normalnie są one zwarte, trzeba przerwać zworę w momencie montażu(rysunek w załączniku)

Potencjometr montażowy 10k można zastąpić normalnym potencjometrem 10kA i wyprowadzić na obudowę układu, służy on do regulacji czułości PP, czyli Treshold. Wymiary PCB to 62x42mm


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 22 grudnia 2007, 22:54 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 grudnia 2007, 20:08
Posty: 875
Lokalizacja: Białystok
sprzęt: whites MXT
system: 10
województwo: podlaskie
Żeby nie zakładać nowego wątku zapytam tutaj...
Czy można przystosować PPoint od All3 do All1 w/g schematu pokazanego w załączniku, czy taki PP nie straci zbyt mocno na czułości? Bo płytezka w tym układzie była by maxymalnie prosta.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: środa, 21 stycznia 2015, 09:40 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): czwartek, 15 stycznia 2015, 21:43
Posty: 5
województwo: Malopolskie
Mam takie pytanie: Jak podłączyć płytkę główną Pana SWaldek z kanałową all-metal Pana Aleksandra? Czy to się wogóle łączy czy osobno zasila? Pewnie uważacie że głupie pytanie ale jestem początkującym. Pozdrawiam i dziękuję.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re:
PostNapisane: środa, 21 stycznia 2015, 14:16 
Offline
generał brygady
generał brygady
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 30 sierpnia 2007, 05:44
Posty: 1083
Lokalizacja: Warszawa
Diadem. napisał(a):
Żeby nie zakładać nowego wątku zapytam tutaj...
Czy można przystosować PPoint od All3 do All1 w/g schematu pokazanego w załączniku, czy taki PP nie straci zbyt mocno na czułości? Bo płytezka w tym układzie była by maxymalnie prosta.
Dioda na wyjsciu 324 jest prawidlowo?

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: środa, 21 stycznia 2015, 14:58 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
adek0011 napisał(a):
Mam takie pytanie: Jak podłączyć płytkę główną Pana SWaldek z kanałową all-metal Pana Aleksandra? Czy to się wogóle łączy czy osobno zasila? Pewnie uważacie że głupie pytanie ale jestem początkującym. Pozdrawiam i dziękuję.



Czego kolego nie rozumiesz?, masz juz zbudowany ten dodatkowy kanał?, chyba normalne ze płytke trzeba zasilic napieciem +-5V pobranym z elektroniki za stabilizatorami ,a jak podłaczyc wejscie i wyjscie pisałem wczoraj, czytaj troche, w poscie " Budowa ALL1 w wersji sWaldek.... " strona 3 masz obrazek gdzie narysowane jest jak podłaczyc kanał allmetal

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: środa, 21 stycznia 2015, 22:07 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): czwartek, 15 stycznia 2015, 21:43
Posty: 5
województwo: Malopolskie
Sorki ale jestem bardziej elektrykiem niż elektronikiem, to mój pierwszy raz. Wyjaśnie o co mi chodzi na przykładzie zdjęć z tego forum. (To są tylko zdj poglądowe)
https://imageshack.us/i/p1iQhcVaj
https://imageshack.us/i/id3QOiVXj

Jeżeli chodzi o ten uproszczony co Pan sWaldek wysłał, to go rozumiem. Tylko mam pytanie: Co się bardziej opłaca (pod względem długości działania czy 2 komplety 6x 1,5 V czy 2 komplety po 9V (takie jak są do mierników uniwersalnych) multimetrów? Przepraszam za kłopot i zajęcie czasu. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: czwartek, 22 stycznia 2015, 22:47 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
6 x R6(1,5V) bedzie miał o wiele dłuzsza zywotnosc niż 6F22(9V), a wracając do nieszczesnego podłaczenia PP to okresl dokładnie o co Ci chodzi z tym zielonym kabelkiem, na oko widze ze ten zielony kabelek to połaczenie wyjscia przesuwnika fazy do wejscia w kanale allmetal na mojej płytce jest gotowy otworek w tym miejscu(czerwona strzałka), tu lutujesz kabelek, na płytce kanału PP ten zielony kabelek ma byc przylutowany do punktu oznaczonego jako wejscie a dokładnie w miejsce gdzie łączy sie rezystor 100k z kondensatorem 220nF(czerwona strzałka)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: czwartek, 22 stycznia 2015, 23:03 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Sorry za post pod postem ale nie mogłem juz edytowac
Na pierwszym Twoim zdjeciu widac kanała allmetal zbudowany według tego wzoru i tu zaznaczyłem wejscie czyli podłaczenie zielonego kabelka


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu. Zarejestruj się

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: piątek, 23 stycznia 2015, 06:26 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): czwartek, 15 stycznia 2015, 21:43
Posty: 5
województwo: Malopolskie
Dziękuje serdecznie, wiedza godna podziwu. Zabieram się za dalszą robotę :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: piątek, 23 stycznia 2015, 21:54 
Offline
kanonier
kanonier

Dołączył(a): czwartek, 15 stycznia 2015, 21:43
Posty: 5
województwo: Malopolskie
Mam kolejne pytanie (wiem za dużo tych pytań ale na prawdę jestem zielony z elektroniki), czy wejście płytki pin pointu (2 zdjęcie z 3) Jest zwarta z rezystorem tym obok po prawej stronie ? Oraz ten zielony kabelek to rozumiem że jest plus, a minus obojętnie gdzie podepne czy jest jakieś spejcalne miejsce przeznaczone ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: sobota, 24 stycznia 2015, 21:50 
Offline
generał dywizji
generał dywizji
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2005, 19:04
Posty: 1348
Lokalizacja: Lubelskie
Faktyczne zadajesz pytania godne przedszkolaka, przy takiej wiedzy dziwie sie ze masz tyle samozaparcia aby budowac wykrywacz i to oz razu z dodatkowym kanałem. Postaraj sie najpierw zbudowac sam wykrywacz uruchom i pociesz sie jego pracą, a jak uznasz ze kanał PP jest Ci naprawde niezbedny wykonaj go według wzoru płytka nr 3 z tych co pisałes i wtedy pogadamy o podłaczeniu.
Mylisz pojecia wejscie z zasilaniem i zielonym kabelkiem a tu nic nie ma jedno do drugiego zasilanie to odrebna sprawa bo układy trzeba zasilic napieciem symetrycznym +-5V a opisane wejscie słuzy do podłaczenia sygnału z odbiornika ukształtowanego przez detektor fazy który jest sterowany przez przesuwnik fazowy
Tobie ta cała wiedza w tej chwili jest zbedna ,masz doprowadzic do płytki PP tylko 5 kabelków jeden do wejscia drugi od wyjscia do przełącznika i 3 zasilające +5V, -5V i mase to cała filozofia a gdzie te kabelki podłaczyc to chyba nie problem bo po to są schematy, jezeli nie umiesz tego z nich wyczytac to tylko praktycznie mozna to pokazac ale musisz juz to miec

_________________
Pozdrówka dla wszystkich
SWaldek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re:
PostNapisane: sobota, 24 stycznia 2015, 22:45 
Offline
generał brygady
generał brygady
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 30 sierpnia 2007, 05:44
Posty: 1083
Lokalizacja: Warszawa
Diadem. napisał(a):
Żeby nie zakładać nowego wątku zapytam tutaj...
Czy można przystosować PPoint od All3 do All1 w/g schematu pokazanego w załączniku, czy taki PP nie straci zbyt mocno na czułości? Bo płytezka w tym układzie była by maxymalnie prosta.
No właśnie .. a jak by dodać tak do tego ..generator VCO przestrajany sygnałem z Detektora...

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 04:00 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): sobota, 5 lipca 2014, 15:41
Posty: 34
województwo: mazowsze
Można...na 393 i 358 domajstrować sprytnego "cusia" który w połączeniuj z bc517 tworzył by "zawór upustowy" zmieniający stałą R lub C w generatorze VCO. Podejrzewam że i do 555 też by się sprawdziło takie rozwiązanie, choć nie próbowałem. Zysk byłby taki, że w dyskryminacji ustawionej na "zero" czytaj eliminację metali żelaznych, to niskim tonem sygnalizowane było by ustawienie poniżej a powyżej "wariacją dźwiękową" narastającą w miarę zmiany rodzaju kolorku. Dlaczego tak się dzieje? Odsyłam do projektu dualtone TGSL... Przyglądając się takiej kombinacji można zrozumieć jak to działa i raczej dość łatwo było by to zaadoptować w tym projekcie. Za "zawór" rezystancyjny może również posłużyć polówka...taką ma ciekawą naturę że i taka opcja by się sprawdziła...ale tylko zmiana R w stałej czasowej RC. To tak w telegraficznym skrócie...rozwiązanie zostało sprawdzone...i działa.

_________________
Jeśli nie posuwałeś garbatej panny to co Ty wiesz o seksie...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 16:05 
Offline
generał brygady
generał brygady
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 30 sierpnia 2007, 05:44
Posty: 1083
Lokalizacja: Warszawa
BZK napisał(a):
Można...na 393 i 358 domajstrować sprytnego "cusia" który w połączeniuj z bc517 tworzył by "zawór upustowy" zmieniający stałą R lub C w generatorze VCO. Podejrzewam że i do 555 też by się sprawdziło takie rozwiązanie, choć nie próbowałem.
Witam Cie :D Podpasuje do wersji SWaldkowej z VDI /IDX-a/? Sygnał pobiorę z detektora 4066 potem VCO NE555 i Pin point zdj.3 i na 517 poprzez przełącznik ALmet-Dyskryma.../możliwość wycinania żelaza/ ALL-a mam na 2X18V a stabilizatory 9V

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2015, 16:09 
Offline
generał brygady
generał brygady
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 30 sierpnia 2007, 05:44
Posty: 1083
Lokalizacja: Warszawa
BZK napisał(a):
.
Motto ...hmm :lol: :o trza będzie ...szybko coś "upolować" a czasu coraz mniej i uciec przed innym..towarem 0% szans :hah

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: wtorek, 17 lutego 2015, 03:12 
Offline
st. strzelec
st. strzelec

Dołączył(a): sobota, 5 lipca 2014, 15:41
Posty: 34
województwo: mazowsze
Powiedzmy że układ dualtonu podpasuje do wszystkiego co ma parę komparatorów 393 za kaskadą filtrów DC...ale kanał allmetal też się przydaje, bo to przecież i "stroik gruntowy" i drugi tryb pracy układu wykrywacza. Więc czemu nie rozbudować o kilka wodotrysków które przecież nie zaszkodzi posiadać.

_________________
Jeśli nie posuwałeś garbatej panny to co Ty wiesz o seksie...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: wtorek, 17 lutego 2015, 11:40 
Offline
generał brygady
generał brygady
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 30 sierpnia 2007, 05:44
Posty: 1083
Lokalizacja: Warszawa
BZK napisał(a):
Powiedzmy że układ dualtonu podpasuje do wszystkiego co ma parę komparatorów 393 za kaskadą filtrów DC...ale kanał allmetal też się przydaje, bo to przecież i "stroik gruntowy" i drugi tryb pracy układu wykrywacza. Więc czemu nie rozbudować o kilka wodotrysków które przecież nie zaszkodzi posiadać.
W przesuwniku BG wywaliłem 10M ..to uspokoiło pierdy i reakcje na glebę.....,ale zasięg zmalał do 19cm..w powietrzu /5gr/ W ALL-M Sw. Pamięci Aleksander proponował zmianę w generatorze rezystora 220ohm na 82 ohm a w dyskrymie 220pf na 270pf, ale nie zmieniam.. tymczasem uruchomię tak jak jest i zobaczę... Wszystkie uwagi być może komos tez pomogą...

_________________
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: kanał All Metal do płytki Swaldka
PostNapisane: niedziela, 7 kwietnia 2019, 12:40 
Offline
kanonier
kanonier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 27 lipca 2013, 16:18
Posty: 8
sprzęt: Kret
województwo: Łódzkie
Witam,
zostanę archeologiem i odkopię ten temat :D Czy posiada ktoś pliki załączone do pierwszego postu, do zbudowania kanału all metal? Pliki wygasły a posiadam ten wykrywacz i chciałbym taki kanał do niego zrobić.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL